Ќе слета на „меѓународниот аеродром“: Коѕијас набрзо доаѓа во Скопје


8 копии

Шефот на грчката дипломатија во следните денови доаѓа во Скопје, објави грчката телевизија Алфа. Во прилогот емитуван во централното издание на вестите, новинарката повикувајќи се на свои извори вели дека започнува клучна недела за преговорите, а Коѕијас на неговиот македонски колега ќе му ја достави нацрт-спогодбата што ја подготвува грчката страна. – Според информациите на Алфа, Коѕијас се очекува да го посети Скопје во следните денови со првиот лет што ќе слета на аеродромот што ќе го носи новото име „Меѓународен аеродром Скопје“. Грчкиот министерот за надворешни работи со него ќе го има и грчкиот предлог, во кој според истите извори, во последните 24 часа се средуваат деталите, објави грчката ТВ Алфа, пренесува МИА. Според телевизијата, во нацрт спогодбата од грчка страна, освен името, вклучени ќе бидат и промените во Уставот што Атина ги бара од Скопје за „отстранување на иредентизмот“. – Кога ќе постои договор, тој ќе биде комплетен, изјави за Алфа, функционер од грчката влада. Грчките медиуми, како ...
| | веќе видена | слични

Судејќи според динамиката на средби на високите европски функционери со македонскиот државен врв, а во пресрет на најавената посета на шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас, домашните аналитичари оценуваат дека преговорите за името влегуваат во финалната фаза. Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас во Скопје треба да пристигне во почетокот на март. Точниот датум сè уште не е утврден, но неговото доаѓање е извесно. Анализирајќи ја динамиката на посети и средби на високите европски дипломати со македонскиот државен врв, домашните експерти оценуваат дека влегуваме во финалната фаза од решавањето на долгогодишниот спор за името. Професор Митко Гаџовски вели дека зачестените посети на високите претставници на меѓународната заедница во земјава, но и билатералните средби со високи европски државници, се добар сигнал за големата поддршка што земјава ја има во процесот на преговори. „Мислам дека сето ова што се случува во изминатиот период е добар сигнал и цврста порака што ја испраќаат меѓународните ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас во интервју за првата програма на грчкото државно радио најави дека грчката нацрт спогодба е завршена и доставена до грчкото МНР. Според неговите претпоставки во март спогодбата ќе биде испратена во Скопје, пред неговата посета. Коѕијас додаде дека патувањето во Скопје, сака да го одбележи со мал, симболичен настан.„Размислувавме дека можеби би било добро, на некој начин, да направиме еден мал, симболичен настан за да го потенцираме фактот дека се менува текот на работите. Наместо да имаме ескалација на националистички „напади“ со симболи против Грција, имаме ограничување и отстранување на иредентистичките симболи што го преплавија Скопје“, изјави Коѕијас.Што се однесува до содржината на нацрт-спогодбата, тој рече дека е содржано името и изведените зборови, но не кажа дали станува збор за предлогот Горна Македонија, исто како што не каже колку имиња се предложени од грчка страна.
| | веќе видена | слични

Прво нацрт спогодбата која веќе е доставена до грчкото МНР и Владата а по неа на почетокот на март во Скопје ќе пристигне и шефот на грчката дипломатија Коѕијас. Во интервјуто за грчкото државно радио Коѕијас вели дека предлогот е завршен и веќе спакуван. Во интервјуто наведува: „Не може во твојата надворешна политика да се викаш со некое А име , а во внатрешната со Б име. Сега се обидуваме да создадеме едно сложено име. Некои се однесуваат како оваа земја да се формираше вчера, и денес одлучуваме како да се вика. 25 години се вика Република Македонија од мнозинството држави на оваа планета. Тие што носат одговорност што стигнавме до тука до каде што сме, нѐ караат нас дека не почнуваме од некоја непостоечка основна, односно да не постои името Македонија.“ Вака изнесениот став доаѓа како одговор на интервјуто на лидерот на опозициската Нова Демократија Мицоткис кој во интервју за грчката ТВ Скај не пропушти прилика д а го обвини грчкиот премиер Ципрас дека лошо менаџира со преговорите за името. „Како ...
| | веќе видена | слични
18 копии

Нацрт-спогодбата е подготвена, доставена е од грчкото МНР до грчката Влада и веројатно прво ќе биде испратена до Македонија, а потоа шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас ќе допатува во Скопје. Министерот за надворешни работи на Грција, говорејќи утрово за првата програма на грчкото државно радио, откри дека грчкиот предлог е завршен и оти според неговите претпоставки во март ќе дојде во Скопје, а не во февруари, како што се пишуваше. Патувањето во Скопје, Коѕијас, сака да го одбележи со мал, симболичен настан. – Размислувавме дека можеби би било добро, на некој начин, да направиме еден мал, симболичен настан за да го потенцираме фактот дека се менува текот на работите. Наместо да имаме ескалација на националистички „напади“ со симболи против Грција, имаме ограничување и отстранување на иредентистичките симболи што го преплавија Скопје, рече Коѕијас, кој во однос на содржината на Нацрт-спогодбата повтори дека е содржано името и изведените зборови, но избегна да каже дали станува збор за предлогот Горна ...
| | веќе видена | слични

Министерот за надворешни работи на Грција, говорејќи утрово за првата програма на грчкото државно радио, откри дека грчкиот предлог е завршен и оти според неговите претпоставки во март ќе дојде во Скопје, а не во февруари, како што се пишуваше. Патувањето во Скопје, Коѕијас, сака да го одбележи со мал, симболичен настан. - Размислувавме дека можеби би било добро, на некој начин, да направиме еден мал, симболичен настан за да го потенцираме фактот дека се менува текот на работите. Наместо да имаме ескалација на националистички „напади“ со симболи против Грција, имаме ограничување и отстранување на иредентистичките симболи што го преплавија Скопје, рече Коѕијас, кој во однос на содржината на Нацрт-спогодбата повтори дека е содржано името и изведените зборови, но избегна да каже дали станува збор за предлогот Горна Македонија, исто како што избегна да каже колку имиња се предложени од грчка страна. Како што јави дописникот на МИА од Атина, Коѕијас уште еднаш го повторил ставот на официјална Атина, дека за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

По промената на името на скопскиот аеродром, грчката авиокомпанија „Aegean Airlines“ планира да воведе директен лет од Атина до Скопје - пренесува специјализираниот веб сајт exyuaviation . Иако сеуште нема официјална потврда новата рута планирано е да се воведе од јуни оваа година по потврдата од страна на грчката влада дека има напредок во процесот на преговори помеѓу Македонија и Грција. „Регионот на поранешните југословенски републики е доста интересен за компанија. Освен до Скопје се планира воведување на летови и во другите балкански метрополи“, велат од компанијата за exyuaviation .
| | веќе видена | слични

Тековнава недела е исполнета со засилена дипломатска агенда на домашен и надворешен план во чиј главен фокус ќе се најде спорот со Грција за името. Така, во интервал од само неколку дена Македонија е домаќин на високи политичари и амбасадори од Европската Унија и регионот, но исто така се најавени средби на највисоко ниво и надвор од државата. Дипломатскиот маратон го отвора премиерот Зоран Заев, кој денеска веќе е во посета на Берлин и на средба со германската канцеларка Ангела Меркел како и со претседателот на Германија, Франк Валтер Штајнмаер.Веќе кон крајот на седмицата во посета на Скопје пристигнува и шефот на Европската комисија, Жан Клод Јункер, каде што веднаш по него, според најавите, пристигнува и шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас. Потврда дека ЕУ и особено Германија подиректно се вклучуваат во процесот на надминување на спорот е и последниот телефонски разговор помеѓу Ципрас и Меркел во врска со ова прашање, пред средбата на германската канцеларка со Заев. Ваквата засилена динамика на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Се интензивираат преговорите на министерско ниво за решавање на спорот за името по најавите за доаѓањето на шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас во Македонија.Од македонското Министерство за надворешни работи велат дека Коѕијас ќе дојде во Скопје до крајот на февруари или почетокот на март, а не како што претходно најавија грчките медиуми, во текот на неделава.Како причина за пролонгирањето на посетата на Скопје се наведуваат згуснатите и веќе претходно договорени агенди на двајцата министри, Никола Димитров и Никос Коѕијас.Претходно, грчката телевизија „Алфа“ објави дека шефот на грчката дипломатија во следните денови ќе дојде во Скопје. Во прилогот емитуван во централното издание на вестите, новинарката повикувајќи се на свои извори, вели дека почнува клучна недела за преговорите, а Коѕијас на својот македонски колега ќе му ја достави нацрт-спогодбата што ја подготвува грчката страна.Оптимист дека ќе се најде решение до Самитот на НАТО е и македонскиот премиер Зоран Заев, кој во интервју за ...
| | веќе видена | слични

Македонскиот премиер Зоран Заев во интервју за австриското државно радио ОРФ, вели дека е умерен оптимист во врска со решавањето на спорот за името со Грција. Можно е решение до самитот на НАТО во јули, вели Заев. За идентитетот воопшто не се разговара во преговорите за спорот за името со Грција, вели во интервју за австриското радио ОРФ, македонскиот премиер Зоран Заев. „Мене ми е драго што во седумте точки нема тема идентитет. Тоа е добро затоа што идентитетот е лично чувство. Тоа прашање не може да се смени ни со гласање во парламентот, ниту на референдум“, вели Заев во разговорот. Тој натаму објаснува дека проблемот на Грција „е со името на државата“ и доколку тој спор се реши конечниот збор ќе го имаат македонските граѓани на референдум. Во однос на можното решение, Заев вели дека е „претпазлив оптимист“, и дека „е можно преговорите да бидат завршени до самитот на НАТО во јули“ годинава. Самитот на Алијансата се одржува на 11 и 12 јули во Брисел, а македонскиот премиер вели дека Македонија веќе има ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Вечерва се очекува силен дожд во Париз со невреме. Сводот на катедралата , кој делумно се урна и така е натопен со вода од гаснењето. Архитектите се плашат ...
сите 297 | | | веќе видена

На Клиниката за инфективни болести една 16-годишна девојка која има морбили и бронхопневмонија е во животозагрозувачка состојба и е на механичка вентилација, а ...
сите 265 | | | веќе видена

Премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев од граѓанската трибина на кандидатот за претседател, Стево Пендаровски во Тетово, рече дека кандидатката на ВМРО ...
сите 213 | | | веќе видена

Според податоците на државната изборна комисија победи  кандидатот на СДСМ Стево Пендаровски со околу 4 ипол илјади гласови, по што и дефинитивно Македонија ...
сите 187 | | | веќе видена

Не треба да сте експерт за избори за да заклучите дека во историјата на европските избори од каков било вид се нема случено ваков колапс на легитимитетот. Да ...
сите 151 | | | веќе видена

Како што почна така и заврши изборниот ден во четирите општини од крајниот исток на државата. Во Делчево до 18:30 часот во мирна и демократска атмосфера своето ...
сите 199 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ќе слета на „меѓународниот аеродром“: Коѕијас набрзо доаѓа во Скопје

Од:
До кого (е-маил):
Порака: