Раул нема да менува ништо, со исти сили ќе удриме и по Црна Гора

Од Загреб, Марија Ковачева Последните информации од нашиот национален тим велат дека селекторот, Раул Гонзалез дека нема да менува ништо и за мечот со Црна Гора. На конечниот списокот од 16 ракометари ќе биде и Филип Миркуловски. Иако репрезентативецот се жали на повреда на скочниот зглоб и има оток, сепак тој како што најави доколку има потреба ќе стисне заби. Тоа значи дека на трибините ќе останат голманот Златко Даскаловски, крилото Гоце Ојлески и бекот Велко Маркоски. Натпреварот меѓу Македонија и Црна Гора се игра со почеток во 20:30 часот, со победа нашите момци ќе го осигураат местото во следната фаза.
| | веќе видена | слични

Четвртото Европско првенство е завршено за ракометарите на Црна Гора, кои само ја продолжија онаа црна серија на континенталните натпреварувања. Црногорците, кои во минатото знаеја низ квалификациите да елиминираат селекции како Германија, Шведска, за десет години, колку што учествуваат Европските шампионати, не успеаја да запишат ниту една единствена победа. Досега, одиграа 15. мечеви, а запишаа дури 14. порази, и само еден нерешен резултат. Оној против Русија пред точно десет години (25:25), на првенството во Норвешка. Кога за прв и единстврн пат поминаа во втората фаза. Во меѓувреме, променија и четири селектори, но само Ранко Поповиќ, пред десет години ги однесе „соколите" до следната фаза. Во тој дуел со Русија беа многу блиску до победа, но Русите во последните секунди погодија за реми, а на крајот испаднаа поради послабата гол-разлика. Оправдание за овој неуспех селекторот Драган Ѓукиќ може да побара со неиграњето на најдобриот играч, Вуко Борозан, кој се повреди пред почетокот на шампионатот во ...
| | веќе видена | слични

Селекторот на ракометната репрезентација на Црна Гора, Драган Ѓукиќ, изјави дека е горд на своите играчи по натпреварот со Македонија и покрај поразот од 29:28. -Горд сум на моите играчи, игравме како да сме во Скопје, а го натеравме протвникот да се помачии да мора да направи буквално се, и на терен и надвор од него за да не победи. Честитки за Македонија за пласманот во втората фаза и на се што работат за европскиот ракомет, изјави Ѓукиќ
| | веќе видена | слични

Македонската ракометна репрезентација синоќа славеше победа над Црна Гора и со максимален учинок во групата ја очекува пресметката против Германија. Селекторот на репрезентацијата на Црна Гора, Драган Ѓукиќ после вчерашниот натпревар во Загреб, имаше само пофални зборови за македонските ракометари. „Честитки до Македонија за пласманот во следната фаза. Сите треба да се горди на начинот на кој што игра оваа екипа и успесите кои ги остварува“, изјави Ѓукиќ и додаде: „Ние бевме премногу нервозни, многу брзавме. За време на целиот дуел ги мачевме Македонците, но тоа не беше доволно“, изјави Ѓукиќ.
| | веќе видена | слични

sportclub.mk, директно од Загреб Селекторот на Црна Гора, Драган Ѓукиќ за разлика од Веселин Вујовиќ, поразот од Македонија го прифати чесно и притоа даде комплименти за нашите ракометари „Сакам да им честитам на Македонија за пласманот во следната фаза. Треба сите да се горди на начинот на кој игра оваа репрезентација и успесите кои ги бележи зад своето име. Ние од друга страна бевме мноуг нервозни, брзавме, но во целиот натпревар ги намачивме Македонците, но тоа не утеха“, изјави Ѓукиќ. Црна Гора така во директен дуел со Словенија во последното коло ќе одлучува за третиот патник од нашата група во следната фаза.
| | веќе видена | слични

Селекторот на Црна Гора, Драган Ѓукиќ испрати честитки до Македонија за победата и пласманот во втората фаза и истакна дека е горд на неговите играч за она што го прикажале против „Црвено-жолтите"Црногорците вечерва ни создадоа доста проблеми, на полувреме имаа предност од еден гол, а не се откажаа ниту во финишот од средбата кога се одлепивме на +4.Избраниците на Драган Ѓукиќ до последен момент се бореа за позитивен резултат, па и покрај тоа што загубија, стратегот истакна дека е горд на неговите играчи.„Им честитам на Македонците тие се пласираа во втората фаза, одигра како што очекувавме, но мислам дека ние ги пропуштивме нашите шанси во второто полувреме кога бевме малку нервозни и деконцентиррани. Горд сум на мојот тим, го дадовме максимомот, и создадовме потешкотии на Македонија, направиме таа да игра до својот максимум за да не победи. Дадовме се од себе на теренот, но не дојдовме до резултатот кој го посакуваме“ – вели Ѓукиќ.
| | веќе видена | слични

Од Загреб за „Дерби“, Александар Табаковски Црногорскиот селектор Драган Ѓукиќ не е задоволен од одредени судиски одлуки во поразот од Македонија на ЕП во Хрватска, но сепак сака повеќе да размислува за следниот предизвик и новиот жесток дуел со Словенија. Ѓукиќ кој е и поранешен македонски селектор смета дека нашата репрезентација може да оствари одличен пласман на ова првенство. – Македонија вечерва не не потцени, но ние во текот на целите подготовки верувавме дека на овој натпревар можеме да стигнеме до победа. И јас не очекував дека ќе бидиме без Борозан, но и покрај проблемите ние одигравме најдобро што можеме и драго ми е што ја натеравме и Македонија да игра до крај. – Македонија со поддршка на овие навивачи може да стигне далеку ако вложи 100 проценти на теренот, драго ми е поради младите играчи, Талески го сопревме, но иако знаевме дека и Кузмановски ќе игра, се чини тој беше клучниот фактор за победата, – изјави Ѓукиќ.
| | веќе видена | слични

И покрај тешкиот пораз од 32:19 против бранителот на титулата Германија на стартот од Европското првенство во Хрватска, ракометарите на Црна Гора велат дека денеска не им е ден Д, но победата им била во мислите пред вечерашниот дуел од 20:30 часот со Македонија. Третото ексјугословенско дерби од почетокот на шампионатот по Хрватска – Србија (32:22) и Македонија – Словенија (25:24) е клучно за Црногорците не само во однос на пласманот во вториот круг, туку и, обратно, за избегнување на двете последни места на првенството што водат во вториот сад во ждрепката за баражот за следниот мундијал. „Го означивме овој меч како најважен, но може да се случи ни победа против Македонија да не ни донесе пласман во втората фаза. Сè се искомплицира во групата. Македонија игра добро, го има одличниот Лазаров, но и Раул Гонзалес на клупата, кој сè одлично состави и ја дисциплинира екипата. Тука се и Стоилов, двајца добри голмани… Тоа е сериозна репрезентација“, смета левото крило Игор Марковиќ. Грст комплименти за противникот ...
| | веќе видена | слични

Селекторот на Црна Гора Драган Ѓукиќ за денешниот натпревар со Македонија направи една замена во составот од 16 играчи. На местото на Миле Мијушковиќ го „вметна“ Небојша Симиќ (голмани). Симиќ се повреди на еден од последните тренизи пред ЕП, но го пропушти само дуелот со европскиот првак Германија.
| | веќе видена | слични

Црногорската ракометна репрезентација вечерва го игра најважниот натпревар на Европското првенство во Хрватска. Барем така требаше да биде иако сега за нив најбитен е дуелот против Словенија во последното коло. Црна Гора загуби лесно од Германија на стартот од шампионот и својата шанса за пласман во следната фаза ќе ја бара против нашиот национален тим. „Го означивме овој меч како најважен, но може да се случи победа против Македонија да не ни донесе пласман во втората фаза. Се се искомоликува во групата, Македонија игра добро, го има одличниот Лазаров, но и Раул Гонзалес на клупата кој сето тоа одлично го состави и ја дисцплинира екипата. Тука се Стоилов, двајцата добри голмани… Сериозна репрезентација” , изјави Игор Марковиќ. Црногорската репрезентација ќе има свој адут на вечерашниот натпревар во повратникот на голот Небојша Симиќ. Од друга страна, во прашање е доведен настапот на Филип Миркуловски во нашиот национален тим.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Еден од најтиражните италијански весници „Ла стампа“ во своето онлајн издание објави репортажа од денешното одбележување на Богојавление од македонските ...
сите 330 | | | веќе видена

Триесет и тригодишен жител на селото Моноспитово вчера загинал откако автомобилот во кој бил сопатник изгубил контрола и излетал од коловозот, во близина на ...
сите 210 | | | веќе видена

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел в петок ќе престојува во Македонија, што е негова прва посета на земјава откако е на оваа функција.Шарл Мишел ќе ...
сите 390 | | | веќе видена

Македонија не успеа да ги оправда очекувањата, не успеа на ова ЕП 2020 да се пласира во втората фаза. Зошто? Кои беа причините? Еве сега кога минаа три дена од ...
сите 220 | | | веќе видена

Tри вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во експозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров. Тие го извршиле грабежот со „опел вектра“ која потоа била ...
сите 83 | | | веќе видена

Познатата холивудска актерка Џејми Ли Кертис на своите профили на Инстаграм и на Твитер објави дека „Медена земја“ е зачудувачки филм. „Колку совршен момент за ...
сите 156 | | | веќе видена

Град Скопје ја превзеде депонијата „Дрисла“ од италијанскиот оператор ФЦЛ Амбиенте. Денеска Централниот регистар објави дека Град Скопје влегува со влог од ...
сите 80 | | | веќе видена

Членовите на ДИК утре на седница ќе расправаат по барањето на министерот за внатрешни работи Наќе Чулев за мислење за тоа дали врзаните потписи се однесуваат ...
сите 203 | | | веќе видена

Во таа насока се и измените во Законот за извршување усовоени од Собранието со кои покрај што се намалува делот за извршување, целосно се иззема извршувањето ...
сите 43 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Раул нема да менува ништо, со исти сили ќе удриме и по Црна Гора

Од:
До кого (е-маил):
Порака: