Просечната плата во февруари 23.158 денари


14 копии

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во февруари 2018, изнесува 23.158 денари и според објавените податоци на Државниот завод за статистика бележи зголемување од 3,6 проценти во однос на февруари лани. Зголемување се должи, пред сѐ, на зголемувањето на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во секторите: Рударство и вадење на камен за 14,5 проценти, преработувачка индустрија за 10,7 проценти и информации и комуникации за 10,5 отсто. Намалување на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во однос на претходниот месец, е забележано во секторите: Уметност, забава и рекреација за 26,4 отсто, Транспорт и складирање за 11,7 отсто и Рударство и вадење на камен за 9,9 проценти. Просечна месечна бруто-плата по вработен во февруари 2018 година изнесува 33.994 денари.
| | веќе видена | слични
5 копии
5 копии

Преговорите меѓу раководството на рудникот САСА и синдикатот – членка на Мултиетничкиот синдикат на образованието (МЕСО), влегуваат во завршна фаза. Согласно ...
| | веќе видена | слични

Раководството на рудникот Саса го прифати предлогот на синдикатот и прифати генерално зголемување на платите на сите вработени во компанијата за 5.500 денари ...
| | веќе видена | слични

Согласно потишаната спогодба за преговори, раководството на САСА го достави до синдикатот предлогот за зголемување на платата на вработените и натамошно ...
| | веќе видена | слични

Намалувањето на февруарската просечна плата е резултат на сезонски промени кои се вообичаени за мали економии, велат од Владата по обвинувањата на опозицијата за економско цунами. Експертите велат дека на долг рок, просечната плата ќе расте, но нема да ги достигне очекувањата од 500 евра. Падот на февруарската просечна плата од 3,6 проценти во однос на јануари годинава е резултат на сезонски флуктуации кои се вообичаени за мала економија како македонската, објаснуваат од Владата по обвинувањата на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, според која падот е резултат на неспособноста на владата . Од Владата додаваат дека не може да се изведуваат издржани заклучоци од анализа на еден месец во друг, притоа истакнувајќи дека статистиката покажува дека февруарската плата годинава е повисока во однос на ланскиот февруари. „Таквите флуктуации од месец на месец можат да се случат поради многу причини. Македонија е многу мала економија. Еден „Фени“ да стартира, па ќе ја смени просечната плата во Македонија. Две странски инвестиции ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Владата на Република Македонија предводена од Зоран Заев продолжува да ве лаже. После еуфоричното најавување на зголемувањето на просечната исплатена нето плата во првиот месец од 2018-тата година, демантот стигна веќе во следниот месец а тоа е вториот месец од 2018-тата година, каде што просечно исплатената нето плата доживува екстремен пад, истакна во своето видео обраќање Христијан Мицкоски од ВМРО-ДПМНЕ. Тој истакна дека екстремниот пад се должи на неспособноста на владата и неуспехот на владините економски политики.-Нема поголем доказ за економското цунами на владата од падот на просечната нето исплатената плата. И официјално просечната плата од 500 евра е лажно и недостижно ветување на премиерот Заев и владата. Розевата слика за која говори премиерот Заев и економските министри не постои, таа е лажна. Доказ за тоа е дијаграмскиот приказ на нето исплатена просечна плата во Република Македонија во првиот и вториот месец. Оваа компаративна анализа кажува дека просечно нето исплатената плата во вториот ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

На фер, слободни и демократски избори победи Стево Пендаровски во првиот изборен круг. Победата на Пендаровски во првиот круг најавува уште поголема поддршка ...
сите 167 | | | веќе видена

Како што почна така и заврши изборниот ден во четирите општини од крајниот исток на државата. Во Делчево до 18:30 часот во мирна и демократска атмосфера своето ...
сите 253 | | | веќе видена

Под влијание на силно југозападно воздушно струење веќе е започнат транспорт на прашина и на песок што значи дека и атмосферата понатаму ќе биде доста ...
сите 174 | | | веќе видена

Одборот за одбрана на Џулијан Асанж ќе организира јавен состанок во Лондон на 26 април за да добие поддршка за основачот на „Викиликс“ и да испрати силна ...
сите 42 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Просечната плата во февруари 23.158 денари

Од:
До кого (е-маил):
Порака: