Таравари до Заев: Албанците не те сакаат! Ниту Македонците! Ниту Турците!


2 копии

Поранешниот министер за здравство и актуелен градоначалник на Гостивар, Арбен Таравари, со писмо му се обраќа Зоран Заев порачувајќи му дека Отворено писмо до г. Зоран Заев, Здраво Зоранe, посакувам моето писмо да те најде добро! Постојат две работи што сакам да ги нагласам уште на почетокот на моето писмо: Како прво, писмото е отворено бидејќи можеби нејзините редови ќе ги разбере целиот владин “блок” што е битно да разбере и, како второ, писмото ти се упатува во лично име, вон функцијата која ја вршиш, затоа што мислам дека има потреба да се вратиш кај Зоран. Само еден совесен Зоран може да го спречи распаѓањето на премиерот, функција која ти ја довери народот. Сега, со право ќе речеш – какво е ова писмо од Арбен?! Ми напишал можеби некоја поплака … нека се занимава со ДУИ! Што има со мене? Јас правам политика … Што да му правам на Невзат?! Тој се однесува како дете! Тера инает со градот што не го избра и сега им прави лошо на граѓаните! Зоране, како прво, до 27 април 2017-та се боревме против истите ...
| | веќе видена | слични

„Почитуван Зоране, кажи ми: Се остава ли град со 100 илјади жители без буџет за атер на ДУИ?! Му се доделуваат ли на еден град вкупно 1 000 евра за цела година за култура?!… Се давиш во диктаторски скандали, бе Заев! Деновиве очекувам сите надлежности од областа на образованието, од Општина Гостивар да ги пренесеш на централната власт! Срам и брука!“ – отворено писмо на градоначалникот на општина Гостиавр Арбен Таравари до премиерот Заев. „Го сфаќам писмото како некоја горчина, веројатно од прекинот на соработката помеѓу Алијансата и СДСМ, се надевам, времен. Не ги делам општините во она што значи соработка и поддршка. Градоначалниците, исто како и јас, се лица кои привремено добиле чест и одговорност да управуваат со средствата на граѓаните.“, вели премиерот Зоран Заев во интервју за prizma.mk. По неколку дена Министерството за образование ги одзема ингеренциите на Таравари во образованието. „Вчера потпладнето се одземени надлежностите на градоначалникот на општина Гостивар во делот на образованието и тоа ...
| | веќе видена | слични

Градоначалникот на Гостивар, поранешен министер за здравство, Арбен Таравари, носи часовник „ајвоч“. Освен што на паметен часовник го гледа времето, зборува и на паметен телефон „ајфон“. Часовникот „ајвоч“ е еден од новите производи на „Епл“, а ова особено го знаат оние што ја следат модерната технологија. „Ајвоч“ е часовник со многу намени и апликации. Со него, на пример, ќе може и електронски да се плаќа, а синхронизацијата со вај-фај и поврзаноста со мобилниот телефон ќе овозможи безброј функции кои го олеснуваат животот.
| | веќе видена | слични
6 копии

На делницата Лакавица-Србиново, на регионалниот пат Гостивар-Србиново дојде до лизгање на земјиштето. До одронување на земјата на ова ридско-планинско подрачје дојде како последица од обилните врнежи од снег и во еден дел земјата го блокира патот со што во одреден период, жителите од овој крај останаа отсечени од градот. „Интервенцијата на Општина Гостивар беше итна и благодарение на интензивната работа на екипите од двете јавни претпријатија Комуналец и Јавни паркиралишта и зеленило, за кратко време патот се врати во претходната состојба“, соопштија од Општина Гостивар.
| | веќе видена | слични

Против неколку градоначалници кои ги пречекориле своите надлежности, при разрешување на директори на општински училишта, покренати се повеќе постапки за нивно санкционирање, велат од Министерството за образование. Како што беше случајот со градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари од Алијанса за Албанците, одземање на ингеренциите во делот за образование им се заканува и на градоначалници од СДСМ и од ДУИ, пренесува Фокус. Државниот просветен инспекторат веќе констатирал неправилности во неколку општини кои ги предводат и владејачките партии. Незаконитости во постапувањето се утврдени во Општина Липково, каде градоначалник е Еркан Арифи од ДУИ, на Општина Конче, каде градоначалник е Благој Илиев од СДСМ, на општина Боговиње, каде градоначалник е Аљбон Џемаили од Алијанса за Албанците и во Општина Желино со која управува Блерим Сејдиу од БЕСА. На овие градоначалници им се заканува одземање на надлежностите во период од една година, од причина што незаконски разрешувале директори и на нивно место поставувале ...
| | веќе видена | слични

Општина Гостивар, преку јавните претпријатија “Комуналец” и “Јавни паркиралишта и зеленило” се справи со лизгањето на земјиштето на делницата Лакавица-Србиново, како дел од регионалниот пат Гостивар-Србиново.До одронување на земјата на ова ридско-планинско подрачје дојде како последица од обилните врнежи од снег и во еден дел земјата го блокира патот со што во одреден период, жителите од овој крај останаа отсечени од градот. По интервенцијата на Општина Гостивар за кратко време патот се врати во нормална состојба.
| | веќе видена | слични

Градоначалникот на Општина Гостивар, Арбен Таравари, рече дека министерката за образование и наука, Рената Десковска, донела одлука да му ги одземе надлежностите под притисок од владината коалиција СДСМ-ДУИ. Одлуката на Десковска, да му ги одземе ингеренциите во делот на образованието, беше донесена откако Таравари именуваше неколку нови директори на училишта. Првиот човек на Гостивар вели дека ова не се случило само во општината со која тој раководи, туку и во сите општини на Алијанса за Албанците. Додаде дека правдата ќе ја бара од суд. „Политичка одлука. Тоа се случи и во Струга и во многу други градови каде градоначалниците на СДСМ ги сменија директорите, но со голем притисок од страна на ДУИ врз СДСМ. Министерката беше принудена да ги одземе надлежностите во општина Гостивар. Ништо трагично. Ние ќе се жалиме, сега имаме право да се жалиме и се надевам дека ќе се најде решение. Јас се потрудив да го деполитизирам образованието, бидејќи беше ДУИ-зирано во Гостивар. Инаку, повеќе од половина директори што ...
| | веќе видена | слични

За сега не сме разговарале ниту размислувале за тоа дели ќе бидеме дел од пролетната реконструкција на владата - изјави градоначалникот на Гостивар и поранешен министер во владата на Заев - Арбен Таравари во интервју за тв 24. Вели дека не очекува големи промени бидејќи вака поставената влада наликува на онаа на Груевски само што него го нема, но сака да верува дека работите можат да се променат на подобро.
| | веќе видена | слични
2 копии

Министерството за образование и наука неодамна донесе одлука за одземање на ингеренциите во областа на образованието на градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари. По Таравари, градоначалниците на Конче, Липково, Боговиње и Желино се следните кои може да ги изгубат ингеренциите во делот на образованието. Слично како и во случајот со гостиварскиот градоначалник,тие неправилно разрешувале директори на училишта и на нивно место без законска основа поставувале нови. - Во моментов се водат повеќе постапки кои се однесуваат на повеќе градоначалници. Доколку не бидат одстранети законските нерегуларности ќе биде постапено согласно закон - порачаа од МОН. Од политичката партија Алијанса на Албанците обвинуваат дека ингеренциите намерно се одземени од Таравари за да бидат дадени на ДУИ и дека ваквата одлука е сомнителна. Според партијата, намерно се издвоени неколку други рурални општини само за да не биде само Гостивар.
| | веќе видена | слични

По одлуката на МОН, на градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари да му се одземат ингеренциите на градоначалникот во делот на образованието поради неколку одлуки на просветниот инспекторат, тој изјави дека ќе поднесе жалба. Иако ден претходно Таравари изјави дека одлуката била донесена без предупредување, тој сега ја промени својата изјава и рече дека бил известен два пати, но немал доволно време за да ги спроведе промените што ги барало Министерството. „Приватно предупредување имаше од министерката за образование, но официјално добивме едно писмо од просветниот инспекторат со некои забелешки и ние планиравме овие забелешки да ги корегираме. Постојат сериозни нерегуларности од страна на поранешните директори и ние, исто така, испративме објаснување кај министерката за образование зошто се сменети овие поранешни директори на училиштата. Некои останаа и како што вели г-дин Заев дека на ВМРО-ДПМНЕ не се сменети, но јас нив ги наследив од господин Бејта и останаа истите и се мислев кого да назначам“, изјави ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Тамара Тодевска откри како се чувствува по Евровизија каде за македонија го освои 7-то место, но и даде свој коментар за тоа што Србија не доби ниту еден поен ...
сите 292 | | | веќе видена

Лидерот на десничарската партија и досегашен вицеканцелар, Хајнц Кристијан Штрахе поднел тужба против три лица, откако падна во замка со снимениот разговор на ...
сите 211 | | | веќе видена

Новоизбраниот претседател Стево Пендаровски, неговата сопруга и синот се уште живеат во станот во скопската населба Автокоманда, бидејќи „Вила Македонија“ не е ...
сите 232 | | | веќе видена

Данкан Лоренс и ја донесе победата на Холандија на Евросонг и тоа по цели 44 години. Интересно е дека пред финалето кладилниците на 24 – годишниот Холанѓанец ...
сите 151 | | | веќе видена

Германската канцеларка Ангела Меркел минатиот месец на самитот на ЕУ во Романија имала средби со неколкумина челници на Унијата кои се обидувале да ја ...
сите 78 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Таравари до Заев: Албанците не те сакаат! Ниту Македонците! Ниту Турците!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: