Никола Митревски Кољо повикан во СЈО како сведок

Никола Митревски Кољо претпладнево е донесен од затворот Шутка во СЈО. Извори за Телма од СЈО потврдуваат дека тој е повикан во својство на сведок во некоја од постапките, но не се знае дали за некоја од објавените истраги или пак се работи за нова. Инаку Кољо пред речиси еден месец сам се пријави во полиција а беше баран со потерница за настаните од 17 април.
| | веќе видена | слични
12 копии

Со полагање на венци и цвеќе на спомненикот „Зошто“ денеска ќе биде одбележана 19-годишнината од загинувањето на вработените во Радио-телевизија Србија при бомбардирањето во 1999 година. На комеморацијата ќе присуствуваат и Жени во црно и Жени од заедницата на жртви и преживеани од Босна и Херцеговина од подрачјето на Зворник. НАТО рано утрото на 23 април 1999 година ја погоди зградата на РТС со два проектила, при што загинаа 16 вработени. Меѓународната организација за човекови порава „Хјуман рајрс воч“ во 2000 година соопшти дека немало никакво оправдание за бомбардирање на зградата на РТС, додека лидерите на НАТО тврдеа дека нападот бил оправдан. Поранешнито директор на РТС, Драгољуб Милановиќ во 2002 година е осуден на 10 години затвор бидејќи не ја спровел наредбата на тогашната Сојузна влада за дислоцирање на луѓето и техниката. Негивата казна истече на 1 септември 2012 година.
| | веќе видена | слични

Никола Митревски - Кољо од затворот во Шутка, претпладнево бил донесен како сведок на некоја од постапките во СЈО, објави Сѐ уште не е познто дали ќе сведочи за некоја од веќе објавените истраги или станува збор за нова. Никола Митревски пред скоро еден месец самиот се пријави во полиција, по претходно објавената потерница за него поради настаните на 27. април.
| | веќе видена | слични

Никола Митревски Кољо претпладнево бил донесен од истражниот затвор „Скопје“ во Шуто во Специјалното јавно обвинителство. Oд СЈО за НОВА потврдуваат дека Митревски бил повикан во СЈО како сведок, но не откриваат за која постапка, односно дали е во врска со некоја од веќе објавените истраги или пак станува збор за нова. Фото: Телма Инаку, Митревски е еден од обвинетите за насилствата во Собранието од 27 април, минатата година. Тој, по неколкумесечно бегство, кон крајот на март, годинава сам се пријави во полиција, по што беше спроведен во истражниот затвор „Шутка“. Постојат сомневања дека Митревски, заедно со Александар Василевски – Нинџа, исто така обвинет за „крвавиот четврток“, кој е се уште во бегство, им биле логистика во обидот за бегство на поранешните началници во УБК, Горан Грујевски и Никола Бошковски, обвинети во случаите Тврдина и Таргет на СЈО. Нинџа и Кољо во октомври минатата година, требало од Бугарија да стигнат во Унгарија, преку Србија за да ги пречекаат Грујевски и Бошковски, по ...
| | веќе видена | слични

Србија денеска ќе одбележи 19-години од загинувањето на вработените во Радио-Телевизија Србија при бомбардирањето во 1999 година. Утрото на 23 април 1999 година НАТО ја погоди зградата на РТС со два проектила, при што загинаа 16 вработени. Меѓународната организација за човекови порава „Хјуман рајтс воч“ во 2000 година соопшти дека немало никакво оправдание за бомбардирање на зградата на РТС, додека лидерите на НАТО тврдеа дека нападот бил оправдан. Во 2002 година поранешниот директор на РТС, беше осуден на 10 години затвор, бидејќи не ја спровел наредбата на тогашната сојузна влада за дислоцирање на луѓето и техниката.
| | веќе видена | слични

СЈО во Собрание, Урко како сведок, пуштање во употреба на автопатот Демир Капија - Смоквица, деветнаесет години од бомбардирањето на РТС и многу повеќе... Читајте ЦИВИЛ Медиа!
| | веќе видена | слични

Останато

Во нападите на бомбаши самоубијци во цркви и луксузни хотели на Велигден , биле убиени 253 ,а не 359 лица. До сега службената бројка на загинати беше 359 лица, ...
сите 524 | | | веќе видена

Донациите собрани за обнова на Богородичната црква во Париз, според првичните проценки, далеку ги надминуваат трошоците за поправка. Од минатата недела, кога ...
сите 104 | | | веќе видена

Голем пресврт во политичкото расположение на скопјани по само година и пол од последните локални избори. Вака би можело да се опише она што се случи во првиот ...
сите 334 | | | веќе видена

Пред да започне состанокот со севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун и рускиот претседател Владимир Путин, неколку детали го привлекоа вниманието на новинарите. ...
сите 168 | | | веќе видена

Полицијата привела едно лице во гласачко место во кумановското село Тромеѓа кое го фотографирало гласачкото ливче, информираат од Општинската изборна комисија ...
сите 155 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 158 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Никола Митревски Кољо повикан во СЈО како сведок

Од:
До кого (е-маил):
Порака: