Три месеци судскиот совет не кажува дали ќе го разрешува претседателот на Врховниот суд Јово Вангеловски


Три месеци судскиот совет не открива како ќе постапува по претставките за разрешување на претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски и неговите колеги кои го ослободија Сеад Кочан од притвор. Претседателот на советот, Зоран Караџовски ја најави денешната седница со старите објаснувања, генерално без да открие во која фаза е стигнат овој предмет и дали констатирале дека има основа за разрешување. „Согласно со законот на судови доверлив е карактерот на сите предмети за кои се води постапка. Нема ни да негирам, ни да потврдам за кои предмети кои ги споменувате се водите постапка и до каде е. Мора да го почитувам законот и не можам да одговорам. Вангеловски не може да биде присутен ако е во работа предмет каде што е поднесено барање за негова одговорност.“ - вели Зоран Караџовски. Членовите ќе заседаваат и во понеделник по овие точки, денешната седница била прекината поради преобемна работа, велат од таму. Зад затворени врати ќе се расправа и за злоупотребите на АКМИС системот. Прашан, дали Советот ...
| | веќе видена | слични

Судскиот совет го разгледа Извештајот за функционирањето на судскиот компјутерски систем за распоредување на предмети. Но, тоа не беше доволно за членовите на Советот да изградат единствен став, па се одлучија да побараат дополнителни информации. Причини за тоа, како што вели првиот човек на Судскиот совет Зоран Караџовски за ТВ 21, се што извештајот содржел само општи констатации. Уште поважен за нив е компјутерскиот дел, па токму затоа појаснувања ќе се чекаат и од софтверската компанија која го одржувала системот. Веќе два месеци Извештајот е и во Јавното обвинителство кое треба да утврди дали имало злоупотреби при распределувањето на предметите. Но, од институцијата не откриваат дали и кога ќе ги повикаат претседателите на судовите кај кои што беа констатирани неправилности. Своја истрага отвори и Специјалното обвинителство кое во октомври лани изврши претрес во канцеларијата на поранешниот претседател на Скопскиот кривичен суд Владимир Панчевски. Вчера специјалната обвинителка Катица Јанева, освен дека ...
| | веќе видена | слични
14 копии

Врховниот суд треба да ги објави одлуките по жалбите на 15 обвинети за настаните во Собранието од 27 април минатата година. По жалбите кои се поднесени на решенијата на Апелацискиот суд и со нив се бара укинување на мерките притвор и куќен притвор и изрекување на поблаги казни за обвинетите.
| | веќе видена | слични
3 копии

Се чека одлуката на Врховниот суд, откако пред два дена на јавна седница беа разгледани жалбите на 15- темина обвинети за собраниските настани од 27-ми април минатата година. Беше побарано укинување на мерките притвор и куќен притвор, и изрекување поблаги казни. Според адвокатите на обвинетите, решенијата на Апелација се паушални, недоволно образложени и нема основи за влијание врз сведоци, поради тоа што истрагата е завршена. Врховниот суд има рок од 48 часа да одлучи по жалбите на осомничените за настаните за 27 април, минатата година во Собранието на Република Македонијa.
| | веќе видена | слични

По жалбите кои се поднесени на решенијата на Апелацискиот суд и со нив се бара укинување на мерките притвор и куќен притвор и изрекување на поблаги казни за обвинетите, Врховен одржа јавна седница пред два дена. Според адвокатите на обвинетите, решенијата на Апелацискиот суд се паушални и недоволно образложени и нема основи за влијание врз сведоци со оглед на фактот дека истрагата за овие настани е завршена. Пред петчлениот судски совет на Врховниот суд беше посочено од страна на бранителите дека нема основи и за бегство на обвинетите и оти тие се заинтересирани да се открие фактичката состојба за настаните од 27 април.  Меѓу другите обвинети, за поранешниот министер за внатрешни работи Митко Чавков и пратениците Крсто Муковски и Сашо Василевски се бара укинување на мерката притвор, а за пратеникот Љупчо Димовски и оперскиот пејач Игор Дуловски укинување на мерката куќен притвор и изрекување на мерки на претпазливост. Адвокатот на Чавков пред петчлениот совет на Врховниот суд побара укинување на притворот за ...
| | веќе видена | слични

Истрагата за насилствата што се случија на 27 април минатата година во Собранието на Македонија е завршена, но Обвинителството за организиран криминал и корупција и натаму се сомнева дека постои опасност осомничените да избегаат. Токму затоа инсистира да останат во притвор. Меѓу нив се екс министерот за внатрешни и директор на БЈБ, Митко Чавков и пратениците од опозициската ВМРО ДПМНЕ Крсто Мукоски, Сашо Василевски и Љупчо Димовски. Врховниот суд денеска разгледуваше вкупно 15 жалби со кои се бара укинување на определениот притвор, до сега продолжуван неколку пати. Меѓу нив е и оперскиот пејач Игор Дурловски, еден од организаторите на протестите За заедничка Македонија и Горанче Ѓошевски, началник на личното обезбедување на тогашниот собраниски спикер, Трајко Вељановски. Повеќе не може да влијаат на сведоци, прибирање докази или на каков друг начин во постапката, тврдат нивните адвокати. „Конкретно во нашиот случај претходно беше побарано да се продолжи мерката притвор поради опасност од бегство и опасност ...
| | веќе видена | слични

Солзите и треперењето на глас не изостанаа во салата на Врховниот суд. Пратеникот Сашо Василевски рече дека ако сакал да избега – ќе го препливал Охридското езеро. Петчлениот совет врховни судии предводен од претседателот на судот, Јово Вангеловски ги разгледаа жалбите на 15 осомничени за собраниските инциденти од 27 април. Бранителите на осомничените ги обртазложија тезите зошто бараат од највисокиот суд да ги укине решенијата на пониските судови за мерките како притвор. Адвокатката на Горан Ѓошевски, Ружица Николовска, рече дека Ѓоѓшевски бил на сложбена должност и извршувал работни обврски. „Конкретно во мојот случај можам да кажам дека навистина не постојат основи ниту било какви околности кои укажуваат на опасност од бегство. Во своето излагање се повикав и на пракса на Европскиот суд за човекови права, бидејќи тоа и те како е значајно за нас, пред сè за Република Македонија и почитување на стандардите востановени од судот“, изјави адвокатката Ружица Николовски, која е бранител на осомничениот Горан ...
| | веќе видена | слични

Повеќе не постои опасност осомничените за крвавиот четврток да влијаат врз сведоци, навело обвинителството за организиран криминал и корупција во одговорот на жалбите на одбраната која бара притворените да бидат пуштени од Шутка и од домашен притвор. Сепак постојат другите два основи за притвор – опасност од бегство и повторување на делото. За прв пат жалбите за притворите се разгледуваа пред Врховниот суд на јавна седница на која присуствуваа и адвокатите и осомничените. Од Шутка во Врховен беа спроведени претениците Крсто Мукоски и Сашо Василевски, поранешниот министер за внатрешни Митко Чавков. Од куќен притвор пак во Врховен беа донесени и пратеникот Љупчо Димовски и еден од организаторите на протестите „За заедничка Македонија“ Игор Дурловски. И пратеникот Тарчуловски има поднесено жалба, а куќниот притвор но не присуствуваше на јавната седница. На јавната седница присуствуваше и Горан Ѓошевски шефот на обезбедувањето на екс спикерот на собранието. Осомничените се пожалија на условите во притворот и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Врховниот суд на јавна седница ги разгледуваше 13 жалби за 15 осомничени за настаните од 27 април за промена на одлуката за притвор. Од 15 осомничени деветмина се наоѓаат во притвор, а шест во куќен притвор. Жалбите се поради одлуката на Апелациониот суд за продолжување на притворот. Адвокатот на екс министерот за внатрешни работи Митко Чавков, пред петочлениот совет на судии истакна дека Чавков кривично се гони бидејќи не издал наредба за дополнително засилување на полициските сили на терен, иако постојано бил известува за ситуацијата. Според Сашо Дуковски она за што обвинителството го гони Чавков не е доволно ниту за дисциплинска постапка, а уште помалку за кривично гонење. „Вие постапувате во предмет во кој се сите обвинети и каде е тука индивидуализацијата. Вие по закон сте најпаметните судии, затоа и седите тука пред нас и треба да процените дали постои опасност од бегство”, додаде. Во однос на можноста неговиот клиент да побегне, Дуковски коментираше дека Чавков со години работел во МВР и доколку ...
| | веќе видена | слични

Со нов предлог пред јавната седница, Обвинителството побара продолжување на оваа мерка поради опасност од бегство, а го укина основот влијание на сведоци бидејќи истрагата за нередите од 27 е завршена. Бранителите на обвинетите како причини дека нема да избегаат ги посочуваа професиите и нивните имотни и семејни положби. Адвокатот на Митко Чавков, Сашо Дуковски, посочи дека неговата професионална кариера во МВР е без дамка. Чавков, е со преживеан инфракт. Според него наводите за обвинувањето биле за дисциплинска мерка а не за дело за кое се товари неговиот клиент. Адвокатите на Крсто Мукоски, пак, потенцираа додека чекал да му се одземе имунитетот, Мукоски имал седум дена да види каква е судбината на останатите па можел да избега, но тој двапати сам се јавувал на суд. Дека сам се јавил во судот тврдеше и одбраната на пратеникот Љупчо Димовски. Игор Дурловски три дена пред да биде приведен се вратил од турнеја од Кина, па ако сакал да избега ќе го направел тоа, посочи неговата одбрана. За Мунир Пепиќ, пак, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Премиерот Зоран Заев вечерва во Отворено на 24 ТВ изјави дека искрено се плаши дека може во Македонија да се појави национализам и радикализам. Според него, ...
сите 621 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во денешното интервју за порталот Слободен печат, нагласи дека барал од лидерите на останатите политички партии ...
сите 680 | | | веќе видена

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска на претседателот на Русија Владимир Путин му ги објасни целите на турската операција во Сирија. – Господинот ...
сите 620 | | | веќе видена

Германската канцеларка Ангела Меркел на крајот на Самитот во Брисел изрази дека немало консензус меѓу лидерите на ЕУ за отворање пристапни преговори со Северна ...
сите 150 | | | веќе видена

Отставката од општествената функција е личен чин. Ако бев јас на местото на пратеничката Фросина Ременски ќе се повлечев и ќе чекав да го докажам тоа и да се ...
сите 127 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Три месеци судскиот совет не кажува дали ќе го разрешува претседателот на Врховниот суд Јово Вангеловски

Од:
До кого (е-маил):
Порака: