Британија ќе протера 23 руски дипломати


Британија ќе протера 23 руски дипломати како дел од пакетот мерки против Москва која го игнорираше дадениот рок за да објасни како нервен гас развиен за време на Студената војна бил искористен за труење на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал во земјата. Британскиот премиер Тереза Меј пред законодавците изјави дека дипломатите имаат една недела да ја напуштат земјата, посочувајќи дека се идентификувани како „непријавени разузнавачи“. Таа изјави дека протерувањето на руските дипломати од Британија кое е најголемото во последните 30 години ќе ги намали руските разузнавачки способности во Британија во периодот што доаѓа. Меј истакна дека ќе бидат суспендирани и сите планирани билатерални контакти на високо ниво со Русија, повлекувајќи ја поканата за посета на шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров, а британски министри и членови на кралското семејство нема да присуствуваат на светското фудбалско првенство во Русија, кое ќе се одржи ова лето. Related
| | веќе видена | слични

Како последица од нападот со нервен агенс менталните капацитети на рускиот двоен агент и неговата ќерка Јулија би можеле да бидат загрозени. Ова го изјави британскиот судија Дејвид Вилијамс, според информации од неименуван советник, кој предупредил дека сè уште не е познато дали двајцата воопшто ќе заздрават и ќе си ги повратат некогаш менталните способности.Неиуменуваниот консултант кој го лекува Скрипал рекол дека двајцата не се во состојба да комуницираат и не е во можност да процени кога или во која мера ќе се повратат нивните ментални капацитети. Тој додал дека физичката состојба на двајцата е стабилна.Судијата денеска им дозволи на докторите да земат примерок од крвта на Скрипал и неговата ќерка за Инспекторатот за хемиско оружје да ги изведе неопходните тестови.извор: Makfax
| | веќе видена | слични

Нападот со нервен отров врз поранешниот двоен руско-британски шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија можеби резултирал со намалување на нивните ментални способности и не е јасно дали воопшто ќе можат да закрепнат, изјави во четвртокот британски судија. „Точните долгорочни здравствени последици од изложеноста засега не се познати, но медицинските испитуваа укажуваат на тоа дека нивната ментална способност може да биде намалена“, изјави судијата Дејвид Вилијамс. Судијата потврди дека им дал дозвола на лекарите да земат примерок од крвта на Скрипал, за да може да ја анализираат експерти за хемиско оружје. Неименуван консултант кој ги лекува таткото и ќерката Скрипал, изјавил дека двајцата се длабоко седирани, неспособни да комуницираат и дека засега не е возможно да се каже дали и до која мера ќе ја задржат менталната способност, се наведува во одлуката на судијата Вилијамс, пишува Reuters. Инаку и двајцата се во телесна стабилна состојба, додал консултантот. Велика Британија ја обвинува Русија за напад ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Британски судија одобри да се земе примерок од крвта на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија.Како што се наведува, примероците од крвта ќе им бидат испратени на експерти од Организацијата за забрана на хемиското оружје.„Судијата оцени дека согласно законот, примерокот од крвта ќе им овозможи на експертите да спроведат анализа за супстанцата што била користена при труењето“, наведе британската Влада.Поранешниот агент и неговата ќерка и понатаму се во критична состоба, а постои сомнеж дека двајцата биле отруени со нервен гас. Британските власти ја обвинија Русија дека е виновна за труењето, што властите од Москва го демантираа.извор: Makfax
| | веќе видена | слични
2 копии

Нападот со невротоксична материја врз поранешниот руски двоен агент Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија може да нанел тешки повреди на нивните умствени способности и не е јасно дали тие ќе можат да се обноват, изјави британски судија.Лондонски суд денеска дозволи да се земат примероци од крвта на поранешниот шпион и неговата ќерка, за да бидат испитани од страна на експерти за хемиско оружје и да се потврди заклучокот на британската лабораторија за воени истражувања Портон Даун.Образложувајќи ја својата одлука, судијата Дејвид Вилијамс рече дека според неименуван советник, кој ги лекува таткото и ќерката, Сергеј и Јулија Скрипал се под силни седативи, некомуникативни се и невозможно е да се каже кога и до кој степен тие можат да ги обноват своите ментални способности.Двајцата се во стабилна физичка состојба и се лекувани врз основа на претпоставката дека би сакале да останат живи, рекол консултантот според судијата од Лондонскиот суд за заштита, кој донесува одлуки за состојбата на луѓето кои не се во ...
| | веќе видена | слични

Англискиот селектор Герет Саутгејт е свесен дека неговата репрезентација ќе има непријателски дочек во Русија, но верува дека тоа може да го искористи дополнително да ги мотивира своите играчи на Светското првенство. Поради актуелните политички тензии меѓу двете земји поради труењето на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал, во Англија се загрижени како ќе помине нивниот национален тим на Мундијалот во Русија. – Мислам дека нема да бидеме најпопуларниот тим како што одат работите во моментов. Но, сум го користел тоа во мојата кариера со различни тимови, па можеме да го искористиме тоа како дополнителна мотивација – вели Саутгејт. Британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон вчера кажа дека Русија ќе го искористи Мундијалот за ПР, место за прослава на фудбалот, но Саутгејт очекува турнирот да помине успешно. – Не ме интересира што кажал министерот за надворешни работи. Бев во Русија минатата година за Купот на конфедерации. Мислам дека имаше 15.000 навивачи од Чиле. На стадионите имаше неверојатна ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Втор британски полицаец побарал медицинска помош во болница поради можно труење по хемискиот напад врз поранешниот руски двоен агент, но симптомите не се сериозни, пишува денеска весникот „Дејли меил“.Британската премиерка Тереза Меј го обвини рускиот претседател Владимир Путин за тоа што се случи и протера 23 дипломати од руската Амбасада, на што Москва одговори со реципрочна мерка.Русија демантира дека е вмешана во нападот врз поранешниот шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија, кои се во критична состојба во болница, откако бие отруени со нервен агенс на 4 март во градот Салсбери.
| | веќе видена | слични

„Русија изврши бесрамен и безобѕирен напад на Обединетото Кралство. Јасно е дека руската закана не познава граници и инцидентот во Солсбери навистина беше образец на руската агресија спрема Европа и нејзините блиски соседи“ – изјавила Меј, пренесува „АП“. Двојниот шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка биле отруени со нервен агенс, а пронајдени се во бесвесна состојба недалеку од трговскиот центар во британскиот град Солсбери на 4 март. Велика Британија за тој напад ја обвинува Русија, која ги негира обвиненијата. Скрипал и неговата ќерка Јулија и понатаму се наоѓаат во критична состојба поради труењето.
| | веќе видена | слични

Британците го обвинуваат претседателот на Русија, Владимир Путин, дека ќе го искористи Мундијалот како Хитлер што ги искористил Олимписките игри во Берлин. Кризата на односи меѓу Велика Британија и Русија поради убиството на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка, кои се отруени во еден британски паб, деновиве имала нова епизода. Во британскиот парламент дури се слушнал и предлогот Англија да го бојкотира претстојниот Мундијал во Русија. „Тоа ќе биде промоција на режимот на Путин. Путин ќе го искористи Светското првенство за пропаганда како што Хитлер ги користел Олимписките игри во 1936 година за да го пропагира нацизмот“, изјави претставник на лабуристите Јан Остин. На зборовите на Остин се надоврзал и шефот на британската дипломатија, Борис Џонсон. „Споредбата на претстојниот Мундијал со Игрите во Берлин е правилна“, изјавил Џонсон.
| | веќе видена | слични
2 копии

Британската премиерка Тереза Меј ќе бара од другите лидери во ЕУ да го поддржат Лондон во осудата на Русија за наводното труење на поранешниот шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка со нервен агенс. Според медиумите, барањето на Меј се очекува да наиде на одреден отпор од сојузниците на Русија во Унијата. Висок претставник во Лондон рече дека Британија не бара конфронтација или смена на режимот, но дека бара другите лидери во ЕУ да признаат дека Русија е стратегиски непријател, а не стратегиски партнер.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Премиерот Зоран Заев вечерва во Отворено на 24 ТВ изјави дека искрено се плаши дека може во Македонија да се појави национализам и радикализам. Според него, ...
сите 621 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во денешното интервју за порталот Слободен печат, нагласи дека барал од лидерите на останатите политички партии ...
сите 680 | | | веќе видена

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска на претседателот на Русија Владимир Путин му ги објасни целите на турската операција во Сирија. – Господинот ...
сите 620 | | | веќе видена

Германската канцеларка Ангела Меркел на крајот на Самитот во Брисел изрази дека немало консензус меѓу лидерите на ЕУ за отворање пристапни преговори со Северна ...
сите 150 | | | веќе видена

Отставката од општествената функција е личен чин. Ако бев јас на местото на пратеничката Фросина Ременски ќе се повлечев и ќе чекав да го докажам тоа и да се ...
сите 127 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Британија ќе протера 23 руски дипломати

Од:
До кого (е-маил):
Порака: