Koѕијас и Димитров полека но сигурно одат кон договор


5 копии

Постојат точки на поклопување на мислењата, но и позитивна клима по средбата во Виена, а клуч за конечен договор останува комбинацијата од постепена примена на ерга омнес со промена на Уставот, пишува весникот „То Вима“ во анализата за маратонските разговори на Никола Димитров и Никос Коѕијас. Како што јавува дописникот на МИА од Атина, новинарот коментира дека веќе треба да се смета за сигурно забрзувањето на разговорите, но и променетиот состав на инволвираните страни, бидејќи од ниво на преговарачи, преговорите сега се водат на ниво на министри за надворешни работи. – Во јадрото на разговорите се наоѓа Меѓународниот договор што ќе ја замени Времената спогодба од 1995 и ќе стане основен столб на идните односи меѓу Грција и поранешната југословенска Република Македонија. Од оваа гледна точка, името што на крај ќе се одбере не е самото по себе „големиот трн“, барем за Атина, пишува „То Вима“. Во однос на името, повикувајќи се на изјавите на македонскиот премиер, новинарот анализира дека предлозите на Нимиц ...
| | веќе видена | слични

Не постои список во Македонија на кој ќе се потпишат двесте интелектуалци, за кое било прашање на светот и векот, а на кој нема да се најдат секакви луѓе: некои кои би ги гушнале и бакнале, други со кои ни во ист автобус не би се возеле; некои на кои би им се поклониле пред политичките и професионалните ангажмани, други на кои со задоволство би им се поклониле свртени наназад, за да имаат подобар увид во вашата аргументација; некои за кои веднаш ќе се согласите дека ја задолжиле земјава со своите интелектуални промислувања и делувања, други за кои ќе се согласите дека навистина ја задолжиле земјава, „до гуша“, со своите политички и професионални ангажмани… Дури, не е спорна ни содржината на писмото под кое се потпишале, во смисла на тоа што во текст во кој има дваесетина параграфи има и паметни работи, има и дневно-политички пароли и разни политикантски глупости… Но, важно е дека потпишаните интелектуалци се согласиле со духот и пораките од писмото: велат, ова се нашите јасни ставови, кој мисли или делува ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Грчките медиуми пренесуваат дека конечно решение на спорот за името меѓу Македонија и Грција е сосема возможно со тоа што едно од најголемите грчки барања за промена на Уставот на Република Македонија ќе се остварува со грејс период, односно постепено. Времената спогодба која и онака веќе никој не ја споменува во меѓусебните односи ќе биде заменета со Меѓународен договор кој ќе биде основа за односите меѓу Македонија и Грција, но барањата за ерга омнес решение, односно за севкупна употреба на договореното име и натаму не се повлечени, напротив засилени се бара да се исполнат. Во анализата за маратонските разговори на Димитров и Коѕијас весникот „То Вима", како што јавува дописникот на МИА од Атина, коментира дека веќе треба да се смета за сигурно забрзувањето на разговорите, но и променетиот состав на инволвираните страни, бидејќи од ниво на преговарачи, преговорите сега се водат на ниво на министри за надворешни работи. – Клучна точка останува комбинацијата на постепена примена на ерга омнес со промените во ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Во Грција, по средбата на министрите за надворешни работи на двете земји Никос Коѕијас и Никола Димитров, се зголемува позитивното мислење за решавање на спорот и во анализите на медиумите и кај политичките чинители. Тие сепак, потенцираат дека клучот за решение е „ерга омнес“ и менување на македонскиот Устав. Во анализата за маратонските разговори на Димитров и Коѕијас весникот „То Вима“, како што јавува дописникот на МИА од Атина, коментира дека веќе треба да се смета за сигурно забрзувањето на разговорите, но и променетиот состав на инволвираните страни, бидејќи од ниво на преговарачи, преговорите сега се водат на ниво на министри за надворешни работи.

– Во јадрото на разговорите се наоѓа Меѓународниот договор што ќе ја замени Времената спогодба од 1995 и ќе стане основен столб на идните односи меѓу Грција и поранешната југословенска Република Македонија. Од оваа гледна точка, името што на крај ќе се одбере не е самото по себе „големиот трн“, барем за Атина – пишува „То Вима“. Во однос на името, ...

| | веќе видена | слични
2 копии

До крајот на февруари во Скопје треба да биде испратен нацрт-договорот кој може да биде основа за решавање на спорот за името. Македонски интелектуалци изразија загриженост од начинот на кој Владата го води процесот, пишува Дојче веле . Грчкиот парламент до крајот на февруари ќе ја ратификува втората фаза од Договорот за стабилизација и асоцијација на Македонија со ЕУ, а веднаш потоа Грција ќе ја поддржи и македонската кандидатура за членство во Јадранско- Јонската иницијатива. Станува збор за дел од грчките отстапки за кои премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, се договорија на средбата во Давос. Но, до крајот на февруари во Скопје треба да биде испратен и подготвениот прв дел (според некои извори – и целосен) нацрт-договор кој треба да биде основа за решавање на спорот за името. Како што изјави шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕијас, тој документ ќе биде структуиран во неколку поглавја, кои се однесуваат на името и неговата употреба, и сите прашања што произлегуваат од тоа – ...
| | веќе видена | слични

Во анализата за маратонските разговори на Димитров и Коѕијас весникот „То Вима“, како што јавува дописникот на МИА од Атина, коментира дека веќе треба да се смета за сигурно забрзувањето на разговорите, но и променетиот состав на инволвираните страни, бидејќи од ниво на преговарачи, преговорите сега се водат на ниво на министри за надворешни работи. - Во јадрото на разговорите се наоѓа Меѓународниот договор што ќе ја замени Времената спогодба од 1995 и ќе стане основен столб на идните односи меѓу Грција и поранешната југословенска Република Македонија. Од оваа гледна точка, името што на крај ќе се одбере не е самото по себе „големиот трн“, барем за Атина, пишува „То Вима“. Во однос на името, повикувајќи се на изјавите на македонскиот премиер, новинарот анализира дека предлозите на Нимиц што се со временска одредница веќе не се на преговарачката маса. По „Република Македонија (Скопје)“, што беше отфрлено од грчката страна, сега се чини дека и „Република Нова Македонија“, според „То Вима“, е името за кое не се ...
| | веќе видена | слични

Јас не сум дел од овие 200 што милуваат да се нарекуваат интелектуалци. Јас сум дел од другите. Оние кои сакаат Македонија да го живее 21 век – вели професорката Мирјана Најчевска, коментирајќи го писмото во кое 200 македонски мислители од сите сфери на животот и образованието, бараат од владата, но и од опозицијата, разум и трезвеност при решавање на спорот за името. Професорката која е позната по неверојатната бучност во одбрана на она што нејзе и се допаѓа, на својот дрзок начин објаснува зошто не се согласува со писмото, но мора да и се признае дека крајот од нејзиниот статус завршува со едно сосем логично прашање на кое како да не е даден адекавтен одговор; „Во Уставот не постои забрана за промена на името на државата (како што постои забрана за капитулација), што значи дека за тоа може да се разговара и преговара. Второ, јас мислам дека дел од активностите на претходната влада направени после донесувањето на пресудата можат да бидат перцепирани како иредентистички. Трето, во изборите дел од политичките ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Постепената примена на ерга омнес во комбинација со промена на уставот останува клуч за решение, пишува грчкиот весник То Вима во својата анализа на преговорите за спорот за името. – Клучна точка останува комбинацијата на постепена примена на ерга омнес со промените во скопскиот Устав, што ги бара грчката страна. Не е јасно колкав напредок е постигнат во оваа точка, но од постоечките информации, Атина не е негативно настроена во однос на тоа да му даде „грејс период“ на Скопје за да го смени внатрешното име. Нормално, ќе треба да се договори точната формула според која ова ќе се направи, но и временскиот периодот (на пр. 1 година). – пишува весникот „То Вима“ и додава дека Република Македонија Скопје и Република Нова Македонија се имиња за кои веќе не се разговара. Во меѓувреме министрите во владата на Ципрас во континуитет излегуваат со поддршка за премиерот во спорот за името. Последна беше министерката за административна реконструкција која истакна дека однесувањето на владата е разумно и одговорно. ...
| | веќе видена | слични

Клучна точка останува комбинацијата на постепена примена на ерга омнес со промените во скопскиот Устав, што ги бара грчката страна - пишува весникот „То Вима“ Постепена промена на името за севкупна употреба и промена на Уставот е клучна точка во преговорите на македонските и грчките власти за спорот што Грција го има со името, објави весникот „То Вима“. Во анализата која ја пренесува дописникот на МИА од Атина, стои дека шефовите на дипломатиите Коѕијас и Димитров, одат чекор по чекор напред до договор. „Клучна точка останува комбинацијата на постепена примена на ерга омнес со промените во скопскиот Устав, што ги бара грчката страна. Не е јасно колкав напредок е постигнат во оваа точка, но од постоечките информации, Атина не е негативно настроена во однос на тоа да му даде „грејс период“ на Скопје за да го смени внатрешното име. Нормално, ќе треба да се договори точната формула според која ова ќе се направи, но и временскиот периодот (на пример 1 година)“. - пишува весникот „То Вима“ Според анализата, во ...
| | веќе видена | слични

Преговорите добија забрзано темпо по средбата на двајцата министри за надворешни Димитров и Коѕијас, анализира грчкиот весник То Вима. Клучно прашање во анализата останува примената на име за севкупна употреба со промена на македонскиот Устав. Весникот пишува дека важен фактор ќе биде меѓународниот договор кој ќе ја замени времената спогодба од 1995-та година. „Клучна точка останува комбинацијата на постепена примена на ерга омнес со промените во скопскиот Устав, што ги бара грчката страна. Не е јасно колкав напредок е постигнат во оваа точка, но од постоечките информации, Атина не е негативно настроена во однос на тоа да му даде „грејс период“ на Скопје за да го смени внатрешното име.“ - пишува весникот. Наспроти овој оптимизам за напредок во преговорите, дел од граѓаните во земјава секојдневно испраќаат пораки да не се менува името. 200 потписници, на отворено писмо до политичарите, на чело со професорката Билјана Ванковска, предупредуваат за можен внатрешен конфликт и несигурност ако се смени името, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Со повратот на 15 отсто од ДДВ, државата за првпат враќа пари директно кај граѓаните, велат од Социјалдемократскиот сојуз на Македонија преку соопштение.Со ...
сите 248 | | | веќе видена

Новите американски санкции против Иран се контрапродуктивни и дестабилизирачки, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Тој порача дека ...
сите 61 | | | веќе видена

Советот на Европа ја откажа својата набљудувачка мисија за изборите кои за неколку дена се одржуваат во Албанија. Тие преземаат ваков потег поради можна ...
сите 222 | | | веќе видена

Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ имаат еден единствен приоритет, да го бранат криминалот на Никола Груевски и тоа го докажува секојдневно. Претседателот Зоран ...
сите 183 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Koѕијас и Димитров полека но сигурно одат кон договор

Од:
До кого (е-маил):
Порака: