Премиерот Зоран Заев во официјална посета на Анкара


Премиерот Зоран Заев од вечерва e во официјална посета на Република Турција. За време на посетата ќе има средби на највисоко владино и државно ниво, а ќе се сретне и со претставници на бизнис заедницата во Турција.
| | веќе видена | слични
3 копии

Посветуваме многу време во Грција дискутирајќи, расправајќи и фрлајќи вина врз Скопје за спорот со името на Поранешната југословенска република Македонија, иако уште пред многу години повеќето нации ја признаа земјата со нејзиното уставно име – Република Македонија. Продолжавањето на тој дипломатски ќор-сокак и’ носи штета на Атина на два фронта, коментира Том Елис во свој авторски текст објавен во грчкиот весник „ Eкатимерини “ Првиот, го засега нашиот однос со нашиот северен балкански сосед, кој може да го унапредиме во најблизок сојузник на Грција и најприроден партнер, со попаметен и пофлексибилен пристап. Вториот има врска со улогата и влијанието, што ги негува друг сосед, оној што навистина ги прикрива иредентистичките претензии кон Грција, а неговата реторика и неговото однесување претставуваат закана за нашата земја. Јавното барање на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган за преразгледување на Договорот од Лозана, односно тврдењата дека 18 грчки острови се предадени на Грција на неприфатлив начин и ...
| | веќе видена | слични

Заев со турскиот колега Бинали Јилдирим, по состанокот во четири очи и состанокот на делгациите, во палатата Чанкаја во Анкара, одржа прес конференција за медиумите, јавува Анадолија. Заев се осврнал на спорот околу името со Грција. „За тоа разговаравме и со премиерот. Република Турција поддржува и се залага за решение кое ќе биде погодно за двете страни. Решение погодно за НАТО и ЕУ, ќе биде погодно и за нас“, рече Заев кој изјавил дека се надева на поддршка од пријателите во пронаоѓање на решение, со обзир на тоа дека спорот околу името со Грција трае 25 години.
| | веќе видена | слични

Економска соработка, зголемување на трговската размена на една милијарда евра како и поддршка во евроатланските аспирации на Македонија е резултатот од вчерашната официјална посета на владина и парламентарна делегација на Македонија предводена од премиерот Зоран Заев на Република Турција. На средбата со турскиот премиер Бинали Јилдирим, Заев побарал Владата на Турција да размисли за овозможување квоти за Македонија, за извоз на телешко и јагнешко месо, како што е тоа овозможено за БИХ и Република Србија.
| | веќе видена | слични

Турција го охрабрува дијалогот меѓу Македонија и Грција во насока на изнаоѓање на решение за прашањето за името. Ова е една од клучните пораката кои во Анкара ги доби премиерот Зоран Заев на средбите со турскиот државен врв. Позицијата на најмоќната држава во регионот се очекуваше со доза на неизвесност бидејќи ставот на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган од пред само неколку дена остави простор спорот за името дополнително да се искомпликува. „ Г-дине Заев вие отворено се залагате и работите на компромисно решение на прашањето за името, но од друга страна турскиот пресдетаел Ердоган во својата последна изјава за името вели дека тоа што го бара Атина од Скопје е нефер. Со ова, на некој начин, тој имплицира дека е против решение на спорот за името. Коментар околу ваквите ставови на турскиот претсдеател и од премиерот Јилдирим.“- праша 360 Степени на заедничката прес конференција на премиерите на Република Турција и Република Македонија во Анкара. „Турција е првата земја која ја призна Македонија под ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Поддршка во процесот за решавање на спорот со Грција вчера даде и претседателот на Република Турција, Реџеп Таип Ердоган на средбата со премиерот Зоран Заев. Оценил дека тоа е добро за Балканот и за евроатлантските перспективи на Република Македонија. Владината прес- служба соопшти дека на средбата било констатирано дека двете пријателски земји имаат потенцијал за унапредување на економската соработка преку зголемување на турските инвестиции, како и преку нови иницијативи од македонска страна.
| | веќе видена | слични
4 копии

Премиерот, Зоран Заев придружуван од министерот без ресор, Аднан Ќахил вчера попладне се сретна со претседателот на Република Турција, Реџеп Таип Ердоган, придружуван од вице премиерот, Хакан Чавушоглу.На средбата е констатирано дека двете пријателски земји имаат потенцијал за унапредување на економската соработка преку зголемување на турските инвестиции, како и преку нови иницијативи од страна на Македонија.Конкретно, претседателот на Турција, Ердоган, ја поддржа иницијативата од премиерот Заев за зголемување на квотите за извоз на телешко и јагнешко месо во Турција, а најави и дека овој став ќе го пренесе на Владата на Република Турција. Тој изрази поддршка и охрабрување на турските бизнисмени за инвестирање во Македонија.
| | веќе видена | слични
2 копии

Република Турција е голем пријател на Макединија, ќе ја развиваме економската соработка за што има и услови и интерес од двете страни, а за обезбедување квалитетен живот и перспективи на граѓаните и државата, многу се важни членството во НАТО и ЕУ. Ве повикувам, како Парламент на една голема пријателска земја, да продолжите да не поддржувате на тој пат, побара премиерот Заев на средбата со претседателот на Парламентот на Турција, Исмаил Кахраман. Како што соопшти владината прес-служба, на средбата на која премиерот Заев бил придружуван од министерот без ресор, Аднан Ќахил, пратениците во Собранието на Република Македонија, Енес Ибраими и Јусуф Хасан и државниот секретар во МНР, Виктор Димовски, била изразена заедничка согласност дека парламентарната соработка меѓу двете држави е важна и дека ќе придонесе кон определбата за зголемување на трговската размена меѓу Македонија и Турција на една милијарда евра. Претседателот на Парламентот Кахраман изразил задоволство што повторно е воспоставена соработката на ...
| | веќе видена | слични

Универзитетската професорка Билјана Ванковска со жестока реакција на изјава на премиерот Зоран Заев за време на денешната посета во Турција, каде што се сретна со целиот државен врв. „Добро, овој е до толку природно глуп (natural) – или е само до толку бедно сервилен? Воена алијанса да ни бира име, а нам таман ќе ни биде! Не, не! Ова го нема нигде на светот! БРУКА! Отвори се земјо Македонијо …“, напиша таа на својот профил на „Фејсбук“. Повод за реакцијата на Ванковска е цитатот објавен од телевизијата Ал Џазира , изваден и во насловот од нејзиниот извештај од посетата на Заев на Анкара. „За тоа разговаравме и со премиерот (Бинали). Република Турција поддржува и се залага за решение што ќе биде соодветно за двете страни. Решението погодно за НАТО и за ЕУ ќе биде погодно и за нас“, е изјавата што ја цитира Ал Џазира.
| | веќе видена | слични

Премиерот на Р. Македонија, Зоран Заев, беше примен од страна на турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, во Претседателскиот комплекс во Анкара Премиерот на Р. Македонија, Зоран Заев, беше примен од страна на турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, во Претседателскиот комплекс во Анкара, јавува Anadolu Agency (AA). Средбата меѓу Ердоган и Заев траеше околу еден час и беше затворена за медиумите. Премеирот Заев престојува во официјална посета на Р. Турција. Тој денес беше пречекан од страна на турскиот премиер, Бинали Јилдирим, со кого одржа тет-а-тет средба, по која беше одржана и меѓуделегациска средба. Потоа двајцата премиери одржаа заедничка прес-конференција. Јилдирим, организираше свечен ручек во чест на премиерот Заев. Во рамките на посетата на Р. Турција Заев се состана и со претседателот на Големото народно Собрание на Турција, Исмаил Кахраман.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

За премиерот Зоран Заев СЈО е обезглавено по притворањето на обвинителката Катица Јанева. Тој се надева дека набрзо ќе бидат избран в.д. обвинител. Премиерот ...
сите 269 | | | веќе видена

Пожар избувна попладнево во шума во селото Варвара во општина Студеничани во околината на Скопје, во правец кон селото Добри Дол, изјави за МИА командантот на ...
сите 257 | | | веќе видена

Винсент Компани летово се врати во Андерлехт и тоа во необична улога како играч-тренер, сепак по само четири кола од новата сезона ќе бидат направени одредени ...
сите 53 | | | веќе видена

За време на викендов атмосферата постепено ќе се дестабилизира па така во попладневните часови и тоа во сабота само во планинските предели од државава и тоа на ...
сите 219 | | | веќе видена

Тешко е да се пронајде добар и вистински пријател кој ќе биде тука за нас секогаш. Но, штом запознаеме некој роден во знакот Водолија, веднаш стануваме свесни ...
сите 152 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Премиерот Зоран Заев во официјална посета на Анкара

Од:
До кого (е-маил):
Порака: