Појадокот е најважниот оброк во денот, еве зошто !

10 штетни ефекти од прескокнување појадок Веројатно сите сте ја чуле онаа изрека дека појадокот е најважниот оброк на денот. Но, колкумина од вас го следат ова? Во обид да го намалиме внесот на нето-калории и да ја исполниме целта да бидеме слаби, голем дел од нас имаат тенденција да го прескокнуваат појадокот. Не постои несогласување дека ова ќе даде резултати, но само привремени. Значи, зошто е лошо? Кои се ефектите од прескокнување на појадокот? Лошо за срцето: Според една студија, мажите кои прескокнуваат појадок имаат околу 27% повеќе шанси за срцев удар, во споредба со оние кои јадат наутро. Пропуштањето здрав појадок го зголемува ризикот од срцев удар. Луѓето кои избегнуваат појадок, исто така имаат зголемена подложност кон хипертензија, што доведува до затнување на артериите. Ова, од друга страна, ги става на зголемен ризик од развој на хронични кардиоваскуларни здравствени состојби, вклучувајќи го и мозочниот удар. Повисок ризик од дијабетес тип 2: Факултетот за јавно здравје на Универзитетот ...
| | веќе видена | слични

Фото: Shutterstock Како и кај луѓето, така и дебелината кај миленичињата е во епидемиска пропорција. Повеќе од половина од кучињата и мачките во светот се борат со прекумерна тежина. Додека миленичињата со прекумерна тежина не се соочуваат со истата општествена стигма како и луѓето, медицинските и емоционалните оштетувања се исти. Дебелината кај животните може да предизвика компликации во речиси секој систем во телото, со состојби од дијабетес до остеоартритис. Сопствениците често велат дека не им е грижа дали нивното милениче е дебело, меѓутоа, голем дел од нив не ја знаат вистината за дебелината. Истражување за животниот век на миленичињата покажа дека лабрадорите што имале прекумерна тежина од 10 до 20 отсто - оние што дури и не биле дебели, живееле просечно 1,8 година пократко од лабрадорите со нормална тежина. Друго истражување покажува дека дебелината има емоционални последици врз миленичињата. Дебелите миленици имаат полоши резултати во виталноста, квалитетот на животот, болката и емоционалното ...
| | веќе видена | слични

 Верувале или не, но храната што секојдневно ја јадеме директно влијае на функционирањето на нашиот мозок. Не е тајна дека храната всушност може да го забави целиот организам, а прејаденоста често знае да ни го намали притисокот и да не направи поспани. Во продолжение прочитајте каков тип на исхрана треба да избегнуваме доколку сакаме да ги сочуваме главните функции на мозокот на високо ниво: Полномасна храна Дали сте знаеле дека полномасната храна всушност ја забавува способноста на мозокот да прима нови информации и истите да ги запомнува? Зависно од тоа колку сте изеле, ваквата состојба може да трае најмалку 10 минути по внесениот оброк. Полномасната храна од типот на: сендвичи со сланина и мајонез, кулен, хамбургери, како и сите видови на полномасни млечни производи претставуваат еден вид на бомба за организмот, па затоа препорачливо е да не ги внесувате во големи количини и премногу често. Бела храна Белата храна од типот на бел ориз, компир, бел леб, тестенини, енергетски пијалаци и шеќер го ...
| | веќе видена | слични

 Недоволното џвакање и голтање големи парчиња храна ќе ве подуе и ќе направи да се чувствувате безенергично. Голем дел од луѓето се соочуваат со проблемот на јадење пребрзо. Гладни сте и дури и не ја џвакате храната од итноста да го задоволите гладот. Помислете само колку пати на работа го завршивте оброкот за помалку од 10 минути? Ако одговорот е многу, тогаш време е да го промените животниот стил. Постојат низа негативни работи што му се случуваат на вашето тело кога јадете пребрзо: Метаболички синдром Истражувачи од Јапонија ја открија врската помеѓу брзината на јадењето и метаболичкиот синдром, кој е познат како тивок убиец. Тој носи покачен крвен притисок, високо ниво на шеќер во крвта, складирање на масти во телото, особено околу струкот, високи нивоа на холестерол, зголемена шанса за инфаркт, мозочен удар и дијабетес. Истражувањето направено на Универзитетот во Хирошима покажа дека луѓето што јадат брзо имаат двојно поголема шанса да развијат метаболички синдром. Дебелина Шансите да имате прекумерна ...
| | веќе видена | слични

Останато

Боки 13, првоосомничениот за случајот Рекет по повеќе од два месеци откако е во притвор денеска со лисици на рацете од истражниот затвор во Шуто Оризари беше ...
сите 331 | | | веќе видена

Со овластување на државниот јавен обвинител Љубомир Јовески, обвинителката Лиле Стефанова и понатаму останува надлежна за предметите што го водеше СЈО, ...
сите 163 | | | веќе видена

Никакви понови факти не понудија бомбите за случајот за Мартин Нешковски, Смилковското езеро и смртта на Никола Младенов, трите клучни бомби со кои серијата ...
сите 111 | | | веќе видена

Во Јавното обвинителство за организиран криминал и корупција на распит повторно се повикани осомничените за случајот „Рекет“ Бојан Јовановски – Боки 13 и ...
сите 271 | | | веќе видена

Иранскиот претседател Хасан Рoхани изјави дека кампањата за „максимален притисок“ од страна на администрацијата на Трамп не успеала и дека санкциите воведени ...
сите 414 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Појадокот е најважниот оброк во денот, еве зошто !

Од:
До кого (е-маил):
Порака: