Огромен астроид помина премногу блиску до Земјата


3 копии

Астероидот 2018 GE3, кој според проценките на експертите е со големина на фудбалски терен, помина „алармантно близу Земјата “ во неделата наутро. Астероидот 2018 GE3, кој според проценките на експертите е со големина на фудбалски терен, помина „алармантно близу Земјата “ во неделата наутро.Астероидот кој имал пречник нешто повеќе од 45 метри бил поблиску до Земјата отколку Месечината, која орбитира на раздалеченост од околу 385.000 километри од нашата планета.Според извештаите на НАСА, само неколку часа откако е регистрирана најблиската раздалеченост на астероидот 2018 GE3 од нашата планета, тој се повеќе се приближил до Месечината.Неговите димензии биле меѓу три и шест пати поголеми од обемот на вселенскиот камен кој во 2013 година падна во Русија и поради кој околу 1.500 луѓе биле присилени да одат во болница.Дека GE3 влегол во Земјината атмосфера, научниците претпоставуваат дека ефектите би биле слични, само што штетата би била посериозна и поголема, со потенцијално поголем број на повредени.
| | веќе видена | слични

Сте виделе ли како изгледа површината на Месечината... НАСА објави видео од Месечината во 4K резолуција, при што изгледа фасцинантно. Видеото е креирано врз основа на податоците од сондата на НАСА - „Lunar Reconaissance Orbiter“, кои се акумулирани од девет годишен период.
| | веќе видена | слични

Американската агенција за истражување на вселената објави снимка од површината на Месечината во 4K резолуција, која е своевидна тура по Земјиниот сателит. Целата видео-презентација направена е врз основа на податоци, кои сондата на NASA, „Lunar Reconaissance Orbiter“, ги собирала во период од девет години. Вселенското летало уште од 2009 година кружи околу Месечината на висина од 50 километри. 
| | веќе видена | слични
2 копии

Американската вселенска агенција (НАСА) објави неверојатно видео од Месечината. Оваа тура дава фасцинирачки поглед на површината на Месечината и познати пејсажи. Видео-материјалот е создаден благодарение на податоците кои лунарниот извидувачки орбитер на НАСА ги собра во период од девет години. Леталото откри дека светот на Месечината е многу динамичен. Погледнете го ова совршено видео:
| | веќе видена | слични

Пред пет години, метеор тежок 10000 тони експлодира над Челjaбинск во Русија, со сила од 30 атомски бомби. Пред три дена, астероид три до шест пати поголем од таа карпа се појави од никаде и помина покрај Земјата на растојание помало од 200000 km или на околу половина од растојанието до Месечината, а научниците го забележаа само неколку часа пред да се приближи. Астероидот, наречен 2018 GE3, помина покрај Земјата во неделата изутрина во 7:41 по средноевропско време и се проценува дека беше со дијаметар од 50 до 100 метри. Со еден збор – беше голем. Исто така беше неверојатно брз, патуваше со брзина од над стотина илјади километри на час, поточно со брзина од 86 Мах-а. Највознемирувачкото нешто за 2018 GE3 е тоа што не беше забележан сè дури не се појави многу блиску до Земјата, давајќи им на научниците многу малку време да се подготват и да направа проценка колкави би биле последиците ако астероидот влезе во атмосферата. И покрај меѓународните напори за следење и идентификување на објекти блиску до ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Алисон МекКин, виш инженер во американската вселенска агенција NASA, вели дека првиот човек кој ќе стапне на Црвената планета треба да биде жена. Таа е убедена дека испраќањето жена на Марс ќе ја врати правдата, бидејќи сите 12 астронаути кои први заминаа на Месечината беа мажи. Алисон работи во NASA повеќе од 30 години и неодамна забележала напредок во родовата рамноправност, откако бројот на жени во инженерскиот тим е во водство. Иако и NASA и Советскиот Сојуз во минатото, испратија жени во вселената, оваа инжинерка во американската вселенска агенција вели дека е разочарана од фактот што ниту една жена досега не слета на Месечината.
| | веќе видена | слични

Сателитот е наречен "RemoveDebris" и има неколку различни направи дизајнирани за чистење на големите количини на отпад кои што кружат околу нашата планета Земја. Европската вселенска агенција неодамна лансираше сателит со кој што ќе се обиде да ја „исчисти“ вселената од ѓубре, а најинтересно е тоа што ќе користи технологија која што е позната уште од Римско време - харпун и мрежа. Инжинерите кои што ги дизајнирале специјалните харпуни за двата пилот-проекти за чистење на отпадот во вселената велат дека целата привлечност на таквите вселенски алатки е во нивната едноставност. „Тоа е навистина едноставно парче на технологија, само што ние го унапредивме за употреба во вселената. Убавината на тој систем е во едноставноста“, изјави инжинерот при Европската вселенска агенција, Аластер Вејмен. Сега, се очекува тестовите за собирање на отпад да започнат за неколку седмици: „Се што треба да направи сателитот е да се приближи до метата, да го лансира харпунот и да го собере отпадот на кој што се закачил на мрежата“, ...
| | веќе видена | слични

Останато

 ЕБУ се огласи официјално и прогласи дека имало грешка во гласањето од страна на Белорусија. Грешка која Македонија ја направи победник од жири и официјално ...
сите 407 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев ја поздравува одлуката на пратеникот Павле Богоевски да поднесе оставка на функцијата и смета дека е храбра и во функција на понесување ...
сите 297 | | | веќе видена

Брифингот во Белата куќа ќе се одржи денеска, соопштија официјални претставници Пентагон ќе ја брифира Белата куќа за можноста да бидат испратени илјадници ...
сите 174 | | | веќе видена

Пратеничката група на опозициската ВМРО-ДПМНЕ нема да гласа за одземање на мандатот на бегалецот, односно нивниот екс лидер Никола Груевски. Либертас од извори ...
сите 208 | | | веќе видена

Францускиот претседател Емануел Макрон го обвинил Стив Бенон, блискиот соработник и поранешен главен стратег на Доналд Трам, претседателот на САД, дека заедно ...
сите 89 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Огромен астроид помина премногу блиску до Земјата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: