Велес не ги измисли лажните вести, но стана синоним за тоа


Македонија не е исклучена од феноменот на лажни вести. Тој проблем не е нов, а технолошкиот напредок го зголемува предизвикот. Во рамки на Дигиталниот самит во Скопје се одржа панелот „Медиумите во дигитална ера:спраување со лажни вести“. – Проблемот со лажните вести е што се губи довербата и тоа е најголем предизвик за традиционалните медиуми, изјави министерот за надворешни работи Никола Димитров. Министерот за отчетност Робер Поповски, посочи дека Македонија не е исклучена од феноменот на лажни вести. – Заробената држава верувам дека е зад нас, но алатките се уште се тука. Покрај се што се случи праксата не престана. За локакните избори се создаде измислица дека во општините низ Македонија ќе бидат населени бегалци. Тоа сега не престанува, неодамна се појави измислица дека спомениците ќе се тргаат со бугарски кранови, посочи Поповски. Во насока на справување со тоа, продолжи тој, Владата забрани владино рекламирање, се заложи за целосна поддршка на слободата на медиумите и транспарентност и отчетност, за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во борбата против лажните вести на интернет Европската Комисија планира кодекс на однесување за медиумите и интернет-платформите. Засега нема да има обврзувачки закон за оваа сфера. „Не сакаме да создаваме Министерство на вистината“, изјави еврокомесарот за безбедност, Џулијан Кинг во Брисел. Не станува збор за тотална контрола како во романот „1984“ на Џорџ Орвел. „Ние нема да одлучуваме што е вистина, а што е лага“, вети Кинг. Тоа им е оставено на корисниците на интернет. Тие, според зброовите на еврокомесарот, би требало да добијат на располагање нови алатки за подобро да можат да проценат дали читаат „fake news“, кој стои зад кои содржини и кој плаќа за одредени содржини. Слободата на мислење во никој случај нема да биде загрозена, се вели од Брисел.За тоа да се постигне, ЕК предлага низа мерки кои одат во насока на доброволна самоконтрола на големите онлајн-платфроми и т.н. „Social media“-понудувачи како Твитер, Снепчет или Инстаграм. Лажните вести можат да го загрозат заеднишвото во општествата во ЕУ, ...
| | веќе видена | слични

Нема ден да пројде а нормален човек да не се запрепасти каков сè отров се има проширено на социјалните мрежи. Ама па цензурата е крајно лош и практично неприменлив противотров. Особено што сега оваа валкана работа државите елегантно ја аутсорсираат па на приватни компании им препуштаат да проценуваат што може а што не може да оди во јавност. На почетокот на оваа година во Германија стапи на сила закон со кој на социјалните интернет платформи како што се Фејсбук, Твитер, Инстаграм или Јутјуб им се наложува да отстрануваат „очигледно спротивни на законот“ материјали кои ќе се најдат кај нив, и тоа во рок од 24 часа. Во спротивно се соочуваат со драконски казни и до 50 милиони евра. Истовремено им се наложува да цензурираат и нешто што не е „очигледно нелегално“, како што се лажните вести или широко сфатениот говор на омраза за што имаат рок од седум дена, а казните за непочитување се помали но сепак високи. Оттогаш се кумулираа доста случаи на небулозни цензурирања и бришење акаунти. На сатирични медиуми, ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Поттикнување на критичкото размислување и медиумската писменост кај корисниците на социјалните мрежи, подигнување на политичката култура на комуницирање, ефективна и независна саморегулација онлајн и доследна примена на законите се некои од предлозите во однос на решавањето на проблемите во комуникацијата во интернет-просторот, што беа истакнати на конференцијата „Права и обврски при комуницирање на интернет“. Настанот го организира МИМ во рамките на заедничкиот проект на Европската Унија и на Советот на Европа, со наслов „Зајакнување на судската експертиза за слободата на изразување и за медиумите во Југоисточна Европа. „Социјалните мрежи стануваат нов вид јавност со свои позитивни и негативни страни, но човечкиот фактор е пресуден во оваа комуникација“, истакна Сеад Џигал, експерт за медиумска писменост и социјални медиуми. „Проблемот е тоа што корисниците на социјалните мрежи имаат неограничени права, но не и обврски, особено во локалниот контекст каде што законската легислатива или не се применува или ...
| | веќе видена | слични

Потребна е континуирана едукација и медиумски писмени граѓани за полесно справување со говорот на омраза, дезинформациите и лажните вести кои брзо и лесно се шират на социјалните мрежи, беше посочено на конференцијата „Права и обврски при комуницирање на интернет“, на Македонскиот институт за медиуми. Како што предупредува Надиа Беларди, експертка на Советот на Европа за прашања поврзани со слободата на изразување, се соочуваме со едно информативно загадување на глобално ниво, а брзината на споделување информации на интернет дополнително ја усложнува состојбата. „Некои од лековите се едукација, навистина треба да размислуваме како библиотекари и да ги научиме луѓето да разбираат од каде доаѓаат информациите, што претставуваат тие, и да ги поставиме сите основни прашања – дали информацијата може да биде проверена, кој е контекстот. Значи, да се охрабри една култура на љубопитност. Сите оние основи на новинарството би требало да станат дел од основната едукација на младите лица, но треба да се работи и на ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Во Македонија има ниска медиумска и политичка култура на социјалните медиуми. Најчести проблеми на социјалните мрежи се нетолеранцијата, говорот на омраза, дезинформирањето и лажните вести, а за да се спречи оваа појава потребно е паралелно да се работи и на планот на комуницирањето и на културата и менталитетот. Ова се заклучоците од денешната конференција „Права и обврски при комуницирање на интернет“, на која се говореше за тоа како се употребува и злоупотребува слободата на изразување на Интернет. Сеад Џигал, експерт за медиумска писменост и социјални медиуми, вели дека влијанието на телевизијата е се уште големо, односно околу 80 проценти од граѓаните се информираат преку телевизијата, додека двојно помалку, иако таа бројка расте, 45 до 50 отсто од луѓето се информираат преку Интернет. - Телевизиите и весниците веќе се интегрираат со онлајн платформите, и преку нив се обидуваат да го зголемат досегот на своите информации. Информирањето преку телевизии и информирањето преку Интернет ќе се претопат во ...
| | веќе видена | слични

Дезинформацијата е закана за демократијата, изјави денеска Марија Габриел, еврокомесарка за дигитална економија и општество при преставувањето на предлозите на Европската комисија за борба против лажни вести. Таа објасни дека предлозите го штитат пристапот до објективни и квалитетни информации. Според неа, залог е довербата на граѓаните, меѓу другото, и во институциите. - Даваме можност еднаш и засекогаш да се реши прашањето, ги повикуваме на одговорност оние кои се поврзани со процесот. Го задржуваме правото на дополнителни мерки, изјави Габриел по повод предлогот ова прашање засега да се решава на доброволна основа со изготвување на правила за дејствување за оние кои објавуваат информации. Таа додаде дека слободата на изразување и информација е од витално значење за демократијата. Европската комисија денеска предложи воведување доброволни правила за дејствување за онлајн платформите и медиумите во борбата со дезинформациите. Комисијата истакна дека ако овој предлог се покаже како недоволен, подготвена е да ...
| | веќе видена | слични

Ова се заклучоците од денешната конференција „Права и обврски при комуницирање на интернет“, на која се говореше за тоа како се употребува и злоупотребува слободата на изразување на Интернет. Сеад Џигал, експерт за медиумска писменост и социјални медиуми, вели дека влијанието на телевизијата е се уште големо, односно околу 80 проценти од граѓаните се информираат преку телевизијата, додека двојно помалку, иако таа бројка расте, 45 до 50 отсто од луѓето се информираат преку Интернет. - Телевизиите и весниците веќе се интегрираат со онлајн платформите, и преку нив се обидуваат да го зголемат досегот на своите информации. Информирањето преку телевизии и информирањето преку Интернет ќе се претопат во еден нов вид интегрирано информирање, каде што дигиталните уреди кои сите ги користиме ќе бидат примарен канал од кои што ќе добиваме информации и токму во тој контекст треба да се стави подемот на социјалните мрежи, вели тој. Според него, Интернетот во информирањето нема да ја престигне телевизијата, туку тие ќе се ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Европската комисија денеска предложи воведување на доброволни правила за дејствување за онлајн платформите и медиумите во борбата со дезинформациите. Комисијата истакна дека ако овој предлог се покаже како недоволен, подготвена е да презентира и законски промени. Според податоци на Европската комисија, дезинформациите до сега имале влијание врз изборите во 18 земји, а 83 отсто од Европејците гледаат на лажните вести како закана за демократијата. Европската служба за надворешна акција во последните три години спречила 3.900 случаи на пропагандни (неточни) соопштенија во заштита на тезите на Кремљ. Комисијата истакнува дека „лажните вести“ се соопштенија кои не вклучуваат новинарски грешки, сатира или пародија, туку се злонамерно создадени за да влијаат на јавноста и да ја искриват вистината. ЕК предлага пред се да се воведат можности за јасно разликување на изворот на информацијата, нејзината веродостојност и финансирањето на медиумите. Се предлага исто така за медиумската писменост да се предава и на ...
| | веќе видена | слични

Нов закон, кој наложува казни за објави на социјалните мрежи, идниот месец ќе стапи во сила во Германија. Законот ќе регулира објави со нелегална содржина, како и говор на омраза. Тоа предизвика голема и жестока дебата за слободата на изразување. Според новиот германски закон, компании како Фејсбук ќе треба да го бришат говорот на омраза и тоа најдоцна 24 часа по неговата објава. Во спротивно ќе има казна и тоа во висина од 50 милиони евра. Одредени критичари сметаат дека големите глоби ќе доведат до голема внимателност од страна на социјалните мрежи, кои пак ќе почнат да бришат многу нешта вклучително и такви кои не се воопшто незаконски. Што се подразбира под „говор на омраза“ во Германија? Законот нема да го менува она што веќе се подразбира дека е говор на омраза. Нема да бидат создадени нови кривични дела. Категориите варираат од „формирање на терористички организации“ до многу полибералното и нејасното „обид за религиско и идеолошко здружување“. Како надополнување кон ова, некои германски закони ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Запрашан да ја коментира средбата на Катица Јанева со Зоран Заев во вила Водно, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски детално се осврна на нивното ...
сите 227 | | | веќе видена

Министерката за труд и социјална политика беше разрешена откако одби да ја тргне таблата на министерството на кое наместо новото име Северна Македонија, стоеше ...
сите 222 | | | веќе видена

СДСМ заедно со граѓаните продолжува со заложбата за неселективна правда и правна држава. Основата за тоа е поставена од мнозинството пратеници преку ...
сите 184 | | | веќе видена

Ливерпул со неповолни 1:0 загуби на гостувањето во шпанската престолнина против Атлетико Мадрид, ситуација која секако не ја посакуваа играчите на англискиот ...
сите 119 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Велес не ги измисли лажните вести, но стана синоним за тоа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: