Трамп сака да го сретне Ким Џонг-ун што е можно поскоро


2 копии

Претседателот на САД, Доналд Трамп изјави дека би сакал што поскоро да оствари средба со свернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун. „Остваривме добри разговори“, изјави Трамп. Тој додаде дека Ким бил отворен за време на разговорите и му се чини дека се работи за многу чесен човек. извор: Makfax
| | веќе видена | слични

Кина се надева дека разговорите меѓу САД и Северна Кореја ќе поминат добро и ќе се постигне значителен напредок, изјави министерот за надворешни работи на земјата, Ванг Ји, за време на посетата во Пјонгјанг.„Пекинг целосно ги поддржува напорите на Северна Кореја за постигнување на денуклеаризација на Корејскиот полуостров“, рече кинескиот министер.Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун пред два месеци го покани американскиот претседател Доналд Трамп на средба, што претставува пресврт во односите на двете земји.извор: Makfax
| | веќе видена | слични
2 копии

Северна Кореја префрли од затвор во хотел тројца американски затвореници во пресрет на средбата меѓу севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун и американскиот претседател Доналд Трамп. Информацијата е добиена од раководителот на Асоцијацијата на семејствата на јужнокорејски граѓани, за кои се претпоставува дека биле киднапирани од страна на специјалните служби на Северна Кореја, а тој цитирал извор кој живее во Пјонгјанг. Тројцата Американци, кои во Северна Кореја се осудени поради шпионажа и непријателски дејствија, биле префрлени на почетокот од април од затвор во хотел во близина на Пјонгјанг. Според локалните медиуми, двајца од притворените Американци работеле на Универзитетот за наука и технологија во Пјонгјанг. Во 2017 година, тие биле уапсени под обвинение за непријателски дејствија. Третиот американски државјанин бил уапсен во 2015 година и отслужува десетгодишна затворска казна поради шпионажа. Преговорите за нивно ослободување се одвиваат со посредство на Шведска, која ги претставува интересите на САД во ...
| | веќе видена | слични

Минатиот петок лидерот на Северна Кореја ја премина корејската демилитаризирана зона за да разговара со претседателот на Јужна Кореја за денуклеаризација и мир помеѓу двете држави. Но, пред оваа средба двете држави имаа конфликт кој траеше скоро 70 години. Од 1910 до 1945 година Кореја беше под контрола на Јапонската империја по долг процес на интеграција кој започна со мировната спогодба помеѓу Јапонија и Кореја во 1876. По настаните од Втората светска војна, Јапонија мораше да ги предаде сите територии, па САД и СССР мораа да одлучат што да прават со Кореја. Се решија да ја поделат на два дела, од кои САД ќе управува со јужниот, а СССР со северниот дел. Но по крајот на 1940-те, заканата од комунизмот беше во пораст и Студената војна ја достигна максималната моќ. Тоа доведе до тензија помеѓу двете новоформирани корејски држави кои се граничеа една со друга. Сингман Ри, анти-комунистички диктатор од југот, и Ким Ил Сунг, комунистички диктатор од северот решија воено да се пресметаат, и двајцата тврдејќи дека ...
| | веќе видена | слични

Кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји денеска престојува во посета на Пјонгјанг, каде што имаше средба со неговиот севернокорејски колега Ри Јонг-хо, јавија јапонските медиуми.Засега нема информации за содржината на разговирите, но се претпоставува дека двајцата шефови на дипломатиите разговарале за резултатите од средбата на лидерите на Северна и Јужна Кореја што се одржа кон крајот на април, за состојбата на Корејскиот Полуостров, како и за претстојната средба на севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун со американскиот претседател Доналд Трамп. Јапонските медиуми наведуваат дека не е исклучено Ванг да биде примен и од севернокорејскиот лидер Ким. Кинеското министерство за надворешни работи досега ниту ги потврди, ниту ги демантираше ваквите информации.Односите меѓу Пекинг и Пјонгјанг се заладија последниве месеци, по одлуката на Кина да се приклучи кон економските санкции воведени кон Северна Кореја со резолуциите на Советот за безбедност на ОН, како реакција на севернокорејјските ракетни и нуклеарни ...
| | веќе видена | слични

Ким Јонг Ун неодамна ја посети Јужна Кореја каде што имаше средба со јужнокорејскиот претседател, но за време на посетата, тој одбил да го користи тоалетот кој што го користеле другите луѓе. „Лидерот на Северна Кореја има сопствен тоалет кој што го носи со себе каде и да патува“, открил поранешниот командант во севернокорејската армија, Ли Јун-Кеол за јужнокорејските медиуми. Според него, причината за таквата пракса е многу едноставна, а тоа е заштита на доверливите информации за здравствената состојба на севернокорејскиот лидер кои што може да ги открие неговата столица. „Неговата столица содржи информации за неговата здравствена состојба, така што мора со себе да носи сопствен тоалет“, изјавил Ли за јужнокорејските медиуми. Севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун неодамна за прв пат откако е на чело на земјата се согласи да отпатува за посета на една странска земја. Секако, стануваше збор за официјална посета на Кина, најголемиот сојузник на Северна Кореја, а во Пекинг Ким Јон Ун пристигна со својот воз. ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Кинескиот министер за надворешни работи, Ванг Ји, допатува во Пјонгјанг во прва посета на еден шеф на кинеската дипломатија на Северна Кореја во последните 11 години. Ванг, кој би требало да се сретне со севернокорејскиот министер за надворешни работи, Ри Џонг Хоом, на аеродромот во Пјонгјанг го дочекале помошник-министерот Ри Кил Сонг и други претставници. Дводневната посета на кинескиот министер се случува во моменти на интензивни дипломатски активности на Корејскиот Полуостров и неколку недели пред историскиот состанок на лидерите на Северна Кореја, Ким Џонг-ун, и претседателот на САД, Доналд Трамп. И покрај тоа што Кина е најголема дипломатска и економска поддршка на Северна Кореја, Пекинг одлучува да ги примени економските санкции од ОН насочени кон спречување на балистичката и нуклеарната програма на Пјонгјанг. Истовремено, Пекинг повикува на решавање на кризата преку дијалог и преговори и се противи на вооружена интервенција.
| | веќе видена | слични

Ким Џонг -ун ја посети соседната земја и се согласи на разговор со претседателот на Јужна Кореа, но одби да го користи тоалетот што го користат други. -Водачот на Северна Кореа има свој тоалет кој оди со него секаде каде што тој патува, рече поранешниот командант на севернокорејската војска ли Јун-кеол. Причината за тоа е многу едноставна, а тоа е заштита на доверливите информации за здравствената состојба, кои може да ги даде неговата столица. -Неговата столица содржи информации за неговата здравствена состојба така што не може да ја остава било каде, рече Ли.
| | веќе видена | слични
4 копии

Јужнокорејскиот претседател Мун Џае-ин ја отфрли идејата за повлекување на американските војски од државата по потпишување мировен договор со Северна Кореја, јави Јонхап. - Присуството на американски војски во Јужна Кореја е прашање поврзано со сојузот меѓу двете држави и нема никакаква корелација со потпишувањето мировен догвоор со Пјонгјанг, изјави Мун. На историската средба на врвот во пограничното село Панминџон во петокот, Мун и севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун се договорија да работат на склучување мировен договор, со кој официјално ќе се стави крај на Корејската војна (1950 – 1953). Во Јужна Кореја има стационирани 28,5 илјади американски војници.
| | веќе видена | слични
6 копии

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави синоќа дека до крајот на неделата може да биде обелоденето точното време и местото на неговиот состанок со лидерот на Северна Кореја Ким Џонг Ун. – Мислам дека тоа веројатно ќе биде објавено во следните пет дена, изјави Трамп. Во врска со предлогот на јужнокорејскиот претседател Мун Џае-ин дека Трамп треба да добие Нобелова награда за мир, претседателот на САД рече: „Мислам дека претседателот Мун е многу фин кога тоа го предложи. Сакам да се постигне мир. Главната работа е дека сакаме мир“.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Премиерот Зоран Заев, по вчерашната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, со видео преку Фејсбук се обрати до јавноста.„Вчерашната пријателска средба ...
сите 183 | | | веќе видена

Британската конзервативна партија ќе избира нов лидер меѓу Борис Џонсон и Џереми Хант, кој ќе биде и нов премиер на државата.По серијата гласања, Џонсон и Хант ...
сите 106 | | | веќе видена

Пратеникот Антонио Милошоски прашува „Дали тоа и хрватската министерка за надворешни работи, Марија Пејчиновиќ Буриќ шири лажни вести дека неколку ЕУ-земји се ...
сите 105 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Трамп сака да го сретне Ким Џонг-ун што е можно поскоро

Од:
До кого (е-маил):
Порака: