СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ го понижуваше трудот на земјоделците, Владата предводена од СДСМ ја зголеми помошта за оризопроизводителите


Преку Програмата за финансиска поддршка 2017 година, Владата предводена од СДСМ обезбеди дополнителна субвенција од веќепостоечката во висина од 18.000 денари за хектар површина со ориз. Оваа субвенција се однесува токму на реколтата за којашто ВМРО-ДПМНЕ денеска неосновано реагира. Освен зголемената субвенција за оризопроизводителите, активно се работи на пронаоѓање нови пазари и обезбедување непречен пласман на оризот. Со таквиот пристап, Владата предводена од СДСМ докажува колку се важни оризопроизводителите и сите земјоделци. За разлика од владеењето на ВМРО-ДПМНЕ кога земјоделците беа понижувани и малтретирани, а парите на граѓаните се трошеа за криминални тендери и лично богатење, Владата предводена од СДСМ покажува вистинска грижа за земјоделците, а преку домаќинското и одговорно работење ја зголемува поддршката и помошта за земјоделците и ослободува повеќе пари за граѓаните, реагираат од СДСМ. 
| | веќе видена | слични
3 копии

„Партизацијата, злоупотребата и притисоците врз вработените во администрацијата беа главна одлика на работата на ВМРО-ДПМНЕ којашто 11 години ги злоупотребуваше државните институции за остварување партиски и лични интереси, претворајќи ги институциите и министерствата во свои штабови.Поради таквиот однос на ВМРО-ДПМНЕ кон институциите и вработените во администрацијата, Македонија со години беше квалификувана како заробена држава.Заврши времето кога административните службеници беа злоупотребувани да работат во интерес на партии и поединци.Процесот на реформи во администрацијата што го спроведува Владата предводена од СДСМ обезбедува ослободување и професионализација на државната и јавна администрација. Постојат предизвици, но се преземаат сериозни чекори кон создавање на функционални институции коишто работат транспарентно и исклучиво во интерес на сите граѓани, а лицата вработени во нив ги извршуваат работните обврски независно и професионално“, се вели во реакцијата на СДСМ на прес-конференцијата на Кирил ...
| | веќе видена | слични
7 копии

СДСМ се однесува како државата да е нивна партиска сопственост, а буџетот и институциите како да не се на граѓаните, туку постојат само за згрижување и финансирање на политичките послушници. Министерот за администрација, Дамјан Манчевски призна дека СДСМ спроведува политички реваншизам. Тој јавно кажа дека власта ги прекинала привремените договори на вработените во јавниот сектор, а сега распишува нови огласи за привремено вработување, изјави денеска Кирил Пецаков, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ. Според него, се бркаат партиски неподобните, а се вработуваат роднини, брачни партнери и партиски подобни. „Неработа, неодговорност, нетранспарентност, непотизам и вработување под партиски клуч, ова е епилогот од досегашното владеење на СДСМ манифестирано на сите нивоа на власта. Неодговорниот однос на власта е очевиден и на централно и на локално ниво. Наместо со грижа за граѓаните и нови проекти, челниците на власта се зафатија со вработување на членови на нивните семејства. Такви се примерите во општините Берово и ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Повеќе од три месеци десетина македонски патриоти лежат без никаков основ во затворите. Пратеници, режисери, доктори, архитекти, полициски службеници и истакнати граѓани се соочуваат со апсурдни обвиненија за тероризам. Ова е класичен монтиран прогон без почитување на елементарните човекови права, велат од ВМРО-ДПМНЕ. „Африканизацијата на судството итно треба да запре. Апсурден и неправеден е притворот за Чавков, Дамовски, Илиевски, Јовановски, Муковски и другите. Правосудните органи мора да почнат да дејствуваат според законите и Уставот на Република Македонија, а не мотивирани од стравот и наредбите од власта на СДСМ. Македонија е единствената земја во Европа каде што интелектуалци, актери режисери и доктори се обвинети за теророризам. Во моментот Република Македонија е држава со најмногу терористи на жител во светот“, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Ова дело, велат од партијата, е класичен монтиран процес кој е воден од власта чија цел е да ги замолчи сите оние што не се согласуваат со политиките на СДСМ и Зоран ...
| | веќе видена | слични
3 копии

ВМРО ДПМНЕ нема образ да зборува за критериуми, вредности и начин на поддршка на културните манифестации. На граѓаните на Охрид и сите граѓани на Република Македонија им е повеќе од јасно како ВМРО-ДПМНЕ доделуваше средства во областа на културата. Уметници од сите облици, културни манифестации од секаков вид, безразлика на историјатот и долгогодишната традиција беа единствено поддржувани ако тие безрезервно се заколнеа на верност на некогашниот лидер на ДПМНЕ, се наведува во реакцијата од општинската СДСМ по вчерашниот прес на портпаролот на ОК на ВМРО ДПМНЕ на кој беа изнесени обвинувања дека министерството за култра извршило културна деградација на Охрид. - Од ВМРО-ДПМНЕ воопшто немаат право да зборуваат за буџетите на еден од најзначајните, а за охриѓани секако и најзначаен културен настан „Охридско Лето“, бидејќи видовме на што биле трошени тие буџети, особено за време на директорувањето на Оливер Арсовски. Граѓаните добро знаат, а и доказите добиени со внатрешните ревизии спроведени по налог на ...
| | веќе видена | слични
5 копии

„Додека економијата тоне, трошоците за живот растат, а граѓаните секојдневно осиромашуваат власта на СДСМ предводена од Зоран Заев, со цел да го отргне вниманието од секојдневните проблеми се пресметува со политичките неистомисленици. Повеќе од три месеци десетина македонски патриоти лежат без никаков основ по затворите.Пратеници, режисери, доктори, архитекти, полициски службеници и истакнати граѓани се соочуваат со апсурдни обвиненија за тероризам. Ова е класичен монтиран прогон без почитување на елементарните човекови права.Африканизацијата на судството под итно треба да запре. Апсурден и неправеден е притворот за Чавков, Дамовски, Илиевски, Јовановски, Муковски и останатите.Правосудните органи мора да почнат да делуваат според законите и Уставот на Република Македонија, а не мотивирани од стравот и наредбите од власта на СДСМ. Македонија е единствената земја во Европа каде интелектуалци, актери режисери и доктори се обвинети за теророризам. Во моментов Република Македонија е држава со највеќе терористи ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Мерката притвор е злоупотребена. Невини глумци, режисери, пратеници, граѓани се држат во притвор во катастрофални услови, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Maкедонија е единствената држава во Европа каде се држат политички затвореници со конструирано обвинение за тероризам. Судот мора да ги земе во предвид фактите при разгледување на нивните приговори. Притворот се користи како крајна мерка доколку обвинетите можат да го повторат делото, да избегаат или ако имаат намера да влијаат врз истрагата. Во овој случај не може да се повтори делото, ниту има намера за бегство, а уште помалку постои можност да се влијае врз истрагата. Обвинетите не го сториле делото за кое се товарат, стои во соопштението на партијата и се додава: Судот мора да суди врз основа на факти и аргументи, а не своите одлуки да ги донесува под притисок на власта. Судот мора и треба да знае дека дека сите одлуки треба да бидат донесени врз основа на законските и правните прописи. Судството не смее да си дозволи во притвор да се држат политички затвореници. ...
| | веќе видена | слични

ВМРО ДПМНЕ испрати реакција во која вели дека министерот Николовски манипулирал со земјоделците. ВМРО ДПМНЕ се грижеле за нив преку бројни мерки и програми. Постојано излегувале на терен за да не се манипулира со трудот на земјоделецот, го стимулирале тутунопроизводството со влез на нови компании кои довеле до поголерма конклренрност и сигурен пласман на тутунот. Резултатот на владата на СДСМ во земјоделието е еднаков на нула, се наведува во соопштението на опозициската партија.
| | веќе видена | слични
3 копии

СДСМ и министерот за земјоделие, Љупчо Николовски, се вистинска временска непогода за македонското земјоделие. Дијалогот со земјоделците не постои, ниту министерот ниту неговиот заменик не се појавија помеѓу земјоделците, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ на денешната прес-конференција на Николовски. „СДСМ пред изборите ветуваше дека цената на оризот ќе изнесува 25 денари за оризова арпа, а ветувањето, пак, за откупната цена на белиот ориз беше 50 денари. Денес нема ништо од ова ветување на СДСМ. Цената на оризот во моментов е до двапати помала од таа што ја ветуваше СДСМ. Ова беше уште една лага на од СДС само за да добијат глас повеќе на изборите и да седнат во фотелјите. Николовски на оризарите им ветуваше и интервентен откуп, но од тоа нема ни трага ни глас, а во овие моменти е доведена во прашање идната реколта на ориз бидејќи ланската сè уште не е откупена“, велат од ВМРО-ДПМНЕ.Првпат, додаваат од партијата, по толку години државните субвенции се намалија во однос на претходната година, а, пак, во однос на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Растот на буџетските приходи од придонеси од пензиско осигурување во 2019 е највисок во последната деценија. Овој раст се должи на отпочнатата консолидација на ...
сите 183 | | | веќе видена

Протестот на судската администрација повторно ги отвори прашањата за функционирањето и ефикасноста на македонското судство. Нивните барања добија јавна ...
сите 119 | | | веќе видена

Израел нема шанса да биде на трето место во групата, но тоа не значи дека нема да сака да победи на утрешното гостување во Скопје на крајот на квалификациите ...
сите 228 | | | веќе видена

Проблемот со заостанатата жива во напуштениот погон за електролиза во ОХИС, која како индустриски отпад се уште ја загадува Скопската котлина, може да се реши ...
сите 116 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, заедно со секретарот за меѓународна соработка Тимчо Муцунски денеска оствари средба со амбасадорката на ...
сите 113 | | | веќе видена

Наредбата на Основен суд Кочани доаѓа откако Железарски не се вратил на доиздржување на казната а претходно бил пуштен од затвор заради лекување. Од Штипскиот ...
сите 49 | | | веќе видена

Ова го потврди и ММФ, кој проектира дека економскиот раст ќе забрза следната година.Фондот истовремено ги поздравува реформите во насоките на сузбивање на ...
сите 105 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ го понижуваше трудот на земјоделците, Владата предводена од СДСМ ја зголеми помошта за оризопроизводителите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: