ОЈО ќе ја истражува работата на Дрисла


2 копии

Скопското јавно обвинителство, по допрен глас отвори истрага за депонијата Дрисла. Сомнежите на обвинителството одат во насока дека депонијата извршила кривично дело загадување на животната средина и природата, казниво по член 218, од Кривичниот законик. Како што информираат од обвинителството, надлежен јавен обвинител испратил барање до Министерството за животна средина и просторно планирање за добивање потребни податоци во врска со досегашна извршена контрола над работењето на депонијата ДРИСЛА , како и што утврдиле контролите, односно дали констатирале почитување на протоколите за согорување на медицински отпад од страна на депонијата. Државниот инспекторат за животна средина ја казни Дрисла со 8.500 евра заради пречекорување на термините за горење медицински отпад.
| | веќе видена | слични
6 копии

Жителите на Бургас се побунија против загадувањето на воздухот. Десетици излегоа во поморскиот град на мирен протест, со слогани и кислородни маски, во знак на незадоволство против загадувањето на воздухот, јави БГНЕС. Демонстрантите посочија неколку индустриски објекти за кои веруваат дека се најголеми загадувачи на воздухот во Бургас. „Загадувањето нè чини премногу скапо. Децата се болни, отсуствуваат од училиштата, родителите отсуствуваат од работа за да се грижат за нив“, изјави за БГНЕС, Наталија Николова, жителка на Бургас. Демонстрантите инсистираат на построга контрола врз одговорните институции и набавка на мерачи за периодично мерење на квалитетот на воздухот. Тие бараат и транспарентност и информации од надлежните институции за колку е зголемен бројот на луѓе од земјата што страдаат од белодробни и респираторни проблеми. Вакви демонстрации пред неполн месец се одржаа и во Софија, каде што граѓаните на главниот град на Бугарија побараа од градските власти да спроведат ригорозна контрола над ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Зошто депонијата Дрисла добила еколошка дозвола, иако не ги исполнила барањата? Зошто се уште се чека на нова печка и дали меѓу жителите на околните села има зголем број заболени од рак? И зошто новите градски власти сакаат да распишат нов тендер за Дрисла, анализира Радио Слободна Европа . Депонијата Дрисла со години согорувала медицински отпад со печка која не ги запазувала потребните еколошки стандарди. Нејзиното несовесно работење најмногу се одразило врз околното население кое се жали на бројни заболувања како резултат на загадувањето. Но овие денови медицинскиот отпад стои складиран во контејнери. Печката престана со работа на 1 јануари, откако депонијата се најде во фокусот на јавноста по вонредниот инспекциски надзор. Мерењата на воздухот покажале надминување на просечните концентрации на јаглероден моноксид, сулфур двооксид и прашина. Државниот Инспекторат за животна средина ја казни депонијата со 8500 евра и решение за ограничување на работата од осум часа дневно и целосна забрана за работа кога ...
| | веќе видена | слични
3 копии

рисла е единствената депонија во земјава која исполнува минимум еколошки стандарди. Но, по проверките на надлежните, Дрисла стана асоцијација за загадувањето на воздухот во Скопје. Во недоградениот објект уште пред неколку години требаше да има нова современа печка за согорување отпад. Но, наместо тоа, медицинскиот отпад од земјава речиси две децении се согорува во соседниот објектот кој наликува на гаража за автомобил во кој е сместена старата печка. Фамозниот инсенератор со кој Дрисла согордува медицински отпад всушност не е ништо посебно, само го има тој стручен назив. Инаку, се работи за обична, голема, заѕидана печка која користи нафта како гориво, нема никаков филтер, а кога работи со полн капацитет, од оџакот, што се издигнува само неколку метри над објектот, излегува црн и густ чад. Уште при првата инспекциска контрола пред повеќе од еден месец, кога мерењата покажаа дека печката загадува над дозволеното, директорот на Дрисла изјави дека тоа не е неочекувано, бидејќи печката е дотраена. Во тек е ...
| | веќе видена | слични

Иако аерозагадувањето е проблем кој ги мачи сите скопјани, едвај 50-ина излегоа на протест пред Владата барајќи чист воздух. Одзивот е мал бидејќи сме веќе изморени и немаме надеж дека нешто ќе се промени, а протестите немаат ефекти, велат некои од граѓаните. Додека политичките партии меѓусебно се обвинуваат кој го создаде проблемот никој не се интересира како да го реши истиот, вели организаторот на протестот Рашо Радулов. Оваа состојба трае со години, и како што рече, не се потребни препораки против аерозагадувањето, туку ефективни мерки во борбата со ПМ 10 честичките. Граѓаните се жалат дека иако носат маски како превентива од ПМ 10 честичките, сепак тешко дишат. Велат дека засега немаат респираторни заболувања, но во следните години, според нив, загадувањето ќе се одрази по нивното здравје. Побараа од Владата да има поголем слух за овој проблем и да преземе поригорозни мерки. Организаторите најавуваат нови протести се додека не се исполнат нивните барања. Се надеваат дека на следниот протест ќе има ...
| | веќе видена | слични

Граѓани организирани преку социјалните мрежи околу пладне се собраа на протест пред Владата за чист воздух. Со маски на лицето и транспаренти во рацете побараа од надлежните да го решат проблемот со загадувањето. Граѓаните се револтирани зошто неможат нормално да дишат и инсистираат да бидат донесени конкретни мерки кои ќе го намалат загадувањето. На денешниот протест граѓаните побараа воведување пар – непар во сообраќајот, поголема контрола во работењето на Дрисла и останатите индустриски капацитети како и стопирање на сите градежни активности во главниот град.
| | веќе видена | слични

Многу слабо присуство имаше на денешниот протест пред Владата на Република Македонија против загадениот воздух за кој граѓаните кои се организираа преку социјалните мрежи велат дека власта не презема доволно и дека не ги исполнува очекувањата за поконкретни мерки. Одзивот не наликува ни оддалеку од пред некоја година кога постоеше голема мобилизација за протести против загадениот воздух. „Oчигледно власта нема слух за ова прашање иако за оваа тематика треба да се зборува долго. Проблемот со загадувањето не засега со години, но се нема слух за ова прашање.“ - вели Рашо Радулов – организатор на протестот. Тие пак кои денеска дојдоа на протестот, велат дека се свесни оти борбата против загадувањето ќе трае подолго, но сметаат дека сегашните мерки се недоволни за висината на проблемот со кој се соочува главниот град. Воздухот во Скопје и во неколку други градови речиси секојдневно е загаден над дозволеното. Во главниот град беа активирани и привремени мерки за ублажување на последиците од аерозагадувањето.
| | веќе видена | слични
6 копии

Дел од педесетината граѓани кои протестираа пред Владата за аерозагадувањето, изјавија дека животот во Скопје станува секојдневна фрустрација поради високите концентрации на канцерогени честички. „Не можам да отворам прозорец. Не можам детето да го прошетам…“, рече граѓанка на протестот пред новинарите. „Како што носат закони по скратена постапка, така може да го решат и ова прашање“, додаде таа. Граѓаните кои беа присутни рекоа дека ако еден ден воздухот е чист, тоа не значи дека таков ќе биде и утре во текот на следниот период. „Постои недостаток на чувство за големината на овој проблем“, рече еден од присутните. Друг граѓанин на протестот изјави дека Владата не е виновна за загадувањето. Тој предлага вработените по министерствата и останатите институции да ги собираат автобуси, како што рече, по примерот на организација во поранешна Југославија. „Оваа власт дојде на власт зашто претходната власт не го решаваше проблемот со загадувањето“, изјави друг присутен граѓанин на денешниот протест. Рашо Радулов, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Повеќе новинари отколку демонстранти – слаб одзив на денешниот протест против аерозагадувањето. Протестот беше организиран преку социјалните мрежи, а иако голем број на граѓани на социјалната мрежа фејсбук го најавиле своето присуство, пред владата, дојдоа само триесетина граѓани кои со транспаренти во рака, бараа итни мерки против загадувањето. „Oчигледно власта нема слух за овапрашање иако за оваа тематика треба да се збориува долго. Проблемот со загадувањето не засега со години, но се нема слух за ова прашање.“ – вели Рашо Радулов – организатор на протестот. Тие пак кои денеска дојдоа на протестот, велат дека се свесни оти борбата против загадувањето ќе трае подолго, но сметаат дека сегашните мерки се недоволни за висината на проблемот со кој се соочува главниот град. Воздухот во Скопје и во неколку други градови речиси секојдневно е загаден над дозволеното. Во главниот град беа активирани и мерки за ублажување на последиците од аерозагадувањето. Од Владата и од Град Скопје проблемот за загадувањето ...
| | веќе видена | слични

Досегашните владини мерки се само декорации, не и трајни решенија велат граѓаните. Бараат конкретни и издржливи мерки за борбата со ПМ 10 честичките. „Вие и вашите деца дишете ли друг водух ?“ „Чист воздух- здрави деца“- беа само дел од транспарентите изложени пред владата. Присутните разочарани од одзивот на протестот. Порачаа граѓаните да бидат гласни сите денови, а не само во деновите на преголема загаденост. Аерозагадувањето е проблем кој ќе остави траен белег и за сите идни генерации, велат граѓаните. Брзо и ефективно детектирање на изворот на горчливиот проблем ќе донесе решение на долг рок.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Шабан Шаулиќ, кралот на народната музика почина непосредно по сообраќајната несреќа во неделата наутро на автопат во Германија. Од автомобилот кој го удри ...
сите 257 | | | веќе видена

Поранешниот министер Миле Јанакиески е пуштен во домашен притвор. „Жалбата на М.Ј. се уважува, па мерката притвор се заменува со мерка куќен притвор во траење ...
сите 397 | | | веќе видена

Претседателот на Комисијата, Павле Богоевски ја презакажа за утре седницата поради повеќемината говорници кои се пријавиле за збор, а во текот на дискусијата ...
сите 325 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 116 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Демократите во Претставничкиот дом на американскиот Конгрес денеска претставија резолуција со која се бара суспендирање на вонредната состојба во земјата, што ...
сите 77 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ОЈО ќе ја истражува работата на Дрисла

Од:
До кого (е-маил):
Порака: