„Црвено-црните“ се втор фаворит за пехарот во ЛШ: Вардар сака да докаже дека не е чудо за една година

Ракометарите на Вардар ќе се обидат во сезонава да направат „чудо“ и да ја одбранат титулата во Лигата на шампионите, нешто што досега на ниту еден тим не му успеало од рака. Меѓутоа добрите досегашни партии на „црвено-црните“ ветуваат дека тоа може да се случи, а во тоа верува и ЕХФ кој со помош на новинарите ширум Европа направи нова ранкинг листа на екипите на која нашиот шампион е второто место во битката за пехарот, односно пред него е само ПСЖ. -Сите знаат за големите промени кои престојат, сите сакаат да покажат дека Вардар не е чудо за една година, тие се единствената непоразена екипа во ЛШ сезонава и можат да сметаат на ѕвездата на финалето од ЕП 2018-шпанскиот голман Арпад Штербик. Овие причини се доволни за скок на актуелните шампиони на второто место на ова рангирање, -вели ЕХФ во своето објаснување. Во првата петка се уште Веспрем на нашиот Дејан Манасков, Флензбург и Нант на Кире Лазаров.
| | веќе видена | слични

Најдобар доказ за тоа дека годините не значат ништо за големите професионалци е вардаровиот голман Арпад Штербик. На 38-годишна возраст чуварот на мрежата и понатаму е еден од главните адути, не само на Вардар, туку и на шпанската репрезентација, а потврдата ја имавме пред 15-тина дена во Загреб. Иако сите очекуваа Штербик да го најави своето завршување на кариерата, тој и понатаму е „гладен" за победи и докажување. „Секогаш мора да се трудиш да се докажуваш. Името на дресот никогаш не добија натпревари. Понекогаш е тешко да го дадеш својот максимум, некогаш имаш осум, некогаш 20 одбрани, но кога знаеше дека си го дал најдоброто полесно е да си одиш дома по натпреварот без разлика на резултатот", вели Штербик во интервјуто за сајтот на СЕХА-лигата и додава: „Кога си повозрасен, секако дека си поискусен, но почнуваш да ја губиш брзината, тоа е слабост која ја добиваш од физички аспект. Но, нашата одбрана е одлична сезонава, момците се навистина силни и можеби тоа е причината што сме сите добри. Одбраната и ...
| | веќе видена | слични

Левото крило на Вардар, Тимур Дибиров постигна само три погодоци против Барселона, во првиот сезонски пораз на „Црвено-црните“, а еден од трите беше доволно добар за да биде избран во „најдобрите пет“ на 11.рунда во Лигата на шапионите. Првопласиран е Марио Шоштариќ од Пик Сегед по извонредната реализација од цепелин на гостувањето против Рајн Некар Левен .(ВИДЕО) Поразот од Барселона (29:28), e прв за Вардарци сезонава по импресивна серија од 23 натпревари, но и покрај тоа остануваат на челната позиција во „Групата А“, со еден бод повеќе од второпласираниот Нант и три натпревари до крајот на групната фаза. На 25 февруари доаѓа ПИК Сегед во Скопје, потоа Вардар гостува кај Нант и на крајот е домаќин на Висла Плоцк. Секој натпревар е важен, и секој бод носи поголема шанса за директно четврт-финале.
| | веќе видена | слични

Половичен учинок на машкиот и женски состав на Вардар во викенд настапите во Лигата на шампиони. Дамите во "црвено црно" славеа во дуелот против Будуќност и ја продолжија триумфалната низа. По победата над ривалот од Подгорица, ракометарките на Вардар се зацврстија на првата позиција на табелата во групата и сигурно чекорат кон освојување на првото место во оваа конкуренција и се посериозно ја истакнуваат кандидатурата за триумф во годинешното издание од елитното натпреварување. Машкиот состав на Вардар, кој сезонава го брани трофејот во шампионската лига ја прекина серијата од 15 натпревари во која не ја почувствувал горчината на поразот. Сепак и покрај поразот на гостувањето против Барселона, тимот на Раул Гонзалес и натаму е лидер во А конкуренцијата и во следните три кола ќе се обиде да остане на врвот. Дамите имаат две недели да се подготват за гостувањето во Мец додека машкиот тим в недела го пречекува Пик Сегед.
| | веќе видена | слични

Ракометарите на шпанска Барселона конечно успеаја да ја прекинат серијата од 15 натпревари без пораз на актуелниот европски првак Вардар во Лигата на шампионите (ЛШ). Во рамките на 11-то коло, на гостувањето кај Каталонците, избраниците на тренерот Раул Гонзалес, минимално загубија со 28-29 (и покрај 14-те одбрани на Арпад Штербик), што претставува и прв пораз сезонава во најквалитетното европско клупско натпреварување. И по овој меч, Вардар нема освоено бодови на официјални мечеви во Шпанија во ЛШ. Двете екипи во ЛШ досега одиграле 14 меѓусебни средби, црвено-црните победиле на две, а загубиле на 11 (шест на гости), а еден меч завршил без победник. Како што е познато, лани во полуфиналето во ЛШ во Келн беше 26-25, а во групната фаза во Скопје 27-24 за вардарци. - Немавме решение во првото полувреме за расположениот Жалус, кој одигра одлично, а потоа веќе имавме негатива, која постојано моравме да ја бркаме. Не одигравме најдобро на теренот и затоа Барселона заслужено победи - дециден е вардаровиот тренер ...
| | веќе видена | слични

Веќе од поодамна е познато дека актуелниот европски, СЕХА и македонски шампион, Вардар идната сезона ќе има многу поразличне лик Од клубот своето заминување веќе го најавиа и практично реализираа со потпишувањето за други клубови, низа ракометари. Лука Циндриќ (Киелце), Арпад Штербик (Веспрем), Илија Абутовиќ (Рајн Некар Левен), Мијајло Марсениќ (Фуксе Берлин), како и тренерот Раул Гонзалез кој ќе го презеде ПСЖ. Оваа низа има тенденции да продолжи да расте, а следен кој многу веројатно ќе им каже збогума на „црвено-црните“ е десниот бек Хорхе Македа. Шпанецот има неколку интересни понуди, меѓу кои од унгарски Пик Сегед и германски ајн Некар Левен, а која ќе ја избери ќе биде познато во наредните неколку дена. Од друга страна, Вардар се уште нема потврдено ниту едно засилување за следната сезона иако во јавноста кружат низа имиња на ракометари
| | веќе видена | слични

Барселона му го нанесе првиот пораз на Вардар во Лигата на шампионите, откако го совлада со 29-28. За разлика од претходните дуели меѓу овие две екипи во „Блауграна", каталонскиот гигант не блескаше, до трите бода дојде благодарение на бројните технички грешки на „црвено-црните“. Чави Пасквал по мечот не го криеше задоволството, со овој триумф Барселона влезе во трката за освојување на првото место на табелата кое носи директен пласман во четвртфиналето. По 11. коло, Вардар е лидер, но сега позитивата пред Нант е само еден бод, додека во однос на шпанскиот тим има предност од четири бода. „Ова беше важен меч за нас, горд сум на моите момци. Секогаш е задоволство да се добие европскиот првак. Одигравме на високо ниво и во нападот и во одбраната. Како што кажав и претходно проблемите со повредите не смеат да бидат изговор“, рече Чави Пасквал. Предвоникот на каталонскиот гигант упати пофални зборови до Арпад Штербик и секако Перез де Варгас, и потенцира дека посебно се подготвувале за вардаровиот голман, кој ...
| | веќе видена | слични

Вардар вчера капитулираше на гостувањето во „Палау Блауграна“ каде загуби од домаќинот Барселона со 29:28. На крајот на Вардар малку му недостасуваше за реми, но сепак на крајот констатацијата е дека домаќините заслужено ги освоија бодовите. Тоа го потенцираше и тренерот на Вардар, Раул Гонзалес. „ Искрено, немавме решение, Барселона заслужено победи. Не одигравме баш најдобро против Барселона, постојано стигавме некоја негатива на натпреварот, па тие со право си ја заслужија победата “, беше краток и јасен Гонзалес. И покрај овој пораз, Вардар останува прв на табелата, но сепак, голема беше еуфоријата во Каталонија поради победата на европскиот шампион.
| | веќе видена | слични

Европскиот шампион Вардар го претрпе првиот пораз во ракометната Лига на шампиони оваа сезона. „Црвено-црните“ изгубија со 29:28 од Барселона со што ја прекинаа победничката серија. Најефикасен на мечот беше Даинис Криштопанс со седум гола, Циндриќ постигна пет, а кај Барселона Жалуз предводеше со шест. Арпад Штербик забележа 14 одбрани, кои сепак на крајот не беа доволни Вардар останува на чело на групата со бод предност пред Нант, кој денеска славеше на гостувањето против Кристијанштад со резултат 26-31. Во следното коло „црвено-црните“ на домашен терен ќе го пречекаат тимот на Пик Сегед на 18 февруари.
| | веќе видена | слични

По 15 натпревари на Вардар без пораз во лигата на шампионите Европскиот првак забуги на гостувањето во Барселона по што заврши серијата на непобедивост. Шпанскиот тим победи со 29-28, но и покрај тоа „црвено-црните" остануваат на првото место на табелата во А групата во лигата на шампионите. Нашиот шампион во последните 10 минути загуби две топки за успешни контри на Виран и тука го загуби натпреварот иако до крајот се бореше за нерешен резултат. Триумфот или бод можеше да донесе уште помирна завршница и побрза заверка на првото место и директниот пласман во четврт-финалето на ЛШ. И сега сѐ е во наши раце, ние сме прво место имаме предност од еден бод во однос на Нант, и уште три натпревари за играње. До крајот на натпреварите од групната фаза Вардар игра дома со ПИК Сегед, потоа гостува кај Нант и на крајот е домаќин на Висла Плоцк. Секој натпревар е важен, и секој бод ни носи поголема шанса за директно четврт-финале. Во второто полувреме му дозволивме на шпанскиот тим лесно да ги казнува нашите грешки, па ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Кризата со пасошите нема да заврши на денот кога ќе пристигнат 100 илјади примероци од Германија. Во моментот за патна исправа чекаат над 20.000 граѓани но се ...
сите 201 | | | веќе видена

Факти на денот: 1. Зоран Заев фатен во криминал диктира пресуди на Врховен суд. 2. Зоран Заев тргувал со 8-те пратеници, фатен како им ветува паѓање на случаи. ...
сите 284 | | | веќе видена

Вчера вечер во 22.30 часот на крстосница од бул.Браќа Ѓиноски и ул.Никола Парапунов во Гостивар се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко моторно возило ...
сите 176 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Црвено-црните“ се втор фаворит за пехарот во ЛШ: Вардар сака да докаже дека не е чудо за една година

Од:
До кого (е-маил):
Порака: