Тетово повторно се гуши во отпад


Преполни контејнери, расфрлан смет наоколу, мини диви депонии. Ваквата е сликата веќе неколку недели во Тетово кој тоне во отпад. Граѓаните велат дека екипите на ЈКП Тетово не го собираат редовно сметот во градот, каде нема доволно контејенри. Незадоволни се и од одржувањето на хигиената на јавните површини. Од Јавното комунално претпријате Тетово, посочија дека со доаѓањето на пролетта се зголемуваат количините на смет, кои го фрлаат граѓаните.Овој месец велат дневно собираат по стотина тони смет повеќе од претходниот месец. Истакнаа дека проблемот ќе се реши и ќе започант да го собираат сметот повеќе пати во текот на денот. Најавија и поставување на повеќе контејнери. Проблемот со комуналниот отпад ќе се зголеми со доаѓањето на печалбари, кога количините на смет собран од домаќинствата се зголемува двојно. Од Општина Тетово пред неколку години најавија проект за подземни контејнери, кои би собирале многу повеќе отпад кој не би се рафрлала наоколу. Но директорт на ЈКП Тетово, Цека рече дека идејата за ...
| | веќе видена | слични

Дивите тезги и инвентарот од кафулињата и рестораните, се уште стојат на јавните површини во Тетово и покрај завршувањето на акцијата – Твој град твоја јавна површина, која според градските власти требаше да ги ослободи узурпираните јавни површини.На тротоарите и градскиот плоштад се уште има диво поставени тезги, инвентар и летни бавчи, каде на диво се врши бизнис. Акцијата започна и заврши минатиот месец. Јавните површини се ослободија, но само за неколку дена пак беа узурпирани.Од Општина Тетово, велат дека пак ќе започнат да вршат контрола кој го узурпира јавниот простор во Тетово, и субјектите кои го прекршуваат законот, соодветно ќе бидат казнети.Општина Тетово, досега многу пати ветила, дека преку разни акции ќе го ослободат јавниот простор во Тетово, но состојбата на терен од вгодина вгодина е се полоша.Зоран Димовски
| | веќе видена | слични

Неколку години по ред градскиот плоштад во Тетово е окупиран од стотина мали електрични автомобили. Рамната површина на полоштадот служи како автодром, на кој деца на возраст од 2 до 5 години возат мали електрични автомобили најчесто сами или под контрола на родителите. Изнајмувачите на електричните автомобили, а нив ги има 7-8, ѝ плаќаат на Општината годишен закуп за користење на просторот на плоштадот, но повеќето жители на Тетово негодуваат од ваквата узурпација на плоштадот. И после неколку години ваква состојба, Општина Тетово конечно се одлучи да го реши овој проблем. Во близината на Спортскиот центар во Тетово беше отворен за употреба еден поголем поплочен простор на кој ќе бидат дислоцирани сите мали електрични автомобили од градскиот плоштад. Во близината на Спортскиот центар Општина Тетово отвори еден поголем поплочен простор на кој ќе бидат дислоцирани сите мали електрични автомобили од градскиот плоштад (Фото: СДК.МК) И додека граѓаните на Тетово ја поздравуваат изградбата на автодромот, ...
| | веќе видена | слични

За разлика од зимно време, кога тетовци прават по 150 тони смет дневно, со затоплувањето на времето, се прават и до 300 тони смет дневно. Граѓаните се жалат дека контејнерите се преполни и оти надлежните не се ажурни во собирањето на сметот. Расфрлан смет покрај преполни контејнери, отпадоци фрлени на зелени површини и на улиците, а има и места во Тетово кои наликуваат на мини депонии. Оваа слика е честа во градот, за која граѓаните сметаат дека е резултат на неажурноста на општинската комунална служба. „Хигиената, еве сликајте од сите страни, за никаде е . Овој патот, од оваа страна 100 години седи така.“ „Прљаво е, прљавштина. Екологијата е, еве гледајте како изгледа.“ „Катастрофално, контејнерите полни со смет . Не знам политичарите што прават. Јас се сеќавам кога беше предизборната кампања овде, ветуваа брда и долини. Ветуваше Теута Арифи, ова-она. Од тоа ништо, само да се дојде на власт“, велат тетовци во анкета. Во комуналното претпријатие велат дека, како што календарски изминува годината, така се ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Со зелен теписон на градскиот плоштад како и дрва и палми напарвени од отпадоци собрани од тетовските улици активистите од неколку невладини организации од Тетово со симболичен пикник на градскиот плоштад од локалната самоуправа побараа да го зголеми зеленилото во градот. - Нашата акција е да се покрие сиво со зелено зошто многу малку имаме зеленило особено во централното подрачје на Тетово. Со овој наш перформанс праќаме порака до надлежните дека треба да има повеќе зеленило низ градот, рече Гзим Нухиу. Тој посочи дека кога побарале дозвола од градските власти за организација на настанот ги повикале и претставниците на општината да дојдат но не добиле потврден одговор и оти никој од локалната власт не ја посетил активноста. Лус Отон е 25-годишна девојка од Франција која во Тетово е на студиски престој. -Мило ми е што можам да дадам придонес во вакви настани во кои младите посочуваат проблем како што е недостиг на зеленило. Нема места каде луѓето може да поминат квалитетно време. Во градот каде што живеам ...
| | веќе видена | слични

Останато

Рашела Мизрахи, која вчера рано наутро беше разрешена од министерка за труд и социјална политика, и беше постојано мета на антисемитски напади од лица блиски ...
сите 182 | | | веќе видена

Пратениците упатија пораки до граѓаните за кого да ја дадат довербата на 12 април. Пратеникот Никола Мицевски од ВМРО-ДПМНЕ изјави дека граѓаните не треба да ...
сите 169 | | | веќе видена

Пратеничката Лилјана Поповска од ДОМ го обезбедила последниот глас што недостигаше за донесување на Законот за јавно обвинителство, кој денеска беше усвоен со ...
сите 183 | | | веќе видена

Претседателот на Европски совет Шарл Мишел вечерва организира неформална вечера за лидерите од Европската Унија и од Западен Балкан. Според него состанокот е ...
сите 596 | | | веќе видена

“Доцнам зошто бев физички нападнат од затворски слубежници” – рече обвинетиот  во “Рекет” Бојан Јовановски при влезот во судницата обраќајќи се на новинарите. ...
сите 325 | | | веќе видена

Вардар одигра перфектен меч против Мотор Запорожје и го обезбеди пласманот во осминафиналето на Лигата на шампионите, но за таа брилијатна партија дојдоа и ...
сите 202 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Тетово повторно се гуши во отпад

Од:
До кого (е-маил):
Порака: