Трамп: По сè изгледа, Русија стои зад труењето на Скрипал


Американскиот претседател, Доналд Трамп, изјави дека, по сè изгледа, Русија стои зад нападот на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал. На прес-конференција во Белата куќа, на прашање дали смета дека рускиот претседател Владимир Путин стои зад нападот, Трамп рекол „изгледа“. „Разговарав со британската премиерка. Тоа е многу тажна ситуација. По сè изгледа, Русите стојат зад тоа. Тоа е нешто што никогаш не би требало да се случи“, рекол Трамп. Скрипал и неговата ќерка Јулија беа најдени онесвестени на клупа во Солсбери, Англија, на почетокот на овој месец. Велика Британија тврди дека се отруени со нервен гас „новичок“, кој, според американските медиуми, бил развиен во Русија за време на Студената војна. Освен САД, и Британија, Франција и Германија сметаат дека зад труењето стои Русија. Москва ги отфрли ваквите обвинувања и негира дека некогаш развивала хемиско оружје, вклучувајќи го и периодот на СССР.
| | веќе видена | слични

Русија изрази жалење поради одлуката на ЕУ, да го повлечат на консултации во Брисел својот амбасадор во Москва како реакција на нападот со отровен гас врз поранешниот двоен агент Сергеј Скрипал и неговата ќерка во Британија. Според Москва, заклучоците на ЕУ се базираат на претпоставки, а докази не постојат. 28-те лидери на ЕУ на самитот синоќа го заострија Тонот и усвоија резолуција во која се вели дека „Русија најверојатно е одговорна за токсичниот напад“.
| | веќе видена | слични

Лидерите на земјите од Европската унија се договорија на самитот во Брисел да преземат нови казнени мерки против Русија во следните денови, заради нападот со нервен гас. Лидерите на земјите од Европската унија се договорија на самитот во Брисел да преземат нови казнени мерки против Русија во следните денови, заради нападот со нервен гас на тајниот агент Сергеј Скрипал во Англија, додека Москва ја обвинува унијата дека се придружила на британската кампања со омраза против нив. Во четврток на првиот ден од самитот, ЕУ колективно го осуди нападот на Скрипал наведувајќи дека е многу веројатно за тоа да е одговорна Москва, поддржувајќи ја позицијата на британската премиерка Тереза Меј.
| | веќе видена | слични
2 копии

Претстојната средба ЕУ-Турција во Варна ја очекувам со измешани чувства, изјави денеска претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер. Претстојната средба ЕУ-Турција во Варна ја очекувам со измешани чувства, изјави денеска претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер на заедничката прес-конференција со претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск по завршувањето на дводневниот состанок на Европскиот совет. Јункер појасни дека проблемите меѓу ЕУ и Турција не престануваат да се зголемуваат, но оти европската страна сака да ја зајакне соработката со Анкара. Туск изрази надеж дека разговорите со турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ќе се однесуваат на широк спектар на теми, вклучувајќи ја и иднината - Состанокот нема да биде лесен, пред нас стојат некои сложени прашања, вклучувајќи ги и турските акции во Сирија. Ние сме соседи со Турција, треба да најдеме начин да зборуваме отворено, додаде Туск. Во врска со одлуката на ЕУ да ја поддржи оценката на Велика Британија дека нападот врз шпионот ...
| | веќе видена | слични

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека неговата земја, како и досега, не гледа факти што ја потврдуваат вината на Москва во случајот со труењето на поранешниот руски двоен агент, Сергеј Скрипал во Велика Британија. „Русија, како и досега, не гледа факти за вината на Москва во врска со случајот со Скрипал“, истакна Лавров. Тој додаде дека Лондон прави се што е можно за да ги доведе односите со Русија во ќор-сокак
| | веќе видена | слични

Освен тоа, германската канцеларка Ангела Меркел навела дека ќе разговара со Франција за антируските мерки, пред да биде покрената било каква акција. Додала дека и доказите за тоа дека Русија имала улога во труењето на Скрипал се со “цврста основа“. Исто така, се огласил и претседателот на Европскиот совет Доналд Туск, кој истакнал дека отповикувањето на рускиот амбасадор е мерка која досега никогаш не била применета, како и тоа дека уште земји ќе применат додатни мерки против Русија во понеделник. Потсетуваме, поранешниот руски агент Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија на 4 март, пронајдени се бесвесно сознание на клупа во Солсбери, за потоа да бидат хоспитализирани и се наоѓаат во тешка состојба. Британските власти ја обвинија Русија за труењето, што Москва го отфрли. После Велика Британија која тоа веќе го направи, некоие земји во ЕУ планираат да ги протераат руските дипломати или своите амбасадори во Русија да ги повикаат на консултации, изјави за Франс прес извори блиски од самитот. Портпаролот на ...
| | веќе видена | слични

ЕУ ќе го повлече својот амбасадор од Москва поради нападот со отровен гас врз екс-двојниот агент Сергеј Скрипал во Лондон. Русија тврди дека нема докази за обвинувањата. Русија изрази официјално жалење поради одлуката на шефовите на држави или влади на ЕУ, да го повлечат на консултации во Брисел својот амбасадор во Москва како реакција на нападот со отровен гас врз поранешниот двоен агент Сергеј Скрипал и неговата ќерка во Лондон. Портпарол на рускиот претседател изјави дека заклучоците на ЕУ се базираат на претпоставки, а докази не постојат. Руската влада негира секаква вмешаност во нападот со отров. Повеќе: Борис Џонсон за ДВ: имаме докази за руската улога во нападот врз Скрипал ЕУ ја поддржува Британија против Русија во аферата Скрипал Русија ја обвини Велика Британија за ставање под притисок на останатите држави од ЕУ во случајот со Скрипал. „Истрагата сѐуште не е завршена, а Британија се обидува своите партнери да ги принуди на конфронтирачки чекори“, изјави вчера рускиот министер за надворешни работи ...
| | веќе видена | слични

Европската унија го повлече својот амбасадор во Москва, откако челниците на земјите членки се согласија дека Русија „многу веројатно“ е одговорна за нападот со нервен агенс во Велика Британија. Во заедничката изјава по средбата во Брисел во четвртокот ноќта, Европскиот совет соопшти дека „нема поинакво веројатно објаснување“ освен дека за нападот е одговорна Русија. Британската премиерка Тереза Меј изјави дека труењето во Солзбери е „дел од образецот на руската агресија против Европа“. Москва негира каква и да е поврзаност со нападот врз поранешниот двоен руско-британски шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија на 4-ти март во јужна Англија. Кремљ во петокот соопшти дека жали поради одлуката на ЕУ за повлекување на амбасадорот. „Жалиме поради тоа“, изјави портпаролот на рускиот претседател, Дмитриј Песков, додавајќи дека одлуката е донесенена врз основа на претпоставка за тоа што им се случило на Скрупал и неговата ќерка. ЕУ соопшти дека нејзиниот амабсадор е повлечен „поради консултации“. „Солидарно ...
| | веќе видена | слични

Иако про-руските медиуми во Европа шпекулираа дека ЕУ нема да ја поддржи Велика Британија во врска со големиот скандал околу труењето на рускиот агент Скрипал, сепак тоа не се случи. Се шпекулираше дека Брисел нема да го прифати тврдењето на Лондон дека Русија е единствениот можен виновник за труењето на Сергеј Скрипал, но на вчерашниот самит на Европската унија сепак беше усвоен британскиот наратив и во заклучната изјава стои дека ЕУ не гледа „ниту едно друго објаснување“ за случајот Скрипал. Понатаму, официјален Брисел одлучи да го повлече својот амбасадор од Русија, а тоа е уште една голема потврда дека Европската унија застанува цврсто зад својот сојузник - Велика Британија. Лидерите на 28-те земји членки на Европската унија така заклучиле дека е „многу веројатно“ дека Русија стоела зад хемискиот напад кој беше изведен врз Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија. Скрипал е поранешен руски двоен агент, а откако беше нападнат со нервен агенс, тој и неговата ќерка и натаму се во болница и постои сомнение ...
| | веќе видена | слични

Британската премиерка тврди дека Русија е закана за цела Европа, меѓутоа од Брисел и натаму одбиваат да ја обвинат Русија без да добијат цврсти докази. Својата позиција во врска со труењето на рускиот агент Сергеј Скрипал досега во неколку наврати Британците ја нагласија - единствено за целиот инцидент е виновна Русија, иако и покрај тоа што константно обвинуваат, засега немаат понудено никакви докази. Но, иако иницијално на страната на Велика Британија застанаа нивните сојузници - Соединетите Американски Држави, Франција и Германија, сепак, се чини дека таа поддршка и не е така цврста, веројатно поради тоа што британските власти се уште не се во состојба да понудат докази. Имено, според последните информации кои што пристигнуваат од Брисел, лидерите на Европската унија наводно не сакале да ја казнуваат Русија за нешто што се уште не било потврдено. "Politico" објавил нацрт на текстот кој што веќе треба и да е усвоен. Во текстот „најстрого“ се осудува хемискиот напад во Велика Британија, но во текстот не ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Обвинителката Вилма Рускоска не знае каде е специјалната обвинителка Катица Јанева, која на почетокот на неделава си поднесе неотповиклива оставка, а неколку ...
сите 550 | | | веќе видена

Ќе има ли „лидерство“ за излез од ќор сокакот кој настана откако опозицијата одби да ги решава проблемите со власта преку нова рунда на лидерски средби? ...
сите 277 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски во интервју за Радио Слободна Европа вели дека се залага за помиpyвање, а на забелешките на ВМРО-ДПМНЕ дека помиpyвањето го ...
сите 108 | | | веќе видена

Фејсбук статус на пратеникот на СДСМ, Александар Кирацовски: Случајот „Рекет“ е олицетворение на рекет-културата којашто како лоша практика се создаде за време ...
сите 36 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Трамп: По сè изгледа, Русија стои зад труењето на Скрипал

Од:
До кого (е-маил):
Порака: