Од ракометарка до дизајнер на ентериер

3 копии

Поранешната ракометарка Јулија Николиќ по пензионирањето од спортот се насочи во креативната индустрија и претставува пример дека за промена на кариера никогаш не е доцна. Таа својата љубов и идна професија ја пронашла во една од најинтересните и с ѐ повеќе бараните професии денес – дизајнер на ентериер. Ако сте заинтересирани за кариера во областа на внатрешен дизајн, поседувате креативно чувство за комбинирање на различни нешта, но доаѓате од комплетно различна и неповрзана дејност, ова воопшто не треба да ве спречува. Многу водечки дизајнери ја пренасочиле својата кариера со желба да ја развијат својата креативна страна и да станат експерти во една од најинтересните професии на денешницата, а ние имаме и еден одличен пример од Македонија. Се работи за една од најпознатите ракометарки Јулија Николиќ која има играно и за Кометал и ЖРК Вардар, сега е веќе неколку години пензионирана од спортот и својата идна кариера ја има посветено токму на внатрешниот дизајн. На прашањето што се случи по нејзиното ...
| | веќе видена | слични

„Wall Steet" минатата година објави листа на десетте највисоки платени работни места во иднината, а сега е подготвена и листата која ќи ви ги претстави професиите за кои уште не сте слушнале, а кои многу брзо ќе станат најбарани во светот.Експертите велат дека би било погрешно да се претпоставува дека професиите што денес повеќето ги сметаме за профитабилни, како банкари, адвокати и брокери, дека би можеле да бидат профитабилни и за дваесет години. Голема е веројатноста дека нашите работни позиции и начинот на кој ги извршуваме ќе биде сосема различен од она што е денес, а некои професии за кои сега не знаеме, како на пример: вертикален земјоделец или изработувач на делови на тела, може да станат вообичаени на ист начин на кој во последните неколку години станаа советниците за социјалните мрежи.На пример, доколку животниот век станува подолг тоа ќе бара негуватели за стари лица, а тоа би можело да стане легитимна професија која ќе ја носи титулата „советник за помош на стари лица"Исто така експертите велат, ...
| | веќе видена | слични

Кога ќе почувствувате дека на работното место не се чувствувате исполнет и среќен, нема подобра идеја од онаа за започнување со приватен бизнис. Да се биде газда е можеби најатрактивната улога, а тоа е воедно и најефикасен начин за да се почувстува финансиската слобода. Сега повеќе од кога било, имате можност и немате изговор за вашата неуспешност, бидејќи интернетот ви нуди безброј можности. Живееме во свет каде сите гeографски бариери се отстранети, исто така, не е важно ни колку години имате. Можете да седите во вашата спална и да работите, а притоа да нудите услуги во било кој дел од светот. Во продолжение за вас издвоивме 5 работни места за кои потребен ви е само интернет, добра идеја и вештина. Продажба на производи Можете да направите онлајн продавница и на тој начин да почнете да продавате. Доколку немате лично ваша изработка на производи, постојат начини да купувате од други лица и да ги препродавате, а можете да си дизајнирате ваша етикета. „Freelance“ пишувач Пазарот во последниве неколку години ...
| | веќе видена | слични

Ако сте заинтересирани за кариера во областа на внатрешен дизајн, поседувате креативно чувство за комбинирање на различни нешта, но доаѓате од комплетно различна и неповрзана дејност, ова воопшто не треба да ве спречува. Многу водечки дизајнери ја пренасочиле својата кариера со желба да ја развијат својата креативна страна и да станат експерти во една од најинтересните професии на денешницата, а ние имаме и еден одличен пример од Македонија. Се работи за една од најпознатите ракометарки Јулија Николиќ која има играно и за Кометал и ЖРК Вардар, сега е веќе неколку години пензионирана од спортот и својата идна кариера ја има посветено токму на внатрешниот дизајн. На прашањето што се случи по нејзиното пензионирање од спортот и каде е сега на професионално поле, Јулија вели дека уште пред завршувањето на спортската кариера веќе размислувала со што би се занимавала после ракометот, па силната желба за дизајнирање и големата креативност ја однеле од спортската во креативната индустрија. „Уште од дете сакав да ...
| | веќе видена | слични

Останато

Не само со разрешувањето на техничката министерка за труд и социјална политика Рашела Мизрахи, туку и со секојдневните обвинувања меѓу техничките министри и ...
сите 543 | | | веќе видена

Вилма Русковска и Љубомир Јовевски сеуште молчат за објавената аудио снимка во Собранието каде што слушајќи го гласот на Зоран Заев признава дека со маркетинг ...
сите 117 | | | веќе видена

Пред седиштето на НАТО се прават последните подготовки за подигнување на знамето на Северна Македонија како 30. членка на Алијансата. Во неделата Собранието го ...
сите 300 | | | веќе видена

Јавното обвинителство отвори истрага за недостиг од пасоши. Министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев објави дека досието го доставил до Обвинителството за ...
сите 127 | | | веќе видена

Нашите пријатели во Брисел ги делат со нас очекувањата за официјализирање на членството во НАТО и почетокот на преговорите со ЕУ, порача премиерот Оливер ...
сите 484 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Од ракометарка до дизајнер на ентериер

Од:
До кого (е-маил):
Порака: