Димитар Грчев потврди: Да, работам за ЕЛЕМ

3 копии

Димитар Грчев, син на професорот и советник во министерството за култура Мирослав Грчев, на неговиот фејсбук профил потврди дека се вработил во ЕЛЕМ, откако неколку медиуми пишуваа за тоа. „Да, работам за ЕЛЕМ. Благодарам на интересот, дефинитивно го немаше кога работев во фабрика во Штип. П.С. Во Штип повеќе плаќаа", пишува Грчев на неговиот фејсбук профил. Медиумите пишуваат и дека во ЕЛЕМ е вработена и ќерката на собранискиот спикер Талат Џафери, Бесија Џафери. За оваа информација се уште нема потврда. -Тоа во време на ВМРО го викавме непотизам, сега ваљда го викате ,,успеав да се снајдам".Браво чим се радуваш на државна плата! – коментира една граѓанка. Друга граѓанка се потсмева со неговата изјава дека претходно земал повисока плата. – Фино од тебе што повисоката плата во Штип,ја отстапи на некој друг.До лани лаевте, сеа и сензитивни дури.Ај на здравје со нафтава, ама на екс. – му пишува граѓанката на младиот Грчев. Во одговор до револтираните граѓани, Димитар Грчев објаснува дека ја напуштил ...
| | веќе видена | слични
3 копии

По вработувањето на Димитар Грчев, син на архитектот Мирослав Грчев, и Бесијана Џафери, ќерка на собранискиот спикер Талат Џафери, од ЕЛЕМ за „Макфакс“ велат дека ги вработиле поради исклучителните биографии во поглед на нивното образование, но и делумното работно искуство што го поседуваат. „Поради тие причини, дадена им е можност да се вклучат во работниот процес во институциите на Македонија, но со оглед на тоа што станува збор за млади лица, со нив е склучен договор за привремено вработување. Во следниот период тие ќе бидат подложени на оценка за нивната работа и од покажаните резултати ќе зависи дали нивниот ангажман ќе биде продолжен или договорите ќе бидат раскинати“, велат од ЕЛЕМ за „Макфакс“. ЕЛЕМ го вработи и Љубисав Несторовски, сопруг на државната секретарка на МВР, Магдалена Несторовска. На огласот биле пријавени седум кандидати, од кои тројца ги исполнувале условите. Но, од сите нив ЕЛЕМ го вработи Несторовски како инженер за животна средина. Огласот е објавен во февруари, а Несторовски е ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски денеска изјави дека нема конкретни информации за вработувањето на ќерката на претседателот на Собранието Талат Џафери и синот на Мирослав Грчев во државната компанија ЕЛЕМ, но нагласи дека доколку било што не е согласно Законот веднаш ќе се реагира. Одговарајќи на новинарско прашање дали има непотизам при овие вработувања, Манчевски рече дека како и сите други постапки за вработување и овие треба да се согласно процедурите и законските одредби. – Една е постапката доколку се работи за вработување на неопределено време, а друга е постапката за времени вработувања. Ќе ги видиме кои се конкретните постапки што ги спровеле и доколку било што не е согласно закон веднаш ќе се реагира. Имаме институти за тоа, рече Манчевски, одговарајќи на прашање на завршната прес-конференција на Дигиталниот самит за Западен Бакан во Скопје.
| | веќе видена | слични
6 копии

Ќерката на претседателот на Собранието Талат Џафери и синот на архитектот и претседател на Комисијата за „Скопје 2014“ Мирослав Грчев, добија вработувања во државната „Електрани на Македонија“ (ЕЛЕМ). Нивните работни места не беа огласени и примени се без конкурс, што дополнително ја зовре јавноста во ситуација кога се бара чесност, непристрасност и транспарентност по промената на власта пред десетина месеци. Од ЕЛЕМ потврдуваат дека своите редови ги засилиле со Димитар Грчев и Бесија Џафери објаснувајќи оти сѐ е чисто и законски, објави „Независен“. „Примени се преку Агенцијата за вработувања, а во такви случаи тоа значи дека тие не се вработени во ЕЛЕМ, туку ни се отстапени од Агенцијата. Конкретно, нивниот договор е од 5 април и трае до 31 декември, односно до крајот на годината. Колегата е на место инженер за животна средина, а колешката е референт за правни работи. За овој тип вработувања не е потребно да се распише оглас бидејќи се привремени. Хипотетички, доколку по истекот нивните договори бидат ...
| | веќе видена | слични

Дневниот весник „Слободен печат“ од својата веб страница ја избриша веста дека синот на архитектот и советник во Министерството за култура, Мирослав Грчев, се вработил во државната компанија ЕЛЕМ. На 17 април, под наслов „Синот на Мирослав Грчев потврди дека работи во ЕЛЕМ“, веб страницата на најтиражниот дневен весник ја објави веста за вработувањето на младиот Грчев, што е детектирано од агрегаторот time.mk и може да се провери на следниот линк Во исто време, доколку на пребарувачот Google пребарате за случајот, прва излегува токму веста на Слободен Печат. Но, доколку кликнете на линкот на Тајм или на GOOGLE, ќе видитте дека веста е избришана од страницата на Слободен Печат и не може да се прочита, а на линкот кој води до неа, прикажува „Ooops… Error 404 Sorry, but the page you are looking for doesn’t exist.“. Главен и одговорен уредник на Слободен печат е новинарот Бранко Героски, еден од најпознатите доајени на македонското новинарство и уредник со богато искуство во медиумскиот плурализам во државава, ...
| | веќе видена | слични

– Овој народ е глуп, исплашен, злобен, малодушен, ограничен, безнадежен, без’рбетен, безидеен, прост, лош, неквалитетен, нечовечен, одвратен и заслужува да умре и ќе умре бавно и болно, угушен во сопствените г*мна, напишал на својот фејсбук профил Димитар Грчев, син на архитектот, ексградоначалникот на Центар и советник во Министерството за култура, Мирослав Грчев. Младиот Грчев, неделава стана тема во Македонската јавност, откако Лидер откри дека без оглас, тој и ќерката на претседателот на Собранието, Талат Џафери, биле вработени во државната компанија ЕЛЕМ по ингеренција на нивните татковци. Инаку по стотиците коментари од страна на граѓани кои реагираа на неговото бработување, младиот Грчев се повлече пред критиките и го избриша постот во кој се пофали дека работи во ЕЛЕМ. Синот на Грчев потврди дека работи во ЕЛЕМ: Порано ова го викавме непотизам, сега го викате „успеав да се снајдам“
| | веќе видена | слични
3 копии

Животот и понатаму доаѓа за блиските роднини на високите функционери на власта. Магдалена Несторовска, државен секретар во Министерството за внатрешни работи и висок партиски функционер на владејачката СДСМ си го вработила нејзиниот сопруг Љубислав Несторовски во ЕЛЕМ, дознава Лидер од извори во оваа државна Компанија. Несторовски на новото работно место дошол во пакет со синот на архитектот Мирослав Грчев и ќерката на претседателот на Собранието Талат Џафери. За изворот на Лидер е скандалозно и тоа што Љубислав Несторовски има 63 години и е на една година пред пензија. Сопругата на Несторовски практично ја има највисоката администра функција во МВР, државен секретар, па оттаму се поставува прашањето дали и во овој случај се работи за непотизам. Инаку, претходно Лидер откри а посочените потврдија дека Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери и Мирослав Грчев си ги вработиле своите деца во ЕЛЕМ. Бесија Џафери, ќерка на претседателот на Собранието Талат Џафери во АД ЕЛЕМ е вработена ...
| | веќе видена | слични

Бесија, ќерката на претседателот на Собранието, Талат Џафери од ДУИ и Димитар, синот на архитектот Мирослав Грчев од СДСМ, без да ги докажат и споредат своите квалитети со конкуренти обични смртници, добиле државни вработувања ЕЛЕМ. Нивните работни места не беа огласени и примени се без конкурс, што дополнително ја зовре јавноста во ситуација кога се бара чесност, непристрасност и транспарентност по промената на власта пред десетина месеци, пишува весникот Независен. Од ЕЛЕМ за весникот потврдуваат дека ги вработиле своите редови Димитар Грчев и Бесија Џафери но тврдат дека сѐ е чисто и законски. „Примени се преку Агенцијата за вработувања, а во такви случаи тоа значи дека тие не се вработени во ЕЛЕМ, туку ни се отстапени од Агенцијата. Конкретно, нивниот договор е од 5 април и трае до 31 декември, односно до крајот на годината. Колегата е на место инженер за животна средина, а колешката е референт за правни работи. За овој тип вработувања не е потребно да се распише оглас бидејќи се привремени. Хипотетички, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Овде се гледа веднаш дека затаија институциите во овој случај, мислам дека не е постапено по стандардите како што треба. Прво, каде исчезнал метил акрилатот ...
сите 230 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев во пресрет на владината седница во Тетово истакна дека за оваа политичка гарнитура најважно е здравјето на граѓаните и затоа внимателно се ...
сите 163 | | | веќе видена

Владата предводена од Зоран Заев и МОН не се грижат за учениците затоа што веќе трет месец нема учебници, а искинатите учебници не успеаја да ги заменат со ...
сите 163 | | | веќе видена

Зоран Заев и Нина Ангеловска денеска го презентираа најголемиот буџет во историјата на државата. Власта во 2020 година планира да потроши 3.9 милијарди евра, ...
сите 153 | | | веќе видена

Овие денови, следниве хороскопски знаци ги очекува потежок период. Но, и тоа не е крај на светот. Понекогаш треба да забавите и да се подготвите за патувањето ...
сите 167 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Димитар Грчев потврди: Да, работам за ЕЛЕМ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: