Благо покачување на водостојот на реките

Врнежите кои паднаа изминатото деноноќие предизвикаа благо покачување на водостојот на реките низ земјава. - Иако во некои од речните сливови, река Треска и река Црна, и во текот на денешниот ден се очекуваат мали зголемувања на водостоите, не се можни излевања на реките и нема опасност од нивно поплавување, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи. Од утринските мерења најголеми вредности на водостоите се бележат на станиците на река Вардар кај Радуша (167), Демир Капија (162) и Јегуновце (150). Податоците на УХМР покажуваат дека во однос на февруарскиот просек, нивото на Вардар кај Јегуновце е зголемено речиси двојно, а покачено е и кај Скопје-Зајчев Рид, Велес и Демир Капија. Значително е зголемено во однос на просекот во февруари и нивото на Пчиња кај Катлановска бања, има покачување и на Сатеска кај Ботун, а под просекот се Црна Река кај Новаци и Црн Дрим кај Ложани. Кај водостоите на Охридското, Преспанското и Дојранското езеро нема значителни промени споредени со просекот за овој месец од ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Водостоите на речиси сите реки во земјава се повисоки од просекот за февруари, а во однос на вчера има благи поместувања на нивоата во нагорна или надолна линија, покажуваат најновите податоци од мерењата што ги прави Управата за ходрометеоролошки работи (УХМР). Помал водостој од просечниот имаат Крива Река кај Крива Паланка, Брегалница кај Берово и Црна Река кај Новаци. Нивоата на природните езера во Македонија се во рамките на повеќегодишниот просек за овој месец. извор:МРТ
| | веќе видена | слични

Помал водостој од просечниот имаат Крива Река кај Крива Паланка, Брегалница кај Берово и Црна Река кај Новаци. Нивоата на природните езера во Македонија се во рамките на повеќегодишниот просек за овој месец. 
| | веќе видена | слични
4 копии

Водостоите на речиси сите реки во Македонија се над февруарскиот просек. Двојно е зголемено нивото на реката Пчиња кај Катлановска бања. Најновите хидролошки мерења покажуваат дека под просекот за февруари е нивото на Крива Река, а на исто ниво како февруарскиот просек е нивото на Брегалница кај Берово. Кај езерата нема драстични поместувања во однос на февруарскиот просек. Дојранското и Преспанското езеро се околу просекот, а податоци за Охридското Езеро денеска не се наведени во хидролошката информација од УХМР.
| | веќе видена | слични
7 копии

Водостоите на сите реки во Македонија, освен на Крива Река на мерното место кај Крива Паланка се повисоки од просекот за февруари, покажуваат најновите мерења на Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР).Во однос на вчерашниот ден има минимални разлики на нивоата на реките иако кај најголем дел има благо зголемување или намалување. Исклучок е Црн Дрим кај Ложани, каде водостојот е зголемен за речиси три пати.Нивоата на природните езера се во рамките на повеќегодишниот просек за февруари.
| | веќе видена | слични
5 копии

Водостоите на речиси сите реки во земјава денеска се над просекот за февруари, но се бележи благо намалување во однос на вчера, покажуваат најновите мерења од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Два и пол пати пониско ниво од просечното има Црн Дрим кај Ложани, а малку помал од вообичаениот е водостојот на Црна Река кај Новаци, Брегалница кај Штип и Крива Река кај Крива Паланка. Нивоата, пак, на природните езера се во рамките на повеќегодишниот просек за овој месец
| | веќе видена | слични
7 копии

Зголемени се водостоите на Вардар, Треска, Пчиња и Сатеска во однос на февруарскиот просек, покажуваат најновите хидролошки мерења. Незначително под февруарскиот просек се нивоата на Крива Река, Црна Река и Црн Дрим, а на исто ниво е Брегалница. Кај езерата нема позначителни промени. Нивоата на сите три природни езера во државата е околу просекот за февруари. извор: МРТ
| | веќе видена | слични

Останато

Како што веќе најавивме, од утре па во текот на следниот период територијата на нашата држава ќе биде пов влијание на возок воздушен притисок (антициклон) кој ...
сите 203 | | | веќе видена

Само претседателот на државата Ѓорге Иванов не го испочитува рокот за промена на името на дигитални записи, логoа, меморандуми, електронски комуникации, ...
сите 278 | | | веќе видена

Владата на Црна Гора го утврди предлог-законот за ратификација на Протоколот за пристап на Република Северна Македонија во НАТО и го достави до Парламентот за ...
сите 153 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 239 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) ќе донираат средства во висина од 1.200.000 денари како помош за семејствата на настраданите во ...
сите 251 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 122 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп вечерва прогласи вонредна состојба за да добие пристап до милијарди долари за изградба на ѕид долж границата меѓу САД и ...
сите 90 | | | веќе видена

Десерт кој ќе го обожавате! 2 јајца 1 чаша шеќер 1 чаша млеко 1 чаша мелени бисквити 50 гр чоколадо 60 гр путер 1 кесичка прашок за печиво 1 чаша брашно 1 чаша ...
сите 96 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Благо покачување на водостојот на реките

Од:
До кого (е-маил):
Порака: