Не е точнo дека Груевски ќе оди на суд да ги слуша снимените материјали


Одредени медиуми објавија неточна информација дека поранешниот претседател на Владата на Република Македонија Никола Груевски утре ќе се појави на суд за да ги слуша незаконски стекнатите материјали кои се дел од доказната постапка. „Република“ дознава дека ниту одбраната ниту Груевски го побарале тоа, а уште помалку го договориле. За волја на вистината, рочиште за случајот „ТНТ“ кое требаше да се одржи утре е одложено на барање на судијата, а во договор со Обвинителството и одбраната. На судското рочиште за случајот „Траекторија“ што се одржа денеска едно до главните барања на одбраната на Груевски беше да се дадат преписи од материјалите што ги поседуваат СЈО и судот. -Бараме препис од незакенски стекнатите материјали, односно аудиокопија, нешто што ни следува. Бараме копија и не разбирам зошто без никаква причина СЈО и судот ни врачија дел од доказите, а дел од доказите не ни ги доставија без никакво образложение, освен она што го кажа обвинителката дека може нешто да менува. Ќе потсетам дека ние ќе имаме ...
| | веќе видена | слични

Вчерашното издание на Несомнено на Алфа Телевизија ги става под знак прашалник објективноста и основаноста на обвинението Тенк на СЈО, за набавката на владиниот Мерцедес. Истражувањето на Несомнено дојде до повеќе спорни моменти во обвинението, доказната постапка и вештачењето каде постои голем сомнеж за политичка пристрасност против обвинетите. Во обвинението на СЈО постојат два клучни моменти кои се спорни и нелогични. Прво СЈО обвинува за незаконски спроведен тендер. Нелогичноста за ова обвинение е во тоа што Законот за јавни набавки дозволува ваква специфична набавка да се реализира без воопшто да биде распишан тендер, иако во конкретниот случај набавката за мерцедесот МВР распишало тендер. Вториот момент кој е клучен и истовремено спорен е дека според СЈО обвинетите овозможиле само на една фирма да го набави возилото. Но, антимонополските закони во Македонија не дозволуваат ексклузивност само една компанија да врши увоз на возила од која било марка. Па така не може да станува збор за ...
| | веќе видена | слични

Судиите наместо да ги водат рочиштата каде што странка е СЈО, служат само како декор и целосно се подредени на обвинителите , пишува Инфомакс . Главната улога во судницата ја има СЈО, а обвинителите кои ги застапуваат предметите ја преземаат и функцијата на судијата. Безмалку се што ќе предложи или побара СЈО, судиите им удоволуваат без двоумење. Од друга страна, скоро се што ќе побараат обвинетите или нивните адвокати се одбива, особено доколку СЈО гласно се спротистави. Впечаток е дека судиите се негативно настроени кон обвинетите и нивните адвокати, како да не е судии туку обвинители. Дрски се кон одбраната, често не им даваат збор, а често и кога ќе им дадат, истиот го одземаат или имаат негативна вербална или гестекулативна реакција кон нив, пишува Инфомакс. Зошто е тоа така? Прво за СЈО, па потоа и за судот. СЈО на судењето се чувствува како власт. Како забегана власт. Доколку нешто не им се допаѓа тие се свесни дека ако побараат судот ќе им удоволи, бидејки судиите делумно се плашат од власта, а ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Обвинителката Фатиме Фетаи во воведниот говор за случајот „Триста“, во кој обвинет е поранешниот помошник-министер Ѓоко Поповски, истакна дека една од најважните задачи на МВР е да спречува криминал и да открива сторители на кривични дела, а во овој предмет има случај на лице вработено во МВР кое не постапувало во согласност со законите. Штетата што Поповски му ја нанел на МВР со изборот на економски оператори што не понудиле најниска понуда за набавката на триста возила за МВР изнесува 450 илјади евра, рече Фетаи. „Не се чувствувам виновен“, рече Поповски. Пред судот рече дека не го разбира целосно обвинението. Од судот побара дополнително време пред да даде воведен говор за обвинението што му се става на товар. Судењето е одложено за 20 март. Покрај воведните говори на обвинетиот и одбраната, треба да бидат повикани и претставник на МВР како оштетена страна и четворица сведоци на СЈО.(Makfax)
| | веќе видена | слични

Во скопскиот кривичен суд започна и судењето за предметот Триста во кој обвинет е поранешниот помошник министер во МВР Ѓоко Поповски. Специјалното обвинителство ги даде воведните зборови. Обвинителката Фатиме Фетаи рече дека една од најважните задачи на МВР е да спречува криминал и да открива сторители на кривични дела, а во овој предмет лице вработено во МВР не постапувало согласно законите. Поповски одрече вина. Рече и дека не го разбрал во целост обвинението. На следното рочиште закажано за 20 март тој и неговата одбрана ќе дадат воведни зборови, а ќе бидат повикани и четворица сведоци на СЈО. според обвинението штетата која Поповски му ја нанел на МВР со изборот на фирми кои не понудиле најниска понуда за набавката на триста возила за полицијата изнесува 450 илјади евра.
| | веќе видена | слични
6 копии

Судското рочиште за овинетиот Ѓоко Поповски поранешен помошник-министер во МВР за случајот „Триста“ на СЈО кој се однесува на набавка на 300 возила за потребите на Министерството за внатрешни работи. денеска продолжи со воведни говори на обвинителите на СЈО. Обвинителите посочија дека Поповски со набавката го оштетил буџетот на државата за сума од 453.570 евра. Специјалното јавно обвинителство тврди дека Поповски тендерот за купување, сервисирање и за одржување на возилата им го доделил на фирми кои немале најевтина понуда. Следното рочиште е закажано за 20 март кога ќе бидат сослушани четворица сведоци.
| | веќе видена | слични

Обвинителите посочија дека Поповски со набавката го оштетил буџетот на државата за сума од 453.570 евра. Специјалното јавно обвинителство тврди дека Поповски тендерот за купување, сервисирање и за одржување на возилата им го доделил на фирми кои немале најевтина понуда. Следното рочиште е закажано за 20 март кога ќе бидат сослушани четворица сведоци. 
| | веќе видена | слични

Една од најважните задачи на МВР е да спречува криминал и да открива сторители на кривични дела, а во овој предмет имаме случај на лице вработено во МВР кое не постапувало согласно законите. Ова го истакна обвинителката Фатиме Фетаи во воведниот говор за случајот „Триста“ во кој обвинет е поранешниот помошник министер Ѓоко Поповски. Штетата којашто Поповски му ја нанел на МВР со изборот на економски оператори кои не понудиле најниска понуда за набавката на триста возила за МВР изнесува 450 илјади евра, потенцираше Фетаи. „Не се чувствувам виновен“ рече Поповски и додаде дека не го разбира целосно обвинението. Од судот побара дополнително време пред да даде воведен говор за обвинението кое му се става на товар. Судењето беше одложено за 20 март за кога покрај воведните говори на обвинетиот и одбраната треба да биде повикан и претставник на МВР како оштетена страна и четворица сведоци на СЈО.
| | веќе видена | слични

Судството во Македонија го допира дното. Судиите под партиско-политички притисок од владејачката СДСМ се принудени да си го газат сопственото достоинство, сопствениот интегритет, знаење и искуство во својата бранша. Судскиот систем е целосно заробен од страна на владејачката партија, се покренуваат обвиненија и се носат пресуди нарачани од партиски штаб, нешто што потсетува на тоталитарните режими. Така се ослободија огромен број криминалци на кои претходно СДСМ им дал ветување, меѓу кои последните се командат Чакала и правосилно осудените во предметот Монструм, со убиството на 5-те недолжни лица на Смилковското езеро. ДУИ и лани во април и сега објави дека нивното ослободување е дел од Тиранската платформа, што значи политички договор во кој судството испорачува што ќе му се каже. Во случајот „Тенк“ поранешниот премиер и претседател на ВМРО- ДПМНЕ, Никола Груевски е обвинет дека добил „награда“. На СЈО му е јасно дека во овој случај не постои можност за покренување никакво обвинение, ниту против Груевски, ...
| | веќе видена | слични

Екс премиерот Никола Груевски и поранешната министерка Гордана Јанкулоска денеска седнаа на обвинителна клупа за случајот „Тенк“, односно за набавката на мерцедесот од 600 илјади евра, но веднаш побараа прекин на судењето, бидејќи како што рекоа и самите, но и нивните бранители, немале време да го прочитаат записникот од минатото рочиште. Обвинителите од СЈО се противеа на нивното барање и побараа постапката да не се одолговлекува, а и судијката Добрила Кацарска им посочи дека нивен бил пропустот што наместо на 13-ти да дојдат во судот и да земат записник, но и це-де од рочиштето. Тие тоа право го остварија дури денеска. Судијката појасни дека иако судот немал обврска, сепак адвокатите биле и телефонски контактирани и им било укажано да дојдат и да земат записник. Збор побара обвинетата Јанкулоска, која рече дека не била известена да го подигне записникот, на што судијката Кацарска уште еднаш повтори дека судот немал обврска да ја известува. Како што појасни Кацарска, поради добра волја на судот има ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во неделата доцна попладнето се распушти еден од пратеничките состави кои ќе остане запишан во историјата како состав кој ја внесе земјата во НАТО и го отвори ...
сите 806 | | | веќе видена

Разрешувањето на министерката за труд и социјала Рашела Мизрахи покажува дека моделот на Пржинска влада не функционира и треба да се размислува за негово ...
сите 372 | | | веќе видена

Пратеникот од редовите на ВМРО ДПМНЕ, Трајко Вељановски денеска од собраниската говорница запраша како може заменик министер за локална самоуправа да го брани ...
сите 259 | | | веќе видена

Нема развиена економија без добра инфракструктура, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ промовирајќи 12 проекти од областа на транспортот и инфраструктурата. Мицкоски ...
сите 190 | | | веќе видена

Последните докази обвинителката Вилма Русковска реши да не и ги открие на јавноста. Побара снимките кои тајно ги снимал осудениот Зоран Милевски Кичеец да се ...
сите 137 | | | веќе видена

Пред седиштето на НАТО се прават последните подготовки за подигнување на знамето на Северна Македонија како 30. членка на Алијансата. Во неделата Собранието го ...
сите 300 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Не е точнo дека Груевски ќе оди на суд да ги слуша снимените материјали

Од:
До кого (е-маил):
Порака: