Туск: Историјата на Балканот е подраматична од „Игра на тронови“

3 копии

Претседателот на Европскиот совет го спореди Балканот со серијата „Игра на тронови“. „Историјата на Балканот е подраматична и поинтересна од сценариото за серијата „Игра на тронови“, иако без змејови“, нагласи Доналд Туск, во Софија. Во својот говор, Туск, ги спомна приоритетите на новото ротирачкото претседателство со Европскиот совет, како и европската перспектива на западен Балкан. „Би сакале сегашноста и иднината на Балканот да се разликуваат од драматичните филмови. Луѓето од овој регион заслужуваат стабилност и просперитет“, истакна Туск.
| | веќе видена | слични

Во Јакутија, фановите на „Игра на Тронови“, откриле планина, што изгледа многу слично на познатиот „ѕид“ од серијата. Надворешната сличност со грандиозниот одбранбен објект кој, според легендата, ги брани седумте кралства, беше забележана од авторите на фан страната на серијата во Инстаграм наречена „Game of thrones not official“. „The Wall is real!“ - вели коментарот под сликата на планината во Јакутија. Во моментов, фотографијата е лајкната од над 200.000 корисници. on Jan 11, 2018 at 3:25am PST
| | веќе видена | слични

Несериозниот пристап, лошата смисла за хумор или недостигот од време за соодветна подготовка пред јавен настап, според експертите, се некои од причините поради кои високи политички функционери и државници од земјава, но и од потесното и поширокото опкружување, одвреме-навреме знаат да направат понекој дипломатски гаф и да дадат некаква неумерена или бесмислена изјава. Најновата во низа е изјавата на претседателот на Европскиот совет Доналд Туск, кој неделава во Софија на церемонијата по повод бугарското претседавање со Советот на Европска Унија позитивно ги изненади сите присутни во салата на Народниот театар со тоа што целиот говор му беше на бугарски јазик. Но како што забележаа сите регионални медиуми, Туск во својот говор балканските држави ги идентификува со познатата холивудска серија „Игра на тронови“, која во своето сценарио изобилува со политички преврати во измислените држави, убиства на државници и крвави војни. Па, така, според Туск, историјата на Балканот е подраматична и поинтересна од ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск смета дека историјата на Балканот е подраматична и поинтересна од дејството во популарната ТВ-серија „Game of Thrones“. Тој предупредува дека на Западен Балкан, каде Брисел се обидува да воспостави тесни врски со земјите кои сакаат да се приклучат на ЕУ, не треба да се дозволи да се случи сценарио од популарната серија. „Сите би сакале на Балканот сега и во иднина да гледаме помалку драматични сценарија“, рече Туск во говорот на свеченоста за преземање на претседателството со Европскиот совет во Софија. Туск додаде дека луѓето во целиот регион заслужуваат стабилност, безбедност и напредок и дека целта на ЕУ е тоа сценарио да го претвори во реалност. Бугарија, Романија, Словенија и Хрватска се единствените земји во регионот кои досега успеаја да пристапат на ЕУ. Во Софија беа изразени надежи за обновување на преговорите за пристапување на Црна Гора и на Србија во Унијата, како и за помош за Албанија и Македонија за приближување кон почеток на преговори за членство ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск посочи дека Балканот има дури и поинтересна историја со повеќе драми од популарната фантастична серија Game of Thrones со бројни крвави расплети, само што нема змејови. – Сите би сакале кога минатото и иднината на Балканот би биле помалку драматично сценарио. Стабилноста, безбедноста, просперитетот, тоа е она што луѓето во целиот регион го заслужуваат. Цел на Европа е да помогне тоа сценарио да стане реалност, изјави Туск во Софија на церемонија по повод бугарското претседавање со Советот на Европска унија. Тој оцени дека е добра работа што иднината на Балканот е еден од приоритетите на претседавањето на Бугарија со ЕУ.
| | веќе видена | слични

Останато

 Во телефонски разговор за Канал 5. Усеини, ја потврди оваа информација, иако вели претходната година учестувал и го добил истиот тендер. Од Антикорупциска ...
сите 202 | | | веќе видена

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 148 | | | веќе видена

-Европската Унија ја прима на знаење најавата на Катица Јанева дека има намера да поднесе оставка, се вели во писмената реакција на Европската Комисија. ...
сите 210 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 103 | | | веќе видена

Прекрасен рецепт кој многу едноставно се подготвува. Сопругата на шампионот на Вимблон пропагира здрава исхрана, а со целиот свет го сподели рецептот за ова ...
сите 148 | | | веќе видена

Руските пранкери кои го имитираат поранешниот украински претседател, Петро Порошенко, и кои им се јавуваат по телефон и ги лажат политичарите и светските ...
сите 182 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Туск: Историјата на Балканот е подраматична од „Игра на тронови“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: