На црната индустрија црно ѝ се пишува (ВИДЕО)


Мерките за ограничен увоз на челичните производи во Европската унија и САД претставуваат закана за компаниите од овој сектор. Митко Кочовски, претседател на Здружението на металургија, испрати барање до македонската економска дипломатија со барање за засилен ангажман на амбасадорите во САД и ЕУ, Македонија да биде изземена од овие мерки, јавува ТВ21 .
| | веќе видена | слични

Македонските производители на челик и челични производи се под сериозна закана од мерките на Европската Унија за ограничување на увозот на челични производи на европскиот пазар, информираше претседателот на Здружението на металурзи при Стопанската комора, Митко Кочовски. Тој додаде дека заштитните мерки кои ги најавува Европската Унија се резултат на ограничувањата кои претходно САД ги воведе за увоз на челични производи. „Посебно силен одраз би имале мерките на ЕУ за заштита од увоз на одредени челични производи, како и извоз на старо железо, поради фактот што македонската челична индустрија најголемиот дел од извозот го реализира на европскиот пазар. Истото важи и за увозот на старото железо, од каде речиси комплетно се снабдува индустријата“, изјави Кочовски. По објавата на овие мерки од страна на Европската комисија, компаниите од Македонија кои извезуваат на европскиот пазар треба да пополнат прашалник преку кој ќе ја потврдат конкурентноста врз пазарни основи, односно ќе докажат дека со количините кои ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Владата внимателно ја следи состојбата со најавите за ограничен увоз на челик во САД и Европската унија и согласно развојот на ситуацијата ќе излезе со предлог мерки за превенирање на евентуални проблеми. – Ситуацијата се следи внимателно, уште од најавата дека ќе се преземат вакви мерки на глобално ниво, иако Европската комисија се уште е во фаза на утврдување на состојбите и на пазарот и нема конкретни одлуки и мерки. Македонското МНР е проактивно, но за конкретни и специфични предлог мерки и на кој начин ќе се превенираат проблемите ќе оставиме уште малку време да се види развојот на севкупната ситуација, рече на денешната прес-конференција владиниот портпарол Миле Бошњаковски, одговарајќи на новинарско прашање. Здружението за металургија при Стопанската комора вчера побара Македонија да биде изземена од мерките на САД и ЕУ за ограничен увоз на челични производи бидејќи не претставува закана за нивните пазари, ниту може на каков било начин да ги загрози. Апелираше македонската економска дипломатија ...
| | веќе видена | слични

- Ситуацијата се следи внимателно, уште од најавата дека ќе се преземат вакви мерки на глобално ниво, иако Европската комисија се уште е во фаза на утврдување на состојбите и на пазарот и нема конкретни одлуки и мерки. Македонското МНР е проактивно, но за конкретни и специфични предлог мерки и на кој начин ќе се превенираат проблемите ќе оставиме уште малку време да се види развојот на севкупната ситуација, рече на денешната прес-конференција владиниот портпарол Миле Бошњаковски, одговарајќи на новинарско прашање. Здружението за металургија при Стопанската комора вчера побара Македонија да биде изземена од мерките на САД и ЕУ за ограничен увоз на челични производи бидејќи не претставува закана за нивните пазари, ниту може на каков било начин да ги загрози. Апелираше македонската економска дипломатија максимално да се заложи во овој правец и сериозно да укаже на последиците од овие мерки по развојот на македонското национално стопанство. Во македонската челична индустрија работат околу 3.000 лица, но покрај ...
| | веќе видена | слични

На металната индсутрија и се заканува нов колапс, во прашање е доведена егзистенцијата на 15 илјади работници. Мерките на ЕУ и САД со кои го ограничуваат извозот на челични производи од трети земји и увозот на старо железо од кај нив, серизоно ќе влијае врз фирмите од овој сектор. Производителите бараат помош од економските дипломати и амбасадите побргу да реагираат- да се изземе Македонија од овие мерки. Велат количините на челични производи кои се извезуваат во Унијата и САД не се закана за нивните пазари но се важни за македонската економија. Ако не се превземе нешто компаниите ќе бидат принудени да отпуштата работници или да ги пратата на принуден одмор. Од Владата најавија дека будно се следат состојбите и во САД и во Европската Унија кој е значаен партнер за домашната економија, дека ќе продолжат со својот ангажман за изземање на Македонија од најавените мерки и ќе делува политички за надминување на состојбите. Иако ЕК е сеуште во фаза на утврдување на состојбите на својот пазар и сеуште нема ...
| | веќе видена | слични

Останато

Вкупно 171 предмет презело Јавното обвинителство на Република Северна Македонија од Специјалното јавно обвинителство, велат од ЈОРСМ за МИА. – Јавното ...
сите 236 | | | веќе видена

Претставник на извршната власт, ниско во хиерархија, денес призна дека знаел дека ќе има истрага уште таа пред да почне во ЈО.... А замислете што знаат тие ...
сите 248 | | | веќе видена

На својот Твитер профил, премиерот Зоран Заев објави линк до извадок од документарниот филм на Би-Би-Си за креаторите на лажни вести од Велес. Заев пишува: ...
сите 50 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

На црната индустрија црно ѝ се пишува (ВИДЕО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: