Се огласи премиерот Зоран Заев по трагедијата во која загинаа Калина и Александар


– Тага и неверување донесе веста која денес стигна од Кајмакчалан. Упатувам сочувство за нашите млади планинари кои трагично загинаа во несреќа, искачувајќи го врвот. – Калина, Александар, нека бидат вечни сеќавањата за вас, напиша премиерот Зоран Заев по обзнанувањето на трагичната вест за смртта на двата планинари на Кајмакчалан денеска. Двете лица кои ноќеска беа пријавени за исчезнати се пронајдени и извлечени од врвот Кајмакчалан и со итна медицинска служба пренесени во најблиската болница каде е констатирана смрт. Планинарите од Македонија загинале на врвот Кајмакчалан најверојатно по пад во бездна. Засега познат е идентитетот само на 26-годишната Калина Велевска која заедно со починатото момче биле членови на планинарскиот дом „Трансверзалец“ Планинарите по телефонскиот сигнал биле лоцирани во непрооден дел, но не давале знаци на живот. Спасувачката акција започнала по пријавата на останатите планинари кои ја искачувале планината откако приметиле дека Велевска и 35 годишниот маж ги нема во групата. 13 ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Грчките специјални единици за справување со катастрофи ги пронашле Калина и Александар уште во саботата навечер, околу 22 часот – или околу осум часа по нивното исчезнување. Се обиделе да го спасат Александар, кој бил сѐ уште свесен, при што употребиле ремен за да го извлечат. Но, во текот на извлекувањето поради непозната причина ременот се откачил и Александар паднал на стрмната падина на уште поголема длабочина. Грчките спасувачи од Солун изјавиле во полиција дека Калина тогаш не покажувала знаци на живот, ниту на чувствителност, поради што претпоставката е дека веќе била почината. Ова се наведува во барањето за обдукција на телата на Калина и Александар од 11 февруари, испратено од полицијата во Воден до Судската медицина во Солун. Во полицискиот документ кој го добиле семејствата на загинатите, се наведува дека по неуспешниот обид за извлекување на Александар и „поради темнината и лошите временски услови, односно силниот снег и ветер“, било невозможно планинарите „да бидат лоцирани“. Потрагата вечерта ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Александар Миновски, планинарот кој загина со Калина Велеска на Кајмакчалан бил жив во моментот кога првите спасувачки екипи ги пронашле двајцата изгубени планинари. Ова го покажува барањето за обдукција на грчката полиција до кој дојде Телма. Напишано е на 11 ти февруари, ден по несреќата односно истиот ден кога се извлечени телата. Но, во него пишува дека Солунската сецијална единица за справување со катастрофи ги пронашла Калина и Александар во 22 часот во саботата на 10-ти февруари. Во него јасно пишува дека Александар бил жив и со јаже спасувачите се обиделе да го извлечат додека претпоставуваат дека Калина не била жива. „Направен е обид за нивно извлекување – спасување, на горенаведениот маж со употреба на ремен, додека истиот се уште беше свесен, додека горенаведената почината не покажуваше знаци на живот ниту на чувствителност и веројатно беше веќе почината. Според соопштението на спасителот додека течело извлекувањето со ременот, истиот поради непозната причина се откачил од ременот и паднал по ...
| | веќе видена | слични

Истрагата на весникот Нова Македонија, доаѓа до документ издаден од Грчката полиција што открива нови детали за настаните на 10 февруари. Во извештајот, полицијата наведува дека во моментот на првичниот контакт со планинарите, Александар бил жив, а за Калина не биле сигурни бидејки не покажувала знаци на живот и чувствителност. Полицискиот извештај за спасувачката акција на Кајмакчалан е преполн со субјективизам, нагаѓање и лаички констатации од членови на елитниот  Грчки спасувачки тим што отвара силен сомнеж во сериозноста на акцијата. Во него стои дека Калина и Александар биле контактирани на денот на несреќата, вечерта во 22 часот. Поднесувачот на извештајот информира дека во тој период имало неуспешен обид за извлекување на Александар но ременот со кој бил влчен се скинал и тој пропаднал уште подолу во бездната. По ова, грчките специјалци ја прекинале спасувачката акција со образложение дека временските услови биле неподносливо лоши за понатамошни активности. Тие свесно го оставиле Александар иако ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Грчките специјални единици за справување со катастрофи ги пронашле планинарите Калина Велевска и Александар Миновски во саботата вечер, во 22 часот, на 10 февруари и се обиделе да го извлечат Александар. Грчките специјални единици за справување со катастрофи ги пронашле планинарите Калина Велевска и Александар Миновски во саботата вечер, во 22 часот, на 10 февруари и се обиделе да го извлечат Александар. Ова го пишува во барањето за обдукција на телата на планинарите од 11 февруари, испратено од полицијата во Воден до Судската медицина во Солун. Во документот објавен во Нова Македонија се наведува дека Калина и Александар се пронајдени од грчките спасувачи во 22 часот, „при што е направен обид за нивно извлекување“. Специјалците се обиделе да го спасат Александар, кој „бил сѐ уште свесен“, употребувајќи ремен за да го извлечат, но во текот на извлекувањето ременот се откачил и Александар „паднал на стрмната падина на уште поголема длабочина“. Грчките спасувачи од Солун изјавиле за ...
| | веќе видена | слични

Трагедијата во која загинаа двајцата македонски планинари на Кајмакчалан сѐ уште не е истражена од грчката полиција, објави Од македонското МВР велат дека во исчекување на извештајот повеќе од една недела. Весникот Нова Македонија објави последната фотографија која Калина ја направила со својот мобилен телефон и тоа од црквата на врвот на Кајмакчалан. Од оваа фотографија едвај се гледа објектот од маглата и снегот. Калина и Александар се искачиле до врвот а според фотографиите тие се потпишале и во книгата на впечатоци во олтарот на црквата. Понатаму, што се случувало останува нејасно. Според весникот, местото каде се лоцирани мобилните телефони на двајцата планинари е на само неколку метри од црквата. Во текстот се потенцираат неколку апсурди кои произлегуваат од извештајот на Трансверзалец. Токму затоа весникот најави дека специјализирана екипа на новинари во следните денови професионално ќе го истражува случајот и сите материјали што ќе добијат ќе ги достават до надлежните со цел расветлување на ...
| | веќе видена | слични

НОВИ ДЕТАЛИ ОД НОВИНАРСКАТА ИСТРАГА НА КАЈМАКЧАЛАН: ГРЧКИТЕ СПЕЦИЈАЛНИ ЕДИНИЦИ ГИ ПРОНАШЛЕ ПЛАНИНАРИТЕ УШТЕ ВО 22 ЧАСОТ НА 10 ФЕВРУАРИ Грчките специјални единици за справување со катастрофи ги пронашле Калина и Александар во саботата вечер, во 22 часот, на 10 февруари и се обиделе да го извлечат, односно да го спасат Александар. Ова го пишува во барањето за обдукција на телата на Калина и Александар од 11 февруари, испратено од полицијата во Воден до Судската медицина во Солун. Во документот се наведуваат детали од потрагата и што се случувало ноќта меѓу саботата и неделата, но тој открива и нови информации, кои досега не беа пласирани во јавноста и кои недостигаат во извештајот на Федерацијата за планинарски спортови на Македонија. Во полицискиот документ се наведува дека Калина и Александар се пронајдени од грчките спасувачи (СЕСК) во 22 часот, „при што е направен обид за нивно извлекување“. Според документот, специјалците прво се обиделе да го спасат Александар, кој „бил сѐ уште свесен“, употребувајќи ...
| | веќе видена | слични

По информациите кои деновиве излегоа во јавност се огласија фамилиите на трагично загинатите Александар и Калина со доза на лутина кон одредени информации, кои како што сметаат, се пласирани со цел да се прикрие дел од вистината за трагичниот настан на Кајмакчалан во коj загинаа Александар Миновски и Калина Велевска. Во прилог на вистината тие ни доставија официјален извештај од грчката полиција изготвен по повод трагичниот настан. Во него можеме да забележиме одредени делови кои се кријат од македонската јавност. Tие сметаат дека за немилиот настан треба да се отвори официјална истрага со која ќе се утврди одговорноста, која ќе придонесе за идно спречување на слични настани. Имено, во приложениот извешај може убаво да се види дека апсолутно никаде не е споменато дека во 22.00 часот од страна на Специјалната единица за справување со катастрофи (СЕСК) од Солун, било направен неуспешен обид за извлекување на планинарот Александар Миновски , додека тој сѐ уште бил жив. Оваа информација воопшто не е спомената во ...
| | веќе видена | слични

Јавноста и натаму очекува повеќе одговори за трагичната смрт на македонските планинари Калина Велевска и Александар Миновски кои загинаа на врвот Кајмакчалан на грчката страна од планината Ниџе. Првиот извештај кој го подготви Федерацијата за планинарски спортови содржи повеќе недоречености и контрадикторности по извршената анализа од досегашните наводи и сведочења на учесниците во кобното искачување на 10 февруари. Апсурд број 1 Во анализата и извештајот на Федерацијата за планинарски спортови на Македонија (ФПСМ) во точката 4 и во точката 5 се тврди дека постоеле двајца водачи, односно дека едната група била предводена од Калина Велевска. Имено, Калина не можела да биде водач, бидејќи таа положила за водач пред само неколку недели претходно и тоа само за водич во летни услови, а во групата имало дури 28 други поискусни планинари. Потоа, таа воопшто не ја предводела групата, туку, според изјавата на единствениот водач, таа „одела последна за да ги турка другите, да ги забрзува“, да ги мотивира. Ова многу ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Анализата и извештајот за зимското искачување на Кајмакчалан 2018-та на ФПСМ е полн со пропусти, недоречености и содржи низа контроверзии, кои сигурно треба да бидат расветлени докрај од страна на надлежните државни институции, објави весникот Нова Македонија. -Извештајот како што е составен, вклучувајќи ги и дополнителните изјави и објаснувања на некои од луѓето што застанаа зад оваа анализа и извештај, не само што не одговорија на клучните прашања за она што навистина се случи на Кајмакчалан на 10 февруари, туку (не)вешто се обидоа да ја префрлат вината само на загинатите планинари, а индивидуалната одговорност на директно инволвираните лица, како и одговорноста на планинарското друштво и федерацијата – да ја затскријат, анализира весникот. Кои се нелогичностите во извештајот? Апсурд број 1 Во анализата и извештајот на Федерацијата за планинарски спортови на Македонија (ФПСМ) во точката 4 и во точката 5 се тврди дека постоеле двајца водачи, односно дека едната група била предводена од Калина Велевска. ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

За премиерот Зоран Заев СЈО е обезглавено по притворањето на обвинителката Катица Јанева. Тој се надева дека набрзо ќе бидат избран в.д. обвинител. Премиерот ...
сите 269 | | | веќе видена

Пожар избувна попладнево во шума во селото Варвара во општина Студеничани во околината на Скопје, во правец кон селото Добри Дол, изјави за МИА командантот на ...
сите 257 | | | веќе видена

Поголемиот број од луѓето имаат некои мали навики или начини на однеување за кои мислат дека се нормални, но научниците велат дека овие шест навики се симптоми ...
сите 232 | | | веќе видена

За време на викендов атмосферата постепено ќе се дестабилизира па така во попладневните часови и тоа во сабота само во планинските предели од државава и тоа на ...
сите 225 | | | веќе видена

Винсент Компани летово се врати во Андерлехт и тоа во необична улога како играч-тренер, сепак по само четири кола од новата сезона ќе бидат направени одредени ...
сите 53 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Се огласи премиерот Зоран Заев по трагедијата во која загинаа Калина и Александар

Од:
До кого (е-маил):
Порака: