Раул Гонзалез: Да се повтори 2017 година

Годината што измина беше најуспешна во историјата на Вардар и на македонскиот клупски ракомет воопшто. Освоени се пет трофеи, првакот на Македонија стигна до самиот врв на Стариот континент, а сигурно дека најголема заслуга за тоа има предводникот на "За мене 2017-тата година е најуспешна во кариерата, успеавме да освоиме скоро се. Триумфиравме во Лигата на шампионите, СЕХА лигата, а се закитивме и со трофеите на домашна сцена. Многу е важно и да се каже како успевме да се искачиме на врвот. Игравме против многу квалитетни екипи како што се Пари Сен Жермен, Барселона, Флензбург а успеевме да го совладаме и Веспрем кој беше дел од самата завршница во шампионската лига. Славевме во сите натпревари и сосема заслужено успеавме да стигнеме до сите тие трофеи", изјави шпанскиот стратег кој во 2017 година ги освои сите признанија за најдобар тренер. "Црвено црните" беа на чекор до перфектен учинок и освојување на сите можни трофеи во една година, но и покрај се Раул Гонзалез посакува повторување на резултатите. ...
| | веќе видена | слични

Кире Лазаров е максимално подготвен за новиот репрезентативен предизвик, настапот на ЕП 2018 во Хрватска на кој првична цел е пласман во втората фаза од шампионатот. Тој е оптимист дека оваа цел ќе може да биде исполнета, но и има интересно предвидување за натпреварите во групата Ц, па во разговор за „Спорт Клуб“ открива дека според него полесно можеме да го изненадиме европскиот првак Германија, отколку Словенија. „ Сакам да бидам оптимист, можеби некогаш и нереален. Ние како репрезентација треба да бидеме скромни и да стоиме цврсто на земја. Она што можам да го кажам е дека нема да се предадеме на ниту еден меч, дури и против една Германија, но и да не летаме во облаци и да најавуваме гласно победи над Словенија, Германија, а потоа и над Данска, Шпанија… што би било нереално. Што се однесува до нашата рупа, мислам дека имаме многу повеќе шанси со Германија и со Црна Гора отколку против Словенија. Тие се извонредно незгодна репрезентација, неслучајно беа бронзени на последното ЕП, го имаат Вујовиќ за ...
| | веќе видена | слични

Групата А на Европското Првенство во Хрватска е доста интересна. Во оваа група Хрватска е јасен фаворит, Шведска сепак може да изненади, Србија нема тим за високи дострели, а од Исланд може да се очекува се. Хрватска е еден од најуспешните тимови на меѓународната сцена, постојано рангирана во близина на врвот на големите меѓународни натпревари во текот на последните 25 години. Хрватска никогаш не беше златна на Европско Првенство , но имаат пет медали: сребро во 2008 и 2010 година, а бронза во 1994, 2012 и 2016 година. Под водство на тренерот Лино Червар, изгледите на Хрватска за освојување на медал се доста големи, особено што играат на домашен терен. Червар има одличен тим и затоа очекувањата од домашната јавност се огромни. Се освен финале за оваа репрезентација, ќе биде големо разочарување. Според букмејкерите, Хрватска е втор фаворит за освојување на златото. Коефициентот за такво нешто е 3.50 во 10Bet . Швеѓаните се рекордери по вројот на титули на европските првенства, освојувајќи четири трофеи за ...
| | веќе видена | слични

Веќе сме навикнати да ја гледаме македонската ракометна репрезентација на големите натпреварувања. Константно учествуваме на Европски и Светски првенства, имаме големо искуство, а за разлика од предходните настапи, сега имаме и плејада на млади талентирани ракометари. Во наредните неколку дена пред почетокот на првенството, очекувајте анализи за противниците на Македонија, како и воопшто за целиот шампионат. Се е подредено за успех на овој шампионат . Го имаме еден од најдобрите ракометари на светот, Кире Лазаров кој е најдобар стрелец во историјата на Светските и Европски првенства. Имаме клубски европски шампион во РК Вардар. Имаме конечно одлични млади ракометари во Кузмановски, Талески, Неловски … Крилата Манасков и Георгиевски играат можеби на своето највисоко ниво, а останатите имаат искуство како ретко која друга репрезентација. Освен тоа го имаме и еден од најдобрите тренери во Европа, Раул Гонзалес, пишува Кладење.мк . Сепак, тоа не е доволно за Македонија да биде барем во Топ 10-те фаворити на ...
| | веќе видена | слични

Капитенот на македонската ракометна репрезентација, Кире Лазаров, на неколку дена пред почетокот на Европското првенство во Хрватска, во интервју за ЕХФ, говори за амбициите на националниот тим на континеталниот шампионат. „Тимот е одличен микс на млади и искусни играчи, кои ги води топ тренер Раул Гонзалес. Со нетрпение чекам да започне ЕП. Се надевам дека ќе имаме голема поддршка во Загреб, како што се надевам дека Хрватска повотрно ќе биде одлична за нас, бидејќи според мене имаме далеку подобра и поискусна екипа од 2009 година“, рекол Лазаров. Еден од најдобрите десни бекови во историјата на ракометот потенцира и што за него значи играњето во националниот тим. „Многу сакам да играм за мојата земја и да бидам дел од овој тим. Максимално сум мотивиран и секогаш сонувам да ги достигнам целите што се уште не сум ги остварил“, истакнал Лазаров . Според него групата во која се наоѓа Македонија, со три балкански селекции и атуелниот првак Германија ќе биде интересна и возбудлива. Фаворит не само во групата туку ...
| | веќе видена | слични

Капитенот на македонската ракометна репрезентација Кирил Лазаров одново ќе ја предводи Македонија на едно големо натпреварување, овојпат на Европското првенство во Хрватска, каде нашиот национален тим преку Германија, Словенија и Црна Гора ќе бара виза за пласман во следната фаза. Лидерот на нашата репрезентација, рекордерот според бројот на погодоци на едно ЕП и СП, имаше интервју за официјалниот веб сајт на Европското првенство каде зборуваше за амбициите на Македонија на престојниот турнир. "I love playing for my country and this team" – @LazarovKiril7 The man with all of handball's goalscoring records is still going strong and spoke to us exclusively ahead of another EHF EURO adventure with https://t.co/LrfH4GPiWE #ehfeuro2018 #hypnoticgame pic.twitter.com/vgUckn0i3f — EHF EURO (@EHFEURO) January 7, 2018 „Играме во многу интересна група во која нема изразен аутсајдер. Со три балкански репрезентации и актуелниот европски шампион во групата може да очекуваме изненадувања, особено поради поддршката која ќе ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Капитенот на македонската рекометна репрезентација, Кирил Лазаров, е светска ракометна ѕвезда и од него веројатно нема подобар соговорник во селекцијата пред настапот на Европското првенство во Хрватска, а во интервју за интернет поратлот на ЕХФ, капитенот вели дека Македонија има одличен микс на млади и искусни ракометари и топ селектор во Раул Гонзалес. „Едвај чекам да почне првенството. Има микс од ракометари на различна возраст и супер селектор. Очекувам како и секогаш и огромна поддршка од нашите навивачи. Секако Германците се фаворити во групата, но и трите балкански селекции си имаат свои сметки“, вели Лазаров. Тој е најдобриот стрелец на светските шампионати, а сега на ред е Европскиот ракометен самит во Хрватска. Македонија ќе игра во Ц групата против Словенија, Црна Гора и актуелниот шампион Германија, а три селекции одат понатаму. „Ова е интересна група, со еден фаворит, Германија и три израмнети селекции. Но, Германците ќе немаат голема поддршка од навивачите, за разлика од нас, Словенците и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во петок на 12-ти јануари, започнува Европското првенство во ракомет, на кое ќе учествува и македонската ракометна репрезентација. Првенството ќе трае до 28-ми јануари, а ќе се одржува во четири хрватски градови, Загреб, Сплит, Пореч и Вараждин. Македонија е дел од групата Ц, заедно со Германија, Словенија и Црна Гора. Првиот натпревар го играме во сабота, на 13-ти јануари, против селекцијата на Словенија од 19:30 часот. Вториот меч го играме два дена подоцна, односно во понеделник на 15-ти јануари, против селекцијата на Црна Гора во 20:30 часот. На 17-ти јануари, од 18:10 часот играме против фаворизираната Германија. Сите три натпревари нашите ракометари ќе ги одиграат во загрепската Арена. За да продолжиме во следната фаза, Македонија мора да заврши на едно од првите три места во групата. За четвртопласираната селекција, настапот ма ЕП завршува. Пепи Манасков: Македонија е лимитирана, втората фаза ќе биде успех Додека македонската јавност со еуфорија го очекува почетокот на ЕП 2018, Пепи Манасков е еден од ...
| | веќе видена | слични

Останаа уште неколку денови до стартот на Европското првенство во Хрватска од кое дел ќе биде н нашата ракометна репрезентација. Нашите ракометари се во групата Ц заедно со Словенија, Црна Гора и Германија, а резултатот кој ќе го оствариме во оваа група како и на шампионатот многу ќе зависи од капитенот Кирил Лазаров, од нашата гол машина која пред големиот настан даде интервју за официјалната веб-страница на ЕП. – Ова е возбудлива и специјална група која нема аутсајдер. Со три балкански репрезентации и бранителот на трофејот, се може да се случи ако се земе во предвид поддршката која ќе ја добиеме ние, балканците во Хрватска. Меѓутоа Германија останува голем фаворит, -рече Лазаров коментирајќи зошто е толку специјално да се игра против актуелните шампиони. – Бидејќи Германците имаат голем број на фантастични играчи кои се дел од најдобрите клубови во Европа со значајни улоги. Во Бундеслигата секоја недела има неизвесни мечеви, па Германеците знаат како да играат на важни натпревари и поради тоа тие за мене ...
| | веќе видена | слични

Легендата на македонскиот ракомет Пепи Манасков, во разговор за специјализираниот ракометен портал „Balkan-handball.com“, оценувајќи ги шансите на Македонија на престојното Европско првенство, рекол дека голем успех ќе биде пласман во вториот круг. Македонија во четвртокот и петокот ги одигра двете единствени контролни средби пред ЕП. Избраниците на Раул Гонзалес во Белград ги победија селекциите на Саудиска Арабија (37:21) и Србија (32:29). Мансков во мини интервјуто ги оценил шансите на Македонија и останатите балкански селекции на ЕП. „Во секој случај ќе биде тешко. Словенија е незгоден противник. Против нив досега не сме биле добри. Тоа ќе биде првиот натпревар, се ќе биде отворено. Еуфоријата е голема. Нормално е дека луѓето ја сакаат репрезентацијата, имаат желба тимот да оди што е можно подалеку. Сепак реалоста и желбите не се секогаш исти. Пласман во вториот круг ќе биде успех. Повеќе од тоа, е тоа ќе биде супер“, рекол Манасков. Легендарниот ракометар смета дека младите Талески и Кузмановски треба ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Вкупно 171 предмет презело Јавното обвинителство на Република Северна Македонија од Специјалното јавно обвинителство, велат од ЈОРСМ за МИА. – Јавното ...
сите 236 | | | веќе видена

Претставник на извршната власт, ниско во хиерархија, денес призна дека знаел дека ќе има истрага уште таа пред да почне во ЈО.... А замислете што знаат тие ...
сите 235 | | | веќе видена

Познати се три четврфинални пара на евро-шампионатот во одбојка во машка конкуренција. Досега влез помеѓу најдобрите осум обезбедија: Германија, Русија, ...
сите 331 | | | веќе видена

Во Јавното обвинителство за организиран криминал и корупција на распит повторно се повикани осомничените за криминалната афера „Рекет“ Бојан Јовановски – Боки ...
сите 256 | | | веќе видена

На својот Твитер профил, премиерот Зоран Заев објави линк до извадок од документарниот филм на Би-Би-Си за креаторите на лажни вести од Велес. Заев пишува: ...
сите 50 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Раул Гонзалез: Да се повтори 2017 година

Од:
До кого (е-маил):
Порака: