Двајца прилепчани итно пренесени во болница

Полициската станица Прилеп до Основното јавно обвинителство поднесе кривична пријава против К.П. (23) и А.М. (24), двајцата од Прилеп, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „насилство. На 8 април 2018 година на улицата „Архиепископ Доситеј“ во Прилеп пријавените со палка нападнале две лица од Прилеп, при што им нанеле повреди на главата, грбот и рацете. Оштетените биле префрлени во Општата болница Прилеп.
| | веќе видена | слични
15 копии

Секторот за внатрешни работи Скопје Скопје поднесе кривична пријава против Д.Ј.(35), Ш.Е.(50) и М.Е. (36), сите од Скопје, и против едно непознато лице поради постоење основи на сомнение за сторени пет кривични дела „тешки кражби“. Во периодот од 24.09.2017 до 13.04.2018 година на подрачјето на Скопје во бензиски пумпи, маркети и аптека пријавените извршиле три тешки кражби и две „тешки кражби во обид“. Тие со употреба на физичка сила и погоден алат ги отворале влезните врати и одзеле сеф во кој имало 256.346 денари и поголема количина на цигари. На 15.04.2018 година околу 08.00 часот во кафе бар во Скопје од страна на полициски службеници од слобода бил лишен Д.Ј., по што бил предаден во Казнено поправната установа во Куманово на доиздржување казна затвор до 2019 година, со правосилна пресуда за сторени повеќе кривични дела од областа на имотните деликти. Тој бил во бегство од Казнено поправната установа Куманово од 2015 година. Истиот ден во Скопје, на ул. „Благоја Стефковски“ при претрес во домот на второ ...
| | веќе видена | слични

50-годишен жител на Газибаба имал уште 8 години и 11 месеци за издржување казна затвор, но со години бил во бегство и наместо во Идризово заедно со близок роднина и со уште еден избеган затвореник извршиле серија тешки кражби во Скопје. Полицијата денеска соопшти дека е откриена 4-члена разбојничка група, меѓу нив еден разбојник се уште е непознат, и против нив СВР Скопје поднело кривична пријава поради постоење основи на сомнение за сторени пет кривични дела „тешки кражби“. Апсењето на тројца е изведено минатиот викенд. Разбојничката група во која имало двајца искусни крадци избегани од затвор, според полицијата „од 24.09.2017 до 13.04.2018 година на подрачјето на Скопје во бензиски пумпи, маркети и аптека пријавените извршиле три тешки кражби и две „тешки кражби во обид“. Тие со употреба на физичка сила и погоден алат ги отворале влезните врати и одзеле сеф во кој имало 256.346 денари (околу 4.250 евра) и поголема количина на цигари.“ По истрагата, првин е уапсен 35-годишниот Скопјанец Д.Ј. кој минатиот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Струга поднесе кривична пријава против 17-годишниот А.А. од Струга за сторено кривично дело „тешка телесна повреда“. – На 13-ти овој месец, во Струга, на улицата „Владо Малески“, пријавениот физички нападнал 17 годишно лице од село Ново Село, охридско, при што му нанел тешки телесни повреди, информираат од МВР. Извор:ОхридПрес
| | веќе видена | слични
6 копии

Баба го ставила малолетниот внук на бесправно изграден ѕид, за да не и го урне инспекција, по што заради надминување на проблемот бил алармиран Центарот за социјални работи од Кавадарци. – Ние добивме информација дека дете се користи како жив штит при уривање на ѕид од инспекција. Наш стручен тим веднаш излезе на местото на настанот. Детето било затекнато во дворот, заедно со блиски од неговото семејство. На возрасните од фамилијата им било укажано на сите можни последици доколку дете се користи како жив штит за да се спречи нешто, велат за МИА од Центарот за социјални работи од Кавадарци. Бесправно изградениот ѕид, сепак, бил урнат откако детето било тргнато. Украден “Мерцедес Ц 200“ од Партизанска Во 01,45 часот во Секторот за внатрешни работи Скопје, се јавил 36-годишниот О.А. и пријавил дека истиот ден околу 01,30 часот на булеварот “Партизански oдреди“ застанал со своето возило “Мерцедес Ц 200“ за да влезе во аптека и го оставил возилото со клучот внатре во него. Непознато лице го искористило тоа и го ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Гостивар поднесе кривична пријава против 66-годишниот Б.З. од Гостивар поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела “насилство” и “лажно преставување”. На 26.03.2018 година околу 13,00 часот во Гостивар во зградата на јавното обвинителство, откако на пријавениот му било укажано дека јавниот обвинител не можел да го прими, истиот лажно се претставил дека е инспектор од МВР, по што се обидел насилно да влезе во канцеларијата на јавниот обвинител, упатувајќи притоа навреди кон јавниот обвинител. По интервенција од страна на полициски службеници од судска полиција, пријавениот бил отстранет од зградата на јавното обвинителство.
| | веќе видена | слични
4 копии

Секторот за внатрешни работи Скопје поднесе кривична пријава против 16 годишен малолетник од Скопје поради сомневање за сторено кривично дело „тешка телесна повреда".На 10 април во училишниот двор од средно училиште од Скопје, по претходна вербална расправија со негов врсник Ф.Р., пријавениот со нож му нанел убодна рана во пределот на стомакот.
| | веќе видена | слични

Полициската станица Гевгелија поднесе кривична пријава против П.Н. (62) од Гевгелија поради сомневање за сторено кривично дело "злоупотреба на службена положба и овластување".Во периодот од 31 јули до 14 август 2017 година пријавениот, како директор на Казнено поправната установа Затвор–Гевгелија, откако на 31 јули осудениот А.Т. не се вратил од викенд отсуство, не издал наредба за распишување на потерница, односно веднаш не го известил Министерството за внатрешни работи.
| | веќе видена | слични

МВР веднаш го реши тешкиот инцидент во Скопје. Секторот за внатрешни работи Скопје поднесе кривична пријава против 16 годишен малолетник од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „тешка телесна повреда“. На 10.04.2018 година околу 13,00 часот во училишниот двор од средно училиште од Скопје по претходна вербална расправија со негов врсник Ф.Р. пријавениот со нож му нанел убодна рана во пределот на стомакот.
| | веќе видена | слични

Како што информираат од Министерството за внатрешни работи, поднесена е кривична пријава против Шеснаесетгодишно момче кое со нож го прободел својот соученик во стомакот во училишниот двор каде што и двајцата учат. Секторот за внатрешни работи Скопје поднесе кривична пријава против 16 годишен малолетник од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „тешка телесна повреда“. Според информациите од полицијата, на 10 април, годинава околу 13,00 часот во училишниот двор од средно училиште од Скопје по претходна вербална расправија со негов врсник Ф.Р. пријавениот со нож му нанел убодна рана во пределот на стомакот.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Професорката Гордана Силјановска нагласува дека Законот за јазици има многу недостатоци и има сериозни проблеми со уставноста на решенијата и тоа ќе го оценува ...
сите 392 | | | веќе видена

Деветте нови аудио снимки со разговори поврзани со случајот „Peкет“ отворија нови дилеми, а особено внимение предизвика тврдењето дека во торбата има ГПС. ...
сите 522 | | | веќе видена

За да имаме рамноправна и демократска држава, во која сите ќе добијат подеднакво, мораме да го промениме законот и да го примениме моделот на една изборна ...
сите 71 | | | веќе видена

Војската во Нов Зеланд, почна ризична операција на островот Вајт за да ги извлече телата на осумте загинати во ерупцијата на вулканот неделава. Постои голема ...
сите 113 | | | веќе видена

Министерот за здравство Венко Филипче не нуди одговори на клучните прашања и лиферува лаги со цел да го прикрие според нашите сомнежи очигледниот криминал со ...
сите 120 | | | веќе видена

МВР и УЈП треба да истражат како СДСМ го пречекорило дозволеното салдо за претседателските избори и потрошиле 2.5 милиони денари повеќе. Спасовски и Лукаревска ...
сите 131 | | | веќе видена

Пратеникот на ДУИ Артан Груби денеска во емисија на Алсат призна дека Законот за јазици бил главниот услов за коалиција со СДСМ. Тој уште додаде дека прво бил ...
сите 58 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Двајца прилепчани итно пренесени во болница

Од:
До кого (е-маил):
Порака: