Ден посветен на Преподобен Гаврил Велички

Мијалче (подоцна Гаврил Светогорец, Епископ Велички) се родил на 10 март 1926 година, во Штип, од православни родители Методиј (подоцна монах Кирил) и Гора Парнаџиеви. Основно образование, а потоа и гимназија завршил во родниот град. Уште како млад се одликувал со посебна кротост и послушност. Потоа се запишал на Академијата за ликовни уметности во Белград. После дипломирањето, во 1955 година, четири-пет години работел како професор по уметност и историја на уметноста во гимназијата и учителската школа „Гоце Делчев“ во Штип. Покрај работата во училиштето, Мијалче, заедно со својот татко Методиј, работел и како скулптор. Вo 1963 година заминал на Света Гора. За неговиот престој таму директно добил благослов од Игуменијата на Света Гора – Пресвета Богородица. Бил замонашен во грчкиот манастир „Свети апостол Павле“ со монашко име Гаврил. Сето време додека престојувал на Света Гора избегнувал контакти со луѓе. Меѓутоа, неговиот престој таму не траел долго; морал да се врати во својата родна земја. Никогаш не му ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Празнувањето почна во предвечерието, со служба на игуменот на манастирот, архимандритот Гаврил во сослужение на јерејот Климент Станковски. Верниците во огромен број имаа можност да се поклонат на светите мошти на светител Гаврил Светогорец, епископот Велички, кој е светител од новото време. На 11 и 12. јануари 2018 година, кога МПЦ-ОА го чествува денот на Свети Гаврил Светогорец- епископ Велички, во манастирот „Свети Климент Охридски" во Кинг Лејк, во близина на Мелбурн (Викторија) торжествено беше прославена првата официјална слава на овој новоканонизираниот светител. Празнувањето почна во предвечерието, со служба на игуменот на манастирот, архимандритот Гаврил во сослужение на јерејот Климент Станковски. Верниците во огромен број имаа можност да се поклонат на светите мошти на светител Гаврил Светогорец, епископот Велички, кој е светител од новото време. Честички од неговите свети мошти се наоѓаат во Австралија, откако Митрополитот Брегалнички г. Иларион и игуменот на Лесновскиот манастир, Архимандритот ...
| | веќе видена | слични

Доволно е само да ги споменеме великаните: јеромонасите Јоаким Крчовски и Кирил Пејчиновиќ, архимандритите Анатолиј и Калистрат Зографски, митрополитот Партениј Полјански и Нишавски, како и многу други што извесен период од својот живот го минале на Света Гора или, пак, имале тесни врски со неа. Првенствено, тука доаѓа до израз силната поврзаност на Бигорската обител со повеќе тамошни манастир. „Царство без круна, држава без војска, земја без жени, богатство без пари, мудрост без училишта, кујна без месо, молитва без престанок, врска со небесата без прекин, пеење за Христа без замор, смрт без жалење – тоа е Света Гора“, запишал непознат мудрец. Малку зборови, но толку силни, кои најреално ја отсликуваат реалноста на богоблагословената Градина на пресвета Богородица. Кон ова би додале дека Света Гора е историја на православното подвижништво, духовност и светост. Таа е историја на многубројни светии, кои со своите подвизи во љубовта кон Господа и ближните засветлиле од тие мистични гори на Атон и ја ...
| | веќе видена | слични

Останато

ЕУ се согласи да го одложи Брегзит само до 22 мај, а не до 30 јуни, како што бараше Британија, но под услов британскиот парламент наредната недела да го усвои ...
сите 235 | | | веќе видена

Пораката за нас е јасна, вели генералнот секретар на ГРОМ, Виктор Цветковски, кој во синоќешното гостување на „Отворено“ на Алфа го коментираше апсењето и ...
сите 192 | | | веќе видена

Лидерот на Двери и еден од основачите на Сојузот за Србија (СзС), Бошко Обрадовиќ изјави дека е само еден од многумината на протестите „Еден од пет милиони“ ...
сите 39 | | | веќе видена

Охрид, 21. март 2019 (ИНПРЕС) – Времето денес ќе биде умерено облачно со повремени сончеви периоди и слаб до умерен североисточен ветер. Дневната температура ...
сите 150 | | | веќе видена

На денешната седница ДИК ги разгледала листите за Претседател на Република Северна Македонија од кандидатите Пендаровски, Силјановска – Давкова и Река, ...
сите 154 | | | веќе видена

Идентификувани се сите 50 жртви од терористичкиот напад на двете џамии во градот Крајстчерч во Нов Зеланд, соопшти полицијата. Од пописот на жртвите може да се ...
сите 199 | | | веќе видена

Австралиецот Брентон Тарант, кој е осомничен за напад врз две џамии во Нов Зеланд и за убиство на 50 лица, во април 2016 година престојувал во Словенија. Ова ...
сите 80 | | | веќе видена

Преку соопштение Министерството наведува дека до нив наместо конкретни амандмани и предлози за законот за Јавно обвинителство, од опозициската ВМРО-ДПМНЕ е ...
сите 147 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ден посветен на Преподобен Гаврил Велички

Од:
До кого (е-маил):
Порака: