Доделени наградите за „Мал формат 2017“

До 20 јануари во КИЦ ќе биде поставена годишната изложба на ДЛУМ „Мал формат 2017“.На неа земаат учество 54 членови на ДЛУМ , со повеќе од сто дела изработени во различни техники. ДЛУМ и КИЦ и годинава ги доделија наградите на оваа ликовна манифестација. Драган Ветровски-Алпи за доби наградата за сликарство , Агрон Абдули е добитник на наградата за графика, наградата „Константин Мазев-Коце“ ѝ е доделена на Силвана Атанасовска, „Вангел Коџоман“ на Жаклина Глигориевска-Кочоска, а Бурхан Ахмети е добитник на наградата „Адем Кастрати“.
| | веќе видена | слични
2 копии

Во Кинотеката на Македонија беше отворена изложба на дела од Владимир Лазоски и Харалампие Манчев, организирана од Здружението на ликовни педагози на Град Скопје и Детскиот ликовен центар кој е во состав на Кинотеката. Лазоски учествува со дваесетина слики изработени во акрил од циклусот „Сонување“, а Манчев на изложба „Форми во боја“ се претстави со 12 скулптури во обоено дрво. Со овој вид уметност Манчев се занимава 15-ина години и работи со различни возрасни категории - од деца во градинки до студенти. - На изложбава гледав да се претставам со нешто што може да ги привлече децата од предучилишните установи и од основните и средните училишта, рече Манчев. Неговиот колега Лазоски за насловот на циклусот слики „Сонување“ истакна дека секој човек сонува и на свој начин има видувања кои ги претставува или преку музика, театар или со четката. Тој е во пензија, а 40 години бил наставник по ликовно образование во ОУ „Кочо Рацин“ во Скопје. Во четириесетте генерации деца на кои им предавал имало талентирани кои ...
| | веќе видена | слични

Уметникот Бурхан Ахмети од Гостивар е еден од годинешните добитници на награда кои ги доделува Друштвото на ликовни уметници на Македонија и Културно информативниот центар во рамки на годишната изложба „Мал формат 2017“. Изложбата е поставена во Културно информативниот центар во Скопје, а се состои од стотина дела изработени во различни ликовни техники од педесетина домашни автори ,членови на друштвото на ликовни уметници на Македонија. Освен Ахмети, награди добија и уметниците Драган Ветровски-Алпи, Агрон Абдули, Силвана Атанасовска и Жаклина Глигориевска-Кочоска. Академскиот уметник Бурхан Ахмети е роден 1978 година во гостиварско Дебреше. Во артистичката кариера има реализирано бројни самостојни изложби во земјава и во странство. Изложувал во Швајцарија, Америка, Франција, Косово, Бугарија. Учествувал во групни изложби и ликовни колонии. Добитник е на десетина меѓународни и домашни награди за уметност и култура. Пред еден месец имаше самостојна изложба во Националната галерија Чифте Амам во Скопје.
| | веќе видена | слични

Останато

На средбата, соопшти неговиот кабинет, двајцата соговорници разговарале за билатералните односи меѓу  Македонија и  Србија, како и за актуелните состојби во ...
сите 362 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ партијата заштитник на криминалот се уште молчи и не кажува кога нивните пратеници кои се обвинети во судски процеси ќе покажат морална одговорност ...
сите 253 | | | веќе видена

Барањата за гласање недоверба на владата на Австрија, што ќе бидат доставени денеска во Парламентот, се силно средство за контрола на властите, но досега ...
сите 110 | | | веќе видена

По големиот евровизиски успех, Тамара Тодевска замина на заслужен одмор. Пејачката на социјалните мрежи сподели неколку фотографии од плажа. По повеќе од две ...
сите 101 | | | веќе видена

Додека чекаме да видиме каков ќе биде исходот од случувањата помеѓу САД и Кина, каде централно место доби големата кинеска компанија Huawei, основачот на оваа ...
сите 96 | | | веќе видена

Охридските комуналци почнаа со корнење на палмите што успеаа да преживеат во изминативе три години. Во Охрид останати се стотина палмим, од кои најголем дел се ...
сите 152 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Доделени наградите за „Мал формат 2017“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: