Протест: Граѓаните бараат итно решевање на проблемот со загадувањето


Граѓани организирани преку социјалните мрежи околу пладне се собраа на протест пред Владата за чист воздух. Со маски на лицето и транспаренти во рацете побараа од надлежните да го решат проблемот со загадувањето. Граѓаните се револтирани зошто неможат нормално да дишат и инсистираат да бидат донесени конкретни мерки кои ќе го намалат загадувањето. На денешниот протест граѓаните побараа воведување пар – непар во сообраќајот, поголема контрола во работењето на Дрисла и останатите индустриски капацитети како и стопирање на сите градежни активности во главниот град.
| | веќе видена | слични
2 копии

Десет компании ја поминаа предселекцијата за финансирање проекти со технолошко решение за намалување на загадувањето на воздухот „О2 предизвик“ од страна на Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР).Од 27-те поднесени комплетни апликации на јавниот повик на ФИТР предлог проектите на десетте компаниии по оценувањето и селекцијата добија повеќе од 51 бод и преминуваа во финална фаза која подразбира директна презентација пред надлежната Комисијата (т.н. пичинг).На презентацијата најавена за задутре ќе ги претстават своите иновативни идеи и акции што ќе водат кон решавање на проблемот со загадувањето на воздухот во урбаните средини на Македонија.Комисијата која ќе ги оценува ја сочинуваат: Јасмина Белчовска Тасевска претседател на Комисијата и претставник од Прогрмата за развој на Обдинетите нации (УНДП), Јован Деспотовски, директор на ФИТР, Јани Макрадули, заменик министер за животна средина и просторно планирање, Ана Чоловиќ Лешовска, претставник на Центарот за истражување и информирање за животната ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Жителите на Бургас се побунија против загадувањето на воздухот. Десетици излегоа во поморскиот град на мирен протест, со слогани и кислородни маски, во знак на незадоволство против загадувањето на воздухот, јави БГНЕС. Демонстрантите посочија неколку индустриски објекти за кои веруваат дека се најголеми загадувачи на воздухот во Бургас. „Загадувањето нè чини премногу скапо. Децата се болни, отсуствуваат од училиштата, родителите отсуствуваат од работа за да се грижат за нив“, изјави за БГНЕС, Наталија Николова, жителка на Бургас. Демонстрантите инсистираат на построга контрола врз одговорните институции и набавка на мерачи за периодично мерење на квалитетот на воздухот. Тие бараат и транспарентност и информации од надлежните институции за колку е зголемен бројот на луѓе од земјата што страдаат од белодробни и респираторни проблеми. Вакви демонстрации пред неполн месец се одржаа и во Софија, каде што граѓаните на главниот град на Бугарија побараа од градските власти да спроведат ригорозна контрола над ...
| | веќе видена | слични

По загаденост во Европа, Македонија го држи второто место, и се ноаѓа веднаш зад Босна и Херцеговина. Од БиХ најзагаден град е Тузла, а во Македонија се Скопје, Тетово и Битола. Најзагадени држави во Европа според присутните штетни честички во воздухот во урбаните средини се БиХ (55,1), Македонија (42,7), Бугарија (30,3), Полска (25,4), Црна Гора (24,3), Унгарија (22,7), Србија (21,4), Брисел планира да ги заостри казните за земјите од ЕУ кои годинава нема да се потрудат да го решат проблемот со загадувањето со тоа што ќе спроведат законски мерки и да ги применат стандардите. Некои од нив може да бидат изведени и пред Европскиот суд за правдата и да бидат казнети, како што беше случајот со Бугарија минатата година. Според извештајот на Светската здравствена организација, во ЕУ лани најзагадени биле дури четири града во Полска, како и Димитровград во Бугарија. Најмалку загадени држави се Шведска, Финска, Исланд, Естонија и Норвешка.
| | веќе видена | слични

Иако аерозагадувањето е проблем кој ги мачи сите скопјани, едвај 50-ина излегоа на протест пред Владата барајќи чист воздух. Одзивот е мал бидејќи сме веќе изморени и немаме надеж дека нешто ќе се промени, а протестите немаат ефекти, велат некои од граѓаните. Додека политичките партии меѓусебно се обвинуваат кој го создаде проблемот никој не се интересира како да го реши истиот, вели организаторот на протестот Рашо Радулов. Оваа состојба трае со години, и како што рече, не се потребни препораки против аерозагадувањето, туку ефективни мерки во борбата со ПМ 10 честичките. Граѓаните се жалат дека иако носат маски како превентива од ПМ 10 честичките, сепак тешко дишат. Велат дека засега немаат респираторни заболувања, но во следните години, според нив, загадувањето ќе се одрази по нивното здравје. Побараа од Владата да има поголем слух за овој проблем и да преземе поригорозни мерки. Организаторите најавуваат нови протести се додека не се исполнат нивните барања. Се надеваат дека на следниот протест ќе има ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Македонија е на второто место по загаденост во Европа, веднаш по Босна и Херцеговина. Најзагадени држави во Европа според присутните штетни честички во воздухот во урбаните средини се БиХ (55,1), Македонија (42,7), Бугарија (30,3), Полска (25,4), Црна Гора (24,3), Унгарија (22,7), Србија (21,4), Најмалку загадени се Шведска, Финска, Исланд, Естонија и Норвешка. Брисел планира да ги заостри казните за земјите од ЕУ кои оваа година нема да се потрудат да го решат проблемот со загадувањето со тоа што ќе спроведат законски мерки и да ги применат стандардите. Некои од нив може да бидат изведени и пред Европскиот суд за правдата и да бидат казнети, како што беше случајот со Бугарија минатата година. Бугарија која претседава со ЕУ во првата половина на 2018 година, се изјасни дека проблемот на квалитетот на воздухот ќе биде приоритет. Бугарија има стапка на најголема смртност во ЕУ, предизвикана од загадувањето на воздухот, со преку 13.000 случаи годишно, од скоро 400.000 во целата Европска Унија. Според извештајот ...
| | веќе видена | слични

Останато

Еден од најтиражните италијански весници „Ла стампа“ во своето онлајн издание објави репортажа од денешното одбележување на Богојавление од македонските ...
сите 330 | | | веќе видена

Триесет и тригодишен жител на селото Моноспитово вчера загинал откако автомобилот во кој бил сопатник изгубил контрола и излетал од коловозот, во близина на ...
сите 210 | | | веќе видена

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел в петок ќе престојува во Македонија, што е негова прва посета на земјава откако е на оваа функција.Шарл Мишел ќе ...
сите 390 | | | веќе видена

Македонија не успеа да ги оправда очекувањата, не успеа на ова ЕП 2020 да се пласира во втората фаза. Зошто? Кои беа причините? Еве сега кога минаа три дена од ...
сите 220 | | | веќе видена

Tри вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во експозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров. Тие го извршиле грабежот со „опел вектра“ која потоа била ...
сите 83 | | | веќе видена

Познатата холивудска актерка Џејми Ли Кертис на своите профили на Инстаграм и на Твитер објави дека „Медена земја“ е зачудувачки филм. „Колку совршен момент за ...
сите 156 | | | веќе видена

Град Скопје ја превзеде депонијата „Дрисла“ од италијанскиот оператор ФЦЛ Амбиенте. Денеска Централниот регистар објави дека Град Скопје влегува со влог од ...
сите 80 | | | веќе видена

Членовите на ДИК утре на седница ќе расправаат по барањето на министерот за внатрешни работи Наќе Чулев за мислење за тоа дали врзаните потписи се однесуваат ...
сите 203 | | | веќе видена

Во таа насока се и измените во Законот за извршување усовоени од Собранието со кои покрај што се намалува делот за извршување, целосно се иззема извршувањето ...
сите 43 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Протест: Граѓаните бараат итно решевање на проблемот со загадувањето

Од:
До кого (е-маил):
Порака: