Ристовски: Да го направиме она што најдобро го знаеме


Македонската ракометна репрезентација која од утринава е во Загреб, попладнево го одработеа и првиот тренинг. Предводени од селекторот Раул Гонзалес „црвено-жолтите„ тренираа во салата „Дом Спортова“,која служи за тренинг на репрезентациите учеснички Европскиот шампионат, односно оние кои Ц групата кои ќе играат во Загреб. Утре, македонската селекција ќе тренира во загрепска „Арена“, каде во сабота од 19 часот и 30 минути ќе го одиграат првиот меч на шампионатот против Словенија. „Треба да се сконцентрираме на она што најдобро го правиме, дали било тоа во одбраната или во нападот. Само со таков пристап и со максимална ангажираност и борбеност можеме да направиме позитивен резултат. Мислам дека тоа е клучно на успехот во ваков турнирски систем на натпревари“, изјави искусниот чувар на голот на Македонија, Борко Ристовски. Според најавите „црвено-жолтите“ ќе имаат голема помош од навивачите кои се очекува во илјадници да пристигнат од сите делови на Македонија, но и од дијаспората во Европа. Покрај ...
| | веќе видена | слични

Од Загреб, Марија Ковачева Црна Гора нема да се штеди на дуелот против Македонија, кој за двете репрезентации е важен за пласманот во следната фаза на Европското првенство. Ние со победа дефинитивно ќе го завериме местото во Вараждин, додека противникот ќе остане во игра. Најдобриот голман на Црногорците Небојша Симиќ е единствената промена која селекторот, Драган Ѓукиќ ја направи за вечерашниот меч со „црвено-жолтите“, отпаѓа Миле Мијушковиќ. Чуварот на мрежата се повреди на тренинг пред старот на ЕП и паузираше во изминатите неколку дена, а го пропушти натпреварот со Германија. На отварањето Ѓукиќ и неговите избраници беа совладани со 32-19. Што се однесува до нашиот состав, Раул Гонзалез нема да менува ништо. На трибините ќе останат голманот Златко Даскаловски, крилото Гоце Ојлески и бекот Велко Маркоски. Натпреварот меѓу Македонија и Црна Гора се игра со почеток во 20:30 часот.
| | веќе видена | слични

Од Загреб, Марија Ковачева Последните информации од нашиот национален тим велат дека селекторот, Раул Гонзалез дека нема да менува ништо и за мечот со Црна Гора. На конечниот списокот од 16 ракометари ќе биде и Филип Миркуловски. Иако репрезентативецот се жали на повреда на скочниот зглоб и има оток, сепак тој како што најави доколку има потреба ќе стисне заби. Тоа значи дека на трибините ќе останат голманот Златко Даскаловски, крилото Гоце Ојлески и бекот Велко Маркоски. Натпреварот меѓу Македонија и Црна Гора се игра со почеток во 20:30 часот, со победа нашите момци ќе го осигураат местото во следната фаза.
| | веќе видена | слични

sportclub.mk, директно од Загреб Додека во големата сала во „Дом Спортова“ во Загреб се играш хокеј меч од ЕБЕЛ помеѓу Медвешчак и Инсбург, во помалата сала, Македонија ја коваше последната подготовка пред утрешниот меч со Црна Гора. Селекторот Раул Гонзалез по преспиената ноќ по победата над Словенија, повторно ги построи своите избраници. По воведните зборови на Шпанецот, „црвено-жолитет“ започнаа со тренингот на кој ќе се воигрува тактиката за Црна Гора. Гонзалез на денешниот тренинг располагаше со сите ракометари кои ги донесе во Хрватска, а тренингот помина во една хармонична атмосфера.
| | веќе видена | слични
2 копии

Победата на Македонија против Словенија донесе и проблем за селекторот Раул Гозналез, еден од најдобрите и најпожртвуваните во националниот дрес има повреда. Плејмејкерот на репрезентацијата на Македонија го повреди зглобот на мечот со Словенија, чии ракометари играа многу агресивна и жестока одбрана. Докторите веќе ги вршат потребните терапии, а Миркуловски би требало да биде подготвен за утрешниот натпревар против Црна Гора, пренесе Курир.
| | веќе видена | слични

За македонскиот национален тим ова е петто учество на континенталните собири, а дуелот против  фаворизираната Словенија  кој стартува во 19 часот и 30 минути ќе биде 60 – натпревар на едно големо натпреварување. Црвено жолтите по одлично одработени подготовки и две победи во контролните средби максимално подготвени го очекуваат премиерниот натпревар против тимот на Словенија кој и покрај тоа што има проблем со неколку повредени ракометари ќе ја има улогата на фаворит. Нашите ракометари  попладнево во Загреб го одржаа и последниот состанок пред  дуелот со силната Словенија на кој уште една се анализираа слабите страни на словенечката одбрана. За предводникот на црвено жолтите Гозалес добрата игра во одбрана  против брзите словенечки ракометари е клучот за успех во вечерашниот меч со фаворитот . Од искусните Лазаров, Миркуловски, Стоилов, Ристовски,  па се до младите Талевски Кузмановски, Велковски и останатите сите наши ракометари се единствени во ставот дека оваа наша селекција предводена од стратегот Раул ...
| | веќе видена | слични

Голем проблем за селекторот на Македонија, Раул Гонзалез пред стартот на мечот против Словенија, каде што Македонија ќе го отвори настапот на Европско првенство во ракомет во Хрватска. Желбата на Немања Прибак иако беше преголема за настап на овој натпревар, сепак не беше и посилна од повредата, со што плејмејкерот на нашата репрезентација и на турски Бешикташ сигурно нема да настапи на отворањето на првенството против Словенија. Како што пишува порталот „Спортклуб.мк“, натурализираниот македонски репрезентативец е во „цивилка“ заедно до погоре споменатите тројца, како и Гонзалез и Вујовиќ кои од трибините во Арена Загреб го следат мечот Германија – Црна Гора.
| | веќе видена | слични

sportclub.mk, директно од Загреб. Проблемите со повредата на Немања Прибак сепак беа посилни од желбата да настапи за Македонија, барем на мечот против Словенија. Иако Раул Гонзлаез се коцкаше, го вметна во 16 за првата фаза и избрша друг тројца (Ојлески, Марковски и Даскаловски), сепак денес во ротацијата ќе биде скратен Натурализираниот македонски репрезентативец е во „цивилка“ заедно до погоре споменатите тројца, како и Гонзалез и Вујовиќ кои од трибинит во Арена Загреб го следат мечот Германија – Црна Гора.
| | веќе видена | слични

Сениорската машка ракометна репрезентација на Македонија вечерва со натпреварот против Словенија од 19:30 часот во Загребска Арена, го почнува настапот на своето петто Европско Првенство. По одработените два тренинзи во Загреб, нашите репрезентативци се чувствуваат подготвени за предизвикот кој ги очекува. Селекторот Раул Гонзалез во Хрватска допатува со 19 ракометари, а синоќа ги одреди 16-те кои ќе настапат на првата средба: Голмани: Борко Ристовски, Никола Митревски Бекови: Кирил Лазаров, Филип Миркуловски, Филип Талески, Филип Лазаров, Немања Прибак, Мартин Велковски, Филип Кузмановски, Аце Јоновски Крила: Дејан Манасков, Гоце Георгиевски, Мартин Поповски Кружни напаѓачи: Стојанче Стоилов, Жарко Пешевски, Никола Маркоски Последниот натпревар против селекцијата на Словенија, нашата репрезентација го одигра пред точно една година, кога во средбата од групната фаза на Светското Првенство во Франција, Словенија славеше со 29-22. Последниот меѓусебен дуел на овие две селекции на Европските Првенства се случи ...
| | веќе видена | слични

Македонија го стартува Европското првенство во Хрватска денеска во 19.30 часот, кога не чека вистински тест против третопласираната репрезентација од претходното Светско првенство, Словенија. Противникот дефинитивно е моќен, но селекторот Раул Гонзалес и репрезентативците знаат дека во нашата група, во која се и Германија и Црна Гора нема лесен противник, иако три репрезентации одат понатаму. Македонија одработи два тренинзи во загрепската „Арена“, а Гонзалес ги избра 16-те ракометари кои треба да ги одмерат силите со тимот на Веселин Вујовиќ. Пред нашиот меч, Германија и Црна Гора го отвараат натпреварувањето во Б-групата со меч од 17.15 часот. МАКЕДОНИЈА Голмани: Борко Ристовски, Никола Митревски Бекови: Кирил Лазаров, Филип Миркуловски, Филип Талески, Филип Лазаров, Немања Прибак, Мартин Велковски, Филип Кузмановски, Аце Јоновски Крила: Дејан Манасков, Гоце Георгиевски, Мартин Поповски Кружни напаѓачи: Стојанче Стоилов, Жарко Пешевски, Никола Маркоски
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Законот за јавното обвинителство нуди механизми за спречување влијанија, но тоа сепак не зависи од законските одредби туку од самите јавни обвинители колку ...
сите 369 | | | веќе видена

Зошто сè уште постои дополнителен заменик министер во труд и социјала, ако веќе нема технички министер и која е улогата на заменичката, праша пратеничката од ...
сите 319 | | | веќе видена

СДСМ заедно со граѓаните продолжува со заложбата за неселективна правда и правна држава. Основата за тоа е поставена од мнозинството пратеници преку ...
сите 255 | | | веќе видена

Комисијата во МВР која со решение на министерот за внатрешни работи Наќе Чулев беше формирана поради ограничениот број обрасци на патни исправи, на вчерашниот ...
сите 189 | | | веќе видена

Во обид да го прикаже својот шеф Заев како борец против криминалот, Бојан Маричиќ, вечерва на Ал Сат во дуел со Стефан Андоновски, а во врска со случајот ...
сите 190 | | | веќе видена

Врз основа на пронајдените материјали и факти дека жртвите се главно од странско потекло мораме да тргнеме од тоа дека станува збор за злосторство мотивирано ...
сите 77 | | | веќе видена

Ливерпул загуби од Атлетико Мадрид (1:0) во вторникот во првиот натпревар од осмото финале во Лигата на шампионите. Атлетико Мадрид успеа да постигне гол уште ...
сите 92 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ристовски: Да го направиме она што најдобро го знаеме

Од:
До кого (е-маил):
Порака: