Љубомир Јовески избран за државен јавен обвинител


Собранието на Република Македонија вчера, со 61 глас „за“, еден „воздржан“ и ниту еден „против“, го избра Љубомир Јовески за државен јавен обвинител.Расправата по неговиот избор и гласањето се одржа без присуство на пратениците од опозицијата. Јавниот обвинител има мандат од шест години, со право на повторно именување. Шеесет и тригодишниот Јовески во своето досегашно работење постапувал во кривичната област. Повеќе од 15 години работел како судија по кривични предмети, а во еден мандат раководел со Основниот суд Скопје 2, а има и работно искуство од над 12 години како јавен обвинител и седум години во областа на извршување на кривичните санкции.Јовески во 1979 година станува приправник во Републичкиот секретаријат за правосудството на Социјалистичка Република Македонија. Од 1987 година бил судија во Општинскиот суд Скопје 2, во 2003 година е избран за заменик-јавен обвинител, а од 2015 година е член на Советот на јавните обвинители на РМ.Досега оваа функција ја извршуваше Лилјана Спасевска, откако Марко ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Јавните обвинители во основите јавни обвинителства се столбовите на обвинителската организација и тие треба да се првите заштитници на правната држава и на почитувањето на човековите права. Ова им го порачал државниот јавен обвинител Љубомир Јовески на колегите од Основното јавно обвинителство Скопје на средбата одржана пред новогодишните празници, веднаш по неговиот избор во Парламентот. Говорејќи за поставеноста на јавнообвинителската професија, Јовески ја истакнал целта кон која ќе се стреми во натамошното работење, на институцијата и професијата – јавен обвинител да се врати угледот и авторитетот, почитта и законитоста во постапувањето. Особен акцент, како што е наведено во информацијата на ЈОРМ, Јовески ставил на самостојноста во постапувањето на јавните обвинители, истакнувајќи дека негова заложба која во своето работење им ја гарантира на јавните обвинители е дека нема да бидат изложени на притисоци. Нивна основна задача е да се почитуваат и спроведуваат законите, да се разменуваат правни мислења, да ...
| | веќе видена | слични

Говорејќи за поставеноста на јавнообвинителската професија, Јовески ја истакнал целта кон која ќе се стреми во натамошното работење, на институцијата и професијата - јавен обвинител да се врати угледот и авторитетот, почитта и законитоста во постапувањето. Особен акцент, како што е наведено во информацијата на ЈОРМ, Јовески ставил на самостојноста во постапувањето на јавните обвинители, истакнувајќи дека негова заложба која во своето работење им ја гарантира на јавните обвинители е дека нема да бидат изложени на притисоци. Нивна основна задача е да се почитуваат и спроведуваат законите, да се разменуваат правни мислења, да се решаваат предметите во време и на начин кој ќе ја гарантира законитоста. - Јавното обвинителство на Република Македонија е единствен самостоен државен орган кој е гарант на заштитата на правата на граѓаните на Република Македонија и на владеењето на правото. Токму затоа сите имаме одговорност за своето работење, која во иднина ќе биде квантитативно и квалитативно вреднувана, нагласил ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Новиот јавен обвинител на Република Македонија, Љубомир Јовески, одржа прва работна средба со јавните обвинители од Основното јавно обвинителство Скопје, објави „Јавните обвинители во основите јавни обвинителства се столбовите на обвинителската организација и тие треба да се првите заштитници на правната држава и на почитувањето на човековите права“, истакна јавниот обвинител Јовески на првата работна средба со јавните обвинители од Основното јавно обвинителство Скопје. Говорејќи за поставеноста на јавнообвинителската професија, јавниот обвинител на Република Македонија ја истакна целта кон која ќе се стреми во натамошното работење – на институцијата и на професијата јавен обвинител да им се вратат угледот и авторитетот, почитта и законитоста во постапувањето. -Јавното обвинителство на Република Македонија како единствен самостоен државен орган кој е гарант на заштитата на правата на граѓаните на Република Македонија и на владеењето на правото има одговорност за своето работење, која во иднина ќе биде ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Државниот јавен обвинител, Љубомир Јовески во интервју за ТВ 24 изјави дека СЈО треба да биде дел од Јавното обвинителство, но рече дека за тоа треба да има расправа. Според него, може СЈО како организациона содржина да се задржи или да се направи едно поголемо обвинителство. Joвески вели дека во тој дел треба да има расправа и да се избере најсоодветен начин на работа. Рече дека тие нема да замижат ако некој од политичарите ги прекрши законите. Јовески не знае од каде премиерот Зоран Заев има информации дека против двајца функционери од власта се води истрага за корупција, како што претходно изјави Заев и вели дека не знае дали тие информации се точни. За тоа како останатите обвинители дозволувале да се носат одредени одлуки и како никој не можел да му се спротивстави на Зврлевски, нагласи дека Обвинителството работи по строги хиерархиски начела и оти самиот јавен обвинител ја обојува работата на целото обвинителство. – Имаше членови кои остро се спротивставуваа на седниците на Советот на јавни обвинители ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Јавното обвинителство не смее и нема да биде продолжена рака на извршната власт, одлуките од оваа сфера ќе се носат исклучиво во ЈО, а не во центрите на моќ или во центрите на влијание, порача во 24 анализа новиот јавен обвинител на Република Македонија, Љубомир Јовески. Тој истакна дека јавното обвинителство треба да биде самостоен орган надлежен за гонење на сторителите на кривични дела, на организираниот криминал и корупцијата. За тоа како останатите обвинители дозволувале да се носат одредени одлуки и како никој не можел да му се спротивстави на Зврлевски, нагласи дека обвинителството работи по строги хиерархиски начела и оти самиот јавен обвинител ја обојува работата на целото обвинителство.
| | веќе видена | слични

Непознат за јавноста, но познат за обвинителската фела. Кој е новиот јавен обвинител? Некои го фалат, други го спорат – дека бил близок до власта. Дали Македонија доби професионален гонител на криминалци? За предизвиците во обвинителство, за СЈО, „Крвавиот четврток“, „Монструм“, „Диво насеље“ – се само дел од случаите кои јавноста будно ги следи. Во Телевизија 24 ексклузивно интервју со новиот јавен обвинител – Љубомир Јовески.
| | веќе видена | слични

Новиот јавен обвинител, Љубомир Јовески во интервју на ТВ 24 рече дека сака обвинителството да се врати на обвинителите. Вели дека досега обвинителството не било на правиот пат. „Обвинитеството да биде гарант на законитоста, гранат на владеење на правото и гарант на човековите права. Јас мислам и порано реков дека уверен сум дека тој мој дел ќе биде далеку полесен. Јас и колегите обвинители ќе настојуваме исклучително обвинителството да биде независен орган“ - рече Јовески. Вели дека ќе настојуваат да делуваат независно од центрите на моќ. Јовески рече дека немал комуникација ниту со пратеници ниту со премиерот. Тој не сакаше да ги коментира критиките од луѓето кои беа конкуренти за позицијата на која тој е избран.
| | веќе видена | слични

Останато

Повод за овој текст е изјавата што на телевизиите можеше да се слушне, дека нема проблем јавниот обвинител на Република Македонија да ги преземе предметите од ...
сите 411 | | | веќе видена

СЈО не виде криминал во Шпански скали, Рускоска во еден ден го виде предметот и притвори 11 луѓе, коментира претседателот Христијан Мицкоски на прашањето дали ...
сите 416 | | | веќе видена

Случувањата со аферата Рекет без дилема дојдоа во многу лош момент во кој се решаваа за долгочекуваниот датум за почнување преговори за евроинтеграции, смета ...
сите 108 | | | веќе видена

По државниот секретар на САД, Мајк Помпео, честитика по повод Денот на независноста - 8 Септември и 28-годишната унитарност и самостојност денеска беше ...
сите 128 | | | веќе видена

Боите на Македонија се оние што доминираат на бабините скутници, веленца, килими, миленца, шамии, чорапи, елеци, фанели: црвената, црната и жолтата. Боите на ...
сите 104 | | | веќе видена

Некои луѓе едноставно не сакаат да се спротивстават на искушението и се водени од очигледна страст, дури и ако тоа значи да повредите некого. Сочувството не е ...
сите 132 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Љубомир Јовески избран за државен јавен обвинител

Од:
До кого (е-маил):
Порака: