Влатко Мијалков нашол нова работа по заминувањето од Царина


По заминувањето од Царина Влатко Мијалков веднаш се вработил во Капитал Поинт Скопје, дознава Телевизија 24 од добро упатени извори. Новото работно место го официјализирал од 23 февруари. Според податоците од Централниот регистар, фирмата капитал Поинт во која Влатко Мијалков е вработен се занимава со трговија и услуги, но оваа фирма е во сопственост на две други фирми, Поинт Корп и Астобан Скопје, кои се занимаваат градежништво, трговија и услуги. Како што објави телевизијата вчера, Мијалков си дал отказ минатата недела, а од Царина потврдија дека работниот однос му е прекинат на негово барање. Според инфорамциите на Телевизија 24 Влатко Мијалков најголемиот дел од својот работен век го поминал во Царината каде што почнал да работи уште во 1999 година. Две години беше директор во Национална платежна картичка, фирма во која во управниот одбор беше поголем дел од раководството на ВМРО-ДПМНЕ. Подоцна, во 2003 година Влатко Мијалков повторно се враќа во Царинската управа каде останува до минатата недела. Тој ...
| | веќе видена | слични

Во вечерашното издание на Топ Тема, новинарот Александар Чомовски изјави дека поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков барал да му го вратат пасошот затоа што бил сериозно болен и сакал да се лечи во Белгија! Кривичниот совет при Основниот суд Скопје 1 денеска го одби барањето на Мијалков за враќање на неговиот пасош. Одбраната на поранешниот прв човек на тајната полиција, на 21 февруари побарала да му се укине мерката за претпазливост, односно да му се врати патната исправа. Одбраната побарала Мијалков да се јавува само еднаш месечно во Судот, наместо секоја недела, кое барање исто така е одбиено од Кривичниот совет. Сашо Мијаков е обвинет во неколку предмети на Специјалното јавно обвинителство за кои се во тек судски постапки.
| | веќе видена | слични
14 копии

Кривичниот совет при Основниот суд Скопје 1 го одбил барањето на поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, за враќање на неговиот пасош. Одбраната на поранешниот прв човек на тајната полиција на 21 февруари побарала да му се укине мерката за претпазливост, односно да му се врати патната исправа. Одбраната побарала Мијалков да се јавува само еднаш месечно во судот наместо секоја недела, барање што исто така е одбиено од кривичниот совет. Сашо Мијаков е обвинет во неколку предмети на специјалното јавно обвинителство за кои се во тек судски постапки.(Макфакс)
| | веќе видена | слични

Кривичниот совет при Основниот суд Скопје 1 го одби барањето на поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков за враќање на патната исправа. „Началникот“го барал пасошот кој му е одземен во случајот „Таргет“, поради лични причини. Како што појаснија од Кривичниот суд на денешниот брифинг со новинарите, одбраната на Мијалков на 21 февруари побарала да му се укине мерката за претпазливост, односно да му се врати патната исправа. Од судот е одбиено и барањето на одбраната, Мијалков да се јавува само еднаш месечно во Судот, наместо секоја недела. Сашо Мијаков е обвинет во неколку предмети на Специјалното јавно обвинителство за кои се водат судски постапки.
| | веќе видена | слични

Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 го одбил барањето на поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков да му биде вратен пасошот. Според судот, останува мерката на претпазливост и обврската на Мијалков еднаш неделно да се јавува во судот. Барањето било поднесено на 21 февруари, а на Мијалков му требал пасошот од приватни причини. Мијалков е обвинет во четири случаи на СЈО и тоа „Титаник 2“ за изборните измами, „Тортура“ за апсењето на Љубе Бошкоски, „Трезор“ за незаконска набавка на опрема и „Таргет“ за нелегалното прсилушување.
| | веќе видена | слични

Поранешниот шеф на УБК, Сашо Мијалков останува без пасош, откако Кривичниот суд го одбил неговото барање да му биде вратен пасошот и наместо еднаш неделно, во Судот да се јавува еднаш месчно. Киривчниот совет го добил барањето уште на 21 февруари и веднаш одлучил, односно го одбил барањето на Мијалков. Патната исправа на поранешниот прв човек на УБК му беше одземен како обвинет во случајот „Таргет“ на СЈО, пред осум месеци. Специјалното јавно обвинителство тогаш бараше притвор, но Кривичниот совет одлучи да му одреди мерка на претпазливост, односно му го одзеде пасошот, со што му се оневозможи излез од држават и му даде обврска еднаш неделно да се јавува во судот.
| | веќе видена | слични

Поранешниот прв човек на тајната полиција, Сашо Мијалков и понатаму останува без својот пасош. Кривичниот совет одбил да му биде вратена патната исправа на Мијалков, откако неговиот адвокат го побара тоа. Патната исправа на поранешниот прв човек на УБК му беше одземена како обвинет во случајот „Таргет“ на СЈО, пред осум месеци.
| | веќе видена | слични

Како што појаснија од Кривичниот суд на денешниот брифинг со новинарите, одбраната на Мијалков на 21 февруари  побарала да му се укине мерката за претпазливост, односно да му се врати патната исправа. Одбраната, како што велат од Судот, побарала Мијалков да се јавува само еднаш месечно во Судот, наместо секоја недела, кое барање исто така е одбиено од Кривичниот совет. Сашо Мијаков е обвинет во неколку предмети на Специјалното јавно обвинителство за кои се водат судски постапки. /МИА
| | веќе видена | слични

Поранешниот прв човек на тајната полиција, Сашо Мијалков и понатаму останува без својот пасош, бидејќи Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1, донел одлука да се одбие неговото барање, и мерката на претпазливост да остане. Патната исправа на поранешниот прв човек на УБК му беше одземена како обвинет во случајот „Таргет“ на СЈО, пред осум месеци. Специјалното јавно обвинителство тогаш бараше притвор, но Кривичниот совет одлучи да му одреди мерка на претпазливост, односно му го одзеде пасошот. Мијалков е обвинет во четири случаи на СЈО: „Титаник 2“ за изборните измами, „Тортура“ за апсењето на Љубе Бошкоски, „Трезор“ за незаконска набавка на опрема и „Таргет“ за нелегалното прислушување.
| | веќе видена | слични

Екс директорот на Управата за безбедност и контраразувнање во втор обид да си го добие назад пасошот кој по барање на СЈО му е одземен од страна на Кривичниот суд како мерка на претпазливост додека се водат судските постапки. „Началникот“ поднел второ барање за враќање на патната исправа одземена во случајот „Таргет“ кој го води СЈО. Мијалков го барал пасошот поради лични причини, а одлуката треба да ја донесе Кривичниот совет. Претходно Мијалков и неговите адвокати во барањето се повикале на судската пракса, во врска со случајот кога на премиерот Зоран Заев му беше вратен пасошот, кој му беше одземен како обвинет во случајот Пуч.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Експертот за Балканот од Универзитетот во Грац, Флоријан Бибер вели дека одлуката на шефовите на дипломатиите на земјите членки на ЕУ да не се одобри почеток ...
сите 226 | | | веќе видена

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска ги повика сите институции што се занимаваат со избори да гласаат согласно законите и принципиелно, ...
сите 67 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Влатко Мијалков нашол нова работа по заминувањето од Царина

Од:
До кого (е-маил):
Порака: