Заев го доби новиот коалиционен партнер - договрено едно министерско место


2 копии

БЕСА на Касами најверојатно ќе биде дел од Владата на Заев, јавува Плусинфо повикувајќи се на свои извори во партијата. Според информациите, ваков договор паднал на вчерашната средба Касами – Заев. БЕСА на Касами најверојатно ќе биде дел од Владата на Заев, јавува повикувајќи се на свои извори во партијата. Според информациите, ваков договор паднал на вчерашната средба Касами – Заев.„ – Беса 99 отсто ќе биде дел од Владата. Има готовност да добиеме едно ресорско министерство, но допрва ќе има разговори за поделбата на власта – вели за Плусинфо функционер во партијата на Касами.Касами и даде поддршка на Владата на Заев и на гласањето за доверба, со што практично си го отвори патот до Илинденска. Сепак, тука стои ДУИ, партија која не крие дека не сака други албански партнери во Владата.Заев на последниот брифинг со новинарите рече дека му е потребно пошироко мнозинство за да покомотна позиција во Собранието, бидејќи како што вели, сега пратениците се практично врзани за пратеничките столчиња и ако ...
| | веќе видена | слични
2 копии
2 копии

Премиерот треба да избере помеѓу двете крила на БЕСА, тој го има последниот збор за тоа кој ќе стане дел од власта. Не му треба нашите внатрешни проблеми да влезат во Владата, изјави претседателот на едното крило на БЕСА, Африм Гаши, велејќи дека тие самите се на чекор до тоа, објави Гаши тврди дека досега не разговарале со Заев за преземање на Министерството за правда доколку влезат во Влада, но вели дека партијата има кадри за сите институции. Наводно, на неколкуте средби што ги имале, воопшто и не станало збор за ресорот што би го добиле. Лидерот на ДУИ, пак негира дека последниот збор за влезот на опозициски партии во власта го има само премиерот. Завчера и претседателот на второто крило на БЕСА, Касами оствари средба со Заев, по што од партијата брифираа дека токму тие ќе бидат новиот владин коалиционер и дека се подготвени да добијат едно министерско место, но тоа допрва ќе се договара. Гаши го предводи крилото на БЕСА во кое се и пратениците Неџбедин Каремани и Реџеп Мемеди, додека крилото на Билал ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Пратеникот Африм Гаши, кој го предводи едното крило на Беса, изјави дека се на чекор до влез во Владата и ако тоа навистина се случи токму тие ќе бидат будното око на Владата, особено во делот на корупцијата. Гаши потврдува дека имале неколку средби со премиерот Зоран Заев, но вели дека премиерот го има последниот збор и дека треба да избере меѓу двете крила на Беса. – Мислам дека на премиерот не му треба надворешни проблеми да влезат во Владата. Мислам дека тој треба да избере помеѓу двете крила на Беса, рече пратеникот одговарајќи на новинарско прашање дали е можно двете крила на партијата да влезат во составот на Владата. Тврди дека не разговарале за министерско место во правда, потенцирајќи дека тие имаат кадри за сите институции. Тој го предводи крилото во кое се и пратениците Неџбедин Каремани и Реџеп Мемеди, додека во крилото на Билал Касами се пратениците Фадил Зендели и Теута Биљали.
| | веќе видена | слични
7 копии

Заев го има последниот збор. Ќе мора да избере меѓу двете крила, изјави претседателот на едното крило на Беса, Африм Гаши, кој потврди дека Беса влегува во Владата. Тој рече немало разговори за преземање на Министерството за правда, но вели дека партијата има кадри за сите институции. За влезот во Владата на другото крило од Беса, предводено од Билал Касами, Гаши е категоричен дека не сака споровите што тие ги имаат меѓу себе да ги има во владиниот кабинет. „Имавме неколку средби со премиерот и разговаравме за принцпите на заедничко работење. Тоа значи дека фокус се програмските определби, а техничките работи се полесни. Поради преговорите за името и влезот во ЕУ, сакаме да сме дел од оваа Влада“, рече тој. На прес-конференција во Собранието, Гаши рече дека еврокомесарот Јоханес Хан денеска донел убава вест за безусловна препорака за преговори за влез во ЕУ. Тој рече дека Беса, иако во опозиција, дала свој максимум за да се постигне препораката. „Ако почнеме преговори во јуни, тоа е добар знак за државата“, ...
| | веќе видена | слични

Пратеникот Африм Гаши, кој го предводи едното крило на Беса, денеска потврди дека партијата влегува во Владата, но го повика премиерот Зоран Заев да избере едно од двете крила на Беса.„Мислам дека на премиерот не му треба надворешни проблеми да влезат во Владата. Мислам дека тој треба да избере помеѓу двете крила на Беса“, рече Гаши, одговарајќи на новинарско прашање дали е можно двете крила на партијата да влезат во составот на Владата. Гаши додаде дека не се разговарало за министерско место во правда, но тие, како што рече, имаат кадри за сите институции. „Имавме неколку средби со премиерот и разговаравме за принципите на заедничко работење. Тоа значи дека фокус се програмските определби, а техничките работи се полесни. Поради преговорите за името и влезот во ЕУ, сакаме да сме дел од оваа Влада“, рече тој.На прес-конференција во Собранието, Гаши рече дека еврокомесарот Јоханес Хан денеска донел убава вест за безусловна препорака за преговори за влез во ЕУ, а Беса, иако во опозиција, дала свој максимум за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, постигнал договор со Африм Гаши тројцата пратеници од неговото крило на БЕСА да ја поддржат владата, објави Телма. Исторвремено, Заев е близу до договор за проширувањето на владата и со крилото на БЕСА предводено од Биљал Касами, кое контролира двајца пратеници. Од СДСМ најавуваат дека за поддршка од петте пратеници на БЕСА ќе отстапат еден ресор, па останува да се види кое крило кој ресор ќе го добие.
| | веќе видена | слични

Скопското крило на БЕСА ќе стане дел од Владата, потврдиле од партијата за „Независен весник“. Портпаролот Орхан Муртезани соопшти дека денеска имало средба меѓу Африм Гаши и премиерот Зоран Заев, при што се договорени најголем дел од работите. „Околу ресорите ќе се проговара наредниот период, бидејќи тоа не е приоритетно. Во моментов, Македонија е во една фаза каде треба да се завршат процесите за членство во ЕУ и во НАТО, односно да се реши спорот за името со Грција, по што корист ќе имаат сите граѓани“, информира Муртезани. Скопското крило во Собранието има тројца пратеници, додека два има тетовското крило на Билал Касами.
| | веќе видена | слични
3 копии

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, разговарал со крилото на Беса предводено од Африм Гаши и постигнале договор за коалицирање, односно за зголемување на парламентарното мнозинство, објави Телма. Според тоа, тројца пратеници ќе го засилат кревкото парламентарно мнозинство предводено од СДСМ и ДУИ. Заев истовремено преговара и со крилото на Беса предводено од Билал Касами, кое пак на своја страна има двајца пратеници во Собранието на РМ. Најверојатно СДСМ ќе мора да и отстапи едно министерско место на новата партија во владината коалиција.
| | веќе видена | слични
4 копии

Претседателите на поделената Беса, Билал Касами и Африм Гаши оставрија одделни средби со амбасадорот на Обединетото Кралство, неговата екселенција Чарлс Гaрет. На средбата помеѓу Касами и Гaрет се разговарало за политичките процеси во нашата земја, за улогата на Движењето Беса во давање на подршка за реформите кои се предуслов за интеграција на Република Македонија во НАТО како и за почетокот на преговорите за приклучување кон ЕУ. „Претседателот Касами на овој состанок го искажа својот став околу спорот со името со Грција, наведувајќи дека оваа е еден од клучните периоди во последните 20 години оваа прашање да се реши и Република Македонија и формално да стане полноправна членка на НАТО затоашто оваа е единствена алтернатива која што ни носи просперитет, безбедност и економски развој“, соопшти партискиот кабинет на Касами. Двете страни се согласиле дека одличната комуникација која постои помеѓу Движењето Беса и Обединетото Кралство треба да продожи и во иднина ставајќи се во функција на приближување до ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Интервентната полиција мнападна голем број луѓе што ги преплавија улиците на главниот град на Еквадор, Кито, и го нарекоа нивниот претседател Ленин Морено ...
сите 239 | | | веќе видена

Месец мај оваа година треба да биде малку потопол за разлика од изминатата година што значи дека може да очекуваме продори на топли воздушни бранови од ...
сите 196 | | | веќе видена

Со почеток во 20:30 часот, ВМРО-ДПМНЕ ќе одржи митинг во Делчево. На истиот се очекува да се обратат лидерот на партијата Христијан Мицкоски и кандидатот за ...
сите 100 | | | веќе видена

На претседателските избори се работи за два концепта, од кои едниот ја носи земјава во рзвиениот свет и е гарант дека тоа така ќе биде за век и веков, а ...
сите 99 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател од СДСМ и ДУИ, Стево Пендаровски во вечерашното гостување на телевизија Телма рече дека тој е задоволен од последните анкети.-Јас сум ...
сите 36 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Заев го доби новиот коалиционен партнер - договрено едно министерско место

Од:
До кого (е-маил):
Порака: