РК Вардар: Се знае и нашиот можен противник во четврт-финалето...

Ракометарките на Вардар, кои веќе од порано обезбедија настап во четврт-финалето на годинашнава Лига на шампионите (ЛШ), денеска во салата „Морача“ (19.30 ч., пренос МТВ), во последното, 10-то коло од фазата по групи, ќе настојуваат да ја забележат и деветтата победа во групата два. Ривалот е добро познат и искусен, двократниот европски првак (2012 и 2015), црногорска Будуќност. На првиот меч сезонава во Скопје вардарки славеа со 31-24. Во групата 2 нејасно е само кој ќе го освои второто место, а денеска по мечевите во групата 1 Вардар ќе го добие ривалот за четврт-финалето. Крим (пет бода) гостува кај Ѓер (лидер, кој со победа ќе го потврди првото место), но за 4-то место важен меч е во Икаст, каде што Митјиланд (четири бода) го пречекува Никобинг (пет бода). Ова ќе биде 11-ти меѓусебен дуел на Вардар и Будуќност во ЛШ, притоа скопјанки славеле четири пати, Будуќност пет пати, а еден дуел (во Скопје), заврши без победник. Вардар сезонава четири пати играше со Будуќност, од кои три во Регионалната лига (РЛ) ...
| | веќе видена | слични

Европската ракометна федерација денеска преку соопштение се изјасни за спорната ситуација во Лигата на шампионите, односно конфликтот со распоредот на Бундеслигата, поради што Кил мораше да прифати да го игра реваншот на гостински терен, а Рајн-Некар Левен првата средба против Виве Кјелце ќе ја игра со втор тим. Проблемот настана откако Бундеслигата договорила телевизиски термин за дербито Кил-РН Левен на 24. март, а за истиот ден е планиран дуелот меѓу Кјелце и Левен во осминафиналето на ракометната Лига на шампиони. За разлика од Кил кој прифати да се откаже од предноста домашен терен за реваншот и ќе игра неколку дена порано, Рајн-Некар не сакаше да прифати таков компромис, а ЕХФ не дозволи натпреварот да се игра ден подоцна, односно на 25. март. Репутацијата на ЛШ сигурно ќе заработи сериозен удар поради потегот на Германците, а прозивките на адреса на ЕХФ ги примораа првите луѓе на федерацијата да излезат со соопштение. – Термините за Лигата на шампионите се одобрени од сите инволвирани и од ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Германскиот шампион Рајн-Некар Левен ќе го игра осмина-финалето од Лигата на шампионите против полскиот клуб Кјељце на 24 март со младински тим поради конфликтот со Европската ракометна федерација (ЕХФ). Германците барале ЕХФ да го помести мечот на 25 март бидејќи на 24 во германското првенство го играат дербито со Кил, кои претходно на 21 март играат со Пик Сегед во осмина-финалето на ЛШ. „Не ние е јасно зошто ЕХФ решава да биде толку упорна во одредувањето на термините. Мечот со Кил ќе го пренесува телевизијата АРД и тоа ќе биде дерби што ќе добие повеќе гледачи од осмина-финалето на ЛШ“, вели извршниот директор на клубот, Џенифер Кетерман. Machtkampf der Verbände im Terminchaos eskaliert – 2 Spiele an einem Tag terminiert: https://t.co/n5Mxiqf1hl — Rhein-Neckar Löwen (@RNLoewen) March 8, 2018
| | веќе видена | слични

Вардар вторпат успеа да обезбеди директен пласман во четвртфиналето во Лигата на шампионите, каде за противник ќе го чека подобриот од Пик Сегед и Кил. „Црвено-црните“ и оваа сезона се во центарот на вниманието, пред се поради заминувањата на дел од играчите, како и главниот стратег Раул Гонзалез. Иако тимот ќе биде видиливо променет и дел од ракометарите веќе имаат потпишано договори со други екипи, сепак во моментов тоа не се одразува врз играта. Лука Циндриќ за „балканхендбол“ вели дека во моментов сите се фокусирани кон максимална подготовка за она што ги очекува. „Не се споменува тоа. Сакаме да успешно да ја завршиме сезоната во Вардар, со оглед на тоа дека многу играчи ќе заминат. Во моментов мислиме само на Вардар, а не на клубовите за кои потпишавме. Максимално сме фокусирани на она што не очекува", рече Циндриќ. Што се однесува до противникот во четвртфиналето, бекот вели станува збор за две квалитетни екипи, но ако се земат мечевите од претходно, во тој случај Вардар секогаш играл добро против ...
| | веќе видена | слични

Германскиот шампион Рајн Некар влезе во огромна кавга со европската ракометна федерација (ЕХФ) поради терминот на одигрување на натпреварот против Кјелце во осминафиналето од Лигата на шампионите. Рајн Некар побара поместување за ден подоцна бидејќи за 24 март е закажано големото дерби од Бундеслигата против Кил кој, исто така, игра во осминафиналето против Пик Сегед, но на 21 март. ЕХФ немаше слух за оваа молба, па германскиот клуб порача дека на гостувањето во Полска ќе замине со аматерскиот тим кој се натпреварува во третата лига. „Не ни е јасно зашто ЕХФ е толку тврдоглава по прашање за промена на терминот. Натпреварот со Кил ќе го пренесува телевизијата АРД и тоа ќе биде големо дерби кое сигурно ќе го следат повеќе гледачи отколку дуелот со Кјелце во осминафинале на Лигата на шампионите” , изјави извршната директорка на Рајн Некар, Џенифер Кетерман. Во овој случај Рајн Некар не е во право бидејќи ЕХФ има ексклузивна можност да ги одредува термините за одигрување на натпреварите, а националните федерации ...
| | веќе видена | слични

Ракометниот клуб „Рајн-Некар Левен“ ќе го игра натпреварот од осминафиналето на Лигата на шампионите против „Кјелце“ со својот аматерски тим, поради конфликтот со раководството на Европската ракометна федерација(ЕХФ). Вториот тим на Германците игра во третата ракометна лига, па за очекување е дека ќе претрпат катастрофален пораз. Причина за караницата е тоа што ЕХФ не сака да го помести терминот за одигрување на натпреварот. Германскиот клуб, за кој настапува Филип Талески на 24 март во 16 часот треба да игра на гостински терен во Полска против „Кјелце“, а истиот ден од 18.10 часот е закажано дербито од Бундеслигата против „Кил“. Одговорните во ЕХФ предложија решение според кое „Кил“ и „Левен“ треба да се откажат од предноста реваншот да го играат на домашен терен, а своите натпревари да ги играат преку недела, а не за викенд. „Кил“ се откажа и ќе игра на домашен терен во среда против „Пик Сегед“, но раководството на „РНЛ“ вели дека нивниот тим во групната фаза жестоко се борел да дојде до предноста на ...
| | веќе видена | слични

Германскиот клуб Рајн-Некар Левен најави дека ќе го игра натпреварот од осминафиналето на Лигата на шампионите против Кјелце со својот втор тим, а причина е конфликтот на распоредот на најелитното натпреварување со тој на германската Бундеслига. Делува нереално, но според актуелната ситуација, на 24. март Филип Талески и неговите соиграчи од 16 часот треба да играат на гостински терен против Кјелце во Лигата на шампионите, а истиот ден од 18:10 им е закажано дербито од Бундеслигата против Кил. Одговорните во ЕХФ предложија решение според кое Кил и Левен треба да се откажат од предноста реваншот да го играат на домашен терен, а своите натпревари да ги играат преку недела, а не за викенд. Кил се откажа и ќе игра на домашен терен во среда против Пик Сегед, но раководството на Рајн-Некар вели дека нивниот тим во групната фаза жестоко се борел да дојде до предноста на домашен терен и не планира да го испушти на административен начин. Истовремено, не сака да се откаже од играње со силен состав против Кил поради ...
| | веќе видена | слични

Традиционално, по завршување на групната фаза во Лигата на шампиони, ЕХФ секоја сезона прави анализа и ги сервира најинтересните факти и бројки. Во овој дел Вардар има значајно место. Раул Гонзалез и неговите избраници имаат шанса да направат нешто што не му успеало на ниту еден тим во историјата на елитното натпреварување, да ја одбранат титулата во Келн. Македонскиот тим е на чекор до пласман во завршницата, останува да се мине четвртфиналето каде за противник ќе го добијат подобриот од Пик Сегед и Кил. „Црвено-црните“ го имаат рекордот, 16 – гола разлика е највисоката победа во групната фаза, до ова остварување дојдоа откако на домашен терен го совладаа Кристијанштад со 31:15 во Скопје. Вардар е единствениот тим кој сезонава примил само 341 гол, зад него се Кил со 361 и Барселона 377. Македонскиот шампион ја има најдобрата гол разлика (+49), на оваа топ листа се ПСЖ со +46 и Барселона со +31. Европскиот првак по вторпат обезбеди директен пласман во четвртфиналето (по 2016/2017) заедно со ПСЖ (по ...
| | веќе видена | слични

Илија Абутовиќ признава дека Вардар по паузата не игра како во 2017 година, но очекува неговиот тим да заигра на високо ниво за најважните предизвици. „Пред нас е најважниот дел од сезоната. Видлив е мал пад во играта по зимската пауза, претходните четири натпревари не одигравме на очекуваното ниво, но верувам дека во најбрзо време ќе се вратиме во препознатливиот ритам. Долго време не бевме заедно, голем дел од играчите имаа тешки предизвици на ЕП, затоа е нормално тоа што се поспори. Пред нас е фајнл-форот во СЕХА, четвертфиналето во ЛШ ќе видиме против кого. И Пик Сегед и Кил се еднакво добри, но ние добро ќе се подготвиме без разлика со кого ќе играме“, рече Илија Абутовиќ по завршување на мечот со Динамо Панчево за „Балканхендбол“. Вардар има доволно време за да се подготви максимално, првиот четвртфинален меч во ЛШ го игра на 19 или 22 април.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев во дуелот на Канал 5 вечерва изјави дека „бомбата“ која ја емитуваше пратеникот Антонио Милошоски е од состаноците на кои ...
сите 260 | | | веќе видена

„Конечно СДСМ има коалиција во која има партии од сите етнички заедници и тоа е важно за општеството и граѓаните. Второто е дека носи пратеници плус по некои ...
сите 353 | | | веќе видена

Факти на денот: 1. ЈО една недела молчи и не покренува постапка против Заев за злоупотреба на службената положба и овластување. 2. СДСМ и БЕСА формираа ...
сите 254 | | | веќе видена

Вчера во 12,20 часот во СВР Охрид од ТППЕ Охрид, бил пријавен пожар во помошна просторија на ул.„Живко Чинго“. Од полициски службеници од СВР-Охрид излезено ...
сите 70 | | | веќе видена

На Клиниката за трауматологија, ортопедски болести, анестезија, реанимација и интензивно лекување и Ургентен центар (ТОАРИЛУЦ) почина 36-годишна жена, која ...
сите 222 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

РК Вардар: Се знае и нашиот можен противник во четврт-финалето...

Од:
До кого (е-маил):
Порака: