Легендата на данскиот ракомет: Македонија има еден голем проблем, полуфиналето е претешка задача за нив!

Македонија беше пријатно изненадување во првиот дел на Европското првенство во Хрватска, но тие свои добри изданија ќе мора да ги потврди и во втората фаза ако сака да дојде до нов историски пласман. Еден од нашите противници во Вараждин ќе биде Данска, држава која секогаш имала квалитетни ракометари и играчи кои одбележувале одредени ери. Еден од нив е секако Ларс Кристијансен кој се пензионираше пред неколку години, но активно ги следи сите случувања во овој спорт и е присутен во Хрватска. Тој во живо од трибините го проследи триумфот на своите сонародници над Словенија, а притоа и даде интервју за „Балкан Хедбол“ во кое зборуваше и за Македонија и нашите шанси за успех во новиот дел од првенството. -Успехот на Македонија не ме изненади, тие го играат тоа што го играат со години наназад. Сите знаат дека тие така играат, дека се добар тим, способен да ги победи и најдобрите. Ама нивниот најголем проблем е што не играат со 16 играчи, кратки се во ротацијата што значи многу се трошат. Не се млада екипа, ама ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонската репрезентација денеска го игра својот последен натпревар од втората фаза на Европското првенство, а противник ќе ни биде Данска. Македонија вчера со поразот од Чешка ги загуби шансите за пласман во полуфиналето, па денеска против Данците ќе играме за третото место во групата и битка за петтата позиција на шампионатот. ЕХФ денеска ги делегираше и делителите на правдата, па нашиот меч ќе го суди контроверзната литванска судиска двојка Миндаугас Гателис – Ваидас Мажеика. Двајцата судии се на удар на критики на ова ЕП и имаат голем број контроверзи, особено по оној пенал во последната секунда на мечот помеѓу Словенија и Германија во првата фаза. Натпреварот помеѓу Македонија и Данска се игра денеска со почеток од 18:15 часот.
| | веќе видена | слични

Во натпревар со возбудлива завршница, Словенија и Чешка одиграа нерешено 26:26, ваквиот резултат значи дека Македонија ги загуби сите шанси за третото место во групата, мечот со Данска ќе биде само за престиж.Победа на Словенија ќе не оставеше во игра за третото место во групата, но тоа не се случи, натпреварот заврши нерешено, а Чешка може да жали што не го освои целиот плен.Голманот Томас Мрква беше кошмарот и за Словенија, беше брилијантен особено во првото полувреме, вкупно запиша 18 одбрани. Одличен беше и Кастелиц со 10 интервенции.Чешка водеше во најголемиот дел од натпреварот иако рано во мечот двајца играчи им добија црвени картони. Тие го имаа и последниот напад за победа, но пречката беше сојузник на голманот Скок.Здрахала и на овој натпревар беше најдобар поединец на Чешка постигнувајќи девет голови, во составот на Словенија најефикасен беше Кавтичник со шест погодоци.Ваквиот резултат не им одговараше ниту на Словенија ниту на Шпанија. Данска е сигурен патник во полуфиналето, а за второто место ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонските ракометари денеска го играат последниот натпревар од втората фаза на Европското првенство во Хрватска, противник ни е Данска во меч во кој и двете селекции веќе ги имаат одговорите на главните прашања. Македонија во втората фаза од Европското првенство покажа сосема поинакво лице, дебаклот од Шпанија не беше толку болен колку минималниот пораз од Чешка во натпревар каде доминиравме речиси 50 минути. Во Вараждин почнавме од првото место, а во денешното, последно коло сме единствената репрезентација која нема никакви шанси за полуфинале. Наместо денеска да играме натпревар за пласман во полуфинале, ние против Данците ќе играме само меч на кој ќе ја браниме честа. Имаме теоретски шанси и за третата позиција во групата, која ако ја освоиме ќе имаме меч за петтата позиција, но шансите за такво нешто се минимални, покрај победа над Данска, треба да ни се поклопат и резултатите од останатите натпревари. За денешниот натпревар Раул направи една замена, Кире Лазаров е изваден од тимот, на негово место е ...
| | веќе видена | слични

Останува уште последниот натпревар за Македонија на Европското првенство во Хрватска, освен ако самите ракометари не направат нова пресвртница во ова чудно сценарио. Откако вчерашниот пораз од Чешка (24-25) нѐ турна од шините до полуфиналето, денеска треба да играме против Данска (18.15 ч.), за образот и за честа, но и за тенката верба дека петтото место на првенствово уште ни е достижно. „Загубивме затоа што немавме карактер“, прокоментираа неколку од ракометарите синоќа по Чешка. Сега тоа најмногу им треба да се кренат од разочарувањето и да ја изненадат Данска. Мисијата стана уште понедостижна кога утрово излезе информацијата дека Кире Лазаров дефинитивно е „во аут“, поради скинато мускулно влакно на десната нога. Раул Гонзалес го искористи правото на замена и го стави Гоце Ојлески во составот. Ние не сме можеле против Данска и со капитенот во состав, а сега треба без него да правиме чудо. Ако нешто охрабрува тоа е сигурниот статус на Данците. Тие се веќе полуфиналисти, во огромна веројатност и ...
| | веќе видена | слични

Македонските ракометари попладнево ќе го одиграат последниот натпревар на европското првенство во Хрватска. По синиќешниот пораз од Чешка (24:25), Македонија ги загуби шансите за освојување на едно од првите три места во групата. Данска ќе биде последниот противник на Македонија во Вараждин. Данците благодарение на нашиот пораз од Чешка на коло пред крајот се сигурни во полуфиналето. За вториот патник во полуфиналето од оваа група ќе решаваат Германија и Шпанија, иако и Чешка има теоретски шанси да влезе во борбата за медали. Репрезентативците ќе мора пред сè психички да се кренат по поразот од Чешка, од која загубија иако постојано водеа до 57. минута. Кулминација на лошите последни пет минути беше нереализираниот седмерец на Дејан Манасков по истекот на времето. Селекторот Раул Гонзалес со истиот состав ќе ѝ се спротивстави на Данска. За очекување е капитенот Лазаров да биде во тимот, но тој веројатно нема да влегува во игра. Дуелот Македонија-Данска ќе почне во 18:15 часот. Претходно од 16 часот ќе играат ...
| | веќе видена | слични

Македонската ракометна репрезентација синоќа претрпе тежок пораз од Чешка. Не тежок во смисла дека противникот не надигра и ни нанесе убедлив пораз, туку поради тоа што имавме водство од пет гола разлика во три наврати во второто полувреме, на крајот промашивме и седмерец за реми кое ќе не оставеше во игра за полуфинале, но претрпевме пораз од веќе загубените Чеси. Со тоа, нашите шанси за пласман во полуфиналето се загубени, но останува со победа над Данска да играме за петтото место и повторување на најголемиот успех во нашата ракометна историја. Сепак, еден досетлив твитерџија „откри“ како Македонија може да дојде до полуфинале, но за тоа мора да се поклопат неколку работи. Македонија треба да ја тепа Данска, Шпанија да игра нерешено, Чешка да изгуби, Марс да влезе у третата куќа а Хозе Игнасио да ја побара Есмералда за жена. Е тогаш имаме шанси за пласман. — Оној со брадата (@legovski) January 24, 2018
| | веќе видена | слични

Постои само една опција како Македонија би играла за петтото и шестото место в петок во Загреб. Иако вечерва делува тешко веројатно таа комбинација, на Македонија ѝ треба победа над веќе квалификуваната Данска и поклопување на уште два резултати за да завршиме како третопласирани во групата: Комбинации како Македонија да заврши на третото место во групата: 1. Македонија да ја совлада Данска 2. Натпреварот Шпанија – Германија да не заврши нерешено 3. Словенија да извојува победа над Чешка
| | веќе видена | слични

Селекцијата на Чешка ни беше редовен пациент последниве три години во ракомет и последна пречка за да стигнеме на големите натпреварувања. Ја елиминиравме во квалификациите за последните две Европски првенства 2016 и 2018, како и во баражот за Светското првенство 2017. Затоа овој пораз уште повеќе боли, затоа ни го приреди земја која не е моќна ракометна селекција и која ја водевме 54 минути. Но колку и да жалиме и да бараме кој, како и зошто погреши, нема назад. Денеска ни престои последниот меч на ова Европско првенство и вреди да се обидеме да направиме нешто плус. А тој плус не е воопшто мал. Се работи за борба за петто место за кое имаме некакви шанси, кои воопшто не се лесни. Постои само една варијанта како Македонија би играла за петтото и шестото место в петок во Загреб. Доброто е што Данска е веќе квалификувана во полуфинале, а лошото е што Кире Лазаров и дефинитивно нема да биде во составот. Мора да се напомене уште еден многу важен фактор за тежината на натпреварот со селекцијата која има освоено ...
| | веќе видена | слични

Гоце Ојлевски ќе биде во составот на нашата ракометна репрезентација за мечот со Данска со кој денеска го завршуваме настапот на шампионатот во Хрватска. Крилото ќе го менува капитенот Кире Лазаров кој е повреден од дуелот со Шпанија и кој вчера кога ги загубивме сите шанси за добар пласман со поразот од Чешка од 25-24 само изведуваше седмерци. Натпреварот Македонија-Данска е во Вараждин од 18.15 и за нас нема никакво значење околу некаков пласман на првите три позиции на табелата во групата 2 кои обезбедуваат борба за медали или барем за пласман на следното Светско првенство.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Никакви понови факти не понудија бомбите за случајот за Мартин Нешковски, Смилковското езеро и смртта на Никола Младенов, трите клучни бомби со кои серијата ...
сите 238 | | | веќе видена

Јавниот обвинител Љубомир Јовески, вели дека во потрагата по парите од торбата „Луј Витон“, која јавноста ја виде на објавените снимки од криминалната афера ...
сите 222 | | | веќе видена

Овен (21.03 – 20.04) Планирате како да ги инвестирате парите од работата и дали тоа ќе ви се исплати. Некој ќе ги исполни вашите желби, и тоа треба да го ...
сите 218 | | | веќе видена

Извори во одбраната на луѓе инволвирани во предметите на СЈО тврдат дека најмалку еден од заштитените сведоци од случаите кои беа водени во сега згаснатата ...
сите 156 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Легендата на данскиот ракомет: Македонија има еден голем проблем, полуфиналето е претешка задача за нив!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: