Во идеално сценарио РЕШЕНИЕ ЗА ИМЕТО ЗА ДВА ДО ТРИ МЕСЕЦИ,вели Димитров


Во идеално сценарио решение за спорот со името може да се постигне во наредните два до три месеци, а итноста за решение е диктирана од европскиот воз, порача ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Медијаторот Метју Нимиц по попладневната заедничка средба со шефовите на дипломатите на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас во Виена истакна ...
| | веќе видена | слични

Заврши новата рунда преговори за решение за името и не донесе ништо ново - барем не за јавноста. Министрите за надворешни работи не се огласија по разговорите, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

По средбата со македонскиот и грчкиот министер за надворешни работи, Никола Димитров и Никос Коѕијас, попладнево во Виена, медијаторот Метју Нимиц изјави дека ...
| | веќе видена | слични

Предмалку заврши средбата на македонскиот и грчкиот министер за надворешни работи со посредникот Метју Нимиц во Виена. Таа траеше околу три часа, а по неа ...
| | веќе видена | слични

Кратки изјави следуваа по денешните четиричасовни преговори на шефовите на дипломатиите и медијаторот на ОН за проблемот што го има Грција со името на ...
| | веќе видена | слични

Вчерашната изјава на европскиот комесар за проширување, Јоханес Хан, во која вели дека за две недели ќе има решение за спорот за името помеѓу Грција и ...
| | веќе видена | слични

- Двете страни се посветени на постигнување решение и процесот ќе продолжи во следните недели, изјави Нимиц по средбата што се одржа во канцеларијата на ОН во ...
| | веќе видена | слични

Нов обид на Нимиц да го придвижи процесот за името на средба во Виена со Димитров и Коѕијас. Средбата започна околу 15 часот, а како официјална информација од ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Цела недела молк од институциите за вмешаноста на нарко картелот Заеви во нарко трафикингот на марихуана, кој беше спречен и пресечен од американската агенција ...
сите 203 | | | веќе видена

200 000 вакцини За две недели стигнуваат во земјава. Веста ја потврдиле од кинеската амбасада. до крајот на месецов се очекуваат и уште 20 илјади дози од ...
сите 712 | | | веќе видена

Кривичниот суд му определи притвор на Сашо Мијалков, кој му е одреден се до започнување на издржување на казната затвор. На поранешниот помошник-министер во ...
сите 142 | | | веќе видена

Од Коалицијата Алијанса за Албанците и Алтернатива најавија повлекување на илјадниците амандмани со кои е блокирано донесувањето на петтиот пакет економски ...
сите 365 | | | веќе видена

Според новиот Закон за урбанистичко планирање штетите што би настанале од суспендирањето на планот и отстранувањето на недостатоците на урбанистичкиот план ќе ...
сите 244 | | | веќе видена

Зоран Заев и Оливер Спасовски се во паника после излегувањето на аферата Мафија. Тие сега очигледно работат на забошотување на случајот и од петни жили се ...
сите 289 | | | веќе видена

Христијан Мицкоски открива дека Јован Вукотиќ од Шкаљарскиот клан во 2020 година, под лажниот идентитет Ѓорѓи Андонов купил компанија во Бугарија од лице ...
сите 84 | | | веќе видена

Жолчната расправа во Собранието продолжи и вечерва по двочасовната пауза. Координаторите на пратеничките групи, дел од пратениците и претседателот на ...
сите 243 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во идеално сценарио РЕШЕНИЕ ЗА ИМЕТО ЗА ДВА ДО ТРИ МЕСЕЦИ,вели Димитров

Од:
До кого (е-маил):
Порака: