Иванов ги дарува претседателите од регионот со македонски ајвар


2 копии

По завршувањето на Состанокот на лидерите од Процесот Брдо Бриони во петокот вечерта, во хотелот Парк, претседателот Иванов беше домаќин на вечерата за претседателите и нивните делегации. На вечерата присуствуваа претседателите на Хрватска, Колинда Грабар Ќитаровиќ, на Словенија Борут Пахор, на Црна Гора Филип Вујановиќ, на Албанија Илир Мета, како и претседавачот со претседателството на Босна и Херцеговина, Бакир Изетбеговиќ, претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск и премиерот на Република Бугарија, Бојко Борисов. За високите гости беше подготвено врвно мени со традиционални македонски специјалитети, a за пријатната атмосфера на вечерата се погрижи етно бендот Баклава којшто на гостите им приреди пријатно изненадување со изведбата на песната „Ој, девојче, девојче“ на сите јазици на земјите-учесници на состанокот на лидери од процесот Брдо Бриони, одржан во Скопје. Во знак на внимание, а согласно протоколот, претседателите добија подароци од домаќинот, македонскиот претседател на вечерата: палета на ...
| | веќе видена | слични

Струга, 29. април 2018 (ИНПРЕС) – Претседателот на Албанија Илир Мета, вчера ја посети Струга, на заминување од Република Македонија, каде учествуваше на Самитот на земјите во Процесот Брдо-Бриони, што се одржа во Скопје. На својот профил на Facebook, тој објави неколку фотографии и на македонски порача: „Како Струга нема друга“. – Во право се кога велат: „Кaкo Струга, нема другa” (si Struga s’ka një tjetër). Денес со градоначалникот на општината, мојот пријател Рамиз Мерко разговаравме за одличната перспектива на Струга, да биде развиен регионален туристички, културен и економски центар. Многу им благодарам на жителите на Струга за топлиот и братски прием, напиша Мета. Поради безбедносните мерки за време на транспортот на Мета кон Струга и границата со Албанија, патниот правец Охрид-Скопје, вчера нешто по 12:00 часот беше комплетно блокиран , на потегот од селото Требеништа до Подмолје.
| | веќе видена | слични

Албанскиот претседател Илир Мета на денешната посета на Струга изјави дека Албанците и Македонците заеднички треба да го решат прашањето за името со Грција и иизрази надеж дека решение ќе се најде пред самитот на НАТО во јули во Брисел. „Името е прашање за кое Македонците и Албанците заедно треба да се согласат. Се надевам дека ќе има решение за сите и што ќе ги почитува и Македонците и Албанците и другите“, рекол албанскиот претседател кој денеска беше гостин на градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко. Како што пренесува „Алсат м“ за Законот за употребата на јазиците Мета рече дека тој требаало да биде донесен порано и изрази надеж дека и тоа ќе се надмине. „Во секој случај мислам дека ова е многу добар закон што ќе се имплементира за многу брз период бидејќи волјата на оваа гарнитура е голема и решителна е да го имплементира за да се оди напред за подобар соживот”, рекол албанскиот претседател.
| | веќе видена | слични

Албанскиот претседател Илир Мета на заминување од Македонија, каде учествуваше на Самитот на земјите во Процесот Брдо-Бриони, што се одржа во Скопје, попатно престојувал и во Струга. Албанскиот претседател Илир Мета на заминување од Македонија, каде учествуваше на Самитот на земјите во Процесот Брдо-Бриони, што се одржа во Скопје, попатно престојувал и во Струга. Тој на својот профил на фексбук објави неколку фотографии и во кусиот текст напиша на македонски „Како Струга нема друга“, со превод на албански. – Во право се кога велат: „Кaкo Струга, нема другa” (si Struga s’ka një tjetër). Денес со градоначалникот на општината, мојот пријател Рамиз Мерко разговаравме за одличната перспектива на Струга, да биде развиен регионален туристички, културен и економски центар. Многу им благодарам на жителите на Струга за топлиот и братски прием!-напиша Мета на својот профил на фејсбук.
| | веќе видена | слични

Останато

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска ги повика сите институции што се занимаваат со избори да гласаат согласно законите и принципиелно, ...
сите 67 | | | веќе видена

Екипата на „Бутел“ го совлада „Металург 2“ со 29:23 (14:10) во натпревар од ракометната Суперлига. Домашните постојано водеа и рутински ја одржуваа предноста и ...
сите 85 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Иванов ги дарува претседателите од регионот со македонски ајвар

Од:
До кого (е-маил):
Порака: