И непоразен, Вардар не е прв фаворит во ЛШ


Анализата на ЕХФ објавена денеска вели дека актуелниот победник во Лигата на ракометните шампиони е само втор фаворит за победа на тековната сезона и на Финалниот турнир во Келн. Сетоа ова изненадува малку бидејќи Вардар во првата фаза, во која имаше десет кола, не претрпе ниту еден пораз, а само два пати одигра реми. За разлика од македонскиот тим, ПСЖ кој е номиниран како прв кандидат за најголемиот и најважниот трофеј во клупскиот ракомет, во истиот период имаше пораз и тоа доста убедлив кај Флензбург со 33-29. По францускиот тим и Вардар на листата фаворити според ЕХФ натаму се Веспрем на Дејан Манасков, Флензбург, па Нант на Кире Лазаров. Интересно на овој рејтинг Барселона на Борко Ристовски котира доста лошо и е во групата со Рајн Некар на Филип Талевски и Киелце, Пик Сегет и Брест.
| | веќе видена | слични

Во првиот меч од продолжението на натпреварите во Лигата на шампионите (ЛШ) германското лево крило од редовите на ПСЖ, Уве Генсхајмер додаде нови седум гола на своето конто и со 75 се зацврсти на првата позиција на листата на стрелците во ЛШ, пред централниот бек на Веспрем Мате Лекаи, кој има 62 реализации и организаторот на играта на Левен Енди Шмид со 59 гола.Седумте гола за ПСЖ во победата над Целје (31-26) беа доволни за ЕХФ на Гернсхајмер сезонава четврти пат да го изберат во идеалниот тим на колото во ЛШ. На левата бековска позиција вторпат место доби Полјакот Михаел Јурецки со осумте гола против Фленсбург. Позицијата организатор на играта ја доби Мадс Ларсен од Левен. Со седумте дебитантски гола во ЛШ за Сегед во победата над Левен, улогата најдобар десен бек на колото ја доби доскорешниот ракометар на Нексе, Иван Сршен. На позицијата десно крило се смести Давид Балагуер од Нант со 11 реализации во дуелот со Кристијанстад, а на пикерската позиција ЕХФ го позиционира кружниот напаѓач на Фленсбур ...
| | веќе видена | слични

Германски Рајн-Некар Левен беше голем фаворит против Пик Сегед во натпревар од Лигата на шампионите, но Унгарците беа тие кои на крајот и се радуваа на победата изразена со резултат 35:37. На полувреме Рајн-Некар водеше со 17:15, но гостите направија пресврт во второто полувреме и заслужено дојдоа до голема победа на германско тло. Нашиот Филип Талески имаше минутажа во одбраната, но не упати удар кон противничкиот гол, а најефикасн во неговиот тим беше Менсах Ларсен со 8 голови. Во победничкиот тим, хрватскиот мек Иван Сршен постигна 7 погодоци, додека зад него беше Калман со 5 голови. По 11. коло, Рајн-Некар има 12, а Пик Сегед 11 бодови, додека во оваа група се уште лидер е Вардар со 18 бодови.
| | веќе видена | слични

Левиот бек на Металург и на машката ракометна репрезенатција на Македонија, Филип Кузмановски, е пред потпис на договор со германски Венцлар, каде што во моментов игра и Филип Миркуловски. За „бомбардерот“ ова би било прво излегување од македонската лига. Борко Ристовски, пак, според дел од медиумите, има понуда од Кил и сосема е можно на лето да замине од Барселона и да се пресели во поранешниот европски првак. Голманот втора сезона е во „Блауграна“ и евентуалното заминување кај „зебрите“ би било негово враќање во Бундес лигата, бидејќи во Шпанија дојде од Рајн Некар Левен.
| | веќе видена | слични

Вчерашната победа на Рајн-Некар Левен над Лемго со резултат 38:17 ја изненади германската ракометна јавност. Иако домаќините беа фаворити за победата, Лемго кој важи за тим со солиден квалитет комплетно потфрли и ги шокираше фановите. Тимот на нашиот Филип Талески водеше со 14:0 пред гостите да го постигнат првиот гол, а вториот го постигнаа за 20:2. Потоа беше 22:2 (на полувреме 23:4 што е нов рекорд во Бундеслигата), по што гостите успеаја да ја нормализираат играта и до крајот да стигнат до колку толку поприфатливи, но сепак преубедливи 38:17.
| | веќе видена | слични

Екипата на Лемго не така одамна важеше за состав од кој се плашеа најсилните европски екипи, но по се изгледа дека само името останало од овој бундеслигаш. Во вчерашниот меч против тимот на нашиот Филип Талески, Рајн Некар Левен, екипатан на Лемго забележа неверојатни 14 – 0 по само 16 минути во првиот дел. Во вториот дел малку се опуштија „лавовите“, инаку на гостите им се закануваше бродолом. Рајн Некар го победи Лемго со 38:17, а нашиот Талески даде 4 голови од исто толку обиди.
| | веќе видена | слични
3 копии

Македонскиот репрезентативец Филип Талески одигра одлична партија за Рајн Некар Левен на натпреварот против Лемго во рамките на 20. коло од Бундеслигата. Талески имаше стопроцентна реализација при што постигна четири гола од четири обиди, како и три асистенции, а Рајн Некар триумфираше со убедливи 38:17. „Лавовите“ натпреварот го решија уште во првите 15 минути, откако направија фантастична серија од 14:0, а на паузата се заминаа со плус 19 (23:4). До крајот само рутински го потврдија триумфот со кој се зацврстуваат на лидерската позиција на табелата во Бундеслигата.
| | веќе видена | слични

Талески имаше стопроцентна реализација при што постигна четири гола од четири обиди, како и три асистенции, а Рајн Некар триумфираше со убедливи 38:17. „Лавовите“ натпреварот го решија уште во првите 15 минути, откако направија фантастична серија од 14:0,  а на паузата се заминаа со плус 19 (23:4). До крајот само рутински го потврдија триумфот со кој се зацврстуваат на лидерската позиција на табелата во Бундеслигата. 
| | веќе видена | слични

Македонскиот репрезентативец Филип Талески одигра одличен меч за Рајн Некар против Лемго во кој неговиот тим славеше со убедливи 38:17.Рајн Некар буквално го растури Лемго, првото полувреме го доби со 23:4, а почна со неверојатни 14:0, беше и 19:1.Талески во второто полувреме за само десет минути постигна четири гола од четири шута, а имаше и четири асистенции.Одличен настап на македонскиот репрезентативец кој добро ја искористи укажаната шанса да го презентира својот квалитет.
| | веќе видена | слични

Во натпреварот од 20.коло во Бундес-лигата.Филип Талески со Рајн Некар Левен славеа убедлива победа против Лемго со неверојатни (38:17) Актуелниот германски шампион беше апсолутно надмоќен во овој натпревар. Практиќно го решија дуелот уште по првите 15 минути во кои „лавовите" имаа фантастична серија. односно водство од 14-0 по првата четвртина од играта, па до крајот само рутински го потврдија триумфот со кој се зацврстуваат на лидерската позиција на табелата во Бундеслигата. Македонскиот репрезентативец во дресот на Рајн Некар Левеннатпреварот го заврши со стонастотна реализација. Имаше четири гола од четири обиди но и три асистенции.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Најмногу гледачи во првата рунда по групи на ЕП во одбојка имало на натпреварите во Љубљана, во арената „Стожице“, во групата Ц, во која беше и Македонија, ...
сите 311 | | | веќе видена

Со овластување на државниот јавен обвинител Љубомир Јовески, обвинителката Лиле Стефанова и понатаму останува надлежна за предметите што го водеше СЈО, ...
сите 163 | | | веќе видена

Никакви понови факти не понудија бомбите за случајот за Мартин Нешковски, Смилковското езеро и смртта на Никола Младенов, трите клучни бомби со кои серијата ...
сите 111 | | | веќе видена

Овен (21.03 – 20.04) РАБОТА: Можно е да бидете соочени со некои правни проблеми или потешкотии кои ќе ви ја отежнат работата.ЉУБОВ: На љубовното поле ве ...
сите 146 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски порачаа дека според неговите информации СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ се блиску до договор, но вели и да нема договор, нема да влијае на ...
сите 394 | | | веќе видена

Во Јавното обвинителство за организиран криминал и корупција на распит повторно се повикани осомничените за случајот „Рекет“ Бојан Јовановски – Боки 13 и ...
сите 271 | | | веќе видена

Иранскиот претседател Хасан Рoхани изјави дека кампањата за „максимален притисок“ од страна на администрацијата на Трамп не успеала и дека санкциите воведени ...
сите 421 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

И непоразен, Вардар не е прв фаворит во ЛШ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: