Оптимистички пораки од состанокот на Процесот Брдо-Бриони во Скопје


Земјите од регионот со сигурност ќе можат да ги решат меѓусебните несогласувања, порачаа вчера учесниците на состанокот на земјите од Процесот Брдо - Бриони во Скопје, кој помина во знакот на веста број еден во светот- договорот на лидерите на Северна и Јужна Кореја дека заедничка цел ќе им биде целосна денуклеаризација на Корејскиот Полуостров и прогласување службен крај на Корејската војна. Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск, кој беше специјален гостин на состанокот, на заедничката прес-конференција на која учествуваа и домаќинот, македонскиот претседател Ѓорге Иванов, претедателите на Хрватска и Словенија, Колинда Грабар Китаровиќ и Борут Пахор, како и бугарскиот премиер Бојко Борисов, нагласи дека на регионот му се потребни повеќе позитивни примери, како Договорот за добрососедство меѓу Македонија и Бугарија, спогодбата меѓу Приштина и Црна Гора. - Можеби, историјата на Балканот, која наликува на хорор филм, кој никогаш не завршува, сепак да има среќен крај. Она што се случи со Северна и ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Премиерот Зоран Заев денеска во Дојран, коментирајќи ја вчерашната средба меѓу шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас во Солун, изјави оти очекува дека набрзо ќе има решение за проблемот со името. – Штом двете страни стигнаа до оваа фаза покажуваат сериозност кон проблемот и очекувам дека ќе има брзо решение. Доста граѓаните веќе не критикуваат време е да не пофалат – рече Заев во Дојран каде присуствува во акција на чистење во пресрет на туристичката сезона Шефовите на дипломатиите Димитров и Коѕијас вчера во Солун разгледуваа можни комбинации за потешките прашања во преговорите за спорот со името, а за разгледуваните комбинаторики најавија дека ќе ги информираат премиерите на двете земји. Министрите следната недела, на 12 мај, во Атина ќе имаат средба со медијаторот на Обединетите нации во спорот за името Метју Нимиц. Димитров нагласи дека главните разлики остануваат во однос на прашањето за промена на Уставот, што го бара грчката страна и прашањето за опсегот на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

ремиерот Зоран Заев денеска во Дојран, коментирајќи ја вчерашната средба меѓу шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас во Солун, денеска оцени дека е направен напредок во разговорите за решение за проблемот со името. - Направен е напредок во делот на креативноста на изнаоѓањето на решенијата за она коешто за нас е важно да може да помине, сочувувајќи го достоинството и идентитетот, но и за грчката страна, исто така, можност да помине достоинството и идентитетот. Секако, тоа се само идеи на маса за коишто продолжуваме да размислуваме, рече Заев, одговарајќи на новинарски прашања денеска во Дојран каде присуствуваше во акција на чистење во пресрет на туристичката сезона. Како што додаде, на крајот на идната седмица пак ќе има некоја средба и ќе се види како ќе се одвиваат работите. - Целта е веќе кога сме дојдени на крајот и така критиките ги добиваме од граѓаните, дај да ги добиеме и позитивните поени со можно решение. Јас сум убеден дека поради креативноста, ...
| | веќе видена | слични
4 копии

По последните преговори на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, во Солун, премиерот Зоран Заев вели дека има напредок во изнаоѓање решение на спорот за името. „Вчера разговарав со министерот Димитров и направен е напредок во креативноста на изнаоѓање на решенијата, за она коешто за нас е важно да може да помине, вклучувајќи го достоинството и идентитетот, но и за грчката страна исто така можност да помине достоинството и идентитетот. Секако тоа се само идеи на маса за кои што продолжуваме да размислуваме. Димитров ги пренесе кај мене, веројатно министерот Коѕијас ќе ги пренесе кај премиерот Ципрас, за да можеме понатаму веќе да ги договориме следните средби“, рече премиерот Заев одговарајќи на новинарски прашања денес во Дојран. Тој најави дека кон крајот на идната седмица пак ќе има средба на истата тема. „Целта е, кога веќе сме дојдени на крајот, кога има критики, ајде да ги добиеме и позитивните поени со можното решение. Убеден сум дека поради креативноста и посветеноста на двете ...
| | веќе видена | слични

Критиките упатени на адреса на Владата, го уморија премиерот Заев. Доста било за критикување сега чекале пофалби од граѓаните за тоа што било сработено, порача денеска првиот човек на македонската Влада од Дојран, коментирајќи ја вчерашната средба на Критиките упатени на адреса на Владата, го уморија премиерот Заев. Доста било за критикување сега чекале пофалби од граѓаните за тоа што било сработено, порача денеска првиот човек на македонската Влада од Дојран, коментирајќи ја вчерашната средба на министерско ниво во Солун. Од каде го црпи оптимизмот македонскиот премиер е нејасно, откако и вчерашна средба не резултираше со никакви поместувања, а уште помалку пак со затварање на било какво прашање. Каменот за сопнување и натаму е ист – грчкото ерга омнес од кое не отстапуваат и покрај добрата волја од македонска страна. Се чини дека временската рамка која толку оптимистички беше поставена како цел останува уште многу далеку. Иако Заев и министерот Димитриов беа убедени дека до Самитот на ЕУ во јуни ќе добиеме ...
| | веќе видена | слични

 Навестува ли Премиерот Заев финале на преговорите за името. Прашан како ја оценува вчерашната средба меѓу Димитров и Коѕијас во Солун, тој вели дека е направен напредок, пред се, во делот на креативноста на изнаоѓање решение, кое како што вели, треба да го сочува достоинството и идентитетот. -Целта е веќе кога сме дојдени на крајот и така критиките ги добиваме од граѓаните, дај да ги добиеме и позитивните поени со можно решение. Јас сум убеден дека поради креативноста, посветеноста на двете страни во преговарачкиот процес можеме конечно да здивнеме со еден проблем помалку којшто секако е еден од крупните во Македонија којшто ќе ги отвори портите на НАТО и ЕУ,  притоа важно е секако да не бидеме обесчестени, да не бидеме понижени, како и грчката страна исто така. Убеден сум кога веќе стасавме до овде двете страни имаат искрена, вистинска намера за решение на проблемот, додаде Зоран Заев, претседател на Владата на Р.Македонија. Од грчка страна денеска изостана официјална реакција, но грчките медиуми нашироко ...
| | веќе видена | слични

Нова средба на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕиас е договорена за следната сабота на 12 мај во Атина на која ќе присуствува и медијаторот во спорот за името, Метју Нимиц. Двајцата министри вчера во Солун разгледуваа можни комбинации за потешките прашања во преговорите за спорот за името, а за разгледуваните комбинаторики ги информираа премиерите на двете земји. Премиерот Зоран Заев коментирајќи ја средбата на шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грција, изјави дека е направен напредок во разговорите во делот на креативноста на изнаоѓањето на решенијата. „Целта е кога сме дојдени на крајот, критиките и така ги добиваме, да добиеме и позитивни поени Порадио креативноста на двете страни во преговарачкиот процец,м можеме да здвивнеме со еден проблем помалку и кој ќе ги отвори портите на ЕУ и НАТО, а притоа важено е да не бидеме понижени како и грчката страна.“ - изјави Заев. Уставните измени и опсегот на употребата на евентуалното име се двете ...
| | веќе видена | слични

- Направен е напредок во делот на креативноста на изнаоѓањето на решенијата за она коешто за нас е важно да може да помине, сочувувајќи го достоинството и идентитетот, но и за грчката страна, исто така, можност да помине достоинството и идентитетот. Секако, тоа се само идеи на маса за коишто продолжуваме да размислуваме,  рече Заев, одговарајќи на новинарски прашања денеска во Дојран каде присуствуваше во акција на чистење во пресрет на туристичката сезона. Како што додаде, на крајот на идната седмица пак ќе има некоја средба и ќе се види како ќе се одвиваат работите. - Целта е веќе кога сме дојдени на крајот и така критиките ги добиваме од граѓаните, дај да ги добиеме и позитивните поени со можно решение. Јас сум убеден дека поради креативноста, посветеноста на двете страни во преговарачкиот процес можеме конечно да здивнеме со еден проблем помалку којшто секако е еден од крупните во Македонија којшто ќе ги отвори портите на НАТО и ЕУ,  притоа важно е секако да не бидеме обесчестени, да не бидеме понижени, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Штом двете страни стигнаа до оваа фаза покажуваат сериозност кон проблемот и очекувам дека ќе има брзо решение, изјави денеска во Дојран премиерот Зоран Заев, коментирајќи ја вчерашната средба меѓу министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас во Солун. „Доста граѓаните веќе не критикуваат време е да не пофалат“, рече Заев кој присуствуваше во акција на чистење на Дојран во пресрет на туристичката сезона. Димитров и Коѕијас вчера во Солун ги разгледувале можните комбинации за двете преостанати потешки прашања во преговорите за спорот со името. Во изјавите по билатералната едно ипол часовна средба на маргините на состанокот на премиерите од регионот, тие останаа воздржани за деталите и единствено најавија нова тет -а-тет средба за една седмица, на 12 мај на конференцијата во Сунио, а потоа и средба со медијаторот Метју Нимиц.
| | веќе видена | слични
2 копии

- Штом двете страни стигнаа до оваа фаза покажуваат сериозност кон проблемот и очекувам дека ќе има брзо решение. Доста граѓаните веќе не критикуваат време е да не пофалат, рече Заев во Дојран каде присуствува во акција на чистење во пресрет на туристичката сезона. Шефовите на дипломатиите Димитров и Коѕијас вчера во Солун разгледуваа можни комбинации за потешките прашања во преговорите за спорот со името, а за разгледуваните комбинаторики најавија дека ќе ги информираат премиерите на двете земји. Министрите следната недела, на 12 мај, во Атина ќе имаат средба со медијаторот на Обединетите нации во спорот за името Метју Нимиц. Димитров нагласи дека главните разлики остануваат во однос на прашањето за промена на Уставот, што го бара грчката страна и прашањето за опсегот на употреба, додека Коѕијас рече оти смета дека има извесен напредок во преговорите. 
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска ги повика сите институции што се занимаваат со избори да гласаат согласно законите и принципиелно, ...
сите 67 | | | веќе видена

Екипата на „Бутел“ го совлада „Металург 2“ со 29:23 (14:10) во натпревар од ракометната Суперлига. Домашните постојано водеа и рутински ја одржуваа предноста и ...
сите 85 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Оптимистички пораки од состанокот на Процесот Брдо-Бриони во Скопје

Од:
До кого (е-маил):
Порака: