Што се зборуваше на првиот Дигитален самит на земјите од Западен Балкан


Оваа недела Скопје е центар на регионот кога дигиталните теми се во прашање. Премиери, министри и експерти во своите области говорат на неколку интересни, отворени и актуелни теми. Сите имаат иста цел, да постават дигитална идеја за размена на идеи и предлози. Најверојатно нaјинтересна и најзначајна тема ќе биде интеграција на Западниот Балкан во единствениот европски дигитален пазар Настанот секако има за цел да помогне во поврзување на земјите од регионот, но и на нивно поврзување со Европската Унија. Конечно дел од говорите беа посветени на дигиталните вештини и подигање на капацитетите. Сепак најверојатно најинтересен панел е „Digitan Talks“. Можеби причина за ова е што ова е понеформален дел од настанот, па говорниците беа послободни. Секако и темите беа поинтересни. Конечно настот не можеше да помине без дискусија за она што ја направи Македонија глобално позната. Панелот за лажните вести иако од време на време беше надвор од тема, за среќа имаше и панелисти кои можеа да ја вратат темата назад кон ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Минатата недела се одржа дводневниот Дигитален Самит на Западен Балкан на кој беа покренати многу дискусии, теми и значајни прашања. На панел дискусијата за дигитални вештини, како една од главните теми кои се обработуваа на Самитот, беа дискутирани повеќе теми поврзани со дигиталните вештини, дигиталната писменост и дигиталната трансформација. Учествуваа 6 говорници од неколку земји, а како единствен претставник од Македонија говореше г-ѓа Валентина Тасева, претставник на Стопанска комора на Македонија и генерална директорка на Семос Едукација. На дискусијата г-ѓа Валентина Тасева се обрати до присутните и постави прашање со кое се отвори многу простор за размислување дали Балканските држави имаат квалитетен образовен систем: „Мораме да одиме во насока која домашните компании и европскиот пазар ја бараат од нас. Сите развиени економии, мерат колку пари годишно губат заради недостаток на дигитални вештини. Дали се знае колку пари губат економиите во регионот заради недостатокот од дигитални вештини? Износот ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Скопје, 23.04.2018 – Минатата недела се одржа дводневниот Дигитален Самит на Западен Балкан на кој беа покренати многу дискусии, теми и значајни прашања. На панел дискусијата за дигитални вештини, како една од главните теми кои се обработуваа на Самитот, беа дискутирани повеќе теми поврзани со дигиталните вештини, дигиталната писменост и дигиталната трансформација. Учествуваа 6 говорници од неколку земји, а како единствен претставник од Македонија говореше г-ѓа Валентина Тасева, претставник на Стопанска комора на Македонија и генерална директорка на Семос Едукација. На дискусијата г-ѓа Валентина Тасева се обрати до присутните и постави прашање со кое се отвори многу простор за размислување дали Балканските држави имаат квалитетен образовен систем: „Мораме да одиме во насока која домашните компании и европскиот пазар ја бараат од нас. Сите развиени економии, мерат колку пари годишно губат заради недостаток на дигитални вештини. Дали се знае колку пари губат економиите во регионот заради недостатокот од ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Изминатите два дена беа целосно посветени на содржините од Дигиталниот самит, но во исто време и со иста цел – кон “Дигитална Македонија”, се случуваа и дводневните обуки за е-трговија која претставува интегрален дел од едно дигитално општество. Под името “Жени во е-трговија” , Асоцијацијата за е-трговија на Македонија успешно ги реализираше дводневните обуки и тренинзи како дел од програмата која ја презентираа на прес-конференцијата пред неполн месец. Обуките беа посетени од 30 претставници на компании и бизниси од Македонија кои сакаат да ја унапредат е-трговијата во своите компании или едноставно да научат повеќе за истата. Учесничките имаа прилика да соберат нови знаења за голем број на аспекти во е-трговијата распределени во 13 предавања и 2 работилници кои ги покрија 16 говорници, сите искусни во своите области. Благодарение на поддршката од Швајцарската Програма за претприемнишво (SwissEP) учесниците имаа можност да слушнат и интернационални искуства од петте претприемачи кои доаѓаа од Обединетото ...
| | веќе видена | слични
2 копии

„Развојните димензии на дигиталните платформи” е мотото под кое годинава се одржува глобалната недела на е – трговија. Активностите во организација на Организацијата на Обединети нации за трговија и развој (UNCTAD) се одржуваат во Женева. Во фокусот е растечката улога на дигиталните платформи во насока на искористување на новите технологии за одржлив раст и развој на земјите. Нина Ангеловска, претседател на Асоцијацијата за е-трговија на Македонија и коосновач и директор на Grouper.mk, оваа година како панелист ја претстатвува Македонија на Првиот глобален состанок на асоцијациите за е-трговија. – Ја претставив Асоцијацијата за е-трговија на Македонија, состојбата со е-трговијата кај нас и нашата програма за развој на е-трговијата. Посочив дека едукацијата на населението е клучна за кревање на нивото на дигиталните вештини на граѓаните, но подеднакво е важна и едукацијата на компаниите за зголемување на понудата во е-трговија. Е-трговците играат клучна улога во едуцирањето на населението и давањето на добра ...
| | веќе видена | слични

Вип со задоволство го објавува учеството на Првиот дигитален самит на земјите од Западен Балкан што се одржува во Скопје од 18 -19 април, 2018г... На панел дискусијата на тема “Дигиталната економија и општеството “ што се одржа во рамките на самитот учествуваше и извршниот директор на Vip, Мислав Галер кој потсети на важноста на процесот на дигитализација на општеството во целост и на клучната улога на телекомуникациските компании во развојот на дигиталната револуција преку обезбедување на инфраструктура, пристап и апликации за корисниците. “Како дел од А1 групацијата која е присутна со голем број операции во регионот и во светски рамки, примарно за Вип е дигитална трансформација најпрво во рамките на компанијата. Преку промената на интерните навики, потенцирањето на агилноста, воведувањето на нови платформи и обезбедувањето на конкурентни решенија и знаење, се трансформираме прво самите себе и тоа го правиме со единствена цел - да понудиме врвно корисничко искуство. Соработката со јавниот сектор и start up ...
| | веќе видена | слични

Изминативе два дена, на 18 и 19 април, во просториите на Public Room се одржа Ladies in e-commerce, првата обука за е-трговија организирана од Асоцијација за е-трговија на Македонија . Обуката вклучуваше работилници и тренинзи преку кои учесниците имаа можност да се запознаат со развојот на е-трговијата во Македонија, предизвиците при водење на сајт за е-трговија, ризиците и правната регулатива која ги засега истите, да научат повеќе и за плаќањата во е-трговија, испорака кон дома и надвор, дигитален маркетинг, email маркетинг, growth hacking, платено рекламирање на Facebook и Instagram, можности за жени во е-трговија и сл. “Знаењето е клучно во борбата за родова еднаквост, уште повеќе во брзиот дигитален свет.” – посочи Нина Ангеловска, претседател на Асоцијацијата за е-трговија на Македонија. Преку 13 предавања и 2 работилници, 16-те говорниците кои имаат богато искуство во областа споделија практични совети кои ја наоѓаат својата примена во е-трговијата, и пошироко. Благодарение на поддршката од SwissEP ...
| | веќе видена | слични

Премиери, претставници на влади, на ЕУ, регионални оранизации, академската заедницата, бизнисмени и млади изнесоа идеи и порачаа дека технолошката трансформација и нивна целосна дигитализација е еден од врвните приоритети. Дигитална трансформација на земјите од Западен Балкан за поголема соработка и економски развој, но и пониски цени на роаминг во регионот и со ЕУ се целите постигнати на дводневниот Самит што се одржа во Скопје во рамки на Берлинскиот процес. Премиери, претставници на влади, на ЕУ, регионални оранизации, академската заедницата, бизнисмени и млади изнесоа идеи и порачаа дека технолошката трансформација и нивна целосна дигитализација е еден од врвните приоритети. - Дигитализацијата е можност која не теба да се пропушти доколку сакаме да обезбедиме иднина. Регионалната соработка има клучно значење во поврзувањето на граѓаните и државите на Западен Балкан. Таа регионална соработка доби суштина со Берлинскиот процес, а особено со усвојувањето на планот во Трст, порача на отворањето на Самитот ...
| | веќе видена | слични

Останато

Најтиражниот весник во Израел „Haaretz“ објави вест поврзана со првиот еврејски министер во Македонија која беше отпуштена откако го користеше старото име на ...
сите 447 | | | веќе видена

Владата разгледува две можни решенија за надминување на пасошката криза во која влезе земјата. Едното е добавувачот „Веридос“ што е можно побрзо да ги испорача ...
сите 190 | | | веќе видена

Единствената работа којашто му е потребна на приватниот сектор во овој момент е системско решение. Потребно ни е сите работи што ќе се прават, а кои се за ...
сите 305 | | | веќе видена

Во текот на вчерашниот ден Инфомакс објави анкета од маршот на СДСМ за правда по скопските улици. При анкетата констатирано е дека високи функционери на СДСМ, ...
сите 118 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Што се зборуваше на првиот Дигитален самит на земјите од Западен Балкан

Од:
До кого (е-маил):
Порака: