ВМРО-ДПМНЕ: Политичкиот прогон мора да запре


Повеќе од два месеца Илиевски, Јовановски, Чавков, Мукоски и другите се држат во притвор во крајно мизерни услови, само затоа што гласно се спротивставија на плановите на оваа Влада за обезличување на Република Македонија. Ваквиот нехуман однос е уште еден обид за попречување и замолкнување на секоја критика на погубните политики на Владата на СДСМ, велат од ВМРО-ДПМНЕ и порачуваат дека политичкиот прогон мора да запре. „Со апсурдното обвинение за тероризам се праќа порака до секој оној што сака да го крене својот глас за работите во кои верува. Во ниту една демократска држава не е забележан пример како пратеници се влечат по затворите и се прогласуваат за терористи. Во ниту една држава не е забележан пример како човек што целиот свој живот го посветил на безбедноста на државата е прогласен за терорист. Во ниту една цивилизирана држава не е забележано доктори да лежат во затворски ќелии под обвинение за тероризам. Во ниту една држава во Европа досега не е забележано да има толку многу луѓе што се обвинети за ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Изнесувајќи куп лажни вести, ВМРО-ДПМНЕ на денешната прес-конференција, всушност, даде осврт на сопственото владеење во општина Карпош, заедно со коалициониот партнер Стевчо Јакимовски. ВМРО-ДПМНЕ и нивниот партнер Јакимовски ја третираа Општина Карпош како приватна сопственост која беше заробена од урбаната мафија и тонеше во долгови и криминал. Таквото самоволно владеење на ВМРО-ДПМНЕ ја направи Карпош една од најзадолжените општини со долг од 14 милиони евра, се вели во реакцијата на СДСМ. Според владејачката партија, за разлика од расипничкото владеење на ВМРО-ДПМНЕ кога парите на граѓаните се трошеа за луксуз, новата локална власт предводена од СДСМ работи на спроведување на зацртаните мерки и стабилизирање на финансиската состојба на Општината. „Јавноста веќе беше информирана дека во изминатиот период започната е реализација на повеќе капитални проекти, како што се целосна реконструкција на градинката „Мајски цвет“ во Тафталиџе 2, градба на нова градинка во Бардовци, се презедоа и интервентни мерки за ...
| | веќе видена | слични
3 копии

ВМРО-ДПМНЕ, партијата што за време на своето владеење ги понижуваше и ги малтретира земјоделците потценувајќи го нивниот труд, денеска лицемерно глуми загриженост за статусот на оризопроизводителите и земјоделците. Преку програмата за финансиска поддршка, Владата предводена од СДСМ обезбеди дополнителна субвенција од веќепостојната во висина од 18.000 денари за хектар површина со ориз. Оваа субвенција се однесува токму на реколтата за која ВМРО-ДПМНЕ денеска неосновано реагира. Освен зголемената субвенција за оризопроизводителите, активно се работи на пронаоѓање нови пазари и обезбедување непречен пласман на оризот. Со таквиот пристап Владата предводена од СДСМ докажува колку се важни оризопроизводителите и сите земјоделци, велат од владејачката партија. Според СДСМ, за разлика од владеењето на ВМРО-ДПМНЕ кога земјоделците беа понижувани и малтретирани, а парите на граѓаните се трошеа за криминални тендери и лично богатење, Владата предводена од СДСМ покажува вистинска грижа за земјоделците, а преку ...
| | веќе видена | слични

ВМРО-ДПМНЕ и нивниот партнер Јакимовски ја третираа Општина Карпош како приватна сопственост којашто беше заробена од урбаната мафија и тонеше во долгови и криминал. Таквото самоволно владеење на ВМРО-ДПМНЕ ја направи Карпош една од најзадолжените општини со долг од околу 14 милиони евра. За разлика од расипничкото владеење на ВМРО-ДПМНЕ кога парите на граѓаните се трошеа за луксуз, новата локална власт предводена од СДСМ работи на спроведување на зацртаните мерки и стабилизирање на финансиската состојба во Општината. Јавноста веќе беше информирана дека во изминатиот период, започната е реализација на повеќе капитални проекти како што е целосна реконструкција на градинката “Мајски Цвет” во Тафталиџе 2, градба на нова градинка во Бардовци, се презедоа и интервентни мерки за справување со загадувањето. Градинките и училиштата се снабдуваат со прочистувачи за возух,  се стопираа градежните активности под надлежност на Општината, а општината отвори и еко – линија за пријавување на загадување на отворено. И ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Со месеци десетици македонски патриоти неосновано лежат во притвор. Десетици македонски патриоти се жртва на политички терор и нивните слободи и права се нарушени, реагираат денеска преку соопштение од ВМРО-ДПМНЕ. „Нефункционалноста на правната држава и нарушеноста на владеењето на правото се констатирани и од комесарот за човекови права при Советот на Европа. Факт кој остана премолчен од властите и правосудните органи. Притворот наместо како мерка претпазливост во овој контруиран случај против овие десетици патриоти се користи како казна и тортура. Без постоење реални основи луѓето се ставени во притвор и повеќе месеци против нив не се преземани истражни дејствија. Тоа јасно покажува дека овде нема случај, а луѓето се држат во притвор со цел да бидат шиканирани“, наведуваат од страна на опозициската партија. Оттаму додаваат дека во ниту една друга држава на тлото во Европа во 21 век не се прогонуваат актери, лекари, режисери и истакнати општествени дејци во конструирани случаи, освен во Република Македонија ...
| | веќе видена | слични

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Никола Мицевски од ВМРО-ДПМНЕ.„ВМРО-ДПМНЕ, партијата којашто за време на своето владеење ги понижуваше и малтретираше земјоделците, потценувајќи го нивниот труд, денеска лицемерно глуми загриженост за статусот на оризопроизводителите и земјоделците.Преку Програмата за финансиска поддршка 2017 година, Владата предводена од СДСМ обезбеди дополнителна субвенција од веќепостоечката во висина од 18.000 денари за хектар површина со ориз. Оваа субвенција се однесува токму на реколтата за којашто ВМРО-ДПМНЕ денеска неосновано реагира. Освен зголемената субвенција за оризопроизводителите, активно се работи на пронаоѓање нови пазари и обезбедување непречен пласман на оризот. Со таквиот пристап, Владата предводена од СДСМ докажува колку се важни оризопроизводителите и сите земјоделци.За разлика од владеењето на ВМРО-ДПМНЕ кога земјоделците беа понижувани и малтретирани, а парите на граѓаните се трошеа за криминални тендери и лично богатење, Владата предводена ...
| | веќе видена | слични

Преку Програмата за финансиска поддршка 2017 година, Владата предводена од СДСМ обезбеди дополнителна субвенција од веќепостоечката во висина од 18.000 денари за хектар површина со ориз. Оваа субвенција се однесува токму на реколтата за којашто ВМРО-ДПМНЕ денеска неосновано реагира. Освен зголемената субвенција за оризопроизводителите, активно се работи на пронаоѓање нови пазари и обезбедување непречен пласман на оризот. Со таквиот пристап, Владата предводена од СДСМ докажува колку се важни оризопроизводителите и сите земјоделци. За разлика од владеењето на ВМРО-ДПМНЕ кога земјоделците беа понижувани и малтретирани, а парите на граѓаните се трошеа за криминални тендери и лично богатење, Владата предводена од СДСМ покажува вистинска грижа за земјоделците, а преку домаќинското и одговорно работење ја зголемува поддршката и помошта за земјоделците и ослободува повеќе пари за граѓаните, реагираат од СДСМ. 
| | веќе видена | слични

Од СДСМ денеска преку соопштение реагираа на изјавите на ВМРО-ДПМНЕ, велејќи дека таа политика 11 години ги осиромашувала граѓаните. Ви го пренесуваме текстот интегрално: Очигледно е дека и новите лица на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и Иван Јорданов, продолжуваат со штетните политики на создавање вештачки проблеми и пласирање лажни вести, коишто се препознатливи за нивната матична партија, а се во спротивност со интересите на граѓаните на Република Македонија. ВМРО-ДПМНЕ, партијата со која раководи Мицкоски, единаесет години ги осиромашуваше, лажеше и манипулираше со маката на земјоделците. За разлика од времето на владеењето на ВМРО-ДПМНЕ, денес земјоделците можат да бидат спокојни. Владата на СДСМ со Програмата за финансиска поддршка 2017 година, обезбеди дополнителна субвенција од 18.000 денари за хектар површина со ориз, дополнителна субвенција на веќепостоечката. Оваа субвенција се однесува токму на оваа реколта за којашто од ВМРО-ДПМНЕ неосновано реагираат. Со ваквото значително зголемување на ...
| | веќе видена | слични

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев вчера го посети партискиот општински комитет во Велес, од каде порача дека партијата е обединета и сплотена против ненародната власт на СДСМ и Зоран Заев. -Состанок со ОК Велес, прва посета како Генерален Секретар од местото каде почна се, од родниот Велес. ВМРО-ДПМНЕ обединето, сплотено, заеднички како никогаш до сега против ненародната власт на СДСМ и Заев. Доаѓаме посилни од кога било порано, секогаш на браникот на татковината. Да живее Македонија, да живее ВМРО-ДПМНЕ, пишува Јанушев на Фејсбук.
| | веќе видена | слични

ВМРО-ДПМНЕ, партијата со која раководи Мицкоски, единаесет години ги осиромашуваше, лажеше и манипулираше со маката на земјоделците. За разлика од времето на владеењето на ВМРО-ДПМНЕ, денес земјоделците можат да бидат спокојни. Владата на СДСМ со Програмата за финансиска поддршка 2017 година, обезбеди дополнителна субвенција од 18.000 денари за хектар површина со ориз, дополнителна субвенција на веќепостоечката. Оваа субвенција се однесува токму на оваа реколта за којашто од ВМРО-ДПМНЕ неосновано реагираат. Со ваквото значително зголемување на субвенцијата, Владата на Република Македонија предводена од Социјалдемократскиот Сојуз на Македонија покажува колку ни е важна оваа култура. Освен зголемувањето на субвенцијата, работиме на обезбедување непречен пласман на оризот, но и изнаоѓање нови пазари. Што се однесува до зелената нафта, измените на законот за земјоделство и рурален развој се веќе готови. Земјоделците годинава ќе имаат евтина нафта, со што значително ќе им се намалат производствените трошоци. ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Растот на буџетските приходи од придонеси од пензиско осигурување во 2019 е највисок во последната деценија. Овој раст се должи на отпочнатата консолидација на ...
сите 183 | | | веќе видена

Протестот на судската администрација повторно ги отвори прашањата за функционирањето и ефикасноста на македонското судство. Нивните барања добија јавна ...
сите 119 | | | веќе видена

Израел нема шанса да биде на трето место во групата, но тоа не значи дека нема да сака да победи на утрешното гостување во Скопје на крајот на квалификациите ...
сите 228 | | | веќе видена

Проблемот со заостанатата жива во напуштениот погон за електролиза во ОХИС, која како индустриски отпад се уште ја загадува Скопската котлина, може да се реши ...
сите 116 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, заедно со секретарот за меѓународна соработка Тимчо Муцунски денеска оствари средба со амбасадорката на ...
сите 113 | | | веќе видена

Наредбата на Основен суд Кочани доаѓа откако Железарски не се вратил на доиздржување на казната а претходно бил пуштен од затвор заради лекување. Од Штипскиот ...
сите 49 | | | веќе видена

Ова го потврди и ММФ, кој проектира дека економскиот раст ќе забрза следната година.Фондот истовремено ги поздравува реформите во насоките на сузбивање на ...
сите 105 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ВМРО-ДПМНЕ: Политичкиот прогон мора да запре

Од:
До кого (е-маил):
Порака: