ДПИ:Мерки против одговорните во случајот со екскурзијата во Италија


Инспекцискиот надзор во неготинската гимназија Свети Кирил и МЕтодиј покажал низа нерегуларности во подготовката и реализирањето на екскурзијата во Италија. Мерки ќе бидат превземени против директорката, водичот на екскурзијата и класниот раководител. Констатирано е дека не превзеле мерки за безбедност за двајцата средношколци кои поради тоа што доцнеле половина час биле оставени во хотелот во Италија додека групата ја продолжила екскурзијата во Франција, и се вратила вечерта. ТЕЛОП Томе Спировски директор на ДПИ Државниот просветен инспекторат ќе поднесе предлог до градоначалникот да превземе мерки против директорката меѓу кои најстрогата е нејзино разрешување. Против наставниците ќе бидат поднесени дисциплински мерки согласно законот за работни односи. Неправилности биле утврдени и во начинот на составување и работа на стручниот тим која ја подготвувал екскурзијата . И покрај правилото според кој членови можат да бидат само класни раководители, во него имало и наставници кои тоа не се. Надзорот на ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Два пасоша и неколку ранци се украдени од кавадаречки средношколци за време на екскурзија во италијанскиот град Верона, потврди за МИА директорот на електро-машинското училиште „Киро Спанџов-Брко“ Драги Ташев. – Додека учениците ја разгледувале Верона, непознати сторители го скршиле стаклото од вратата на автобусот. Земале неколку ранци со храна, а во два од нив биле и пасошите на двајца ученици. Од страна на Агенцијата организатор на екскурзијата, во Љубљана биле извадени нови пасоши за двајцата ученици, појасни директорот. Тој нагласи дека програмата од екскурзијата во целост била реализирана без проблеми.
| | веќе видена | слични

И покрај одличната соработка и многуте започнати и реализирани проекти помеѓу општина Неготино и СОУ„Св. Кирил и Методиј“ со цел за подобрување на условите за непречено одвивање на наставно-образовниот процес во училиштето, директорката на оваа образовна установа Менча Зафирова иако не е директно виновна за случувањата за времетраењето на екскурзијата, од морални причини до градоначалникот на општина Неготино Тони Делков достави писмена оставка на функцијата вршител на должноста директор – информираат од општина Неготино. Градоначалникот Делков ја прифати оставката, се заблагодари на досегашната одлична соработка и најави постапување согласно неговите законски овластувања
| | веќе видена | слични

За советот на родители, виновник за немилите настани со ученичката екскурзија каде две деца беа оставени сами цел ден во Италија била Агенцијата организатор на патувањето. Сопственикот пак вели засега не добил ништо и нема што да коментира.Главен виновник за немилите настани поврзани со неодамнешната екскурзија на учениците од трета година во Неготино во Италија и Франција, бил сопственикот на агенцијата која го организирала патувањето, вака одлучил Советот на родители при средното училиште Свети Кирил и Методиј, по бројните одржани состаноци, родителски среби, разговори со класните раководители и ученичката заедница од трета година. Овој нивен став го објавија на социјалните мрежи а како што велат заради низата пропусти за време на патувањето. Посочуваат на непрофесионалниот и нечовечки однос кон учениците и професорите, неисполнување на предвидената програма, престој во хотели кои биле далеку од нивото на прикажаното во понудата, немање професионален водич на патувањето, небезбеден и некоординиран превоз и ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Советот на родители при Средното општинско училиште „Св.Кирил и Методиј” во Неготино, по одржаните родителски средби, разговори со класните раководители и со ученичката заедница на учениците од трета година, кои беа на екскурзија за Италија и Франција, утврди дека главен виновник за сите случувања и немили настани во врска со екскурзијата е сопственикот на агенцијата која го организираше патувањето. Ова го објави Советот на родители на фејсбук групата на училиштето. Родителите го утврдиле тоа заради, како што пишуваат, непрофесионалниот однос и нечовечкиот однос кон учениците и професорите, неисполнување на предвидената програма (заради неорганизираност со време, водичи, неплаќање паркинзи и слично), престоj во хотели кои се далеку од нивото на прикажаното во понудата, немање професионален водич на патувањето (непознавање на странски јазик), небезбеден и некоординиран превоз (доцнење, лутање по патиштата, немање на клима уреди и слично) и уште многу други неправилности кои се забележани во текот на ...
| | веќе видена | слични

Родителите го утврдиле тоа заради, како што пишуваат, непрофесионалниот однос и нечовечкиот однос кон учениците и професорите, неисполнување на предвидената програма (заради неорганизираност со време, водичи, неплаќање паркинзи и слично), престоj во хотели кои се далеку од нивото на прикажаното во понудата, немање професионален водич на патувањето (непознавање на странски јазик), небезбеден и некоординиран превоз (доцнење, лутање по патиштата, немање на клима уреди и слично) и уште многу други неправилности кои се забележани во текот на патувањето од страна на професорите и учениците.Советот на родители од агенцијата едногласно бара јавно извинување заради омаловажување и исмејување на децата пред македонската јавност. Од Советот додаваат дека учениците кои биле на екскурзија се културни и воспитани личности, кои и во градот, а и на екскурзијата, од искажувањето на професорите и вработените во хотелите каде што престојувале, се однесувале примерно без никакви инциденти и немили настани. Случајот со двајцата ...
| | веќе видена | слични

Дали има некои малверзации околу тендерот за екскуризјата на средношколците од Неготино прашува неготинската фејсбук страна Неготино-Информации-Случувања СОУ СВ Кирил и Методиј (екскурзија ) 1.Директорката со сопственикот по која линија е блиска (школски )? 2.Тендерот како е добиен ? 3.Испитување колку имаат уплатено за екскурзија ? 4.Кој ги собираше парите и како се уплаќани на сметката на фирмата? 5.Кој е спонзорот за пола екскурзија ? 6.Претседателката на управниот одбор што е со газдата на фирмата ? 7.Одговорност за настанот кој ќе одговара? 8.Како е пола екскурзија покриена (демек газдата ги части) ?
| | веќе видена | слични

Останато

Пратеникот Павле Богоевски, кој е и претседател на собраниската Комисијата за деловнички и мандантно-имунитетни прашања поднесе оставка, откако во јавноста се ...
сите 342 | | | веќе видена

Тамара Тодевска откри како се чувствува по Евровизија каде за македонија го освои 7-то место, но и даде свој коментар за тоа што Србија не доби ниту еден поен ...
сите 265 | | | веќе видена

Иранскиот претседател Хасан Рохани изјави дека Техеран нема да попушти под притисокот на САД и дека нема да се откаже од своите цели, дури и ако Иран биде ...
сите 169 | | | веќе видена

Данкан Лоренс и ја донесе победата на Холандија на Евросонг и тоа по цели 44 години. Интересно е дека пред финалето кладилниците на 24 – годишниот Холанѓанец ...
сите 185 | | | веќе видена

Неколку европски лидери се обидуваа да ја убедат германската канцеларка Ангела Меркел, на самитот во Романија на 9 мај, да ја прифати позицијата претседател на ...
сите 77 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ДПИ:Мерки против одговорните во случајот со екскурзијата во Италија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: