Каменос: Македонија е една и грчка, вардарска е прифатливо решение


„Македонија е една и грчка, вардарска е прифатливо решение“, порача лидерот на Независни Грци, Панос Каменос, во обраќањето на Националниот совет на партијата. Каменос е министер за одбрана во грчката влада, а неговата партија е коалициски партнер во грчката влада. „Да, посакуваме решение. Ќе направиме сè за да ги убедиме. Но, постојат и словенски термини што може да ги користат и што ги прифаќаме, како што е вардарска, и кое во суштина е географска одредница што ја имаа пред да започнат историските пресврти“, рече Каменос пред членовите на Националниот совет
| | веќе видена | слични

„Со оглед на тоа што сакаат да влезат во НАТО, тие треба да бидат оние што се повлекуваат, а не ние“, вели Димитрис Каменос од националистичката Независни Грци (АНЕЛ) во радио интервју, алудирајќи на блокирањето од Грција на пристапувањето на Македонија во Алијансата до решавање на спорот околу името. Оваа позиција беше изразена минатиот месец од шефот на АНЕЛ и министер за одбрана, Панос Каменос, кој во последниве недели испраќаше мешани сигнали во врска со неговиот точен став по ова прашање, потсетува „Катимерини“. Пред започнувањето на разговорите во Њујорк, Каменос во средата рече дека има „целосна доверба“ ​​во министерот за надворешни работи, Никос Коѕијас, но пред помалку од една недела лидерот на АНЕЛ предложи да се распише референдум за името на северниот сосед. „Грчкиот народ ќе мора да одлучи за невидената (одлука- н.з,), во историјата на човекот, да им ја отстапи својата историја и цивилизацијата на друг народ”, рече тој во написот во весникот „Кирјакатики димократија“ во неделата. Неговата ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Алтернативниот министер за надворешни работи на Грција, Јоргос Катругалос смета дека преговорите во ОН имаат својата историја и дека не треба да се потценуваат, но оти е потребно освежување. Тој изјави оти е оптимист и смета дека во моментов постои прозорец на можност за решение, особено откако Македонија има промена на позиција, односно не ја следи радикалната националистичка политика од последните години. – Нашите обиди се на сите полиња. Ги немаме само преговорите во ОН, имаме и директни преговори меѓу двете страни, додава алтернативниот министер за надворешни работи на Грција.
| | веќе видена | слични

- Не треба да се потценува процест во Њујорк и поради тоа што е под покровителство на ООН и затоа што веќе има историски тек од многу години. Но, токму поради тоа што го има овој историски тек од многу години, треба од време на време да се освежува, особено кога некој бара решение, како што ние бараме во овој момент, вели Катругалос за „Практорио ФМ“. Тој, како што јавува дописникот на МИА од Атина, вели дека е оптимист и дека се чини дека постои прозорец на можност за решение, особено поради промената на позицијата на другата страна, „која што не ја следи радикалната националистичка политика од последните неколку години“. - Нашите обиди се на сите полиња. Ги немаме само преговорите во ОН, имаме и директни преговори меѓу двете страни, додава алтернативниот министер за надворешни работи на Грција.
| | веќе видена | слични
5 копии

Лидерот на националистичката „Независни Грци" и актуелен министер за одбрана, Панос Каменос инсистира на неговиот предлог идното име на северниот сосед да биде „Вардарска".-Постојат словенски термини, како што е Вардарска, што може да се користат и кои нема да го содржат терминот Македонија и која ние ги прифаќаме, вели Каменос.Денеска, тој на Твитер објави мапа на Југославија од 1937 година (Кралство Југославија), каде што стои името Вардарска.Министерот за одбрана во неделата повика на референдум за прашањето за името на пЈРМ, пишуваат грчки медиуми.Επίσημος χάρτης της Γιουγκοσλαβίας του 1937 με τα Σκόπια Βαρντάσκα pic.twitter.com/NWpWjiivDa Panos Kammenos (@PanosKammenos) January 16, 2018
| | веќе видена | слични

Претседателот на Независни Грци, Панос Каменос како прифатливо решение за спорот за името го предложи Вардарска, кое го изговори исто како што се изговара на македонско и го спомена без никаква придавка или додавка. „Да, посакуваме решение. Ќе направиме сѐ за да ги убедиме. Но, постојат и словенски термини што може да ги користат и што ги прифаќаме, како што е Вардарска. И кое што во суштина е географска одредница што ја имаа пред да започнат историските пресврти“- рече Каменос. Каменсос порача дека „северните соседи треба да разберат дека нивната единствена надеж и единствено решение е да прифатат решение што нема да ја повредува Грција“. Тој неколку пати повторно дека Македонија е една и грчка. Каменос е министер за одбрана во грчката Влада, а неговата партија е коалициски партнер во грчката Влада.
| | веќе видена | слични
3 копии

Грчкиот народ треба да одлучи за новото име на ПЈРМ, рече грчкиот министер за одбрана и лидер на „Независните Грци“, Панос Каменос. „Вклучувањето на терминот ‘Македонија’ во името на ПЈРМ ќе значи намалување на значењето на грчката култура, историја, филозофија и уметност во вековите што следат. Таквата одлука е надвор од моќта на секој политичар, на било кое ниво во власта“, рекол Каменос, а неговата изјава ја пренесе грчката информативна агенција АНА. Повеќе регионални медиуми периодов пренесоа дека меѓу Атина и Скопје наводно постои согласнот околу името „Република Нова Македонија“. Овој е еден од предлозите кој е актуелен со години наназад, уште од официјалниот почеток на спорот во 1991-ва година, но досега не беше прифатен од двете страни. Неодамна, прашан за ваквата опција, портпаролот на грчката влада, Димитрис Цанакопулос, рече дека не сака да се занимава со „шпекулации“. Тој изјави дека новата серија на преговори следи откако македонската влада се откажала од „екстремните позиции“, но не даде повеќе ...
| | веќе видена | слични

Откако македонската влада по секоја цена планира да стави крај на спорот со Грција за нашето име и притоа тврди дека немаме никакви црвени линии, очигледно апетитите на нашиот јужен сосед растат. Сега, грчкиот министер за одбрана и лидер на „Независните Грци“, Панос Каменос вели дека токму грчкиот народ треба да одлучи за новото име на Македонија. „Вклучувањето на терминот ‘Македонија’ во името на ПЈРМ ќе значи намалување на значењето на грчката култура, историја, филозофија и уметност во вековите што следат. Таквата одлука е надвор од моќта на секој политичар, на било кое ниво во власта“, рекол Каменос, а неговата изјава ја пренесе грчката информативна агенција АНА. Повеќе регионални медиуми периодов пренесоа дека меѓу Атина и Скопје наводно постои согласност околу името „Република Нова Македонија“. Овој е еден од предлозите кој е актуелен со години наназад, уште од официјалниот почеток на спорот во 1991-ва година, но досега не беше прифатен од двете страни. Македонските познавачи на спорот со Грција, ...
| | веќе видена | слични

Контроверзниот грчки политичар Панос Каменос ја потсети грчката политичка елита дека спорот за името нема да се реши без да се одржи референдум на кој ќе се изјаснат граѓаните на Грција, што е уште еден негов обид за добивање на политички поени на сметка за односите со Македонија. Каменос лидерот на десничарската партија Независни Грци е актуелен министер за одбрана во коалициската влада со социјалистот Алексис Ципрас и често упатува жестоки пораки против Македонија за да ја билда својата популарност. Токму Каменос е едно камче на сопнување за кое е свесна и грчката влада кога се одвиваа преговорите, но неговото барање за одржување на референдум и не е така далеку од прифатливи бидејќи ова прашање во грчката јавност се пумпаше со децении. Според Каменос доколку во решението меѓу Атина и Скопје биде прифатен терминот Македонија како дел од името тоа ќе значи дека Грција се откажува од својата историја и му ја подарува на својот сосед. За него Македонија е грчка и тоа мора така да остане што влева ...
| | веќе видена | слични

Министерот за национална одбрана на Грција и претседател на партијата „Независни Грци“ во напис кој треба да излезе во утрешна „Κυριακάτικη Δημοκρατία“ (Неделна демократија) нагласува дека граѓаните мора да одлучат за името на северниот сосед. Меѓу другото тој наведува дека, грчкиот народ ќе мора да одлучувува за преседан невиден во историјата на човештвото, за трансфер на својата историја и култура на друг народ. „Вклучувањето на терминот ‘Македонија’ во името ќе значи и стеснување на грчката култура во вековите што доаѓаат”. Неговото барање не може да биде отфрле во понеделник, во Парламентот, каде се очекува да се обрат сите политички лидери, пренесуваат грчки медиуми.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Законот за јавното обвинителство нуди механизми за спречување влијанија, но тоа сепак не зависи од законските одредби туку од самите јавни обвинители колку ...
сите 369 | | | веќе видена

Зошто сè уште постои дополнителен заменик министер во труд и социјала, ако веќе нема технички министер и која е улогата на заменичката, праша пратеничката од ...
сите 267 | | | веќе видена

СДСМ заедно со граѓаните продолжува со заложбата за неселективна правда и правна држава. Основата за тоа е поставена од мнозинството пратеници преку ...
сите 255 | | | веќе видена

Комисијата во МВР која со решение на министерот за внатрешни работи Наќе Чулев беше формирана поради ограничениот број обрасци на патни исправи, на вчерашниот ...
сите 189 | | | веќе видена

Врз основа на пронајдените материјали и факти дека жртвите се главно од странско потекло мораме да тргнеме од тоа дека станува збор за злосторство мотивирано ...
сите 77 | | | веќе видена

Ливерпул загуби од Атлетико Мадрид (1:0) во вторникот во првиот натпревар од осмото финале во Лигата на шампионите. Атлетико Мадрид успеа да постигне гол уште ...
сите 92 | | | веќе видена

Денес е седиште на партија должник во огромен долг од 8 милиони евра! Христијан Мицкоски е стечаен управник, извршител на неговиот шеф, Никола Груевски - ...
сите 221 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Каменос: Македонија е една и грчка, вардарска е прифатливо решение

Од:
До кого (е-маил):
Порака: