Трамп ја откажа посетата на Велика Британија

Американскиот претседател Доналд Трамп ја откажа посетата на Велика Британија што требаше да се оствари во следниот месец. За време на посетата, Трамп требаше да ја отвори новата Амбасада на САД во Лондон. „Причината поради која ја откажав посетата во Лондон е дека јас не го поддржувам решението на администрацијата на Барак Обама да ја продаде за „ситни пари“ една од најдобрите амбасади, која веројатно е на најдобра локација, само за да се изгради нова во Лондон, во оддалечен реон за 1,2 милијарди долари. Лоша зделка. Нема да ја пресечам лентата“, коментираше Трамп на Твитер. Според „Гардијан“, Трамп ја откажал посетата поради стравување од масовни протести. Британскиот премиер Тереза Меј го покани Трамп во државна посета при средбата во Белата куќа минатата година. Активисти се заканија дека ќе организираат масовни протести, а пратеници бараа да не се дозволи Трамп да зборува во парламентот. Според „Дејли меил“, британската Влада не определила датум за државна посета на американскиот преседател, но ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Денеска беше отворена новата американска амбасада во Лондон, која што претседателот Доналд Трамп минатата недела ја критикуваше како премногу скапа и на лоша локација. Амбасадата е отворена во поранешната индустриска населба „Најн Елмс“ во јужен Лондон и ја заменува амбасадата на плоштадот Гросвенор, која што функционираше неколку децении. Таа зграда е продадена на владата на Катар, која планира да ја претвори во хотел. Американските власти известија дека унапредување на безбедноста на старата зграда би чинело стотици милиони долари. Новата зграда беше критикувана од Трамп минатата недела, за која што рече дека е лоша инвестиција. Амбасадата чини 1 милијарда долари, пари собрани од продажба на американски владини недвижнини во Лондон. На отворањето на амбасадата немаше формална церемонија.
| | веќе видена | слични
3 копии

Новата американската Амбасада во Лондон денеска беше дискретно отворена, неколку дена откако американскиот претседател Доналд Трамп соопшти дека нема да присуствува на свеченото отворање на зградата, која ја оцени прескапа и ексцентрична. – Причината зошто го откажав моето патување во Лондон е бидејќи не сум голем обожавател на администрацијата на Барак Обама, која ја продаде амбасадата со најдобра локација во градот за „кикиритки“, со цел да изгради нова на полоша локација, за 1,2 милијарди долари. Лош договор. Тие сакаа да ја пресечам лентата – НЕ“, напиша Трамп на Твитер. Сепак, на веб-страницата на амбасадата се вели дека владата на САД ја купила локацијата за новата амбасада во 2008 година, пред Барак Обама да ја преземе функцијата во јануари 2009 година. Старата зграда беше продадена во 2009 година. Со бројни полициски сили, дипломатскиот персонал пристигна во новите простории во југозападниот дел на Лондон. Вработените во американската амбасада во Лондон од денеска ќе престојуваат во новата зграда, ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Италијанско-американскиот производител на автомобили „Фиат-Крајслер“ (ФЦА) ќе потроши милијарда американски долари за да го префрли производството на теренски возила од Мексико во Мичиген. Со ова фабриката ќе отвори нови 2.500 работни места. ФЦА исто така ќе исплати бонуси од по 2.000 долари за 60 илјади вработени во САД, кои ќе бидат исплатени во вториот квартал од годинава. Американскиот претседател Доналд Трамп веднаш ја поздрави одлуката на ФЦА. „Му благодарам на ‘Крајслер’. Многу мудра одлука. Гласачите во Мичиген се многу среќни што гласаа за дуото Трамп/Пенс“, напишал Трамп на „Твитер“.
| | веќе видена | слични

„Крајслер ги сели плановите од Мексико во Мичиген. Фала Крајслеру, многу мудра одлука“, порача Доналд Трамп на Твитер. Тој се огласи по повод вестите дека италијанско-американскиот произведувач на автомобили Фијат Крајслер го претставил планот од вложување на милијарда долари во монтажен погон во сојузната американската држава Мичиген и бонуси за илјадници работници благодарение на даночната реформа во САД. Инвестицијата ќе помогне да се модернизира погонот во северниот дел на Мичиген за потребите на производството на новата генерација камиони Рам Хеви Дути во склоп на префрлување на производството на возила од Мексико во САД до 2020 година соопштуваат од Фијат. Како би се прилагодиле на зголемениот обем, ќе вработат и 2 500 нови работници, што е значајно повеќе отколку што најавија пред година дена. Компанијата исто така ќе исплати бонуси од 2000 долари за сите 60 000 работници во САД. Американскиот претседател Трамп изрази задоволство со тој потег: „Фала Крајслер. Многу мудра одлука. Избирачите во Мичиген ...
| | веќе видена | слични

Американскиот претседател Доналд Трамп ја откажа посетата на Лондон, каде требаше да ја отвори новата американска амбасада во Британија, која како што процени тој е уште една лоша одлука на неговиот претходник Барак Обама. „Патувањето во Лондон го откажувам бидејќи не сум голем обожавател на администрацијата на Обама која ја продаде најубавата амбасада на најдобрата локација во Лондон за „кикири“ и тоа за да изгради нова на одалечена локација за 1,2 милијарди долари“, напиша Трамп на Твитер. Трамп кратко рече: „Лоша зделка. Сакаат да ја пресечам лентата. Не!“
| | веќе видена | слични

Американскиот претседател, Доналд Трамп, ја откажа посетата на Лондон најавена за следниот месец, а како причина за откажувањето навел дека тој не е голем фан на новата амбасада на САД, која би требало да ја отвори во британската престолнина. Трамп ја објави својата одлука на „Твитер“ нагласувајќи дека е разочаран што администрацијата на неговиот претходник Барак Обама ја продала американската амбасада во Лондон. „Причината за откажувањето на мојата посета на Лондон е тоа што не сум голем фан на администрацијата на Обама, која ја продаде најдобро лоцираната и најубава амбасада во Лондон само за да изгради нова на полоша локација за 1,2 милијарди долари. Лоша работа. Сега сакате јас да ја пресечам лентата? Нема“, порача Трамп. На сајтот на Амбасадата стои дека одлуката за промена на локацијата на зградата е донесена неколку месеци пред Барак Обама да стапи на функцијата претседател во јануари 2009 година.
| | веќе видена | слични

Останато

Предраг Васиљевиќ Кога Црна Гора влезе во НАТО, неофицијално, стана Монтенегро. Македонија за да влезе во Алијансата беше преименувана во Северна Македонија. ...
сите 95 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 209 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд трамп го потпиша законот за избегнување нова делумна блокада на државната администрација. Со Законот се обезбедени 333 ...
сите 121 | | | веќе видена

Владата на Црна Гора го утврди предлог-законот за ратификација на Протоколот за пристап на Република Северна Македонија во НАТО и го достави до Парламентот за ...
сите 119 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 113 | | | веќе видена

Досега никој немал храброст да ми даде поголема улога. Мислам дека можеби и поради изгледот, дека не сум слаба и згодна. На Теона ѝ беше важен талентот, ...
сите 96 | | | веќе видена

Крофните во форма на срце можевте да ги направите за вашите пријатели и блиски лица. Овие крофни во форма на срце стојат меки дури и по неколку дена. Состојки: ...
сите 100 | | | веќе видена

Под мотото „За честита Македонија“ ВМРО-ДПМНЕ денеска во Струга ја почна конвенцијата за избор на кандидат за претседател на државата за претстојните избори ...
сите 124 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Трамп ја откажа посетата на Велика Британија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: