Судењето за Латас е одложено за мај по барање на адвокатите


Рочиштето за предметот „Тревник“ на специјалното јавно обвинителство за бесправна градба на викенд-куќи во Зелениково, во кој првообвинет е новинарот Драган Павловиќ – Латас, по барање на адвокатите е одложено за 16 мај. Од обвинението на СЈО пишува дека три лица бесправно граделе три викенд-куќи во општина Зелениково. Според доказите на СЈО, меѓу кои и сателитски снимки, вештачење, како и друга документација, овие градби биле започнати во 2011 година, а одобрение за нивното градење од Општината е добиено во 2013 година кога веќе биле завршени. (Макфакс)
| | веќе видена | слични

Координаторот на пратеничката група на ДУИ, Ејуп Алими заминал на службен пат во Албанија и денеска не се појави на закажаното рочиште за случајот Титаник 3 поради што судењето беше одложено. Поканата, како што кажа неговиот адвокат ја добил пред два дена, а судот му упатил покана уште на 1 март, па Специјалното обвинителство праша зошто било толку важно патувањето. Во случајот кој се однесува на изборни нерегуларности обвинет е и неговиот сопартиец Исмет Гури. Ново рочиште е закажано за 27 април. Гури изјави дека очекува фер судење.
| | веќе видена | слични
2 копии

Пратеникот на ДУИ, Ејуп Алими, денес не дојде на судење на закажаното судењето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство, а по неговото непојавување истото е одложено за повеќе од месец дена или за 27 април. Како што рекоа неговите адвокати, тој заминал на дводневно службено патување во Албанија, каде ќе биде и денеска. И додека пратеникот на ДУИ, Алими не се појавува на суд и судењето веднаш му се одлага за повеќе од месец дена, за претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски судењата се закажуваат секој ден. Ова покажува дека судството има двојни аршини. За некој судење може да се одложи, и само доколку лицето е два дена на пат, за некој судење може да се закаже и еднаш месечно. Практично за поранешниот премиер, Никола Груевски, во текот на една недела или пет работни дена за судот, за четири дена се закажани рочишта. -Понеделник, вторник, среда… секој ден сум на судење. На Зоран Заев судот му закажува на два месеци, мене секој ден. Ова веќе не е судење. Ова е фарса. Ова е малтретирање- ...
| | веќе видена | слични

Наместо на обвинителна клупа за уништување изборен материјал, пратеникот од ДУИ Ејуп Аљими заминал во Тирана да ја подобрува меѓу парламентарната соработка. Неговото отсуство го одложи стартот на судскиот процес „Титаник 3“.Во овој случај обвинет е и сопартиецот Исмет Гури, актуелен заменик управник во УЈП. Како доказ за отсуството на Аљими одбраната го приложи решението за патување. Било одобрено од собранискиот спикер Талат Џафери. „Мојот клиент е отсутен вчера и денеска, на покана на албанскиот колега Илир Џаколи. Два дена пред патувањето дознал дека е поканет. Оваа средба се однесува на групата од Европскиот парламент, Жан Моне и таквите состаноци присуствуваат сите координатори, а Ејуп е координатор на пратениците од ДУИ“, вели Мефаил Арслани - адвокат Обвинителката Фатиме Фетаи праша дали патувањето било од суштинска потреба за државата и можело ли некој друг да го смени. Судот побара и доказ дали неговото присуство во Тирана било неопходно. Но адвокатот Арслани ги немаше тие информации. ...
| | веќе видена | слични

Координаторот на пратеничката група на ДУИ, Ејуп Алими денеска не се појави на првото рочиште за случајот „Титаник 3“ за изборни нерегуларности. Заминал во Албанија службено, на покана на албански колега. Поканата за посета на Тирана ја добил пред два дена, а судската покана на први март. Специјалното обвинителство праша што било толку важно за Алими да отиде на пат? Одбраната посочи дека патувањето е потпишано од Генералниот секретар на Собранието, Цветанка Иванова, но одбраната не даде прецизен одговор дали поканата за Ејуп Алими е лично адресирана до него. Во судницата дојде само второобвинетиот Исмет Гури. Поради отсуството на неговиот сопартиец, судењето се одложи за 27 април. Гури очекува фер судење. „ Ќе се браниме со аргументите кои ги имаме. Имаме рочиште кое не се одржа, во иднина ќе видиме за што се работи. За предметот ќе зборуваме подоцна бидејќи судењето с è уште не е започнато и не се тројца сведоци, туку над 40 сведоци во постапката“, рече Исмет Гури, ДУИ. Ејуп Алими на 17 јули лани ги ...
| | веќе видена | слични

Првите функционери на ДУИ обвинети во случајот „Титаник 3“ на специјалното јавно обвинителство, Ејуп Алими и Исмет Гури, денеска седнуваат на обвинителна клупа. СЈО ги обвини дека уништиле изборен материјал. Предметот ќе го суди судијката од одделот за кривично полнолетни, Оља Ристова. Ова е прв предмет на тимот на Јанева во кој им се суди на функционери на ДУИ. СЈО за нив бараше и притвор, па тие се жалеа до Апелациониот суд, но наместо таа мерка, судот им ги одзеде пасошите. Обвинителката Фатиме Фетаи на јавна седница во Апелациониот суд изјави дека сведоци на специјалното обвинителство стравувале од пратеникот на ДУИ, Ејуп Алими. Сведоците објаснувале дека Алими е многу моќен човек и е дел од ДУИ, која е на власт. Алими посочи дека и да го затворат во друга земја, ќе избега за да се врати во Македонија и да биде присутен за постапката што се води против него. Исмет Гури беше помилуван од претседателот Иванов токму за овој случај. Тој е заменик-управник на регионалната дирекција на УЈП во Скопје. Ејуп ...
| | веќе видена | слични

Координаторот на пратеничката група на ДУИ Ејуп Аљими не дојде на судењето на случајот „Титаник 3“ поради службено отсуство. Неговиот бранител рече дека тој отпатувал во Тирана во посета на албанскиот Парламент. Пратеникот заедно со секретарот на Општинската изборна комисија на Чаир, Исмет Гури е обвинет за уништување на изборен материјал во март 2013-та година за време на првиот круг од изборите за градоначалник. Според обвинението двајцата преправиле над 30 записници за гласање, додавале и одземале гласови и ги потпишале преправените резултати. Со одлука на ДИК гласањето било повторено. Ново рочиште е за закажано за 27-ми април.
| | веќе видена | слични
8 копии

Судењето за предметот „Титаник 3“ на СЈО што требаше да почне денеска во Кривичниот суд, е одложено за 27 април, бидејќи на рочиштето не беше присутен првообвинетиот Ејуп Алими, кој, како што информира неговиот адвокат, како координатор на пратеничката група на ДУИ, бил на службено патување во Албанија.Адвокатот рече дека поканата за посетата Алими ја примил на 1 март.Обвинителката од СЈО Фатиме Фетаи реагираше и рече дека според нејзините сознанија, за координатор на група е секогаш предвидена замена. Побара доказ од адвокатот дека Алими морал лично, а не некој друг, да оди на службениот патување во Албанија.„Алими бил уредно поканет. Поканата ја примил на 1 март. Знаел за патувањето во Албанија, а не го информирал судот“, рече Фетаи.Оља Ристова претседател на Судечкиот совет го задолжи претседателот на Собранието Талат Џафери и генералниот секретар Цветанка Иванова во рок од 15 дена писмено да го известат судот за евентуални службени патувања и отсуства на Алими со цел да се планираат судските рочишта.Во ...
| | веќе видена | слични

Причина за одложувањето е неприсуство на првообвинетиот Ејуп Аљими, кој, како што информира неговиот адвокат, како координатор на пратеничката група на ДУИ бил на службено патување во Албанија. Адвокатот рече дека поканата за посетата Аљими ја примил на  1 март. Обвинителката од СЈО Фатиме Фетаи реагираше и рече дека според нејзините сознанија, за координатор на група е секогаш предвидена замена. Побара доказ од адвокатот дека Аљими морал лично, а не некој друг да оди на службениот патување во Албанија. Аљими бил уредно поканет. Поканата ја примил на 1 март. Знаел за патувањето во Албанија, а не го информирал судот, рече Фетаи. Оља Ристова претседател на Судечкиот совет го задолжи претседателот на Собранието талат Џафери и генералниот секретар Цветанка Иванова во рок од 15 дена писмено да го известат судот за евентуални службени патувања и отсуства на Аљими со цел да се планираат судските рочишта. Во предметот „Титаник 3“, покрај Аљими, обвинет и Исмет Гури, член на Општинската изборна комисија за општина ...
| | веќе видена | слични

Пратеникот на ДУИ, Ејуп Алими, денеска не се појави на судењето по предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство. Како што рекоа неговите адвокати, тој заминал на дводневно службено патување во Албанија, каде ќе биде и денеска. Од тие причини судијата го одложи судењето за 27-ми април. Алими е обвинет во предметот на Специјалното јавно обвинителство за изборни измами. На Алими и на Исмет Гури, кој бил член на Општинската изборна комисија на изборите во 2013 во општина Чаир им се суди за уништување на изборен материјал.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Премиерот Зоран Заев вечерва во Отворено на 24 ТВ изјави дека искрено се плаши дека може во Македонија да се појави национализам и радикализам. Според него, ...
сите 621 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во денешното интервју за порталот Слободен печат, нагласи дека барал од лидерите на останатите политички партии ...
сите 680 | | | веќе видена

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска на претседателот на Русија Владимир Путин му ги објасни целите на турската операција во Сирија. – Господинот ...
сите 620 | | | веќе видена

Германската канцеларка Ангела Меркел на крајот на Самитот во Брисел изрази дека немало консензус меѓу лидерите на ЕУ за отворање пристапни преговори со Северна ...
сите 150 | | | веќе видена

Отставката од општествената функција е личен чин. Ако бев јас на местото на пратеничката Фросина Ременски ќе се повлечев и ќе чекав да го докажам тоа и да се ...
сите 127 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Судењето за Латас е одложено за мај по барање на адвокатите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: