Реакција на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ за Законот за јазиците: Кривична пријава за претседателот на Собранието Талат Џафери


Кривична пријава за претседателот на Собранието Талат Џафери и иницијатива за оценува на уставноста на Законот за јазици до Уставниот суд ќе поднесе ВМРО-ДПМНЕ, информираше на прес конференција претседателот на партијата Христијан Мицкоски. Денес СДСМ, Зоран Заев и владејчкото мнозинство ја поништија волјата на граѓаните. Овој чекор на СДСМ е само патување кон дното во кое сакаат да не понесат сите нас. Од оваа одлука, никој ниту денес ниту утре ќе живее подобро. Само затоа што две партии меѓусебно се договориле, изгласаа кој е неуставен, неприменлив и штетен. Договор меѓу две партии СДСМ-ДУИ, но тоа не е договор одобрен од граѓаните, истакна Мицкоски. Тој нагласи дека не е погазено само правото, а ваквиот чекор на носење на закон е удар и врз соживот. -Некој свесно не турнува одново во непосакувано сценарио во кое влогот е Реепублика Макеоднија. Држава во која правото не владее и не е приоритет. Беззаконието станува практика и начин на управување. На оваа влада најсилен приоритет и стануваат договорите ...
| | веќе видена | слични

Уставниот суд настапува само кога има објавен Закон, вели поранешниот претседател на Уставниот суд Трендафил Ивановски, кој еден од излезите во оваа ситуација го гледа во сосема нов закон. Ако се објави без потпис од претседателот на државата  има формална повреда на Уставот-вели Ивановски. Ова е преседан вели во вечерашната емисија ,, Само вистина,, претседателот на Собранието Талат Џафери, кој вели дека еднаш засекогаш треба да се прекине со таа пракса. Џафери го обвини Ивановски дека со ваквите тврдења влегува во дневна политика.Џафери нагласи дека единствен начин да се деблокира работата е законот да се објави во Службен Весник и потоа да следат претставки пред Уставен суд кој натаму е надлежен за утврдување на неговата уставност. Во врска со тоа како би постапил Џафери и дали би одел на варијанта да се објави законот без потпис од претседателот на државата , рече дека ќе оди со сите варијанти кои обезбедуват целосна функционалност на Собранието на Република Македонија. Џафери во вечерашната ,, Само ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во оваа ситуација треба да се оди на нов Закон за јазици, бидејќи фазата е таква каква што е испуштена. Може да биде и истиот текст, ама во фаза која ќе има третман на нова фаза на закон, изјави поранешниот претседател на Уставниот суд, Трендафил Ивановски, во емисијата „Само вистина“ на телевизија Канал 5 телевизија во која гостуваше и претседателот на Собранието, Талат Џафери. Ивановски е дециден дека треба да се оди на нов Закон, бидејќи во моментов, како што оцени нема закон, односно тој не постои. На прашањето на Џафери по кои прописи треба тоа да се стори, Ивановски рече дека моментално нема закон и го праша претседателот на Собранието дали тој може да го објави во Службен весник доколку е во право. „Како нема Закон, кога го изгласа мнозинството во парламентот?“, праша Џафери. „Па можете ли да го објавите Законот?“, одговори Ивановски. „Ако Претседателот Иванов е должен да го потпише законот и да се држи до Уставот и законите, а не го потпишува, зошто тогаш не покренете инпичмент“, додаде Ивановски. ...
| | веќе видена | слични

-Ако Претседателот Иванов е должен да го потпише законот и да се држи до Уставот и законите, а не го потпишува, зошто тогаш не покренете инпичмент, додаде Ивановски.Во оваа ситуација треба да се оди на нов Закон за јазици, бидејќи фазата е таква каква што е – испуштена. Може да биде и истиот текст, ама во фаза која ќе има третман на нова фаза на закон, изјави вечерва екс-претседателот на Уставниот суд, Трендафил Ивановски во емисијата „Само вистина" на телевизија Канал 5 телевизија во која гостуваше и претседателот на Собранието, Талат Џафери.Тој е дециден дека треба да се оди на нов Закон, бидејќи во моментот нема Закон, како што вели, не постои.На прашањето на Џафери по кои прописи треба тоа да се стори, Ивановски рече дека моментално нема закон и го праша претседателот на Собранието дали тој може да го објави во Службен весник доколку е во право.– Како нема Закон кога го изгласа мнозинството во парламентот, праша Џафери.-Па можете ли да го објавите Законот?, му одговори Ивановски.-Ако Претседателот Иванов ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Претседателот на државата има уставна одговорност да го потпише Законот за јазивите кој со мнозинство е донесен од пратениците во второ читање, тврдеше во четвртокот вечерт претседателот на Собранието, Талат Џафери во интервју за емисијата „Само вистина“ во врска со Законот за јазиците и најавите на Претседателот Ѓорге Иванов дека нема да го потпише. „По првото читање Претседателот има во право на суспензивно вето, за второто гласање кога ќе се обезбеди мнозинство, Претседателот на државата е должен да го потпише“, рече Џафери додавајќи дека тоа е согласно член 75 од Уставот. На прашањето зошто доколку смета дека Претседателот постапува спротивно на Уставот, не се побара импичмент, одговори дека тоа во сегашните околности не може да се спроведе, бидејќи го нема двотретинското мнозинство потребно за таа процедура. Собранискиот спикер, исто така, рече дека со Законот за јазиците се „заокружува правната рамка на Охридскиот рамковен договор“, Македонците не губеле ништо, а не губела ниту државата во смисла на ...
| | веќе видена | слични

- По првото читање претседателот има во право на суспензивно вето, за второто гласање кога ќе се обезбеди мнозинство претседателот на државата е должен да го потпише, вели Џафери и додава дека тоа е согласно член 75 од Уставот. На прашањето зошто доколку смета дека претседателот постапува спротивно на Уставот не се побара импичмент, одговори оти тоа во сегашните околности не може да се спроведе бидејќи го нема двотретинското мнозинство потребно за таа процедура. Истакна дека со законот за јазиците се заокружува правната рамка на Охридскиот рамковен договор, Македонците не губат ништо, а не губи ниту државата во смисла на нејзиниот унитарен карактер. - Со законот не се добива бинационалност и билингвалност, теза што ја пропагираат оние кои велат дека со законот се нарушува поредокот на државата, рече Џафери. На прашањето зошто прво побарал доставување на амандмани, а потоа не биле разгледани, истакна дека службите на Собранието физички не можеле да го систематизираат сето тоа што било поднесено. - Уште пред ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Една недела по неговото донесување Законот за јазиците и натаму останува во џебот на Претседателот Иванов. Од Вила Водно за Сител велат дека нема никакви промени во ставовите кои Претседателот ги изнесе во своето последно обраќање кога рече дека потпис за на указот за овој закон нема да има. Од ВМРО-ДПМНЕ денеска уште еднаш ја поддржаа одлуката на Претседателот и и порачаа на власта да не помислува да гази преку институцијата Претседател бидејќи за тоа, кривично ќе одговара За СДСМ позициите на ВМРО-ДПМНЕ се лицемерни. „Законот за употреба на јазиците е во согласност со Уставот и Амандманот 5 донесени во 2001 година и ја унапредува употребата на сите јазици на немнозинските заедници што е во согласност со концептот на едно општество. Ѓорге Иванов е должен да постапува според Уставот и членот 75 од Уставот и е должен да го потпише Указот за Законот за употреба на јазиците. Ниту Иванов, ниту ВМРО-ДПМНЕ не се над Уставот и нема да успеат да внесат нови поделби во општеството. Македонија избра да оди напред како ...
| | веќе видена | слични

Осум дена поминаа откако законот за употреба на јазиците беше изгласан по трето читање и откако претседателот Ѓорге Иванов, стави до знаење дека нема да го потпише. Сепак, и понатаму молк во Собрание. Собранискиот спикер, Талат Џафери, во телефонски разговор рече дека во наредните два дена нема намера да коментира ништо. Владејачката гарнитура во овој период има поголем проблем кој треба да го реши – а тоа е спорот за името. Иако правните експерти кои го учествувале во изработката на Уставот, тврдат дека доколку Иванов не го потпише законот ќе го прекрши Уставот, сепак шефот на државата нема намера да се предомисли. Од неговиот кабинет велат дека Иванов останува на истиот став. А, еве што порача тој пред една недела. Поранешниот претседател на Собранието, Тито Петковски, вели дека шефот на државата врши кривично дело и дека ја злоупотребува неговата функција. По најавите дека Законот ќе биде објавен во Службен весник без да биде потпишан од Иванов, од ВМРО-ДПМНЕ се заканија дека доколку тоа се случи, ќе ...
| | веќе видена | слични

Неуставниот, неприменлив и штетен закон за двојазичност, Социјалдемократскиот сојуз и ДУИ на сила го истуркаа во Собранието, со флагрантно кршење на законот и деловникот за работа, велат од ВМРО-ДПМНЕ. СДСМ и ДУИ ќе сносат и политичка но и правна одговорност. За Талат Џафери ќе биде покрената и кривична одговорност за непочитување на Уставот и на законите на Република Македонија. Единствената институција која не подлегна на притисоците на нивните притисоци и застана во одбрана на Уставот и државните интереси е Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, посочуваат од ВМРО-ДПМНЕ.
| | веќе видена | слични

ВМРО-ДПМНЕ треба да собере сили и да ги надмине политиките на лицемерие и лажен патриотизам затоа што целата јавност знае дека опозициската партија во надеж дека ќе формира влада, веќе го прифати Законот за употреба на јазиците, реагираат денеска од СДСМ во однос на прес-конференцијата на Орце Ѓорѓиевски. „Законот за употреба на јазиците е во согласност со Уставот и Амандманот 5 донесени во 2001 година и ја унапредува употребата на сите јазици на немнозинските заедници што е во согласност со концептот на едно општество. Ѓорге Иванов е должен да постапува според Уставот и членот 75 од Уставот и е должен да го потпише Указот за Законот за употреба на јазиците“, се вели во соопштението на владејачката партија. Оттаму додаваат дека ниту Иванов, ниту ВМРО-ДПМНЕ не се над Уставот и нема да успеат да внесат нови поделби во општеството бидејќи, како што велат, Македонија избра да оди напред како едно општество за сите граѓани.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Премиерот Зоран Заев вечерва во Отворено на 24 ТВ изјави дека искрено се плаши дека може во Македонија да се појави национализам и радикализам. Според него, ...
сите 621 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во денешното интервју за порталот Слободен печат, нагласи дека барал од лидерите на останатите политички партии ...
сите 680 | | | веќе видена

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска на претседателот на Русија Владимир Путин му ги објасни целите на турската операција во Сирија. – Господинот ...
сите 620 | | | веќе видена

Германската канцеларка Ангела Меркел на крајот на Самитот во Брисел изрази дека немало консензус меѓу лидерите на ЕУ за отворање пристапни преговори со Северна ...
сите 150 | | | веќе видена

Отставката од општествената функција е личен чин. Ако бев јас на местото на пратеничката Фросина Ременски ќе се повлечев и ќе чекав да го докажам тоа и да се ...
сите 127 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Реакција на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ за Законот за јазиците: Кривична пријава за претседателот на Собранието Талат Џафери

Од:
До кого (е-маил):
Порака: