Работна посета на Министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Димитров на Бугарија


Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, денес, во Софија, во рамките на работната посета на Република Бугарија, оствари средби со претседателот на Република Бугарија, Румен Рaдев, со претседателот на Владата, Бојко Борисов и со министерката за надворешни работи, Екатерина Захариева. Министрите за надворешни работи на двете земји, Димитров и Захариева, во присуство на премиерот Борисов, ги разменија ратификационите документи на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка и го потпишаа Протоколот за нивната размена, со што Договорот стапи во сила. Притоа, министрите и премиерот ја подвлекоа важноста на Договорот, како поттик за натамошно зацврстување на односите и соработката меѓу двете држави, но и добар пример за унапредување на добрососедските односи меѓу државите во регионот. Во фокусот на билатералните разговори беа ставени прашањата од заеднички интерес за двете држави, во насока на унапредување на севкупната соработка по влегување во сила на Договорот за ...
| | веќе видена | слични
5 копии

По средбата со шефот на бугарската држава, Румен Радев, премиерот Зоран Заев истакна дека Договорот за добрососедство веќе дава убави и позитивни резултати. – Потпишани се многу договори. Очекуваме во март-април да паднат цените во роамингот помеѓу двете земји. Ги користиме лабораториите на Бугарија, споделуваме искуства и во министерствата за одбрана со свои обуки и центри кои што ги даваат на нашата армија и на полицијата. Но, она што е најзначајно е што обемот на трговијата веќе е зголемен за десет до 12 проценти. Имаме заеднички музички групи, заеднички театарски претстави, оцени премиерот Зоран Заев.
| | веќе видена | слични
4 копии

Пилот по вокација, нуркач и рокер по определба. Војник од кариера кој пред да се пензионира како генерал мајор беше командант на бугарските Воено-воздухопловни сили – ова е дел од биографијата на претседателот на Република Бугарија, Румен Радев, кој изминатите два дена беше во првата официјална посета на Република Македонија. Запрашан дали е ова негова прва посета на Македонија и колку знае за Македонија, за храната, за мелосот, тој вели: – За Македонија знам многу, сум учел многу, сум слушал многу, но за жал првпат сум тука. Тоа е многу пропуштено време и треба да го надоместам. Македонија е една прекрасна земја, со неверојатни луѓе. Имав можност шетајќи тука да сретнам луѓе со кои имав исклучително пријатни средби. Ние носиме исти имиња, славиме исти празници, нема потреба од преведување на јазикот, прекрасно се разбираме. Се надевам дека ќе можам почесто да доаѓам тука и веќе му ветив на претседателот Ѓорге Иванов ова лето да се видиме на Охридското езеро кое за мене една голема мечта. извор:република.мк
| | веќе видена | слични

Претседателот на Република Бугарија, Румен Радев, кој изминатите два дена беше во првата официјална посета на Република Македонија, во интервју за МИА говори за себе, своите пасии, мечти, за тоа колку ја знае Македонија…. Кој е приватно првиот човек на нашиот источен сосед? Пилот по вокација, нуркач и рокер по определба. Војник од кариера кој пред да се пензионира како генерал мајор беше командант на бугарските Воено-воздухопловни сили. Со највисоки оценки го има завршено Колеџот за воздухопловни сили на Армијата на САД во Монтгомери, Алабама и на Воената академија „Георги Раковски“ во Софија. Во брак е со Десислава. Има две деца од првиот брак. Пред да станете претседател Вие бевте врвен воен пилот. Дали ви недостига летањето и дали сте пилотирале откако станавте претседател? – Летањето секогаш ќе ми недостига. Откако станав претседател пилотирав само двапати, еднаш на покана на американските воено-воздухопловни сили со авион – ловец „Ф15“. Вториот пат на покана на претседателот на Франција, Емануел Макрон, ...
| | веќе видена | слични

Во интервју за агенцијата , бугарскиот претседател Румен Радев на македонската јавност и откри некои помалку познати факти за себе, неговите желби за она што му недостасува, пишува МИА, презентирајќи го претседателот како пилот , нуркач, рокер, војник. Во интервјуто, тој вели дека летањето секогаш ќе му недостасува. Откако станал претседател, пилотирал само два пати - еднаш на покана на американските воздухопловни сили со легендарниот борец Ф-15 и втор пат на покана на францускиот претседател Емануел Макрон кога пилотирал француски борбен авион. „За мене летањето не е само симбол на прогресот, ниту е истражување на границите на човечките можности, тоа е магија и оној кој еднаш е освоен од оваа магија, засекогаш ја задржува во срцето свое. Летањето е љубов и убавина, начин да се откриеме повторно и повторно“, вели бугарскиот претседател Радев. Запрашан која од неговите функции е полесна - да командува со воздухопловните сили или да биде претседател, Радев одговара дека и двете се многу важни и многу ...
| | веќе видена | слични

Договорот за добрососедство помеѓу Македонија и Бугарија не треба да остане само на хартија. Ова беше потенцирано на состанокот на претседателите на двете земји Ѓорге Иванов и Румен Радев, со претставници на стопанските комори. Според нив, ова може да се постигне со подобрување на инфраструктурата и со интензивирање на економската соработка. Радев нагласи дека нашата земја има големи шанси да добие покана за членство во ЕУ, за време на претседавањето на Бугарија. Сепак, според него, за да се постигне ова, треба пред партнерите да се докаже дека двете земји работат ефективно. „Ова е наша работа како политичари. Ние сме во служба на нашите држави, но станува збор и за бизнис. Ние треба да ги соедините силите, за овој договор за добрососедство, пријателство и соработка, да не остане само на хартија, да не остане само како краткотраен акт, туку да биде продуктивен процес, не само во однос на бизнисот, инвестициите и подобрувањето на комуникацијата, туку суштествени се и прашањата за образование, култура, наука и ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, денеска оствари средба со претседателот на Република Бугарија, Румен Радев, кој престојува во дводневна официјална посета на Република Македонија. Двајцата соговорници се согласија дека потпишувањето и ратификацијата на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка e во европски дух и несомнено отвора нови можности во односите меѓу двете држави, но, исто така, неспорно ја докажува цврстата определба на Република Бугарија да и пружи целосна поддршка на Република Македонија за пристапување во НАТО и Европската Унија. Џафери истакна дека особено радува поддршката на Република Бугарија за зачленување на земјите од Западен Балкан во НАТО и во ЕУ. „Членството на Република Македонија во овие организации и натаму останува врвен државен, политички и стратешки приоритет. За успешно заокружување на овие процеси, Република Бугарија и нејзините институции можат со сопствени искуства да дадат значаен придонес за реализација на овие цели. Актуелното ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Потпишувањето и ратификацијата на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка отвора нови можности во односите меѓу двете држави и ја докажува цврстата определба на Република Бугарија да и пружи целосна поддршка на Република Македонија за пристапување во НАТО и Европската унија. Ова на денешната средба го истакнаа претседателот на македонското Собрание Талат Џафери и претседателот на Бугарија Румен Радев, кој престојува во дводневна официјална посета на Македонија. Џафери, како што информира собраниската прес-служба, истакнал дека особено радува поддршката на Република Бугарија за зачленување на земјите од Западен Балкан во НАТО и во ЕУ. - Членството на Република Македонија во овие организации и натаму останува врвен државен, политички и стратешки приоритет. За успешно заокружување на овие процеси, Република Бугарија и нејзините институции можат со сопствени искуства да дадат значаен придонес за реализација на овие цели. Актуелното раководство на Република Македонија прави напори да ги подобри ...
| | веќе видена | слични

Македонија и Бугарија имаат многу заедничка работа за да ја подобрат бизнис соработката. Инфраструктурата, борбата против корупцијата, споделувањето на искуството и поголема размена се некои од областите на кои земјите и нивните бизнис заедници треба да се насочат. Ова го порачаа претседателите на двете земји, на средбата со бизнисмените во СКМ. Договорот за добресоседство треба да ја заживее економската соработка, и веќе има ефекти врз подобрување на трговската размена помеѓу двете земји. Бугарскиот претседател порача дека е многу важно Македонија што побрзо да стане членка на НАТО за да се зголеми бројот на странски инвеститори кои пред се бараат бебзедност. Претседателот Иванов посочи дека македонските компании треба да учат од бугарските, особено во ИТ областа. Од друга страна бизнисот треба да се насочи кон дефицитарните дејности и да инвестира во храна вода и енергија. Многу држави се соочуваат со недостиг од овие ресурси, а компаниите треба да знаат да ги искористат можностите. Бизнисмените побараа ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонија и Бугарија треба да имаат поуспешна бизнис соработка, подобра инфраструктура, повеќе проекти, поголема размена на стоки и на луѓе и многу подобра комуникација на сите нивоа. Ова денеска го истакнаа македонскиот и бугарскиот претседател Ѓорге Иванов и Румен Радев, пред бизнисмените и претседателите на стопанските комори. - Ние веќе имаме политичка доверба на највисоко ниво и таа е услов за сите понатамошни успеси, рече Радев кој додаде дека за ефикасен и ефективен бизнис потребни се безбедност и добрососедство. Бугарскиот претседател потенцира дека е многу важно што побрзо Македонија да стане членка на НАТО, а странските инвестици мора да доаѓаат во секоја средина, со помала или поголема безбедност. - Веќе има шанса во рамките на нашето претседателство со ЕУ Република Македонија да добие покана за членство. За да ги убедиме нашите партнери да ја дадат таа покана ние треба да покажеме дека Бугарија и Македонија можат да работат заедно, рече Радев. Смета дека Договорот за пријателство, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Го поздравувам усвојувањето на повеќе реформски закони, вклучително и Законот за јавно обвинителство. Нивната имплементација треба да го зајакне владеењето на ...
сите 807 | | | веќе видена

Разрешувањето на министерката за труд и социјала Рашела Мизрахи покажува дека моделот на Пржинска влада не функционира и треба да се размислува за негово ...
сите 372 | | | веќе видена

Законот гарантира независен правосуден систем, но и одговорност и казнивост за сите што прекршиле закон. Тоа е една од основите за напредок на државата кон ...
сите 192 | | | веќе видена

Последните докази обвинителката Вилма Русковска реши да не и ги открие на јавноста. Побара снимките кои тајно ги снимал осудениот Зоран Милевски Кичеец да се ...
сите 137 | | | веќе видена

Пред седиштето на НАТО се прават последните подготовки за подигнување на знамето на Северна Македонија како 30. членка на Алијансата. Во неделата Собранието го ...
сите 304 | | | веќе видена

Најпогодени од вирусот се старите лица, но и хронично болните, особено оние со дијабетес, кардиоваскуларни и респираторни болести. Од кинескиот Центар за ...
сите 303 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Работна посета на Министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Димитров на Бугарија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: