Одбележани 10 години од хеликоптерската несреќа кај Блаце


Со полагање цвеќе на спомен - обележјето кај катлановско Блаце, денеска ќе се одбележат десет години од хеликоптерската несреќа во која загинаа 11 припадници на воздухопловната бригада (вбр) на АРМ. Цвеќе ќе положат делегации од Министерството за одбрана (МО), Генералштабот (ГШ) на АРМ, Кабинетот на претседателот на Република Македонија, здружената оперативна команда, вбр, 1. механизирана пешадиска бригада и членови на семејствата на загинатите припадници. Делегацијата на МО ќе биде предводена од министерката Радмила Шекеринска, додека делегацијата на ГШ од заменикот на НГШ на АРМ, генерал мајор Мухамет Рацај. Делегација на МО и АРМ предводена од заменик-министерот Беким Максути ќе положи цвеќе и пред спомен обележјето на загинатите припадници на АРМ во касарната „Бутмир“ во командата на мисијата АЛТЕА во Босна и Херцеговина. Претходно, делегации од МО и АРМ ќе положат цвеќе и на спомен обележјето пред командата на вбр во касарната „Страшо Пинџур“ во Петровец.
| | веќе видена | слични

Дилемите за хеликоптерската несреќа во која пред десет години кај калтановско Блаце загинаа претставници на АРМ, ќе ги расчистува новиот јавен обвинител. Податоците и извештаите ќе бидат предадени на обвинителството. „Сите податоци и сите извештаи кои што се достапни до Министерството за одбрана ќе бидат предадени до новиот јавен обвинител, доколку се уште постојат дилеми за кои што слушаме, ги гледаме околу причините кои доведоа до трагедијата“, вели Радмила Шеќеринска Скопското обвинителство истрагата за несреќата ја затвори кон крајот на 2011-та година, без кривична одговорност, со образложение дека необученоста на пилотите за управување во сложени временски услови и лошото време биле главните причини за уривањето на армискиот МИ-17. Десет години по смртта на нивните сакани, приказната за дел од семејствата на трагично загинатите, не е завршена, бараат одговори што ја предизвика хеликоптерската несреќа во која животот го загубија 11 претставници на АРМ кои се враќаа од мировна мисија во БИХ. Членовите ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Извештаите за хеликоптерската несреќа кај Блаце ќе му бидат предадени на новиот јавен обвинител, порача денеска министерката за одбрана, Радмила Шекринска, која положи цвеќе пред спомен-обележјата кај Катлановско Блаце во спомен и почит кон припадниците на Армијата на Република Македонија, кои пред десет години загинаа при пад на армиски хеликоптер на враќање од мисијата „Алтеа“ во Босна и Херцеговина. Шекеринска истакна дека во разговор со дел од семејствата биле пренесени критики во поглед на истрагите за причините на падот на хеликоптерот. „Ја презедов обврската дека сите податоци и извештаи што се достапни во Министерството за одбрана, ќе му бидат предадени на новиот јавен обвинител доколку сè уште постојат дилеми за кои слушаме за причините што доведоа до трагедијата“, рече министерката. Министерката порача дека денешниот ден е ден кога се одбележува жртвата на 11-те припадници на Армијата, но и ден на кој се потсетуваме колку голем ризик преземаат припадниците на АРМ и со нивната работа и со заштитата ...
| | веќе видена | слични

Денеска на спомен-обележјата кај Катлановско Блаце, пред командата на Воздухопловната бригада во касарната во Петровец и во касарната Бутмир во Сараево беа положени венци со свежо цвеќе во спомен и почит кон припадниците на Армијата на Република Македонија, кои пред десет години загинаа при пад на армиски хеликоптер на враќање од мисијата Алтеа во Босна и Херцеговина.Министерката за одбрана Радмила Шекеринска на спомен-обележјето кај Катлановско Блаце порача дека денешниот ден е ден кога се одбележува жртвата на 11-те припадници на Армијата, но и ден на кој се потсетуваме колку голем ризик преземаат припадниците на АРМ и со нивната работа и со заштитата на безбедноста на државата, но и со учеството во мировните мисии. Дополни дека државата тоа мора да го цени, мора да го вреднува и да го наградува.Шекеринска порача дека во разговор со дел од семејствата биле пренесени критики во поглед на истрагите за причините на падот на хеликоптерот. „Ја превземав обврската дека сите податоци, извештаи коишто се достапни ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска од катлановско Блаце каде пред 10 години во хеликоптерска несреќа загинаа 11 припадници на АРМ изјави дека сите податоци и извештаи за несреќата ќе му бидат предадени на новиот јавен обвинител доколку се уште постојат дилеми за причините за несреќата. – Како и претходните месеци, имав средби со дел од семејствата и од нив чув некои критики во поглед на истрагите кои се водеа околу причините за несреќата и тие го искажаа нивното незадоволство. Презедов обврска дека сите податоци и извештаи кои се достапни во Министерството за одбрана ќе бидат предадени на новиот јавен обвинител доколку сеуште постојат дилеми околу причините кои доведоа до несреќата – рече министерката Шеќеринска. Прашана за коментар за откриените недоследности во обуката и одржувањето на хеликоптерите, како и при нивната модернизација, Шеќеринска рече дека тоа било задача која требало да ја завршат двете комисии кои вршеле истражување на причините на хеликоптерската несреќа кај Катлановско ...
| | веќе видена | слични

Министерката за одбрана, Радмила Шеќеринска, денеска беше на одбележувањето 10 години од хеликоптерската несреќа кај Блаце. Таа посочи дека сите податоци и извештаи за несреќата ќе му бидат предадени на новиот јавен обвинител. - Како и претходните месеци, имав средби со дел од семејствата и од нив чув некои критики во поглед на истрагите кои се водеа околу причините за несреќата и тие го искажаа нивното незадоволство. Презедов обврска дека сите податоци и извештаи кои се достапни во Министерството за одбрана ќе бидат предадени на новиот јавен обвинител доколку сеуште постојат дилеми околу причините кои доведоа до несреќата, изјави денеска Шеќеринска. За потсетување, во несреќата загинаа 11 припадници на АРМ. Фото: МИА
| | веќе видена | слични
2 копии

Во спомен и почит кон припадниците на Армијата на Република Македонија, кои пред десет години загинаа при пад на армиски хеликоптер на враќање од мисијата Алтеа во Босна и Херцеговина. Денеска бевме тука заедно со нивните семејства да ја одбележиме нивната жртва и да се потсетиме на овој трагичен настан кој покажа колку голем ризик преземаат нашите припадници на Армијата на Република Македонија и со нивната работа и заштита на безбедноста во државата, но и со нивното учество во мировните мисии. И тоа оваа држава мора да го цени, мора да го вреднува и да го наградува. Фејсбук статус на Радмила Шеќеринска
| | веќе видена | слични

Во катлановско Блаце, на местото каде што пред десет години се случи хеликоптерската несреќа, во која загинаа 11 македонски мировници, цвеќиња положија нивните најблиски, делегации од Министерството за одбрана, од генералштабот, од Кабинетот на претседателот. Почит и минутно молчење и од нивните колеги пред споменикот во касарната „Страшо Пинџур“ на воениот аеродром. Семејствата на загинатите не прифаќаат дека главната причина за падот на хеликоптерот МИ-17 е необученоста на пилотите за летање во сложени метеоролошки услови. По добиените критики за истрагите и незадоволството од нив, министерката за одбрана Шеќеринска на семејствата им вети дека материјалите и извештаите со кои располага министерството, ќе му ги достави на новиот Јавен обвинител, за како што рече, да утврди дали евентуално постои основа за какви било постапки. По несреќата во 2008-та година, тогашниот обвинител Љупчо Шврговски побара независна истрага. Беше ангажиран и британскиот независен експерт Едвард Пули. Во конечниот извештај покрај ...
| | веќе видена | слични

Почит на загинатите им оддадоа делегации од Министерството за одбрана, Генералштабот на АРМ, Кабинетот на претседателот на Република Македонија, здружената оперативна команда, механизираната пешадиска бригата и членовите на семејствата на загинатите припадници. Таткото на загинатиот пилот Бране Спасовски , истакна дека семејствата се борат да ја дознаат вистината , затоа што како што рече, има виновници. Мировниците кои се враќаа во својата татковина по шестмесечната мисија во АЛТЕА, на 12 јануари 2008 година, околу 9часот и 30 минути полетаа со хеликоптерот МИ 17 од Босна и Херцеговина. Требаше да слетаат на воениот дел од скопскиот аеродром, а последниот контакт со контролната кула леталото го направило на шест милји од целта. Случајот во Јавното обвинителство е затворен во 2011 година со образложение дека не се утврдени елементи на сторено кривично дело.
| | веќе видена | слични

Десет години од хеликоптерската несреќа кај катлановско Блаце каде што загинаа 11 македонски мировници. На спомен- обележјето цвеќиња положија семејствата на загинатите, министерката за одбрана Шеќеринска, делегации од генералштабот, од Кабинетот на претседателот и од општина Илинден. Почит на нивните колеги им оддадоа и припадниците на воздухопловната бригада на АРМ во касарната „Страшо Пинџур“ во Петровец. Во конечниот извештај за несреќата беше посочено дека недоволната обученост на пилотите за летање во лоши временски услови била главната причина за падот на армискиот хеликоптер МИ- 17. За никого не беше покрената кривична одговорност. Семејствата не прифаќаат дека необученоиста на пилотите е причината за несреќата. извор: МРТ
| | веќе видена | слични

Останато

Специјалната јавна обвинителкa Катица Јанева која од пред два дена е во притвop во затвopот „Скопје“ кој се наоѓа во Шутка е во лошaa здpaвствена состојба, ...
сите 741 | | | веќе видена

Објавувањето на нелегално добиени документи од истрагата за предметот „Рекет“, кои освен како моментална сензација, не придонесуваат во остварување на каква и ...
сите 257 | | | веќе видена

Верувам дека заедно со опозицијата, со консензус ќе ја обезбедиме поддршката на новиот закон за Јавно обвинителство, изјави премиерот Зоран Заев за време на ...
сите 219 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 78 | | | веќе видена

По објавата на исказот, редакцијата на Инфомакс објави дека сметале оти „тоа е од јавен интерес и пред се во прилог на целосно paсчистување на случајот, со ...
сите 145 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Одбележани 10 години од хеликоптерската несреќа кај Блаце

Од:
До кого (е-маил):
Порака: