Заев и Ципрас на 24 јануари ќе имаат средба во Давос, информираат грчки медиуми


По засилената динамика за решавање на спорот меѓу Македонија и Грција и очекувањата дека Метју Нимиц на 17-ти јануари во Њујорк ќе излезе со првичен предлог за името, полето на преговори за решение ќе се префрли и во Давос (Швајцарија), информира грчкиот информативен портал Real.gr. Имено, кон крајот на минатата недела од владата информираа дека премиерот Заев со владина делегација на 25-ти и 26-ти јануари ќе учествува на Светскиот економски форум кој годинава се одржува во Давос, а според порталот во периодот од 23-ти до 26-ти месецов таму ќе биде и грчкиот премиер, Алексис Ципрас. Извори кои ги консултирале грчките новинари потврдиле дека Алексис Ципрас има намера во Швајцарија да се сретне со својот македонски колега на 24-ти јануари, што според Real.gr само ја потврдува информацијата дека досега е постигнат голем напредок во однос на спорот за името. Иако за тоа сé уште нема официјални најави, од Real.gr информираат дека на форумот во швајцарското одморалиште ќе патуваат и министрите за надворешни работи ...
| | веќе видена | слични

Преговарачите за спорот околу името, Васко Наумовски и Адамантиос Василакис, веќе нема да се среќаваат со посредникот Метју Нимиц. Преговорите за името ќе ги водат делегации од МНР предводени од министрите за надворешни работи Никола Димитров и Никос Коѕијас, потврдиле за Телма , извори од македонското МНР. Во оваа фаза поинтензивно ќе комуницираат и директорите за Балкан во Министерствата, Александра Миовска од македонска и Софија Грамата од грчка страна. И двете дипломатки веќе биле присутни на последната рунда преговори во Њујорк и се добро упатени во преговарачкиот процес, велат истите извори. Посредникот Метју Нимиц, кој најверојатно, за десетина дена ќе ги посети Атина и Скопје, ќе се сретне со министрите за надворешни работи. Министрите Димитров и Коѕијас, по последната нивна средба во Солун, веќе најавија дека преговорите ќе се одвиваат со подиректна и поинтензивна комуникација меѓу нив. По последната рунда преговори во Њујорк, амбасадорот Васко Наумовски, го нарече пакетот што го предложи Нимиц ...
| | веќе видена | слични

Преговарачите за спорот околу името, Васко Наумовски и Адамантиос Василакис, веќе нема да се среќаваат со посредникот Метју Нимиц, пишува весникот независен.мк кој тврди дека преговорите за името ќе ги водат делегации од министерствата за надворешни работи на Македонија и на Грција, предводени од министрите Никола Димитров и Никос Коѕијас. На оперативо ниво преговорите треба да ги водат и поинтензивно да комуницираат директорите за Балкан во министерствата, Александра Миовска и Софија Грамата. Двете дипломатки веќе биле присутни на последната рунда преговори во Њујорк и се добро упатени во преговарачкиот процес, велат истите извори. Миовска беше присутна на на рундата преговори што се одржа во Брисел во декември. Посредникот Метју Нимиц, кој наскоро доаѓа во Атина и Скопје, ќе се сретне со министрите за надворешни работи Димитров и Коѕијас, кои по последната нивна средба во Солун, најавија подиректна комуникација. Нејасно е како во вакви услови ќе се оствари планот на Нимиц кој во Брисел најави три рунди ...
| | веќе видена | слични

Сè што ќе предложиме ќе биде предмет на референдум. И ние и ДУИ, но и ВМРО-ДПМНЕ и другите партии имаат исти или приближни позиции, рече премиерот Зоран Заев. „Гледате дека процесот е транспарентен, сакаме национален консензус за донесување на одлука и на крајот тоа ќе биде потврдено од граѓаните на референдум. Убеден сум дека ако сме внимателни, што важи и за грчката страна, ќе најдеме решение на ова прашање кое ни мачи 25 години“, рече Заев. Што се однесува до одлуката на претседателот на Македонија Ѓорге Иванов да стави вето на законот за јазиците, Заев рече дека сè вклучено во Законот за јазиците е во согласност со Уставот на Република Македонија. Заев потврди дека состанокот со неговиот грчки колега, Алексис Ципрас, веќе е договорен на 24 јануари во Давос.
| | веќе видена | слични

Во рамки на Светскиот економски форум, кој неделава ќе се одржи во швајцарскиот град Давос, предвидена е средба на премиерите на Република Македонија и Република Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас. Премиерот Заев при неодамнешната посета на Струга потврди дека ќе има средба со својот грчки колега на 24-ти јануари и изрази оптимизам дека прашањето за името може да биде решено доколку има добра волја од двете страни. Тој не сакаше да ги коментира неофицијалните информации дека преговарачот Нимиц ставил на маса конкретни предлози за решавање на спорот со името, посочувајќи дека на проблемот Македонија му пристапува сериозно. - За суштината на предлозите, на разговорите и рамката којашто е испорачана не би требало јавно да се зборува за да не ги уништиме шансите на преговорите. Гледате дека се води транспарентен процес, знаете дека сакаме со национален консензус да го изградиме решението за ова прашање и на крајот граѓаните на референдум да го потврдат. Јас сум убеден ако бидеме внимателни, ако водиме грижа ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас наредната среда ќе се сретнат во Давос, Швајцарија, по новата рунда разговори за името во посредство на медијаторот Метју Нимиц. На средбата ќе се разговара за имињата ставени на маса за решение на спорот, како и текот на работите што треба да ги направат работните групи, предводени од министрите за надворешни работи.
| | веќе видена | слични

Верувам дека помеѓу две земји, кои што се пријатели и имаат намера да бидат уште поголеми пријатели, ќе се изнајде решение каде што ќе се сочува достоинството на двете страни, и буквално ќе биде придобивка за иднината на граѓаните на двете земји. Ова го изјави претседателот на Владата, Зоран Заев како одговор на новинарско прашање околу преговорите за спорот со Грција. „За суштината на предлозите, на разговорите, на рамката која што е испорачана, не би требало јавно да зборуваме, да не ги уништиме шансите на преговорите. Гледате дека се води транспарентен процес, знаете дека сакаме со национален консензус да го изградиме решението на ова прашање и на крајот граѓаните на референдум да го потврдат. Јас сум убеден дека ако бидеме внимателни, ако водиме грижа дури и за грчката страна, а грчката страна да води грижа за нашата страна, верувам дека ќе се изнајде решение за ова прашање кое што еве 25 години не измачува пред се нас, граѓаните на Република Македонија“, рече Заев. Запрашан како ја коментира изјавата на ...
| | веќе видена | слични

Додека грчкиот државен врв разговара за последниот предлог на Нимиц за решавање на спорот со името, во Македонија не се откриваат детали од понудата на посредникот на Обединтетите нации.. Веднаш по средбата во Њујорк, грчките медиуми ги открија предлозите од Метју Нимиц за името на државата, начинот на кој тоа ќе се преведува, идентитетот.. Државниот врв пак одржа консултации.. Министерот за надворешни работи Никос Коѕијас го информирал грчкиот премиер Алексис Ципрас за текот на преговорите кои се воделе во Њујорк, а за понудените предлози според пишувањата на медиумите, Ципрас го консултирал и поглаварот на Грчката православна црква.. Каква рамка за решавање на спорот со името понудил Нимиц не знае ниту шефот на државата.. Од кабинетот на Претседателот Ѓорѓе Иванов информираат дека никој од владините претставници не побарал средба на која ќе биде презентиран последниот предлог од посредникот на Обединетите нации.. И од опозициската ВМРО-ДПМНЕ велат дека никој од владата не ги контактирал за најновиот ...
| | веќе видена | слични

И покрај тоа што спикерот Џафери и лидерот на ДУИ Ахмети сакаат спорот за името да заврши со владина или парламентарна одлука премиерот смета поинаку. Зоран Заев потврди дека што и да биде договорено со Грција во врска со спорот за името, ќе биде ставено на референдум за граѓаните да одлучат дали е за нив прифатливо. Притоа, инсистира дека речиси сите големи партии, вклучително и ВМРО-ДПМНЕ имаат исти или слични ставови во врска со ова прашање. – Сè што ќе правиме ќе биде проверено на референдум. И ние и ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ и другите политички партии имаме или исти или приближни ставови по тоа прашање. Ќе водиме грижа за нашиот идентитет, за достоинството на нашиот народ, но мораме да водиме грижа и за сегашните и идните генерации – рече Заев во Струга, каде се појави по повод празникот Водици. Заев е уверен дека ќе биде изнајдено решение кое ќе го сочува достоинството и на Македонција и на Грција. – Јас сум оптимист, верувам дека помеѓу две земји, кои се пријатели и имаат намера да бидат уште поблиски, ќе се ...
| | веќе видена | слични

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, на прес-конференцијата на 15 јануари истакна дека притисокот за решавање на спорот за името во 2018 година се должи на желбата на САД за проширување на НАТО и дека Грција не треба да направи важни отстапки за да го постигне ова. Тоа е она што тврдокорните Грци сакаа да го слушнат, пишува „NewEurope“ во анализа за изгледите за решавање на грчко – македонскиот спор околу името. Но, Скопје има малку алтернативи, освен да продолжи активно да работи за решение, бидејќи влезот во НАТО и пристапувањето во ЕУ се главните приоритети на новата власт на премиерот Зоран Заев. „Раката на Вашингтон досега не беше видлива во поддршката на било каков договор, официјални претставници на САД се обидуваат да молчат“, но му даваат поддршка на долгогодишниот преговарачки процес, пишува авторот а анализата. Не е јасно дали високите нивоа на администрацијата на Трамп имаат каква било вистинска посветеност на континуираното проширување на НАТО на Балканот, слична на она видлива ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Еден од најтиражните италијански весници „Ла стампа“ во своето онлајн издание објави репортажа од денешното одбележување на Богојавление од македонските ...
сите 330 | | | веќе видена

Триесет и тригодишен жител на селото Моноспитово вчера загинал откако автомобилот во кој бил сопатник изгубил контрола и излетал од коловозот, во близина на ...
сите 210 | | | веќе видена

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел в петок ќе престојува во Македонија, што е негова прва посета на земјава откако е на оваа функција.Шарл Мишел ќе ...
сите 390 | | | веќе видена

Македонија не успеа да ги оправда очекувањата, не успеа на ова ЕП 2020 да се пласира во втората фаза. Зошто? Кои беа причините? Еве сега кога минаа три дена од ...
сите 220 | | | веќе видена

Tри вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во експозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров. Тие го извршиле грабежот со „опел вектра“ која потоа била ...
сите 83 | | | веќе видена

Познатата холивудска актерка Џејми Ли Кертис на своите профили на Инстаграм и на Твитер објави дека „Медена земја“ е зачудувачки филм. „Колку совршен момент за ...
сите 156 | | | веќе видена

Град Скопје ја превзеде депонијата „Дрисла“ од италијанскиот оператор ФЦЛ Амбиенте. Денеска Централниот регистар објави дека Град Скопје влегува со влог од ...
сите 80 | | | веќе видена

Членовите на ДИК утре на седница ќе расправаат по барањето на министерот за внатрешни работи Наќе Чулев за мислење за тоа дали врзаните потписи се однесуваат ...
сите 203 | | | веќе видена

Во таа насока се и измените во Законот за извршување усовоени од Собранието со кои покрај што се намалува делот за извршување, целосно се иззема извршувањето ...
сите 43 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Заев и Ципрас на 24 јануари ќе имаат средба во Давос, информираат грчки медиуми

Од:
До кого (е-маил):
Порака: